Isew Isew komentáře u knih

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Velmi silná kniha. Téma není vůbec snadné. Navenek spořádaná rodina a pod povrchem naprosto nefunkční a podivné vztahy. Mužské postavy, až na jednu výjimku, naprosto na ránu. Neuvěřitelná sobeckost a sebestřednost nejen téměř všech mužů, ale i matky. Z literárního hlediska jsem ale nadšená. Měla jsem pocit, že tam nebylo snad ani jedno slovo navíc. Vše mělo svůj význam. A i když ne všechno bylo explicitně vysvětleno, dalo se to odvodit. Třeba motivace k nepochopitelnému chování matky. A konec? Otevřený mi rozhodně nepřišel. Naopak. Myslím, že se k této knize budu v myšlenkách ještě dlouho vracet.

17.02.2020 5 z 5

Rabín v pátek zaspal Rabín v pátek zaspal Harry Kemelman

Velmi zajímavá sonda do života židovské komunity. Musím přiznat, že mě její fungování, principy a výklady bavily mnohem více než pátrání po vrahovi. Pravděpodobně to byl autorův záměr a u mě vyšel dokonale. U nás židovská komunita není a pokud by byla, pravděpodobně by se mi jako nečlenovi asi těžko podařilo sledovat ji takto zevnitř. Za mě velké plus.

16.02.2020 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Máj jsem měla v ruce mnohokrát. Úryvky znám nazpaměť, vím i o čem Máj je, ale nikdy jsem ho nepřečetla celý. Díky čtenářské výzvě jsem se do toho pustila a mohu si tento svůj rest odškrtnout.
S žádnou jinou básní nemám spojeno tolik příhod, jako právě s Májem. Úvodní část .. Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl lásky čas... jsem se naučila už na ZŠ a pak ho odříkávala u maturity. Pasáž ... Po modrém blankytu bělavé páry hynou ... cituji vždy, když jsem v cizině a stýská se mi po domově. A poslední verše - Hynku... na malém hudebním festivalu (cca 50 lidí) někdo volal kamaráda: Hynku! Na to se nedalo reagovat jinak, než mým zvoláním Viléme! a z levé strany vpředu se ozvalo Jarmilo! Je to těžké popsat, aby to neznělo jako klišé, ale atmosféra toho místa se tímto souzněním změnila ve velmi přátelskou.

14.02.2020 5 z 5

Dušinky Dušinky Radoslav Nenadál

První povídka o nevzdělaných učitelkách, které mají příliš velkou moc a dokáží svou omezeností a hloupostí neskutečně ublížit, mě neskutečně iritovala.
Druhá povídka o matkách, které na inzerát hledají protějšky svým dospělým dětem, mě docela pobavila. Hlavně, když "děti" do rozehrané hry matek tzv. "hodili vidle".
Třetí povídka mě zoufale nebavila. Vědec, který by nesnesl vedle sebe někoho vzdělaného a svou omezenost si saturuje na ženě.
Všechny povídky spojuje omezenost v jednání, sobeckost a podivná nadutost všech postav. Není to kniha, ke které bych se někdy chtěla vrátit.

14.02.2020 3 z 5

Jitřenka Jitřenka Vlasta Javořická

Autorka by letos slavila kulaté narozeniny, tak se mi hodila do čtenářské výzvy. A vůbec nelituji. Trochu pomalejší a opravdu smutný začátek postupně gradoval až ke světlejší budoucnosti. Ačkoli hlavní tajemství bylo průhledné a velmi brzy jasné, nevadilo mi to. A říkat někomu Jitřenka, to je vážně moc hezké.

09.02.2020 3 z 5

Drsná doba kamenná Drsná doba kamenná Terry Deary

Na rozdíl od ostatních knih v edici, je Drsná doba kamenná průměrná. Informačně je velmi chudá. Zajímavá je časová osa. Pak už jsou informace tzv. balastové. Poslední třetina se zabývá historií Stonehenge a Sillsbury Hill. Tyto historky však nejsou z doby kamenné, ale z doby mnohem pozdější. Kdyby bylo samotné době kamenné v této knize věnováno více prostoru, možná by měla lepší hodnocení.

08.02.2020 3 z 5

Útěk do samoty Útěk do samoty Nicholas Sparks

Není to typ literatury, kterou bych cíleně vyhledávala. Hodila se mi do letošní výzvy, tak jsem po ní sáhla. A nelituji. Zajímavý a dojemný příběh o hledání sebe sama, o odpuštění a o tom, jak minulost dokáže ovlivnit současnost. Hezké.

05.02.2020 4 z 5

Paní Grimmová se představuje aneb Případ zapomenuté vraždy Paní Grimmová se představuje aneb Případ zapomenuté vraždy Josef Bernard Prokop

Oceňuji české prostředí i starý "promlčený" případ z padesátých let.Tajemná identita insidera byla prozrazena velmi brzy, takže očekávaný efekt se nedostavil. Nebylo to špatné, ale do dalšího případu se zatím nepustím.

27.01.2020 3 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Málokdy se mi stane, že se mi film líbí víc než kniha. A tady se to stalo. Tím netvrdím, že kniha není dobrá. Zpočátku rozvláčná a ke konci velmi napínavá. Jen ten závěr mě zklamal. Asi potřebuji nějaké dokončení, které (i když bylo trochu přitažené za vlasy), nabídl film. Kniha dokázala stupňovat napětí a tíživou atmosféru. Manželé vyžadují od manželek, aby byly stále upravené, aby měly doma naklizeno, aby jejich jedinou touhou byl uklizený dům a spokojený manžel. Oni to vyžadovali, ale nikde v knize jsem nezaznamenala, že by i oni byli upravení, příjemní apod. Být mužem, určitě by mě nebavilo mít doma loutku bez vlastního názoru. Ale mužem nejsem a nevím, co se mužům honí hlavou. Možná po tom někteří muži opravdu touží.

24.01.2020 4 z 5

Duch znojemských katakomb Duch znojemských katakomb Vlastimil Vondruška

Od Oldřicha z Chlumu jsem si dala nějaký čas oddych. A pauza prospěla. Možná je to i tím, že jsem sáhla po zdařilejší knize ze série, ale opravdu mě to bavilo. Ani proutník Ota, kterému padají všechny ženy k nohám a žadoní, aby si jich všiml a strávil s nimi noc, mě neiiritoval tolik, jako obvykle. Vondrušku beru jako výplň k mezi jinými knihami. Počítám, že brzy zapomenu, o čem tato kniha byla. Stejně tak, jako u většiny jeho ostatních knih. Do čtenářské výzvy by se mi hodila Podivná svatba na Lichnici. Mrkla jsem na ní a zjistila jsem, že už jí mám mezi přečtenými knihami. Ale vůbec si nepamatuji zápletku. Vondruškovy knihy jsou jednohubka na pobavení, ale nějaká zapamatováníhodná literatura to není.

16.01.2020 4 z 5

Správná pětka na ostrově pokladů Správná pětka na ostrově pokladů Enid Blyton

Moc hezký a napínavý příběh. Enid Blytonová zkrátka umí. Jen ti dospělí... V sérii záhad jsou rodiče vylíčeni jako ti, kteří sice mají děti, ale nemají je moc rádi a jen jak to jde, šoupnou je někam pryč. Jen aby s nimi nemuseli být. V této knížce je také otec, který nemá rád děti. Budu si muset o Enid Blytonové něco načíst, abych objevila, proč jsou v jejích knížkách dospělí vždy vylíčeni buď jako zloději, podvodníci, nebo jako ti, kteří děti nemají rádi. Ale to neubírá nic na napínavém a dobrodružném příběhu.

09.01.2020 5 z 5

Tajemství Hrobaříků Tajemství Hrobaříků Pavla Horáková

Poutavý název a umístění příběhu na hřbitov je velkým plusem této knihy. Příběh samotný už tak dobrý není. Mé děti sice poslouchaly, ale nijak zvlášť je to také nebavilo. U jiných knížek se sami dožadují další kapitoly, tady ne. Vlastně i ten závěr byl takový nijaký.

03.01.2020 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Stejně jako v případě Trhliny, jsem volila načtenou formu z dílny Českého rozhlasu. Vhodně zvolená hudba dokreslila tíživou atmosféru. Asi v polovině, při výletu z chaty do lesa, to bylo tak neuvěřitelně monotonní a předvídatelné, že jsem přeskočila kapitolu. A kupodivu jsem opravdu o nic nepřišla. Po opuštění chaty to začínalo nabírat na obrátkách a konec mě překvapil. Nebylo to špatné.

03.01.2020 3 z 5

Zajatci Ďáblova chřtánu Zajatci Ďáblova chřtánu Arnošt Vašíček

Je to takové .... nedodělané. Když to porovnám třeba se skvělou knížkou Ztraceni v čase (která se věnuje podobnému tématu), tak jsou zajatci Ďáblova chřtánu velká slabota. Z příběhu by se dalo jistě vytěžit mnohem víc. Logo ČT na obálce naznačilo, že se asi jednalo o přepis filmového scénáře. Ale ani ve filmu si nedovedu moc představit, že by to fungovalo. Hezký název, hezká nápad, ale obsahově nic moc.

02.01.2020 2 z 5

Strž Strž Ivan Alexandrovič Gončarov

Gončarov se Strži reflektuje měnící se klima ruské společnosti. Staré pořádky se začínají hroutit a ve vzduchu je cítit společenská změna. Tu do ospalého venkova přináší buřič, anarchista a revolucionář Volochov. Jeho protipólem je šlechtic Rajskij, který je znechucen petrohradskou společností a přijíždí na venkov na svůj statek, který spravuje jeho babička, silná žena, spravedlivá a schopná statkářka, uznávající staré pořádky. Jeho sestřenice Marfinka poddajná a hloupoučká dívka, která je se svým životem spokojená a také zde nachází druhou sestřenici Věru. Silnou, romantickou a hrdou intelektuálku.
Na pozadí měnící se společnosti se rozehrává příběh, který sice nepatří k tomu nejlepšímu z ruské literatury, ale za přečtení určitě stojí.

21.12.2019 3 z 5

Údolí strachu Údolí strachu Arthur Conan Doyle

Pokud bych byla nepolíbená knihami o Sherlockovi Holmesovi, tak bych byla nadšená. Takhle jsem rozuzlení tušila a wow efekt se nedostavil. To ale neznamená, že to není zajímavý příběh. Conan Doyle nezklame, ale na Psa Baskervillského to nemá.

12.12.2019 3 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Jako dítě jsem knihy Eduarda Štorcha milovala. Četly jsme s dcerami před spaním a i ony byly nadšené a dožadovaly se dalších a dalších kapitol. Samotným se jim to však četlo hůře, protože jazyk je archaický a autor s přechodníky nešetří. Ale to nic neubírá na tom, že je to nádherný příběh, kde se čtenáři nenásilnou formou dozví o životě pravěkých lidí. A Havranpírko je pravěký borec, kterému ani samotný Mirek Dušín nemůže konkurovat.

07.12.2019

Sběratel sněhu Sběratel sněhu Jan Štifter

Tři časová období. Třicátá léta dvacátého století, padesátá léta a rok 2017. Řekla bych, že každé období je popsáno poměrně věrně, ať už jazykem, tak i společenskými okolnostmi. A překvapivě z toho rok 2017 nevychází zrovna nejlépe. Povrchnost, hrubost, sprostota, bezcílnost a zbytečnost z hlavní postavy tohoto období úplně čiší. Vždy, když se děj přesunul do roku 2017 jsem se začala nudit. Vlastně se tam téměř nic nedělo. Děj se téměř nikam neposouval. Obě předchozí období byla mnohem zajímavější.

SPOILER
Proč se vlastně Josef zdržoval s Dominikem a nešel přímo za Karlosem? Ušetřil by si tím poměrně dost času. Vždyť se přece znali. Nedává to smysl.

07.12.2019 4 z 5

Jsi jednička, Zuzko Jsi jednička, Zuzko Věra Řeháčková

Kniha přesně odráží dobu svého vzniku a nástrahy raného kapitalismu. Je to klasický dívčí román. Problémy v rodině, první zamilování, nebezpečí z naivity ... Kniha ze záplavy jiných dívčích románů vyniká jen v tom, že tam téměř žádná postava nemluví normálně. Všichni hláškují, jak kdyby na tom závisel jejich život. U puberťačky bych to možná brala, ale u dospělých to znělo opravdu zvláštně. Devadesátá léta si pamatuji a opravdu si nevzpomínám, že by takhle někdo mluvil. Kdyby s tím autorka šetřila, bylo by to jako koření, které by knihu obzvláštnilo. Pokud to však sype kulometnou palbou, brzy to začne unavovat. Kdyby mi bylo patnáct, asi bych hodnotila lépe.

07.12.2019 3 z 5

Superholky Superholky Anna Marie Kyšová

Mým dcerám se kniha líbila. A to je hlavní, neboť byla psána pro jejich věkovou skupinu. Proto budu hodnotit mnohem lépe, než kdybych ji hodnotila jen za sebe. Osobně mám ke knize mnohem větší výhrady, neboť pachatel je vysoce nepravděpodobný a komplicové pachatele ještě méně. Ona vůbec celá ta zápletka je trochu postavená na hlavu. Ale jak jsem říkala, dětem se to líbilo.

23.11.2019 3 z 5