Rabín v pátek zaspal

Detektivní román z prostředí maloměsta na severovýchodě Spojených států. Před židovskou synagógou je nalezena mrtvola mladé dívky a podezření padne i na rabína Davida Smalla. Rabín však svým myšlením, jednáním a svou přímou povahou, a aniž o to usiluje, přesvědčí vyšetřujícího detektiva o své nevině a nakonec je to právě on, kdo pomocí talmudu a z něho rozvíjeného počtu pravděpodobnosti celý případ rozřeší. Detektivka seznamuje s židovským myšlením a s životem různých společenských vrstev na americkém maloměstě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60636/rabin-v-patek-zaspal-60636.jpg 3.817
Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, Mladá fronta

Friday the Rabbi Slept Late (1964)

Kniha Rabín v pátek zaspal

Alex_Jura
30.10.2018

Detektivky nejsou úplně "můj oblíbený regál"... tuhle jsem dostala kvůli židovské tematice. Musím říct, že jsem si čtení užila a styl vyprávění mi docela seděl. Chápu, že pokud se čtenář pohybuje v tomhle žánru déle a má víc srovnání, asi bude náročnější. Pro mě pohodové, odpočinkové čtení.

Jadla
14.07.2017

Průměrné čtení pro každého "hltače" detektivek, potěší, neurazí. Z nedetektivního ranku mě překvapily poměry v židovských obcích v Americe, zajímavé.

trudoš
05.10.2015

Detektivka komornějšího ražení, ve které Harry Kemelman využívá židovského mudrosloví při vyšetřování zločinu. Nápad výborný, navíc to zdaleka není tak prvoplánové, jak by se mohlo zdát. Ta aplikace moudrosti se projevuje především zpočátku a pak nejvtipněji až v závěru. Přesto mi scházel osobitější humor, který se doslova sám nabízí. Celý příběh se nese v duchu napůl smrtelně vážném, kdy se tradicionalismus střetává s modernou. Nejvýrazněji mě však mrzela absence propracovanějšího zločinu. Nevrství se záhady a komplikace, jen se zvyšuje psychologický dopad a nutnost najít viníka. A v tu chvíli vstupuje do hry rabín Small, který se stává detektivem z nutnosti, aby uklidnil své ovečky. Přičemž se zároveň hraje o to, jestli bude v komunitě nadále fungovat jako přední duchovní, nebo bude muset jít o dům dál. Právě to „politikaření“ kolem mi trochu vadilo, vražda je tu spíše na vedlejší koleji, čistě jen jako doprovodná melodie.

Koka
09.06.2015

Taková kuriozitka: kriminální vyšetřování jako záminka pro možnost seznámit čtenáře s duchovní náplní judaizmu, principy talmudu, odlišnostmi židovské a křesťanské víry s jejich rozdílným vnímáním hříchu a trestu. Docela mě to zaujalo, i když místy z toho opravdu moc čouhalo, jak velmi jde autorovi o výklad židovské moudrosti a jen málo o popis a šetření zločinu. Ale vlastně - vyčítat mu to nebudu, protože to byly pasáže, které mě nejvíce zaujaly. Práce překladatelky byla opravdu hodně povrchní a když se v jedné epizodě předseda místní židovské náboženské obce obořil na rabína slovy "Prokristapána, přestaňte už!", to jsem i já - nežidovka a nepřekladatelka - poznala, že něco je špatně.

Ronin Roujin
15.06.2013

Takováoldskool detektivka, kde se dějové zvraty odehrávají v duchu židovských anekdot. Na dobu vzniku se to četlo jistě dobře. Nyní je to nadprůměr. Jen mne trošku (spíše dost) iritovala práce paní překladatelky s jmény postav. U některých překládala křestní jména do češtiny, jiná nechávala v původní anglické podobě a co mne rušilo asi nejvíc bylo to, že jméno policejního vyšetřovatele sice nechala v anglické podobě ale systematicky jej používala pouze v první m pádu, takže občas některé věty vypadaly jako by je překládal Google Translator a ne živý člověk. Knížka je celkem krátká, takže běžný čtenář s troškou volného času ji zdolá za den dva.

Harry Kemelman

Harry Kemelman
americká, 1908 - 1996

Kniha Rabín v pátek zaspal je: