Isew Isew komentáře u knih

Projekt manželka Projekt manželka Graeme Simsion

To byl příběh jak na houpačce. Chvílemi to mělo neuvěřitelný spád a chvílemi to byla nuda k nepřečkání. Líbilo se mi, jak hlavní hrdina sestavil dotazník, který mu pomůže vybrat dokonalou manželku a očekával, že ji najde. Shodou okolností jsem zrovna v tu dobu narazila na jednu reality show, která fungovala na podobném principu (spoiler - nefungovalo to). Zvláštní je, že ač vědec, vůbec nezohlednil fakt, že by ta jeho dokonalá partnerka nemusela mít zájem o něj. A zvláštní opravdu bylo, že ty potencionální partnerky opravdu vyplnily dotazník a všechny, které pozval, si s ním i vyšly. Trochu přitažené za vlasy, ale špatné to nebylo.

24.02.2021 3 z 5

Strach a bída Třetí říše Strach a bída Třetí říše Bertolt Brecht

Uff. Strach a bída Třetí říše (1937) i Zadržitelný vzestup Artura Uie (1947) jsou naprosto brilantní popisy každodennosti nacistického Německa. Všudypřítomný strach. Úplně mě mrazilo z některých částí, u kterých lze nalézt paralely se současností. Matka dostává od SA 5 marek od vůdce a ve své naivitě si povzdychne, že je teď vše dražší a ví to, protože si její dcera píše výdaje, mě nepříjemně mrazilo. I dnes jsme svědky zdražování a na druhé straně kupování si důchodců trestně stíhaným podvodníkem, toho času premiérem této země. Další paralelu lze nalézt u příběhu ze soudního dvora. Soudce neví, jak má soudit, protože neví, co se od něj očekává. Chce soudit tak, jak mu nařídí. I u nás není justice v nejlepší kondici. Jak jinak si lze vysvětlit, že evidentní dotační podvody nejsou vyšetřovány, jsou odsouvány a největší dotační podvodník v této zemi vládne?
Od dětí často slyším, proč se mají učit něco tak zbytečného, jako je dějepis. Protože lidé jsou pořád stejní a to, co se děje se neustále opakuje. Kdo nezná minulost, nezná budoucnost a kvůli tomu nerozpozná, že některé události, které se staly v minulosti a neměly zrovna pozitivní následky, se mohou nápadně podobat realitě, ve které žije.

06.02.2021 4 z 5

Milenec lady Chatterleyové Milenec lady Chatterleyové David Herbert Lawrence

Kdysi dávno jsem viděla TV inscenaci, kde hajného hrál Boris Rösner. Přiznávám se, že tento herec na mě vždy působil démonicky a velmi nepříjemně snad ve všem, v čem hrál. Ta inscenace se mi nelíbila, možná i právě kvůli němu. Český rozhlas na nový rok začal tuto knihu vysílat v četbě na pokračování. Tak jsem jí dala šanci. I kvůli čtenářské výzvě. Chápu, že v prudérnějších dobách byla kniha zakázaná, protože obscénními výrazy nešetří. Celé to drama je postavené pouze na sexuálním chtíči. Docela by mě zajímalo pokračování této romance s odstupem delšího času. Až sexuální napětí časem vyprchá, pozná konečně Lady Chatterleyová, že když Frantík hajného nebude tolik toužit po její Blažence, tak že spolu vlastně nemají vůbec nic společného? Budou jí i nadále bavit plytké, rádoby filosofické promluvy hajného, pokud jeho Frantík posléze nebude schopen potěšit její Blaženku? Nemyslím si.

31.01.2021 3 z 5

Coco Chanel Coco Chanel Henry Gidel

Jdu proti proudu nadšených komentářů, ale tohle nebylo dobré. Neuvěřitelně povrchní zpracování. Kdybych si přečetla článek na wikipedii, tak by to mělo stejnou informační hodnotu, jako tato životopisná kniha. Opravdu zajímavých informací bylo málo. Naprosto nevyužitý potenciál zasadit život Coco Chanel do doby, ve které tvořila. Pár letmých zmínek a to bylo všechno. Vlastně mám pocit po doposlouchání této knihy, že její život byl neuvěřitelně nudný a plytký, scuknutý na plejádu milenců. Ale on nebyl. Tohle se opravdu nepovedlo. A ještě mě úplně tahá za uši přechýlení na Coco Chanelová. Nemám nic proti přechylování u slovanských příjmení, ale tohle ne. Nepovedený životopis a překladatel tomu dal pověstnou poslední kapku.

24.01.2021 2 z 5

Dva životy Dva životy Táňa Keleová-Vasilková

Tohle mi vůbec nesedlo. Nebavilo mě číst o ženě, která měla relativně všechno, ale byla nespokojená a své manželství i rodinu obětovala své sexuální neukojenosti. Přečetla jsem polovinu, a protože se stále vše točilo v kruhu, tak jsem usoudila, že když si přečtu až poslední kapitolu, tak o nic nepřijdu. Přečetla jsem si poslední kapitolu, skončilo to očekávaně a já si ušetřila hodně hodin nezáživné četby. Další knihy od autorky vyhledávat nebudu.

20.01.2021 2 z 5

Zánik pražského ghetta Zánik pražského ghetta Dan Hrubý

Židovské město má pro mě neuvěřitelnou atmosféru a genia loci. Maislova ulice, Staronová synagoga, Pinkasova synagoga, Španělská synagoga, starý židovský hřbitov, uličky bývalého židovského ghetta. Hrozně ráda tam bloudím. Asanace, už to slovo, mělo vždy nádech tajemna. Ježíšek mi přinesl tuto knížku a trefil se. V knize jsou dvě části. Příběh o krejčím a vdovci Kiliánovi a ostatních obyvatelích ghetta a faktografická část, orámovaná mordy, které se staly na územích ghetta. V odborné literatuře se lze dočíst, proč byla nutná asnanace. Lze na ní nahlížet z urbanistického i zdravotního hlediska. Sociologické hledisko je většinou opomíjeno. O něm je první příběh. O obyčejných obyvatelích židovského ghetta, kteří neví, co si po jeho zbourání počnou. K této části mám jen jedinou výtku a to jsou "ilustrace". Do starých fotografií byly dokresleny podivné obrázky, které měly orámovat děj. Musím říct, že za mě by bylo mnohem přínosnější tam nechat jen ty fotografie, aby měl čtenář představu, kde se asi děj odehrává. Za mě šlápnutí vedle. Druhá část je orámována mordy, ale zejména je plná zajímavých informací. Např. v době, když se rozhodovalo o asanaci ghetta, žilo v této městské části pouze 10 % židovského obyvatelstva. Zbytek byly chudí dělníci, kteří přicházeli do Prahy za vidinou lepších časů. Většinou skončili v ghettu a z toho plynula deziluze a mordy, o kterých se v knize píše, byly toho důsledkem. Ghetto bylo přelidněné, v domech žilo mnoho lidí, př. V Kaprově ulici č. p. 37 se zdržovalo každou noc až 244 lidí, z toho 77 dětí. Byly tam přitom jen čtyři toalety. Jedna připadala na 61 lidí. Židovské ghetto nebyly jen domy, ale hlavně lidé a jejich osudy. V této části musím chválit dobové fotografie, tentokrát nezničené ilustracemi.
Asanace nebyla asi podle představ mnoha obyvatel ghetta, ale pokud bychom to porovnali s likvidací židovského ghetta v Norimberku za vlády Karla IV., které bylo vypáleno a polovina židovských obyvatel byla pobita, jen aby došlo k uvolnění lukrativních pozemků v centru města, tak pražská asanace byla provedena nepoměrně humánněji. Samozřejmě měla obrovský vliv na život obyvatel ghetta. Zvlášť na starší obyvatelstvo, které tam žilo celý svůj život. Koho tato problematika zajímá, určitě po této knize sáhněte.

02.01.2021 4 z 5

Strašidla Strašidla Henrik Ibsen

Jestli se někdo někdy přiblížil na dosah Shakespeara, byl to Ibsen. Na malém prostoru, ve všech svých hrách, rozehrává neskutečná dramata a já se pokaždé nechávám pohltit tou dokonalostí. A Strašidla nebo v jiném překladu Přízraky (což mi přijde mnohem příhodnější), toho jsou dokladem. Není to má Ibsenova nejoblíbenější hra, tou navždycky zůstává Paní z moře, ale přesto je tak skvělá, že si zaslouží plné hodnocení.

29.12.2020 5 z 5

Poslední láska císaře Karla Poslední láska císaře Karla Hana Parkánová-Whitton

Poslední láska císaře Karla aneb co všechno se dá vyfabulovat z jediného dopisu, kterým císař Karel IV. uznává svého levobočka Guillauma za svého syna. Román, který ač se historicky nemá (kromě zmíněného dopisu) o co opřít, je velmi čtivý a zajímavý. Přestože je celý vyfabulovaný, je možné, že část příběhu se tak opravdu stala. Ráda jsem se znovu podívala do doby Karla IV., do Avignonu, na dvůr Karlova nevlastního bratra Václava a vůbec do 15 století - do doby Avignonského zajetí a začátku papežského schizmatu.

24.12.2020 3 z 5

Bílá laň Bílá laň Vlasta Javořická

Pokud byste někdy chtěli někomu vysvětlit pojem altruista a nesobeckost, vezměte si za příklad pana generála, manžela paní Marlen. Román o tom, jak sirotek soužený svou babičkou ke štěstí i neštěstí přišel. Klasický román pro ženy, které jsou romantické duše.

24.12.2020 3 z 5

Manuál zralé ženy Manuál zralé ženy Halina Pawlowská

Manuál zralé ženy mi přišel vhod po náročnější četbě. Chtěla jsem to vyvážit a dokonale se to povedlo. Halina píše pořád stejně, což není výtka. Chci tím říct, že pokud po ní sáhnu vím, že se zasměji či minimálně pousměji. Kniha dokonale splnila, co jsem od ní očekávala.

19.12.2020 3 z 5

Sedmilhářky Sedmilhářky Liane Moriarty

Posloucháno na doporučení sestry, která byla nadšená. Načtené to bylo velmi dobře, snad jen Tomáš Pavelka zbytečně přehrával. Do příběhu to často nesedělo a mělo to rušivý efekt. Naštěstí tam nebyl příliš často. Ale zpátky k příběhu. Malé město, uzavřená komunita a malá tajemství, která vyústí v tragédii a připomenutí, že děti jsou odrazem dospělých. Autorce se podařilo vykreslit jednotlivé postavy tak, že jste dokonale znali jejich motivaci a vlastně nic nebylo překvapivé. Příběh zajímavý. Zkrátka dobrá kniha.

19.12.2020 4 z 5

Makléř Makléř Martin Kodýdek

Velmi zajímavě napsaná kniha. Hlavní hrdina se po VŠ dostane do nejprestižnější makléřské společnosti. Čichne k moci, penězům a jinému světu. Nereálné je, že se vůbec nezmění. Po pěti letech by byl prostředím pravděpodobně semletý. On ale zůstává Mirkem Dušínem s čistou a nezkaženou duší. Tomu se prostě věřit nedá. Ale je to snad jediná výtka, kterou ke knize mám. Zajímavé nahlédnutí do světa, které je mi vzdálené.

11.12.2020 4 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Po dlouhé době kniha, která mě opravdu zaujala. Hlavní hrdinka je zvláštní a někdy opravdu nesnesitelná. Postupně, když se začínají odhalovat střípky z její minulosti, začínáte chápat, že vše má svůj důvod. Jednu informaci na konci jsem nečekala a bylo to pro mě opravdu překvapivé. Vřele mohu doporučit.

11.12.2020 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Posloucháno na doporučení dcery, která z knihy byla unešená. Není to špatná knížka, to opravdu ne, ale není to kniha, na kterou nezapomenu a budu se k ní vracet. Paralelní svět a podivné postavičky v něm. Zajímaví zabijáci, padlý anděl, dívka, která otevírá dveře a markýz de Carabas a mnoho dalších postaviček více či méně důležitých. Příběh mi nepřišel nijak objevný, ale to neznamená, že byl špatný.

29.11.2020 3 z 5

Tajemství královnina zpovědníka Tajemství královnina zpovědníka Jan Bauer

Úvod ze současnosti mě navnadil. Do smrti Václava III. to také docela ušlo, ale pak už to mělo velmi sestupnou tendenci. Mnich z rožmberského rodu, pokušení, mučidla, tajemný templář... Zní to zajímavě, ale dohromady to moc nedrží.

12.11.2020 3 z 5

Stín Stín Jiří Křižan

Posloucháno jako audiokniha s výtečnými Josefem Somrem a Pavlem Baťkem. Film Tichá bolest jsem viděla už dávno, ale mnohé z něho si stále pamatuji. Tenkrát mě zasáhl neskutečně. Málokdy se mi líbí film více než kniha, ale tady musím zkonstatovat, že film byl lepší. Historka o vojínovi, který vždy, když dostal samopal, tak z něj střílel ... sloužil-li Kadavý u PTP, jak je možné, že se dostali k ostrým nábojům? U PTP se jezdilo v tanku? A byl prováděn bojový výcvik? Byly to přece pracovní tábory...

02.11.2020 3 z 5

Jackaby Jackaby William Ritter

Komu tato knížka vlastně byla určena? Vlkodlaci, nelidské stvůry - asi pro mládež. Příliš mnoho krve - pro dospělé? Tahle neukotvenost přesně vystihuje knihu. Vůbec to spolu nedrží ani neladí. Je to slepenec různě posbíraných motivů, které jsou vetkané do těžkopádného detektivního případu. Pár nápadů dobrých (bánší), ale jako celek nic moc.

30.10.2020 3 z 5

Portrét Portrét Nikolaj Vasiljevič Gogol

Po téměř třiceti letech jsem se k této novele vrátila. Pamatovala jsem si náladu té povídky a tajemný až hororový nádech. Pár detailů, ale příběh jako takový jsem si s chutí oživila. Stejně tak, jako ve studentských letech, i teď dávám plný počet. Skvělá díla nezestárnou s věkem čtenáře.

25.10.2020 5 z 5

Dívka, která upíjela měsíc Dívka, která upíjela měsíc Kelly Barnhill

Začátek mě vtáhl. Opravdu mě to moc bavilo. Prostředí, postavy, námět. Když se Xan i Luna vydaly do lesa, tak to najednou bylo tak zdlouhavé, nudné a trvalo mi téměř měsíc, než jsem se dostala přes pár kapitol. Konec to vynahradil. Nakonec jsem ráda, že jsem nakonec knihu neodložila. Konec byl sice předvídatelný, ale stejně byl hezký.

12.10.2020 3 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

Poslouchala jsem jako audioknihu. A ačkoli kniha je velmi dobrá, inu Agatha Christie zkrátka málokdy zklame, audio provedení nebylo dobré. Růžena Merunková jako slečna Marplová byla úžasná. Velmi mě zklamal Otakar Brousek ml., který se sice snažil hlasově odlišit různé postavy, ale dle mého názoru to bylo velmi ke škodě věci. Z vyšetřovatele svým provedením udělal prvotřídního hlupáka (což neodpovídalo ději), ženské postavy vykreslil jako naivní slepičky (což také neodpovídalo ději). Jako milovník audioknih si dovolím posuzovat kvalitu. Tady se nepovedla a knize od výtečné Agathy Christie hrubě uškodila.

26.09.2020 3 z 5