Jackaby

Příběh detektiva, který se zabývá paranormálními jevy, překypuje troufalým vtipem a notnou dávkou hrůzy ve stylu Doktora Who a Sherlocka Holmese. Abigail Rooková právě přicestovala do New Fiddlehamu v Nové Anglii. Píše se rok 1892 a ona nutně potřebuje najít práci. Potkává R. F. Jackabyho, detektiva objasňujícího nevysvětlené jevy, jehož bystré oko si všímá všeho neobvyklého – což zahrnuje i pozorování nadpřirozených bytostí. Abigail má zase jiný dar, dokáže si všímat obyčejných, ale podstatných detailů, takže se na místo Jackabyho asistentky výborně hodí. Hned během svého prvního dne v novém zaměstnání se Abigail ocitne uprostřed napínavého případu: ve městě řádí sériový vrah. Policie je přesvědčená, že se jedná o běžného kriminálníka, ale Jackaby si je jistý, že za vším stojí nelidská stvůra, jejíž existenci policie – s výjimkou mladého pohledného detektiva Charlieho Canea – vytrvale popírá....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/248280/jackaby-OsM-248280.jpg 3.8262

Jackaby (1.)

Literatura světová, Detektivky, Fantasy
Vydáno:, Host

Calie
06.12.2017

Kniha spojuje vše, co mám ráda - fantasy, Sherlocka, Doctora Who i detektivku. Autor dle mého názoru však až příliš těžil z těch dvou slavných velikánů a inspirace v nich byla dost očividná a dle mě byla spíše na škodu. Při čtení jsem měla totiž pocit, jako by se autor snažil zkopírovat to nej z těchto dvou postav.
Abigail byla taková... nijaká. Byla tam vlastně jenom pro to, aby tam byla.
Zápletka je velmi jednoduchá a docela průhledná, člověk brzy sám odhalí vraha.
Rozhodovala jsem se mezi dvěmi a třemi hvězdičkami. Díky skvělé obálce, díky které jsem si knihy všimla, dávám nakonec hvězdy tři.

Sheemas
30.11.2017

Detektivní příběh s prvky mysteriozna a fantasy. Od knihy jsem podle popisků očekávala asi více, než mi příběh ve skutečnosti dal. Děj je poměrně jednoduchý, trochu krvavý, celkově ale kniha velmi rychle utíká a slušně se čte, ale je opravdu určena spíše mladším čtenářům.

Lily-fairy
19.11.2017

Úpřímě... Čekala jsem druhého Lockwooda a tohle...

elenai
30.10.2017

Měla jsem chuť na nějakou detektivku, která by ladila k pošmournému počasí venku. A nebyla jsem zklamaná! Detektivní zápletka sice byla taková průměrná, ale děj byl svižný a dynamický, takže za mě spokojenost. A co je třeba vyzdvihnout, jsou ústřední postavy - Jackaby a Abigail jsou prostě báječní! Je mezi nimi chemie a jejich dialogy mají jiskru. Trošku se mi nelíbily některé použité výrazy, které dle mého nekorespondují s mluvou 19. století, ale jsem schopná je vyfiltrovat. Každopádně se těším na další pokračování!

Melaanie
09.10.2017

Příběh se mi líbil, ale vraha jsem odhalila velmi brzy. Přesto příběh při čtení rychle ubíhal a mělo to zajímavý děj.
Druhý díl už čeká na přečtení, tak doufám, že bude stejně příjemný jako tento.

Barbora94
02.10.2017

Parádní, čtivý příběh s nádechem nadpřirozena

Dani3
22.09.2017

Lehké a zábavné čtení s nádechem nadpřirozena.
Vraha jde odhalit poměrně brzy, ale nijak to nevadí, protože čtenář neví, proč všechny ty zločiny vlastně páchá.
Na další díl s Jackabym a slečnou Rookovou se moc těším.

MartinaF
28.08.2017

Taková milá jednohubka, u které mi asi před polovinou bylo jasné, kdo je vrah. Nebylo to tak špatné, ale myslím si, že je kniha určená spíše do kategorie Y/A.

Baru1236
09.08.2017

Do téhle knihy jsem šla se smíšenými pocity, ale nakonec mě mile překvapila a moc se mi líbila. Jackabyho i Abigail jsem si zamilovala na první přečtení, příběh je vtipný a rychle utíká. A ačkoli o detektivní části zápletky nemůže být řeč, vraha jde totiž odhalit už na začátku, kniha má své vlastní kouzlo a já se nemůžu dočkat až si přečtu další díly.

KnihomolkaMari
23.07.2017

Já vám tedy nevím, začátek mi přišel jak naprostá vykradačka Sherlocka Holmese, kterého tolik opěvuji a právě srovnání s ním a touto knihou mě donutilo ke koupi a řeknu vám, velmi slabý odvar. Fantasy samo o sobě tam bylo vykresleno snad jen aby se neřeklo a aby kniha alespoň měla čím zaujmout, ale přišlo mi to spíš nesmyslné. Druhá polovina už byla o špetku dějově zajímavější, Jackabyho jsem si nakonec vskutku oblíbila svou podivností ale Abigail mi přišla taková nemastná neslaná. Plus knihy je, že se hladce a plynule četla a konec se docela povedl proti zbytku knihy. I když mě kniha moc neoslovila, druhý díl si plánuji přečíst, pokud vím, je už i lépe hodnocený.

Sarfias
20.07.2017

Pozor - možné spoily.
Tento příběh, i když od prvopočátku s poměrně jasným padouchem (ne, vrah nebyl zahradník, ale i tak to bylo docela jasné hned z počátku), mě i tak dost zaujal. Prostředí a doba, ve které se příběh odehrává, jsou mi blízké a tak jsem knihu četla jedním dechem.
Postavy Jackaby i slečna Rooková jsou velmi pěkně napsané a i když mi Jackaby mírně připomíná některého Doctora Who, myslím, že i tak je vcelku zajímavý a originální detektiv :-) A kdo by nechtěl bydlet v Jackabyho domě i s vlastním duchem a kačerem?

Veronika33
06.07.2017

Kniha sa dobre čítala, ale na môj vkus je v nej až mnoho nadprirodzených bytostí, čo pôsobí rušivo. Jackaby je zaujímavá postavička, ktorá býva v zaujímavom dome. Abigail ma veľmi nebavila. Celkovo je to skôr priemerná kniha. Nemám potrebu pokračovať v tejto sérii, zatiaľ.

ssyyllvvaa
23.06.2017

Vlastní zápletka nic moc, ale postava Abigail Rookové vše zachraňuje. Když už jsem se chystala knihu odložit, došla jsem k nějakému vtipnému přirovnání, které mne rozesmálo. Takže jsem pokračovala dál, až jsem celou knihu dočetla a nakonec ji k vlastnímu překvapení hodnotím docela pozitivně .

David_Vesely
08.06.2017

Celá kniha se mi moc líbila, příběh byl velmi dobře napsaný, obsahoval prvky humoru, detektivní linka sice nic moc, ale popis v knize se mi líbil o to více. Knihu osobně moc doporučuji.

PeM
05.06.2017

Čekala jsem od knihy krapet něco jiného, jediné plus pro mě - vtip, humor....

Halka2
11.05.2017

Kniha je vtipná se značnou dávkou fantasy a napětí, hlavní postavy jsou sympatičtí, všechno co mám ráda. Určitě si přečtu další díly. Doporučuji.

cecik
02.05.2017

Humor, nadsázka, ironie, nadpřirozeno. Kdo byl trochu jen pozornější si mohl malých nápověd všimnout, i když se těžko hledal pachatel, když šlo o "fantasy" stvůru. Každopádně! Mi pořád nejde do hlavy ten kačer, proč že to nejde..? A tak trochu jsem doufala ve větší romantiku, a vlastně mezi jinými postavami. Nicméně. Mě kniha pohltila svým příběhem a jdu se vrhnout na další díly.

LuCyMcLy
22.04.2017

Naprosto dokonalá kniha majíc nádhernou obálku s krásným jménem. Detektivní fantasy román na motivy Sherlocka Holmese a Doctora Who vás provedou devatenáctým stoletím spolu s velmi tvrdohlavým, chytrým a zkrátka svým detektivem Jackabym a jeho bystrou a okouzlující asistentkou Abigail Rookovou. V zezačátku obyčejně vypadajícím světě vám oba ukážou, že se skrývají velmi nebezpečná, ale i krásná a obdivuhodná stvoření, dělajíce svět záhadný a fascinující. Mně kniha neskutečně bavila, nehledě na to, že jsem si Jackabyho zamilovala za to, jak v knize působil, jak se choval a vůbec jak mluvil, tak měl příběh i vtipný nádech spolu s tajemnem a detektivní zápletkou, které nechybělo ani překvapující rozuzlení. Pokud máte rádi fantasy, detektivky, Holmese, či Doctora Who, tohle si nemůžete nechat ujít.

Jeden z důvodů, proč jsem si Jackabyho zamilovala: (úryvek z jedné konverzace mezi Jackabym a Abigail)
"To mi připomíná", řekl Jackaby a zastavil se, "že u mě v kanceláři je sklenice nadepsaná ´kauce´. Kdybyste ode mě do večera nedostala žádnou zprávu, tak ji prostě přineste na stanici v Mason Street, ano? Bývám v první nebo v druhé cele. Budete hodná."

babsi66
20.04.2017

Upřímně, co se děje týče, není to žádný zázrak plný překvapení a nečekaných zvratů. Fantasy prvky autor používá také, jak se mu to zrovna hodí, a podezírám ho, že tak činí bez nějaké hlubší znalosti, ale budiž. Nicméně postava svérázného Jackabyho, jemuž zdatně sekunduje Abigail, tyto nedostatky úspěšně kompenzuje. Navíc celý příběh tak nějak utíká sám od sebe, a i když se dá uhádnout, kdo je hlavní padouch, stejně vás to neodradí a místo abyste knihu odložili, naopak čtete a čtete, až jste na konci a máte pocit, že jste se docela dobře bavili.

elisabetth
18.04.2017

Viktoriánská detektivka s nadpřirozeným padouchem odehrávající se v Americe. Postava detektiva Jackabyho je značně okopírovaný seriálový Sherlock. Naštěstí doktorka Watsonová v podání Abigail Rookové je sympatickou a obyčejnou postavou, jejíž prostřednictvím můžeme nasát dobovou atmosféru. Jackabyho neschopnost se podělit se svými znalostmi je iritující, zvláště když odhalíte vraha dříve než on. "Tak mi nic neříkej, ty troubo!" Ačkoli je to příjemné a nedlouhé čtení, velký zážitek to není. Zklamání zajištěno. 2,5*

dracos_princess
10.04.2017

Kniha mě bohužel vůbec neoslovila a působila na mě zvláštním dojmem.

bkohutova
09.04.2017

Výborné odpočinkové čtení. Kniha je čtivá, úsměvná s prvky nadpřirozena.
Jediné co zamrzí, že vraha odhalíte velmi brzy. Druhý díl si určitě přečtu.

BlankaTr
09.04.2017

Odpočinková knížka. Skvělý nápad na příběh, avšak předvídatelnost děje a ke konci jsem se trochu nudila. Ale i tak si ráda přečtu druhý díl :)

E.lisabeth
06.04.2017

Tak to byla rychlost. Přečteno za jeden den. Úžasně oddechové pohodové čtení, přesně to jsem potřebovala. V knize nenajdete žádnou úžasnou a nepředpokládanou zápletku, zato kopec úsměvných chvilek v detektivním příběhu. Jackabyho jsem si celou dobu představovala jako roztěkaného ňoumíka Mloka Scamandera z filmu Fantastická zvířata:)...přesně by mi na něj sednul. Doporučuju všem, co potřebují oddych od náročnějších knih.

martina.tim
05.04.2017

Skvělý příběh, který mě neskutečně bavil. Sice nejsem věrný čtenář fantasy ani scifi atd. Ale tato kniha mě dostala. Propojení doby s různými skřety, vílami, duchy, leprikony atd... s detektivním směrem je prostě něco pro mě. :) Doporučuji.

Anjesis
01.04.2017

Kniha je velice čtivá, zábavná a celkově nabízí velmi přitažlivou atmosféru, hvězdičku musím ubrat za to, že jako polodetektivní příběh Vás asi zklame faktem, že už ve třetině jednomu dojde, kdo je zlosynem, a pak zbytek knihy kroutíte hlavou nad faktem, že hrdinům to ještě stále nedocvaklo.
... a mě taky, coby osobu ženského pohlaví, drobátko zlobil onen patriarchální pohled doby, ve které se děj odehrává, nicméně uznávám, že se jedná o účel a součást historického dokreslení, nemluvě o tom, že to bylo i zdrojem mnoha komických situací, za které v závěru musím zatleskat.

karavela
31.03.2017

Stejně jako většina čtenářů jsem vraha uhodla v první třetině knihy,ale jinak se mi knížka líbila a moc dobře se mi četla.

milunka21
27.03.2017

Fakt úžasná kniha. Jackaby typický Doctor Who smíšený se Sherlockem Holmesem. Knihu jsem si užila a těším se na druhý díl.

saphe
26.03.2017

Kniha se mi líbila, ale spíš jen jako oddechové a úsměvné čtení. O vrahovi jsem věděla ještě před půlkou knížky, tak to byla trochu škoda. Nicméně líbil se mi styl psaní a nápad jako takový, tak jsem ji měla přečtenou hned.

1v8na
22.03.2017

Příběh se mi líbil. Je detektivní, dobře laděný, s dobře promyšlenou zápletkou a velmi vtipný. Nad některými pasážemi jsem se vyloženě bavila - už jen představa chlápka s dvěma ozdobnýma polštářema na uších a to celé přepásané páskem - úsměvná představa.
Jackaby je velký podivín - tvrdohlavý, cílevědomý a trošku i ironický - to se mi na něm líní. Abigail ho velmi doplňuje a jsou sehraná dvojka. Hodnotím velmi kladně, jen jedna hvězda dolů za předvídatelnost pachatele.
Nicméně jsem zvědavá na druhý díl.