Jackaby

Jackaby https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/248280/bmid_jackaby-OsM-248280.jpg 4 382 120

Jackaby série

1. díl >

Příběh detektiva, který se zabývá paranormálními jevy, překypuje troufalým vtipem a notnou dávkou hrůzy ve stylu Doktora Who a Sherlocka Holmese. Abigail Rooková právě přicestovala do New Fiddlehamu v Nové Anglii. Píše se rok 1892 a ona nutně potřebuje najít práci. Potkává R. F. Jackabyho, detektiva objasňujícího nevysvětlené jevy, jehož bystré oko si všímá všeho neobvyklého – což zahrnuje i pozorování nadpřirozených bytostí. Abigail má zase jiný dar, dokáže si všímat obyčejných, ale podstatných detailů, takže se na místo Jackabyho asistentky výborně hodí. Hned během svého prvního dne v novém zaměstnání se Abigail ocitne uprostřed napínavého případu: ve městě řádí sériový vrah. Policie je přesvědčená, že se jedná o běžného kriminálníka, ale Jackaby si je jistý, že za vším stojí nelidská stvůra, jejíž existenci policie – s výjimkou mladého pohledného detektiva Charlieho Canea – vytrvale popírá.... celý text

Komentáře (120)

Komentáře 120 Recenze 18

Nathally
Nathally
08.11.2023 5 z 5

Mně se knížka líbila. Sice jsem skoro od začátku věděla, kdo je vrah, ale bylo to příjemné počtení. Byl tam nádech humoru a i trochu hororu. Jackaby byl takový zvláštní, ale jako postava mi nevadil a Abigail mi přišla sympatická. Kniha se četla sama a během několika dní jsem ji měla přečtenou.

Dym
Dym
12.09.2022 3 z 5

Zajímavé pojetí potřeštěného detektiva s nadpřirozenou deduktivní metodou a jeho záhadného světa a to vše z pohledu jeho nové asistentky, lovkyně dinosaurů, která touží po dobrodružství. Během čtení mě opravdu týralo, že jsem vraha odhalila, hned když se objevil a naším detektivům i Charliemu Canovi to došlo až na konci. Jinak je to fajn čtení se skvělými postavami a rybníkem ve třetím patře, kde opěrný asistent pečuje o kartotéku a bývalá majitelka domu se snaží nezblaznit se z Jackabyho pokusů o vaření.
Ps: Nezírejte na žábu


koumes731
koumes731
11.06.2022 4 z 5

Hodnocení rychlé - co jsem chtěl, jsem dostal. Rychlá oddechovka, směs detektivky s fantasy, v oblíbené historické době.....Navíc ten humor. Jdu na další díl.

Píďalka1
Píďalka1
04.05.2022 3 z 5

Oddechové čtení pro nenáročného čtenáře. Detektivní zápletka mi přišla hodně předvídatelná. Jak už bylo napsáno níže, vraha odhalíte od jeho prvního objevení se v knize. Hlavní hrdinové jsou oba ztřeštění, jeden více, druhý méně. Vztah mezi nima docela funguje a vzájemně se doplňují. Na letní dovolenou ideální kniha :-).

Dela90
Dela90
28.03.2022 5 z 5

Dokonale napínavá detektivka s prvky mystery/fantasy, tajemna. Trošku mi to připomínalo dedukci Sherlocka Holmese, o to víc mě to bavilo. Z Jackaby to prostě úplně sálalo, jak ho práce baví a naplňuje. Abigail do toho spadla po hlavě a ti dva byli prostě super tým. S duchem Jenny a kačerem Douglasem to bylo výborné osvěžení. A přece jen to bylo napínavé jako kšandy, někde za polovinou knihy jsem začínala tušit, kdo je asi vrah - všechno to do sebe začalo nádherně zapadat, opravdu jako skládanka, kterou skládáte po jednotlivých dílcích. A pak ta nádherná obálka! Jen, škoda že u nás vyšly jen dva díly. Mě knížka hodně bavila - není to žádná nadupaná detektivka, ale pohodová knížka s detektivní zápletkou s mystery prvky okořeněná Sherlockem Holmesem.

“Jeho metody jsou …. nekonvenční.” Marlow zíral na detektiva, jakoby se Jackaby silou jeho pohledu mohl stát méně, řekněme jackabyovským.”

jancapen
jancapen
07.01.2022 4 z 5

Bylo to takové milé čtení. Něco jako Sherlock Holmes zasazený do fantasy světa. Na začátku mi v tom příběhu přišlo těch nadpřirozených bytostí až moc, ale později jsem si zvykla a bylo to fajn :).

Kaduri
Kaduri
21.11.2021 5 z 5

Ja mám v poslednej dobe zrejme "čuch" na výber kníh, lebo aj toto bolo moc dobré:).
Historická fantasy detektívka plná originálnych nápadov a jedinečného humoru.
V hlavnej role sa nám predstaví excentrický Jackaby, vyšetrovateľ so špecializáciou na nadprirodzené javy, a jeho nová asistentka Abigail Rooková. Hneď v jej prvý deň v práci sa dvojica pustí do vyšetrovania vraždy, a to by ste neverili, čo sa dá odhaliť / pokaziť:) behom jedného dňa...
Skvelo som sa bavila a som zvedavá, aké dobrodružstvá čakajú vyšetrovací tím v druhom dieli.
P.S. : A káčer Donald bol proste top!

Ešína
Ešína
25.07.2021 5 z 5

Jak se říká ..nesuď knihu podle obalu... Musím přiznat, že obálka mě hned nadchla, skvěle propracovaná. Ale pak přišli otázky .... Detektivka s nadpřirozenými jevy?? Co to bude? To bude zvláštní? A vúbec... Skvěle to funguje. Opravdu dobře promyšlené, a palec nahoru za tento nápad.

Booky84
Booky84
24.04.2021 4 z 5

Zajímavá detektivka spojená s nadpřirozenými jevy, skvělé čtení.

radkanin
radkanin
27.03.2021 4 z 5

Cekala jsem oddychovou mirne ztrestenou detektivku a dostala jsem presne to. Diky za tip z Ctenarske vyzvy! :-)

KristynaKohleo
KristynaKohleo
04.12.2020 5 z 5

Do ted jsem nevedela, jak obratne je mozne v textu skloubit tajemno s humorem. Bavila jsem se a doporucuju.

Isew
Isew
30.10.2020 3 z 5

Komu tato knížka vlastně byla určena? Vlkodlaci, nelidské stvůry - asi pro mládež. Příliš mnoho krve - pro dospělé? Tahle neukotvenost přesně vystihuje knihu. Vůbec to spolu nedrží ani neladí. Je to slepenec různě posbíraných motivů, které jsou vetkané do těžkopádného detektivního případu. Pár nápadů dobrých (bánší), ale jako celek nic moc.

parvitas
parvitas
21.10.2020 4 z 5

Perfektná oddychovka. Mladé žieňa, Abigail Rooková sa zamestná u svojrázneho detektíva, ktorý vyšetruje nadprirodzené javy. Svoje krstné meno neprezradí, ale všetci ho oslovujú Jackaby. Je jediný jasnovidec a tak vníma to, čo obyčajný smrteľník nevidí. Abigail je tiež iná, ako by sa od viktoriánskej slečny dalo očakávať - nehľadá si ženícha a ani nemá rada salónne návštevy, na ktoré si jej mama tak potrpela v Anglicku. Práveže ušla z domu, len aby sa mohla venovať archeológii po vzore jej otca a zažila dobrodružstvo na vlastnej koži, ale neskôr, keď projekt nepokračoval, si hľadala prácu... a tak sa ocitla v Amerike. Jej praktickosť a zmysel pre detail je nápomocný viac, ako by si Jackaby myslel a tak si ju ponecháva ako asistentku. Ich prvý spoločný prípad začína vraždou, takže je hodená priamo do diania. Nakoniec, bolo to príjemné čítanie, miestami veľmi vtipné, detektívna zápletka však bola slabá, možno asi len preto, aby bola. Vraha odhalíte hneď, ale hlavným postavám to chvíľu trvá. Je tam mix nadprirodzených osôb, najosobitejšia je pani, ktorú vidia najjasnejšie iba osoby bez trvalého domova, zaujala ma aj bánší, či troll pod mostom, atď.. A vtipné je aj to, ako predchádzajúci asistent zmenil podobu, a že na jednom poschodí domu je jazierko, prípadne oblečenie Abi požičiava duch. Teším sa na pokračovanie. :)

Trijan
Trijan
17.09.2019 4 z 5

Záhady mám prostě rád :-) a když jsou tajuplné se špetkou nadpřirozena, tím lépe. Vyšetřovateluv dům s jezerem a zelení uvnitř mne naprosto okouzlil, také bych si dovedl představit v něm žít. Dal bych plný počet hvězdiček, ale nemohu, protože asi v polovině jsem zjistil, kdo je záhadným vrahem a pak jsem si jen v duchu říkal, to není možný, že jim to stale ještě nedošlo.

knihomolka27
knihomolka27
29.07.2019 5 z 5

Knížka na které bych vůbec nic neměnila. Postavy jsou strašně sympatické, děj ubíhá až moc rychle(klidně by mohl být delší),námět je originální a zajímavý, včetně detektivních zápletek. Hodně často jsem se musela smát jinak to nešlo. Nejkrásnější na příběhu jsou postavy a to jak je každá z postav krásná svým vlastním způsobem. Už ted bych si jí nejradši přečetla znova.

wildXchos
wildXchos
11.04.2019 5 z 5

Připojení detektivky a fantasy je skvělý nápad a k tomu jsou postavy opravdu skvělé. A taky se mi líbí, že je Jackaby jediný, kdo může vidět zvláštní věci. Čekal jsem, že se to najednou naučí i Abigail.

Rowana
Rowana
17.03.2019 4 z 5

Docela zajímavá fantasy pojatá zase trochu jiným způsobem. Jackaby jako soukromé očko, který jako jediný vnímá bytosti a události, jež se tak trochu (nebo opravdu hodně) vymykají běžnému vnímání obyčejného smrtelníka. Až jeden uvažuje, jestli si Jackaby ve své bujné představivosti fakt jen něco nevymýšlí - až je najednou zřejmé, že to ani náhodou.
Jediný "jasnozřivec", kterého zná(me). Objeví se někdy časem třeba i další? Ten pojem tu rozhodně získává zcela jiný význam, než na jaký jsem byla doposud zvyklá.

broskev28
broskev28
28.01.2019 4 z 5

Oč méně lze tuto knihu zvát detektivkou, o to více zábavy si u ní užijete! Nejenže je plná nadpřirozených bytostí, ale autor dokázal najít vtipné stránky i tam, kde byste je nikdy nečekali (při zatčení odevzdejte všechny předměty; popište obsah dámského kufru). Jak už někdo ve svém komentáři napsal, dialogy Abigail a Jackabyho doslova jiskří, nikdo z nich netrpí ostychem ani viktoriánskou prudérností ohledně postavení ženy ve společnosti. Jenny a Douglas rovněž nemají chybu, a to nemluvím o 13.kapitole! Nezbývá než doporučit, jak jinak.

baru_dostalova
baru_dostalova
24.01.2019 5 z 5

Tato kniha se četla sama, skvěle popsané postavy a vyvážená dávka tajemna a humoru.:)

šneki
šneki
06.01.2019

Knížku jsem objevila náhodou v knihovně a byla jsem zvědavá, co se v ní skrývá, bohužel jsem nedokázala hledat moc dlouho a radši jsem šla číst něco jiného.