Strach a bída Třetí říše

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Volně řazené scény ze všedního života nacistického Německa.

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58709/strach-a-bida-treti--58709.jpg 4.710
Žánr
Literatura světová, Divadelní hry
Vydáno, Orbis
Orig. název

Furcht und Elend des Dritten Reiches, 1937

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (3)

Kniha Strach a bída Třetí říše

Přidat komentář
JulianaH.
31.01.2019

Mozaika reportážních scénických fragmentů, které na sebe nenavazují a mají různou délku.
Přibližuje nám každodennost nacistického Německa, jak ji viděl komunista. Hrdiny (i těmi zápornými) scén bývají antinacisté nebo obyčejní lidé, kterým jde víc o život než o ideje. Ač se totiž objevují i nacisté, vypravěč se na ně nesoustředí, nesleduje jejich mentální pochody. Leitmotiv tvoří právě titulní dvě slova: Furcht und Elend, strach a bída.
Scény uvádí píseň (v českém vydání je přeložil - podle mého nepříliš zdařile - Ludvík Kundera) a chrčící tank na tažení Evropou. Tím je kousek typicky brechtovský. Stejně jako tím, že ho autor pojal naturalisticky, přímo veristicky. Brecht vyniká v nápodobě každodenního jazyka, takže se mu daří působit naprosto uvěřitelně; máte pocit, že se dialogy odehrávají před vámi na ulici.
Některé scény mají pointu, která vás zamrazí. Tu a tam se vyskytne působivý aforismus, například: „Charakter je jako rukavice. Je-li dobrý, vydrží dlouho, ale žádný nevydrží věčně." (cituji zpaměti, ale snad přesně)
V každém případě je to však dílo propagandistické - má ukázat zahraničí, jak se v Německu a Rakousku žije nebohým bolševikům.
Plus dávám za četné reálie, například Winterhilfe (nacistickou charitu), Braunhaus (ústředí Hitlerjugend), procesy s církví, cestovku Kraft durch Freude atd.

eviku19
07.02.2014

Ludia by sa mali učiť na chybách minulosti a nezabúdať na ňu.Podľa mňa na všetky časove roviny je potrebné dívať sa z viacerých uhlov.Brecht ponúka aj iný pohľad a to je to vzácnejšie...


Claire
17.03.2012

Musím říci, že toto dílo je úžasné. Ač se jedná o divadelní hru, ve které je 24 krátkých scén, dohromady tato kniha má své kouzlo. Opravdu až po přečtení všech příběhů nad tím člověk přemýšlí hlouběji a odhalí se mu co vlastně strach a bída dokáží udělat.

Doporučujeme

Tramvaj do stanice Touha
Tramvaj do stanice Touha
Othello
Othello
Král Lear
Král Lear
Višňový sad
Višňový sad

Štítky

německá literatura

Autor a jeho další knihy

Bertolt Brecht
německá, 1898 - 1956

všech 35 knih autora

Kniha Strach a bída Třetí říše je v

Přečtených14x
Doporučených1x
Knihotéce2x
Chystám se číst17x
Chci si koupit4x