Milenec lady Chatterleyové

Koupit

Tato kniha z roku 1928 byla ještě v roce 1960 nařčena z pornografie a málem zakázána. Vedle otevřených popisů milostných vztahů ženy provdané za ochrnutého muže však přináší i kritiku společnosti a jejího uspořádání. Stala se předlohou řady adaptací, včetně českého filmu režiséra Viktora Polesného (1998) nebo francouzsko-belgické verze Pascale Ferranové (2006), oceněné pěti Césary....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3251/big_milenec-lady-chatterleyove-wKn-3251.jpg 3.7625

Vydáno: , Academia

Lady Chatterley's Lover, 1928

Kniha Milenec lady Chatterleyové

TeraBla
20. listopadu

V dnešní době bráno jako klasická literatura. Dílo rozebírá rozdíly mezi aristokracií a dělníky, rozdíly mezi pohlavím, včetně vztahů ke komukoliv a čemukoliv. Vztah mezi postavami je velmi povrchní a chladný, tudíž milenecký vztah je velmi těžko uvěřitelný. O jazyku a popisu částí těl, mluvy myslivce a samotného aktu napíšu jen tolik, že mi byl velmi odpudivý.

spencer

Myslím, že D. H. Lawrence je jedním z těch autorů, jehož knihy budete buď milovat, nebo nesnášet. Byla jsem příjemně překvapena jeho upřímností a mnoha myšlenkami, které sedí i na dnešní dobu. V době jeho vydání byl titul kritizován a označen za skandální. Slovo skandální dle mého názoru k němu dnes již nesedí, ale chápu, proč tomu tak tehdy bylo. Autor se pustil do rozebírání velice citlivých témat, ze kterých mě nejvíce zaujala ženská osamělost, chtíč a samozřejmě kritika tehdejší společnosti.
Za sebe mohu titul jen doporučit, jelikož jsem v něm našla citáty, které mě opravdu přinutily nad tehdejší a dnešní dobou přemýšlet.

u_marketa

(+ SPOILER) Jak se dala panička dohromady s hajným z lesa. Může na tom být něco velmi přitažlivého, mě ale jiskra tohohle vztahu nějak minula, asi proto, že hajnej byl až moc neotesanej, možná mě dokonce nejvíc odrazovala jeho mluva. Sympatické na něm bylo, jakej to byl "držák" - ani náznak hysterie nebo snad kličkování, který vidím u dnešních chlapů furt. Bral svoji situaci tak, jak je - vrať se k manželovi nebo přijď, já to unesu. Čímž to samozřejmě vyhrál, ač si z dítěte, na kterém lady tak záleželo, na zadek rozhodně nesedl.

LahoferRose

Skandální? Na jednu stranu chápu, že to v roce 1929 skandální bylo. Na druhou stranu, Coniin manžel nebyl schopen sexuálního aktu a sám po ní později zadal dědice, pokud to zařídí diskrétně. S nebezpečím zamilovanosti přeci musel počítat. Přijde mi přirozeně, že se Conni, ač mladá, cítila jako stará, zapšklá žena. Sex je potřeba, ať si Cliffordovi přátelé filozofují jak chtějí. Bylo zajímavé, že Connii si také myslela, že nejdůležitější je, aby si muž a žena rozuměli intelektuálně a že je sex je pouze pudova záležitost hodná těch nejnižších. A přitom stačilo, aby si ji vzal do parády hajný, muž jak se patří a ukázal jí o čem to ve skutečnosti je. Clifford musel být v posteli před úrazem celkem nudný. Z knihy jsem cítila, jak je prostředí Wragby průmyslově ošklivé, bezútěšné a depresivní. Hajný byl ale na můj vkus až příliš vulgární. A z paní Blazenky mi naskakovaly pupínky odporu. Snad nějakou dobu neslyším lůno.

Celkově jsem čekala romanci. Z těchto dvou jsem až do konce měla pocit, že jsou pouze milenci na základě sexu. Lásku jsem jim neverila ani za mák.

Selket

Chápu proč to bylo ve své době kontroverzní a do budoucna přelomové. Svou popisností a přímou řečí bez servítek se určitě jednalo o velké nastavené zrcadlo. Mně to ovšem nesedlo, nešlo ani tak o téma, jako o styl zpracování. Mám doma stařičký výtisk časopisu z dvacátých let pro dámy, ve kterém jsou i krátké (milostné) povídky pro ukrácení dlouhé chvíle, Milenec lady Chatterleyové mi svým stylem připomínal právě tohle, samozřejmě bez té popisnosti.

Ešína

Další slavné dílo, které stojí za přečtení. Číst tuto knihu v době kdy vyšla muselo být více než zajímavé.

Jana283

K některým knihám se člověk nevrací kvůli příběhu, ale pro pomalu plynoucí děj, silné emoce, popisy přírody rezonující s náladou a schopnost oprostit se od ubíjející všednosti....

yonda

Už dlouho jsem se s knihou neprala tak dlouho. Květnatý popis kdejakého jevu mi nedokázal nahradit děj. Snad až posledních 20 stran fungovalo jako příběh. První epizody by se daly použít jako součást picí hry. Dejte si panáka, kdykoli narazíte na výraz ,,čubčí bohyně" a ,,lůno". Brzy budete na káry....