Milenec lady Chatterleyové

Milenec lady Chatterleyové https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/3251/bmid_milenec-lady-chatterleyove-wKn-3251.jpg 4 826 151

Tato kniha z roku 1928 byla ještě v roce 1960 nařčena z pornografie a málem zakázána. Vedle otevřených popisů milostných vztahů ženy provdané za ochrnutého muže však přináší i kritiku společnosti a jejího uspořádání. Stala se předlohou řady adaptací, včetně českého filmu režiséra Viktora Polesného (1998) nebo francouzsko-belgické verze Pascale Ferranové (2006), oceněné pěti Césary.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Academia

Lady Chatterley's Lover , 1928

yueh24
27.04.2013 3 z 5

Z románu jsem trochu zklamaný. Přišlo mi to celkem zdařile napsané, ale když čtu knihu, jsem rád, když je mi alespoň jedna postava sympatická. Měl jsem celou knihu pocit, že tohle by se nikdy nemohlo odehrát, přišlo mi to celé takové nesmyslné. Nějak jsem se moc neorientoval nebo neprokouknul motivaci jednání jednotlivých postav, tím pádem mě to asi ani celkově moc neoslovilo.

Atuin
24.11.2012 4 z 5

Lawrence předvedl svůj vynikající styl psaní, příběh samotný není tak strhující,ale rozhodně je hbitý a hbitě poukazuje na vše co měl Lawrence kolem sebe. Umně tak prolínal osudy několika lidí s ukázkovými přednesy o lidech samých, kteří dle něj prostě zcela vykolejili a podle mě vyvolal větší skandál právě tento aspekt než který koliv jiný. Tím ostatním jakoby si jen vypomáhal, aby vše sladil. Román je čtivý a perfektně propracovaný, právě tím že člověk neví na co autor naráží víc a na co méně.A na co nenaráží vůbec.

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Na svou dobu lechtivá kniha...která se mi líbila...asi více než film

mončičáček
04.05.2012 4 z 5

Výborná byla i česká televizní inscenace, kde v hlavních rolích byli Boris Rösner, Marek Vašut a Zdena Studénková.

Skip
07.04.2012 5 z 5

Ve své době skandální román, který byl v Anglii zakázaný až do 60. let minulého století. Dnes už nijak skandálně nepůsobí, ale stejně je to velmi působivá četba, i když si myslím, že jeho popisy toho, co to udělá se ženou, když má pořádný orgasmus, jsou až moc přehnané, nehledě k tomu, že o tom jako chlap ví kulový, může leda spekulovat. Zajímavá je ale i sociálně-politicko-ekonomická linie románu, kde si nebere servítky s vyšší ani nižší třídou, přičemž ale nedokáže jít až tak na dřeň jako třeba L. F. Céline. Ale celkově jsem byl spokojený a jsem rád, že jsem se k této knize konečně dostal. Vztahy mezi muži a ženami jsou stále platné a můžeme to klidně nazvat "vědomím kundy", jak prohlásil Oliver Mellors, onen milenec z titulu knihy, když vyjadřoval, jak je pro něj důležitá něžnost, kterou dává.

kadgam
05.01.2012

Verím, že v časoch vzniku bol považovaný za nemravný a podľa mňa aj nepravdepodobný príbeh.

Dummy147
23.12.2011 3 z 5

Jak už to u žen bývá....vždycky chtějí opak toho co mají... I když v tomto směru Lady vážně nechápu. Lechtivé dílko to tedy není spíše bych to stále nazývala jakousi pornografii... Myslivec ač se mu dostalo vzdělání hodlá být sám sebou a stále mluvit "tou svou mluvou". V knize se nachází dost hlubokomyslnějších názorů jednotlivých postav (většinou těch vedlejších), ale mluva pana Myslivce je pro mě dosti zarážející.

Elisa.Day
03.11.2011 5 z 5

Pro mě tedy velmi příjemné překvapení. Nic jsem od ní nečekala, ale četlo se to moc dobře. ;-)

WEIL
28.06.2011 4 z 5

Kniha byla mnohokrát zfilmována.
Její podstatou je vztah paní Ch. a myslivce. Myslivec je ale ženatý a paní Ch. vdaná. A přece je k sobě silně přítáhne potřeba tělesná, tedy smyslná, takže je k sobě přitahuje především lidská živočišnost.
Užili si a jak už to bývá, konce nejsou skoro nikdy moc pěkné, a to platí i o jejich příběhu.

Fidlal
25.03.2011 5 z 5

Nařčení z pornografie berme jen jako dobrou reklamu, v této knize jde daleko o víc.
Vezmu-li to z mužského pohledu, autor přímo odhaluje naše Achillovy paty.
Sir Clifford Chatterley je samozvaný filosof a spisovatel. Na něm jasně vidíme, že to, co často nazýváme zrazenou láskou je ve skutečnosti uražená mužská hrdost.
Lady Connie Chatterleyová je svému muži (po válce ochrnutému od pánve dolů) především oddanou ošetřovatelkou a vrbou. V očích sira Clifforda dělá jen svou povinnost, je přesvědčen o své neotřesitelné pozici.
Na první pohled nenápadný a samotářský hajný Mellors dá Connie poznat, že je žena, je kontrastem sira Clifforda, jak povahou, tak postavením ve společnosti. Nedává na odiv svou sečtělost, není svazován dogmaty, je přirozený, pozorný v sexu a přitom nemajetnický a uctivý k ženě.
Veškeré popisy pohlavního aktu nejsou nijak samoúčelné. Tato kniha na mě nepůsobí nijak vulgárně ani skandálně. Číší z ní naopak vzájemný respekt a úcta. Náhle si uvědomuji, že nemůže fungovat tělo bez duše a duše bez těla...

Matej
30.11.-0001 4 z 5

Pro všechny, co si rádi přečtou něco trochu lechtivého, ale nejen to.
Na svou dobu velmi odvážná kniha.