Elisa.Day - Profil

Poslat zprávu

(1983, žena) · Jihočeský kraj · statistiky

Aktivní: online(poprvé: 19.07.2010)
Body:1 011(20 autorů a 36 knih)
Palce:231 za komentáře, udělené: 119
Knihovny: Městská knihovna Třeboň (Třeboň)

Právě čtené knihy

Tisíce planoucích sluncí
21.01.2019
Tisíce planoucích sluncí 2008, K. Hosseini

Webcopywriting pro samouky
08.01.2019
Webcopywriting pro samouky 2015, P. Šenkapoun

Kdo jsem

Dobrou knihu poznáš tak, že když ji dočteš, máš pocit, jako bys ztratil přítele.


Nikoho asi nepřekvapí, když napíšu, že jsem knihofil a knihomol. Ráda vymetám knihkupectví, knihovny a antikvariáty; málokdy dokážu odejít s prázdnou. Čtení mě prostě baví, ať už pro útěky z reálného světa nebo pro krásu slova. Čtu, kde se dá, i když dnes už to není to co dřív - zájmů je spousta a povinností čím dál víc.
Mám ráda knihy staré i nové, tlusté i tenké, náročné i odpočinkové...občas dokonce i ty úplně blbé. Málokdy mám rozečtených víc knížek najednou a když už, tak je to spíš jeden román a druhé nějaké čtivo bez souvislého děje (povídky, básničky, něco naučného...).
Jak už to tak bývá, oblíbenost přečtených knížek je záležitost značně relativní a neustále se mění, takže dávat sem nějaký oficiální žebříček mých Top 10 asi nemá moc smysl. Namátkou tedy aspoň pár těch, které mě oslovily asi nejvíce:

Luis Sepúlveda - Stařec, který četl milostné romány
John Irving - Pravidla moštárnyLouis de Bernieres - Seňor Vivo a drogový baronThomas Hardy - Tess z d'UrbervillůVáclav Hrabě - BluesAnton Myrer - Poslední kabrioletVictor Hugo - BídníciKen Follett - Oko jehlyIrving Stone - Žízeň po životěGabriel García Márquez - Láska za časů cholery


K hodnocení knih:

Pět hvězdiček patří jen těm nejlepším - knížkám, které mne nadchly, na které nedám dopustit nebo ty, co mě prostě číst bavily. K některým se určitě ráda vrátím a na ostatní budu moc ráda vzpomínat. Čtyři hvězdičky dávám skvělým knihám, které se mi líbily a které mohu s klidným svědomím doporučit. Tři hvězdičky dostávají knížky průměrné, v podstatě dobré, ale znovu se k nim vracet nehodlám a ani bych je nedoporučila ostatním. Dvěma hvězdičkymi jsou ohodnoceny knihy lehce podprůměrné, které mě tedy opravdu nenadchly, případně knihy nepochopené (které ovšem ostatní mohou hodnotit velmi kladně). Jednu hvězdičku si zaslouží propadáky a titul "odpad" propadáky ještě větší. Takových snad ale nebude mnoho, jelikož si celkem vybírám a když mě knížky nebaví, většinou nedočítám a tím pádem ani nehodnotím.


Kromě čtení mě baví spousta dalších věcí. Tak třeba:


Cestování:

Spolu se čtením je podle mě tím nejlepším způsobem duševního obohacení člověka. Jen těžko bych hledala zemi, kam bych se nechtěla podívat. Zatím jsem jich navštívila něco přes 30 a vážně nedokážu říct, kde se mi líbilo nejvíc. Nejraději ale vzpomínám na:

Havaj, protože to bylo nejdál a protože je prostě úžasná!!!Madeiru, protože jsem tam strávila nezapomenutelné 4 měsíceFrancii, protože je strašně rozmanitá a je mi tam zkrátka dobřeAlbánii, protože jsem tam poznala svého manžela (Jihočecha :-))Slovinsko, protože je tam krásně a určitě se tam chci vrátitKanadu, protože rok života v cizí zemi už mi nikdo nevezmeUSA, protože náš 50+1denní road trip byl doslova nabitý zážitky


Výroba bižuterie:

Občas mě přepadne nával kreativity, kterou musím někde ventilovat. Ráda nosím originální doplňky (hlavně náušnice) a jejich výroba mě moc baví.


Hudba:

Poslouchám toho spoustu, záleží na náladě. Mezi moje oblíbené interprety patří např. Zuzana Navarová, Jarek Nohavica, Karel Plíhal, Vlasta Redl, Mňága a Žďorp, Chinaski, R.E.M., U2, Bon Jovi, Goo Goo Dolls, Manic Street Preachers, lotyšští Brainstrom atd.


Filmy:

Na filmy musím mít náladu; někdy mě baví, někdy ne. Nemám vyhraněný žánr, snesu komedii, thriller, drama i romanťák; stejně jako v literatuře nemám ráda horory a namusím ani sci-fi a fantasy. Mám slabost pro španělské režiséry. Z oblíbených filmů můžu jmenovat třeba tyto:

Klepání na nebeskou bránuNa dno vášněForrest GumpObchodník se smrtíMilenci ze severního póluMoulin RougeGattaca21 gramů


Cizí jazyky:

Přičichla jsem už k angličtině, francouzštině, španělštině, němčině, ruštině i portugalštině a docela mě mrzí, že jsem si nějaký neotřelý jazyk nevystudovala na VŠ. Třeba se ještě někdy odhodlám. Jednou bych ráda mluvila plynně alespoň třemi jazyky.


Geocaching, fotografování, postcrossing, skládání puzzle, společenské/deskové hry...


A to by snad stačilo. Zbývá snad už jen životní motto, tak tedy:


"Zkušenost je to, co dostaneš, když nedostaneš to, co chceš."

(Dan Stanford)