Mokrá ryba

Berlín roku 1929. Kriminální komisař Gereon Rath zažívá město, které je v rauši. Kokain, ilegální noční kluby, politické pouliční bitvy – prostě tanec na sopce. Mladý, ctižádostivý komisař, který je ve městě nový a byl uklizen na mravnostní oddělení, se nikým nepověřen zapojí do vyšetřování, které vede oddělení vražd – a netuší, že píchl do vosího hnízda…Mrtvý bez identity a se stopami bestiálního mučení je pro oddělení vražd hádankou. Rath objeví pojítko se skupinou Rusů v exilu, kteří měli v plánu nakoupit zbraně za pašované zlato a připravit puč. Po zlatu a zbraních však pasou i jiní. Rath narazí na polovojenské jednotky i organizovaný zločin. Zamiluje se do Charly, stenotypistky na oddělení vražd, a využije jejích zasvěcených informací pro své osamělé vyšetřování. Přitom se do případu zaplétá víc a víc......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/344976/mokra-ryba-5RV-344976.jpg 4.174

Gereon Rath (1.)

Der nasse Fisch (2007)

Literatura světová, Detektivky, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Mokrá ryba

raffi
včera

Zaujímavá detektívka, rozhodne je to dobrý úvod do série. Začiatok knihy je veľmi pozvoľný, ale postupne sa postavy (a ich činy) na príbeh nabaľujú až k finálnej akčnej lavíne... Miestami všetko pôsobilo trochu chaoticky, ale taká bola aj doba, do ktorej je dej zasadený. A možno tento pocit vo mne vyvovlával aj hlavný hrdina, nie je to žiaden sympaťák (nikto s menom Rath snáď ani nemôže byť sympatický) a často som si hovorila, že ako mu toto všetko môže prechádzať.

a.k

Komisař Gereon Rath se připlete k případu, kdy je z vodního kanálu vylovené zmučené tělo. Mrtvého sice nezná, ale už měl tu čest se s ním potkat. Přestože není členem vyšetřovacího týmu, pouští se do pátrání na vlastní pěst.
Detektivní román, který zaujme svou dokonale vykreslenou ponurou atmosférou Berlína roku 1929.
Rozjezd je pomalý, zpočátku se věnuje především nastínění celkové dobové nálady. Naše postavy jsou na vedlejší koleji v několika samostatných dějových linkách, které se tváří jako vypravování spíše na okraj. V okamžiku, kdy dostanou větší prostor, získává příběh konečně ten správný spád.

Ramiel

Ačkoli je to fiktivní detektivka, je vcelku zajímavé si přečíst, jakým způsobem vnímá přelom 20. a 30. let německý spisovatel. A je fakt, že toto období jako pozadí pro detektivku je jako stvořené. Mocenské soupeření socialistů, komunistů a nacistů, nesmíření se s porážkou ve válce a snahy představitelů Reichswehru o posílení armády navzdory limitu 100 000 vojáků, organizovaný zločin, ruští uprchlíci. Líbí se mi vykreslení postav. Gereon ani třeba Bruno pro mě nejsou ani kladní ani záporní hrdinové. Oba jdou doslova přes mrtvoly.

Vojslava
23.12.2018

Zajímavá detektivka s relativně pomalým rozběhem, ale zápletka a rychlé finále stály za to. Postavy jsou sice trochu černobílejší, psychologie žádná, ale není třeba ji tu čekat. Těším se na další díl - vzhůru k filmu...

bosorka
07.12.2018

K Mokré rybě mě přivedl výtečný seriál Babylon Berlin. Jsem ráda, že se kniha lišila, i když styčné body tam byly. Seriál mě sice nadchl víc, ale Mokrá ryba nebyla vůbec špatná. Gereon Rath je tady vlastně vcelku rozporuplná osoba, není ani trochu černobílý, stejně tak i ostatní postavy. Období, kdy se příběh odehrává, tedy konec 20. let 20. století, doba Výmarské republiky, politické veletoče, k tomu dekadentní kabarety, genius loci Berlína, to vše dodává knize šmrnc. Rozhodně si nenechám ujít další knížky série.
Poslouchala jsem audio a musím vyzdvihnout hlas Jana Teplého, díky němu to svištělo.

Rapunzel
25.11.2018

Příjemná oddechová detektivka z jiného než severského prostředí. Příběh hodnotím jako průměrný, čtvrtou hvězdu přidávám za umístění do Německa 30. let, což je na detektivní knihu poměrně unikátní a čtenářsky zajímavé.

Lotka
01.11.2018

Nebyla špatná, především oceňuji vykreslení postav a zasazení příběhu do doby a místa - meziválečné Německo. To byla příjemná změna.

astra3
20.10.2018

Nejvíc se mi to líbilo od strany 200 do 400. Začátek i konec byly zdlouhavé.

Eicherik
07.10.2018

Mokrá ryba znamená v hantýrce místních vyšetřovatelů nedořešený případ. Kniha má hodně pomalý rozjezd a možná by jí neuškodil o něco menší počet stran. Přesto je detektivka z meziválečného Berlína zajímavá. Konec příběhu je částečně nesbøvský.

PetK
29.09.2018

Nějak jsem se do toho nedokázala zaposlouchat a asi po čtvrtině to vzdala. Měla jsem guláš ve jménech a zkrátka mě to nechytlo.

lencin
27.09.2018

Zajímavé. Jiné než filmová série, atmosféra i detaily a spolu s tím i celkový dojem se liší, ale přesto i v této podobě je to výborné.

10.09.2018

(audiokniha)
Kniha má trochu pomalý rozjezd a ten se - bohužel - koná poměrně dlouho. Potom se příběh rozběhne jako na drátku a je fakt hodně dobrý ;-). Zajímavý, napínavý a také strhující. Interpretace v případě audioknihy výborná. Gereon je sympatický a já doufám, že se s ním brzy setkám znovu :-).

Kerberos
29.08.2018

O Výmarské republice toho moc nevím,takže velmi zajímavý příběh ,boje mezi nacisty a komunisty,zločinecké podsvětí do toho rusové.Navnadilo mě to natolik,že si stáhnu seriál Babylon Berlín.

Bonnet
06.08.2018

Jedno velký jawohl! Čtivé, příběh nepokulhává, doba vyvstává před očima, nejsou tam trapné úseky popisující milostné pletky.

Dukatka
25.07.2018

Kniha mě velice překvapila. Dobře se četla a má velice poutavý příběh.

Эva
22.07.2018

Musím říct, že tahle kniha byla fakt super! Velký podíl na tom měly reálie - Berlín, meziválečná doba, zápletka s Ruskem... Plus velmi čtivý způsob autorova psaní. Gereon je sympaťák, jeho případ náležitě spletitý a rozuzlení velmi důstojné. Prostě se těším na další díl!

Richardson
21.07.2018

Velká paráda! Moc se mi líbilo propojení detektivky s meziválečným Německem.

kytarka
19.05.2018

Příběh kriminalisty z období po první světové válce, který se odehrává v Berlíně. Ukázka tamnější gangu, drog a prostituce. Kniha je velmi čtivá, ale na můj vkus je zbytečně moc dlouhá. Spisovatel se zde za mě moc rozepsal a tím jsem se chvílemi v dějí ztrácela, protože jsem neudržela pozornost. Knihu bych spíše doporučila mužům, myslím si, že je pro něten pravý šálek kávy. Nebo také někomu koho přímo toto období zajímá.

alzbeta4340
21.03.2018

Musím se přiznat, že při čtení se mnou emoce necloumaly. Nicméně popis doby a celkově atmosféry tzv. Výmarské republiky byl pro mě objevný, nikdy jsem se podrobně nezajímala, jak se v té době v Německu žilo. Komisař Rath si mé sympatie nejprve získal, aby je postupně ztrácel - a to ději dodávalo také jistou zajímavost.
Těším se na seriál natočený podle této knihy a román doporučuji náročnějším čtenářům se zájmem o moderní historii.

konicekbily
06.03.2018

Poměrně rozsáhlý román z meziválečného Německa. Ukazuje rozloženou společnost se vším všudy. Někde se děj vleče, ale to byl patrně autorův záměr. Zápletka a její rozuzlení je le poměrně originální.

Killingjoke
01.03.2018

Berlín 1929. Město zmítané demonstracemi a krvavými půtkami mezi komunisty a socialisty, kde svou živnost provozují nelítostní gangsteři a pomalinku klíčí temné semínko, jenž zasel jeden psychopatický rakouský krajinkář. Taková je doba, kdy do tohoto města přijíždí mladý komisař Gereon Rath, jenž si sebou táhne špatné svědomí ze smrti kolegy a chtěl by v novém městě začít nový život... Tohle je policejní noir jako víno! Neskutečně jsem se celou dobu bavil a sledoval marnou snahu Ratha se prosadit, když i ty jeho nejlepší úmysly většinou končí nezdarem. Shodou okolností jej vyšetřování v porno průmyslu přivede k vraždě neznámého muže, což spustí kolotoč událostí, sahající k členům policejního sboru, klíčícímu podhoubí Třetí říše a sovětskému zlatu. K tomu si přičtěte komplikace v podobě žen, více než malému pití a občas i nějakému tomu kokainu. Navíc ani komisař Rath není žádný andílek a pro svůj prospěch a přežití si nebojí ušpinit ruce... Autor Volker Kutscher si mě pěkně vodil na šňůrkách, i když jsem v půlce příběhu tak nějak tušil kdo je vrah. Jenže to v této knize prostě není nejdůležitější a je to součástí mnohem většího a temnějšího příběhu. Možná je to i díky překladu, ale tahle kniha se četla sama. Jediná věta v ní není jen tak pro nic za nic a na konci vše dává perfektní smysl... Série Gereona Ratha čítá k dnešnímu dni sedm knih a já tedy doufám, že jsme se v českém překladu neviděli naposled. Čekání si již brzy zkrátím seriálovou adaptací "Babylon Berlín", která má rovněž velmi pozitivní ohlasy. Tenhle "Berlin noir" opravdu stojí za to!

JanLucky
16.02.2018

Zajímavá detektivka z meziválečného Berlína. K hlavní postavě jsem měla rozporuplné pocity. Silnější kniha, ale velmi čtivě psaná. Hezký styl psaní. Doporučuji těm, kteří se zajímají o dobu nedávno minulou, v knížce zajímavě vykreslené prostředí a postavy své doby.

Toffee
03.02.2018

Mám ráda starosvětské detektivky, kde se zdánlivě nic neděje, ale tady jsem se některými částmi musela doslova protrápit, jak se vlekly. Nejzajímavější tak byl meziválečný Berlín se střety policie s komunisty, ilegálním nákupem zbraní pro SA a velkou ruskou komunitou, která si věci vyřizuje po svém.

petaSk
12.11.2017

Poctivá detektivka s hlavním hrdinou, který by miss sympatie nezískal. Autor se s postavami nezaobírá víc, než je nutné, protože prim v knize hraje prostředí z nestandardního období meziválečného Berlína a zápletka, to ale neznamená, že vám autor neumožní si o každé postavě udělat solidní obrázek. Mokrá ryba mě bavila. Nepotřebuje žádná šokující přízviska nebo nálepku bestseller, nehraje si na psychologický thriller, ale dává nahlédnout do města, ve kterém si na budku dávali komunisti se socialisty a zmíněn je i Hitler, až z toho mrazí, když víte, co z toho poději vzniklo. Jediné, co mě zarazilo byl věk komisaře Ratha, protože na třiadvacetiletého muže v knize vystupoval o dost zraleji. Ale proč ne? Mokrou rybu doporučuji. Je to osvěžující historický kriminální román.

Ivuska.09
30.10.2017

Pokud si chcete přečíst nějakou knihu z německé literatury a hledáte dobrou detektivku, doporučuji právě Mokrou rybu. Líbil se mi autorův styl psaní - dokázal velmi autenticky nastínit atmosféru meziválečného Londýna. A i postavu Gereona Ratha jsem si oblíbila - velmi houževnatý a ctižádostivý. Těším se na jeho další případ.