Mokrá ryba

Berlín roku 1929. Kriminální komisař Gereon Rath zažívá město, které je v rauši. Kokain, ilegální noční kluby, politické pouliční bitvy – prostě tanec na sopce. Mladý, ctižádostivý komisař, který je ve městě nový a byl uklizen na mravnostní oddělení, se nikým nepověřen zapojí do vyšetřování, které vede oddělení vražd – a netuší, že píchl do vosího hnízda…Mrtvý bez identity a se stopami bestiálního mučení je pro oddělení vražd hádankou. Rath objeví pojítko se skupinou Rusů v exilu, kteří měli v plánu nakoupit zbraně za pašované zlato a připravit puč. Po zlatu a zbraních však pasou i jiní. Rath narazí na polovojenské jednotky i organizovaný zločin. Zamiluje se do Charly, stenotypistky na oddělení vražd, a využije jejích zasvěcených informací pro své osamělé vyšetřování. Přitom se do případu zaplétá víc a víc......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344976/big_mokra-ryba-5RV-344976.jpg 4.1319

Gereon Rath 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Der nasse Fisch, 2007

Kniha Mokrá ryba

mial74

Obvyklá bolest zfilmovaných děl - doporučuji nejprve přečíst a až pak shlédnout výborný seriál.

Já nejprve viděl seriál Babylon Berlin, který nasadil laťku hodně vysoko. Pak jsem se snažil začíst do románu, ale trochu to drhlo, protože začátek je takový pozvolný a navíc zfilmovaný dost doslova. Po několika kapitolách jsem pochyboval, jestli to vůbec má cenu číst dál, jelikož jediný rozdíl oproti seriálu jsem našel, že rudá doktorka byla původně rudý doktor.
Ovšem odložit knížku by byla velká chyba, protože pak se to přeci jenom začne lišit výrazněji, příběh pak také získá docela tah, až jsem zapomněl, že vím, jak to má dopadnout. Výborná detektivka v kulisách meziválečného Berlína, kde se již začíná schylovat k něčemu nepěknému...
Doufám, že ostatní romány cyklu budou stejně dobré a určitě se o tom přesvědčím.

Podle románu byla natočena první série seriálu Babylon Berlin. Oproti knížce je atmosféra výmarské republiky vykreslena daleko plastičtěji. Trochu mě ale filmaři namíchli, kam posunuli postavy Gereona Ratha a Charlotte Ritterové.
Končím se vzpomínkou na hemžení těl na parketu v Moka Efti:
Zu Asche, zu Staub
Dem Licht geraubt
Doch noch nicht jetzt
Wunder warten bis zuletzt...

kahuda01

Období Výmarské republiky mě zajímá, seriál Babylon Berlín se mi moc líbil, tak jsem se pustil i do knižní předlohy. Slušná detektivka, jsem spokojen a plynule pokračuji dalším dílem.

Gleam

Knize dávám tři hvězdičky a to jenom proto, že jsem knihu nečetla, ale poslechla v audio verzi při zdravotních procházkách a tedy nemohu objektivně posoudit, jak by se mi četla. Zápletka je fajn, na každý další poslech jsem se těšila. Mimochodem, moc pěkně namluveno. Trochu jsem doufala, že se dozvím více o Německu té doby, nestalo se, ale jedná se o detektivku, ne o historický román. Hlavní hrdina trochu suverén, občas jsem měla pocit, že mi přestává být sympatický. Ale tento pocit se vytratil a já se s chutí pouštím do poslechu dalšího dílu.

markulina711

Atraktivní prostředí meziválečného Berlína, ve vzduchu frustrace z prohrané války a plíživý nástup nacismu. Město doslova tepe v divokém rytmu jazzu,drog ,neřesti a zločinu.Komisař Rath není žádný Mirek Dušín. Márnice se taky solidně plní. Vraždí někdo z podsvětí, komunisti nebo ruská tajná služba?

Abroš
10.12.2021

Po shlédnutí několika dílů seriálu Babylon Berlín,jsem zjistil,že je jeho knižní předloha.Kniha se dobře četla.Odehrává se v zajímavé době a prostředí meziválečného Berlína.Kariérní policajt,pasáci ,lehké holky,noční kluby,komunisti.A jako by zdálky pomalu nastupující nacismus,prostředkován prostřednictvím lidí,kteří se nikdy nesmířili,že Německo prohrálo I.světovou válku.Pro mě přínosný vhled do dané doby.

ajasin
25.10.2021

Po knihách Volkera Kutschera jsem pokukovala již delší dobu. Detektivky zasazené do období Výmarské republiky mě lákaly. Ale teprve shlédnutí seriálu natočeného na základě jeho knih, mne pobídlo k tomu, abych po knihách sáhla.
A teď těžko srovnávat, protože seriál by jednoznačně vedl. Teprve díky seriálu, rozvinutí charakterů hlavních postav a přidáním dalších, uvidíte syrovou realitu tehdejší doby. Ta v knize bohužel vyznívá jako „ všichni se mají fajn, akorát nejchudší trochu hůř“. Což je vzhledem k době, kdy se děj odehrává, skutečně úsměvné a zavádějící.
Shrnutí.
Kniha je řemeslně slušně odvedená práce, která poskytla základ naprosto famóznímu seriálu. Takže díky za oboje. Neboť bez jednoho, by nevzniklo druhé.

rafan65
19.09.2021

Je to celé takové utahané a ospalé čtení. Není to špatný příběh ale nemá to náboj. U autora mi již při četbě této knihy nevadil seznam všech berlínských ulic, kterými komisař Rath projížděl . Ano byl by z toho menší telefonní seznam, čtenáři, který není obeznámen s předválečným Berlínem (těch bude většina) nic neříká.

Gibis
23.08.2021

Nečetlo se to špatně. Kriminální případ zasazený do meziválečného období v Berlíně, noční kluby, berlínské podsvětí, kokainové večírky, politické boje. Jen jsem měla trochu problém s hlavním hrdinou Gereonem. Připadal mi jako takový kariéristický hajzlík, který si se svědomím příliš hlavu nedělal. Takže jsem mu nedokázala až tak úplně fandit :) Pokračování v sérii si asi ještě rozmyslím.