Mokrá ryba

Berlín roku 1929. Kriminální komisař Gereon Rath zažívá město, které je v rauši. Kokain, ilegální noční kluby, politické pouliční bitvy – prostě tanec na sopce. Mladý, ctižádostivý komisař, který je ve městě nový a byl uklizen na mravnostní oddělení, se nikým nepověřen zapojí do vyšetřování, které vede oddělení vražd – a netuší, že píchl do vosího hnízda…Mrtvý bez identity a se stopami bestiálního mučení je pro oddělení vražd hádankou. Rath objeví pojítko se skupinou Rusů v exilu, kteří měli v plánu nakoupit zbraně za pašované zlato a připravit puč. Po zlatu a zbraních však pasou i jiní. Rath narazí na polovojenské jednotky i organizovaný zločin. Zamiluje se do Charly, stenotypistky na oddělení vražd, a využije jejích zasvěcených informací pro své osamělé vyšetřování. Přitom se do případu zaplétá víc a víc......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344976/mokra-ryba-5RV-344976.jpg 4.2251

Gereon Rath 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Der nasse Fisch, 2007

Kniha Mokrá ryba

grimik

První díl byl pro mne lehkým zklamáním. Očekával jsem víc, ale jde o průměrnou detektivku, i když z historicky zajímavého období i prostředí. Autor ve mně ovšem nedokázal svým popisem fakticky navodit pocit, v jakéže době se nacházíme. Popis prostředí prostě vázne, a omezuje se na děsně otravný místopis. Hlavně v první polovině knihy snad není věta, která by neobsahovala název nějaké ulice nebo čtvrti, ale ani jedno slovo o tom, jak ono místo vypadá, aby si ho čtenář představil. Díky všem těm strasse sem, strasse tam, se vše stává až nepřehledné. Samotná zápletka je snadno vytušitelná dopředu, neustále jsem o několik kapitol dříve věděl/tušil, jak se děj bude odehrávat a z koho se co vyklube. S blížícím se koncem bych řekl, že kvalita roste, v poslední čtvrtině knihy už bych snad knize i hodnocení vylepšil. Doufám tedy, že si druhý díl udrží tu rostoucí kvalitu a podle něj se rozhodnu, zda budu v sérii dál pokračovat.

Schuminka

Jak ze zajímavého prostředí Berlína za Výmarské republiky udělat 500 stran nezáživných popisů, kde se až do poslední třetiny knihy neděje vůbec nic...

Arella

Za mě výborná detektivka! Jako fanynka tohoto žánru jsem si báječně odpočinula. Atmosféra meziválečného Berlína mě naprosto strhla, hlavní hrdina byl sympaťák, ani ne 100% klaďas, ani ne postava utápějící se v lesčems či bojující s vlastními démony. I když, každý máme nějaké své kostlivce. Těším se na další díl, děkuji!

jaroiva

Taková celkem standardní detektivka, spíš lepší průměr. Do půlky mě to moc nebavilo, ale postupně to začalo být zajímavější.
Jen mi nepřipadalo, že by atmosféra knihy odpovídala popisovanému období. Působila na mě spíš jako z modernější doby. I když se tam vyskytovali muži z SA, nějací ti Rusové, nějak jsem té době nevěřila.
EDIT po dočtení všech zatím dostupných dílů (do Marlowa):
jako úvod k celé sérii je to skvělé, nejlepší mi zatím připadá Tichý zabiják a těším se na Olympii

š.m.i.k

Výborná detektivka. Rozhodně stálo za to se prokousat začátkem a zvládnout i trochu pro mě neoblíbené politiky. Hrozně mě bavily všechny postavy, zvraty ve vyšetřování a celková atmosféra.

Leona333

Když jsem se prokousala začátkem knihy, byl poněkud zdlouhavý... Dostala jsem za odměnu perfektní detektivku, která na mne dýchla atmosféru dávné doby a různorodé společnosti poválečného Německa - Berlína po 1. světové válce, se znamenitým a neotřelým kriminálním případem.

Ella_85
28.12.2020

Ja uz mam nactene vsechny Kutscherovi knihy-na Olympii cekam, ale tahle prvni mne dostala. Zacalo to Babylon Berlin v tv a pak uz to jelo...dalsi knihy serie. Gereon-tezke ho popisovat. V kazdem pribehu udela nejakou blbost, az mu chcete vynadat, ale pak...no je to muj oblibeny policista.
Serii doporucuju...co se tyka tv serialu, asi je lepsi nevidet...pak jeden u tv nedrzkuje, ze takhle to nebylo a tohle taky nesouhlasi ????

Pablo70
20.12.2020

V této detektivce vidíme sílící podhoubí fašismu, SA-many soupeřící s bolševiky a dalšími odnožemi ruské emigrace, zločineckým podsvětím - ta doba těžké krize po porážce Německa v 1.světové byla opravdu divoká. Opravdu dobrý příběh, jen závěr mě poněkud zklamal. Na druhou stranu mi kniha pomohla k pochopení některých částí televizního zpracování knihy. A ještě něco: autor dokázal zachytit jemné předivo skutečných dějin Evropy.