Mokrá ryba

Mokrá ryba https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344976/bmid_mokra-ryba-5RV-344976.jpg 4 424 112

Gereon Rath série

Berlín roku 1929. Kriminální komisař Gereon Rath zažívá město, které je v rauši. Kokain, ilegální noční kluby, politické pouliční bitvy – prostě tanec na sopce. Mladý, ctižádostivý komisař, který je ve městě nový a byl uklizen na mravnostní oddělení, se nikým nepověřen zapojí do vyšetřování, které vede oddělení vražd – a netuší, že píchl do vosího hnízdaMrtvý bez identity a se stopami bestiálního mučení je pro oddělení vražd hádankou. Rath objeví pojítko se skupinou Rusů v exilu, kteří měli v plánu nakoupit zbraně za pašované zlato a připravit puč. Po zlatu a zbraních však pasou i jiní. Rath narazí na polovojenské jednotky i organizovaný zločin. Zamiluje se do Charly, stenotypistky na oddělení vražd, a využije jejích zasvěcených informací pro své osamělé vyšetřování. Přitom se do případu zaplétá víc a víc...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Der nasse Fisch , 2007

Macek58
17.11.2020

Zase něco nového.Nyní můžu porovnávat s českou nebo severskou krimi. Dobrá detektivka. Su zvědavý na další knihy ze série.

martin8550
09.11.2020 5 z 5

Výborný rozjezd série. Škoda jen, že v této sérii jsou skoro v každé knize, šablonovitě padouši kolegové z kriminální policie. Nicméně komisař Rath a celé oddělení z Hradu náramně baví

m_martina
07.11.2020 4 z 5

Mám už přečten nejen tento díl, ale i následující. Zapomněla jsem však knihu ohodnotit. Když srovnám tento první případ Gereona Ratha s dalšími, tak z toho vychází trošku hůř. Proto jen čtyři hvězdy.

simona5r
27.10.2020 4 z 5

(audiokniha) Pefektní výkon narátora, který dokonale přiblížil prostředí, ve kterém se kniha odehrává. Bohužel jsem se do samotné zápletky a rozuzlení trochu zamotala, ale i tak mi to nezkazilo celkový dobrý dojem. U druhého dílu vím, že musím poslouchat velmi pozorně, ať mi zase něco neunikne.

alekis
02.10.2020 5 z 5

Výborná detektivka, tak akorát říznutá politikou a romantickou zápletkou, z mimořádně zajímavého časového období, přelom 20. a 30. let v Německu. Opravdu to má grády, ale...
Proč se vždycky vynoří nějaké protivné ale? Soudím, ač statistiku nemám po ruce, že v 99 případech ze 100 je literární předloha je vždy lepší než filmové zpracování. Tentokrát to nevyšlo. Podle Mokré ryby byl natočen zcela vynikající seriál Babylon Berlín.
Doporučuji oboje, ale v pořadí nejdříve číst a potom vidět.
Těším se na další díly, Gereon Rath vstoupil mezi mé kriminalisty - sympaťáky:-).

Jirka0604
26.08.2020 4 z 5

Nejdříve jsem viděl první sérii v tv a na knihu jsem se těšil. Líbila se mi, ale musím říci, že snad poprvé mě zaujalo filmové zpracování víc než kniha. Asi je to tím, že formát seriálu má přeci jen více prostoru a také tím, že mě děj nepřekvapoval, dost jsem si ještě pamatoval. V seriálu byla dle mého skvěle podána uvolněná zábava v nočních a tanečních klubech Berlína, to se určitě lépe vyjádří obrazem a zvukem. Přesto knihu chválím a těším se na další díly. Druhou a další tv sérii si nechám až na potom.

Ignis
28.07.2020 3 z 5

Ze začátku jsem se nějak nemohla začíst a tak do půlky jsem se tím těžko prokousávala.
Pak to chytlo spád a druhá půlka se četla sama. Ale celkově to bylo tak nějak zvláštně překombinované.

kaffa
23.07.2020 4 z 5

dobré to bylo, ale možná až moc obsáhlé, začátek se hodně táhl, přemýšlela sem, jestli to nevzdám.... nakonec sem ale vytrvala a dočetla, scénář byl doslova propleten, stejně jako osudy postav.... trochu mě mrzelo, když se vývoj/odahalení některých postav takhle nepěkně zvrhl, nicméně to asi skvěle vykreslilo tehdejší atmosféru meziválečných let.... dobová kulisa je opravdu krásná

katallinka
18.06.2020 4 z 5

Zase trošku něco jiného. Kniha se mi líbila, zejména propojení s historickými událostmi i detektivní příběh byl povedený.

oskli
08.06.2020 4 z 5

Seriál jsem neviděla a moc o knize nečetla, takže jsem nečekala nic a dostala hodně.
Narazila jsem na audioknihu s tím, že ji prostě zkusím. A nelitovala jsem ani jednou! Skvěle vykreslené postavy i atmosféra meziválečného Berlína. Když nad tím přemýšlím zpětně, možná to místy bylo zbytečně zamotané a nevím, jestli úplně uvěřitelné, ale při poslechu jsem nad podobnými malichernostmi neměla čas bádat. Děj byl svižný, napínavý a perfektně napsaný (klobouk dolů před překladatelem). Pořád nevím, zda dát čtyři nebo pět hvězd, tak si pro jistotu nechám rezervu, kdybych u příštích dílů neměla potřebu váhat :-)

Chesterton
02.06.2020 3 z 5

Pro mě hodně neotřelé, ale i náročné.
Nebýt stejně neotřelé chvály, mé milé oblíbené - nu, možná by z lenosti letěl fracek Gereon do rohu. A to by bylo škoda.
Četla jsem ušima a četla dlouho.

Příběh jsem vnímala podobně jako Isew - daleko víc mě chytla naprosto dokonalá amosféra a historické kulisy. S napětím a zápletkou to už tak slavné nebylo.
Snad ještě extralinka, kterou zmiňuje Jaruš7 -"jízda v rauši na hraně" mě udržela ke konci u knihy.
Něco, co trochu charakterizuje vlastně každou dobu a prostor, nejen meziválečný Berlín.
Touha žít bez kompromisů, ale i pochopení, že dost často to bez nich nejde.
"Někdy je potřeba zalhat, aby člověk pomohl na svět pravdě." říká Gereon v závěru!!

Nevadil mi tolik pomalý rozjezd a snad ani prasklé lanko závěru, ale celek na mě působil trochu chaoticky. Trochu kulisy zakryly spád a logičnost děje? Že by profese scénáristy byla malinko překážkou? Interpret audioknihy však dokázal povýšit něco, co bych asi neměla trpělivost číst na hodně snesitelnou záležitost.
3/4

Gooverka
01.06.2020 3 z 5

Detektivku jsem poslouchala jako skvěle namluvenou audioknihu a možná o to více měl pro mě příběh spád. Hodně jsem ocenila kulisy meziválečného Berlína, samotnou detektivní zápletku i osobní peripetie detektiva. Kniha pro mě ale nebyla ničím výjimečným, i když na další díly se možná také vrhnu. Taková fajn oddechovka.

ThomasRuhe
29.05.2020 3 z 5

Když jsem tohle začal číst, tak úvod nebyl nic zvláštního, prostě trochu zklamání. Asi po třetině se příběh vylepšil, zejména okolnostmi vyšetřovaného případu.
Nakonec knihu hodnotím jako dobrou detektivku. Jestli budu v sérii pokračovat zatím nevím, ale je to možné.

Veruci
19.05.2020 4 z 5

Zdařilá detektivka přináší koktejl všeho, co od tohoto žánru očekávám a ještě něco navíc. Poněkud pomalejší tempo vůbec nevadilo a spíš dokreslovalo skvěle načrtnutou atmosféru meziválečného Berlína. Určitě si přečtu i další díly série.

Jaruš7
02.05.2020 5 z 5

No, perfektní.
Ani se nedivím, že HBO sáhla po tomto autorovi pro seriál. Přilákáni další tři scénáristé tomu dali kapku další rozměr, než je v knize.
Pocit, vyššího levelu v knižní tvorbě.

Dějově situovaný příběh do meziválečné doby, kdy vše je v kvasu, pestrost záludností ze všech stran, nové hnutí, političtí protivníci, služební averze a protekce, vztahy vlídně zákeřné, ruská šlechta s pokladem, mafijní pletichy a k tomu srdečně emoční konflikt vztahu.
Extralinka - očistný proces svědomí, se svody a na střeleckém terči, je to jízda v rauši na hraně.
Mokrá ryba je název odložené složky - nevyřešených případů.
Super věc, scénáristicky dokonale působivé.
Doporučuji.

Alizon
27.04.2020 4 z 5

Slusny start jiste slusne serie, ktery me presvedcil k tomu precist si dalsi dily. Kulisy mezivalecneho Berlina funguji vyborne. Napred jsem take videla serial v televizi a prekvapilo me, jak moc se nektere veci v knize a v serialu lisi. Nektere sceny, ktere byly v serialu (atentat na policejniho prezidenta) nebo postavy (kamaradka Charly, jeji rodina) v knize uplne chybi, nektere postavy maji trochu jiny charakter (Charly) o nekterych se v knize skoro jenom mluvi, zato v serialu je vidime porad (hrabenka Sorokina). Plus veci tykajici se Gereonovy rodiny ....nechci zde vyzrazovat... Nebo ze by se autori scenare k serialu ohledne nekterych scen/postav inspirovali v dalsich dilech serie a pridali je k zapletce z dilu prvniho...? I to je mozne. Kazdopadne kdyz hodnotim samostatne "Mokra ryba" me presvedcila k precteni dalsich dilu. Vypraveni ma spad a slusnou atmosferu.

DericCaster
19.04.2020 5 z 5

Tak i já se zařadím do fronty lidí, které knížka zcela pohltila. Detektivní příběh je zasazen do doby mezi světovými válkami a také mezi politické síly tehdejšího Německa. Je fakt, že příběh je lehce předvídatelný, ale to mu neubírá nic na čtivosti a už teď se těším na další díly s komisařem Rathem.

milary
17.04.2020 4 z 5

Mě to bavilo. Víc než seriál Babylon Berlín, ve kterém jsem se místy trochu ztrácela. Asi bych čekala opak, protože knížku jsem nečetla, nýbrž poslouchala. Ale interpreta (Jana Teplého) bylo možno "nevnímat" a zcela se oddat ději. Neklamná známka toho, že četl skvěle.
Jsou tu moc zajímavé komentáře. A já si znovu uvědomuji, jak je hodnocení závislé na tom, co komu z nás v danou chvíli sedne. Seriál Babylon Berlín měl - kdyby nic jiného - atmosféru jako hrom. A tady mi ji krásně dotvářely popisy, a také místopisné názvy; udržovalo mne to stále v náladě prostředí, připomínalo se mi to ve chvíli, kdy jsem poslech nuceně přerušila (například proto, že jsem už opravdu nedokázala "ujít" další kapitolu na trenažeru :)), nutilo mne to "vidět". Bažila jsem po charekteristických znacích; nerušilo mne vypočítávání cigaret, ani nic jiného, za sebe jsem neměla pocit, že by mi v textu (bezvadně přeloženém) něco zásadního scházelo. Vůbec nepopírám níže uvedené argumenty, mě ale příběh chytil od začátku a do konce nepustil. Výhrady? I kdybych je měla, v podobných případech je zametám pod koberec.
Myslela jsem hodně na to, co kdesi v komentáři použila mnou vysoce respektovaná kap66. Upustila tehdy od svých sofistikovaných a nadmíru výstižných postřehů ke čtenému, a velkoryse shrnula přístup k autorským vzepětím (jistěže v ohraničené oblasti žánrů) nějak v tomhle smyslu: Pobavils mě? Mám tě ráda. Pobavils mě hodně? Mám tě hodně ráda... :)
Pro mě to znamená čtyři hvězdy pro Kutschera. A dala bych i pět. Ale šetřím. Dílů je hodně :).

Isew
16.04.2020 3 z 5

Přednacistické Německo. SA, policie, Rusové, organizovaný zločin, vraždy a lidé .... Lidí tam bylo tolik, že jsem se v nich opravdu ztrácela. Možná, že jsem to poslouchala jako audioknihu, ale to obvykle problém nebývá. Možná to bylo i tím, že mě to moc nebavilo. Zajímalo mě to vše okolo, ale samotné zločiny a jejich motivy mi byly dost jedno. Za nějakou dobu dám šanci druhému dílu, ale znovu jen proto, že mě zajímá období, ve kterém se kniha odehrává.

broskev28
11.03.2020 4 z 5

Knihu mi doporučil syn na základě shlédnutého seriálu. Byla jsem přesvědčená, že v naší malé okresní knihovně nic takového nevedeme, ale jaké bylo moje překvapení, když jsem v katalogu objevila hned několik dílů!
Vrhla jsem se na ten první a jediné, co mě zachránilo před ponocováním, byla karanténa škol, a tedy naděje, že se dnes vrátím domů dříve, než tomu bývá za běžného školního provozu. Povedlo se a já jsem dnes dočetla. Potvrzuju pravdu ověřenou například v knize Město stínů, že prostředí Berlína roku 1929 je pro detektivní příběh jako dělané, odkazy na prušáctví v policejních řadách všudypřítomné a čtivost prvního dílu dostatečná na to, abych se hnedle pustila do pokračování. Čtenářům doporučuju totéž.