Spis Vaterland

kniha od:

Spis Vaterland https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/404880/bmid_spis-vaterland-eUo-404880.jpg 4.7 160

Gereon Rath série

< 4. díl >

Červenec 1932, berlínská policie stojí před záhadou: v nákladním výtahu v „Domě Vaterland“, legendárním chrámu zábavy na Postupimském náměstí, leží mrtvý muž. Vše nasvědčuje tomu, že se utopil. Komisař Gereon Rath nemá z nového případu velkou radost, má dost nepříjemností už tak. Jeho vyšetřování s cílem dopadnout neznámého nájemného vraha se už celé týdny nehýbá z místa. A to, že jeho velká láska Charlotte „Charly“ Ritterová se vrací z ročního studijního pobytu v Paříži a nastupuje jako komisařka čekatelka na Alex – na oddělení vražd, celou situaci zrovna neusnadňuje. Zdá se, že mrtvý muž z Postupimského náměstí je jednou z obětí série vražd, jejichž stopy vedou daleko, až někam k polským hranicím. Tady se Rath setkává s mlčenlivými východními Prušáky, nelegálně pálenou kořalkou a se záludnostmi tamní přírody. Odpor proti vyšetřovateli z Berlína vzroste ve chvíli, kdy narazí na dlouho střežené tajemství.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Detektivky, krimi , Thrillery

Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)
Originální název:

Die Akte Vaterland , 2012


více info...

Komentáře (48)

Komentáře 48 Recenze 4

alca-212
alca-212
24.08.2023 5 z 5

Zdá se mi, že každý další díl je lepší než ten předcházející...
Jen z té doby jde strach...

Alizon
Alizon
17.08.2023 5 z 5

Konecne jsem vzala na milost ctecku, a tentokrat se opravdu hodila, protoze tahat tri dily Gereona k mori by se mi opravdu nechtelo. Vetsinou serie prokladam dalsimi knihami, ale nakonec me to tak chytlo, ze jsem precetla hned 4, 5 a 6 dil. Tak se mi mozna u hodnoceni budou trochu plest, coz moc vadit nebude, protoze se mi vsechny libily:)
V tomto dile si Gereon odskoci vysetrovat k Polskym hranicim a zapletka se nam netahne jenom do jineho mista, ale az hluboko do minulosti. K tomu mafiani, naciste, politika .... proste takova selanka. Opet velmi ctive, misty vtipne. A Charly ma oproti prvnim kniham stale vice a vice prostoru.


Saxofonista
Saxofonista
19.05.2023 4 z 5

Samotný příběh v pořádku. Ale stále nechápu, proč autor za hlavní postavu zvolil takového ..., který nejen že je egocentrický namyšlený protekční spratek, ale ještě k tomu zvorá na co sáhne, pořád ho musí někdo kvůli jeho blbosti zachraňovat a ještě ohrožuje důkazy a svědky. Já chápu, že intelektuálně i morálně dokonalý detektiv by asi nudil. Ale tenhle člověk, to už není ani detektiv z detektivky, to je průměrnej policajt z reálného života.
A trochu i k příběhu - autor si nemůže dovolit nechat konec otevřený (i když jde jen o vedlejší větev příběhu), protože ve skutečnosti by ten konec vůbec nemusel skončit tak, jak by čtenář měl předpokládat. Ono totiž vůbec nelze vyloučit, že ten patlal Gereon zvoral i tohle ...

IreneP
IreneP
03.11.2022 4 z 5

Přesun děje z Berlína do východního Pruska sérii prospěl. A procházet se s Rathem místo mondénním velkoměstem příhraničními bažinami, popíjet doma pálenou kořalku s místní učitelem a snažit se něco vykutat z místních mlčenlivých vesničanů, to bylo luxusní. Navíc člověk poznal zase střípek z historie, kterou jsem se nikde neučila. Poslouchala jsem opět jako audioknihu, načetl Jan Teplý a jeho "Rath byl rád..." mi zní v uších ještě teď. :-)

Milonak
Milonak
20.09.2022 4 z 5

Kvalitní detektivka, které pomáhá předválečné prostředí. Moje první kniha od Kutschera a musím uznat, že velice dobrá. Ještě v polovině jsem přemýšlel o 5*, ale ve zbývající části byly některé pasáže trošku zdlouhavé a příběh začínal "zavánět" pohádkovostí, což mně vadilo. Jinak autor umí velice čtivě psát, nezabíhá nijak přehnaně do detailů a text je doslova "skluzný" - důkazem toho budiž, že jsem knihu přečetl za cca týden, což u mě není zvykem. Jednu hvězdu ubírám za až zbytečně dlouhou stopáž a ne 100%ní druhou půli.

kahuda01
kahuda01
03.07.2022 5 z 5

Zatím nejlepší díl série. Změna prostředí všem prospěla, na politické scéně začíná být trochu dusno. Těším se na pokračování.

Enrs
Enrs
28.06.2022 5 z 5

Autor zraje jako víno. Už druhý díl mě nadchnul, protože byl ještě lepší než první a ten byl neotřelý, nápaditý, zajímavý a zasazen do naprosto unikátní doby. Ale že zatím každý díl bude ještě lepší než předchozí? To jsem u žádné série ještě nezažila. Přiznám se, že jsem teprve před koncem, ale i když bylo řešení nastineno prakticky od začátku, už teď vím, že tak jednoduché to nebude. A všechny ty dějové odbočky navíc? Prostě třešničky na dortu. Jediná nevýhoda je ta délka knih. Jak má člověk dělat něco jiného s takovou knihou než číst? :)

markulina711
markulina711
24.02.2022 4 z 5

Zatím nejlepší díl. Vraždy kuriózním způsobem, oběti zdánlivě nemají nic společného. Rath na výjezdu ve východním Prusku musí odhalit dávný zločin,aby pochopil pojítko mezi oběťmi a motiv vraha. Do toho silně vstupuje politika,vliv nacistů roste. Končí demokratická republika. Německo se zmítá v hospodářské krizi.

Arella
Arella
31.01.2022 5 z 5

Díl od dílu lepší s lepší. Dobrý detektivní i čtenářský zážitek, super, děkuji.

Trudi806
Trudi806
17.01.2022 5 z 5

Fíha, bych nečekala, že tahle série může být ještě lepší ale je to tak. Asi nejlepší dál zatím, těším se na další.

petaSk
petaSk
20.11.2021 4 z 5

Mám dojem, že se jedná zatím o nejpovedenější díl ze série (čtu postupně). Ocitáme se v Berlíně, ale taky ve Východním Prusku, kde mě bavil kontrast mezi "zápaďákem" Rathem a do sebe uzavřeným východem. Záhadný "indián" byl novým zajímavým prvkem v celém příběhu.
Nemám k příběhu moc co dodat. Další díly samozřejmě číst budu.

moni.ka
moni.ka
14.09.2021 4 z 5

Neotřelý námět a objeví se dokonce i Vinnetou, ale pro mě je německá povaha (a tím i detektivka) asi nejvíce vzdálená z celého světa. K tomu zbytečně moc politiky. Takže přestože jsem byla napnutá a bavila se vlastně po celou dobu čtení, ani přes zajímavé období děje v meziválečném Německu, se k autorovi a komisaři Rathovi už nejspíš nevrátím. Nějak si to celé nesedlo.

ivoiro
ivoiro
27.07.2021 5 z 5

Tato kniha mě hodně bavila. A hnědý mor se rozlézá a rozlézá.

PájaHája
PájaHája
04.07.2021 4 z 5

Pro mě zatím nejlepší díl.

Boby17
Boby17
16.06.2021 5 z 5

Zatím má série zlepšující se tendenci a tento díl se mi líbil nejvíce. Situace se zhoršuje, náckové se roztahují a Gereona zavedlo vyšetřování podivného zabití až do Východního Pruska. Bylo pro mě zajímavé si uvědomit, že nebylo rovnítko mezi slovy Němec a nacista. Političtí protivníci z obou pólů se nelítostně mydlili mezi sebou a pak ještě byla spousta příznivců jiných politických stran a nebo nerozhodných.
Líbil se mi osobní posun hlavních aktérů příběhu i to, jak Gereon projevil velký smysl pro spravedlnost. Super počteníčku dávám všechny body.

DvěTéčka
DvěTéčka
03.05.2021 5 z 5

Tenhle díl se mi opravdu líbil!

Lumír23
Lumír23
21.04.2021 5 z 5

Velmi čtivý díl, sice se hůř drží v leže v rukách, ale čtenář je s obsahem spokojen. Chyb v tištěném textu zase hromada, ale to už ani nemá cenu komentovat. Velice zajímavý byl uváděný popis nálad mezi polskými prušáky a poláky, zde bych zpozorněl, protože si nejsem zcela jist, zda se nejedná o anomálii. Jde o to, že velká část polské veřejnosti byla až profašistická, ale jedním dechem přiznávám, že netuším, zda ten obdiv k vůdci a straně nepřišel až o chvilku později.

Jirka0604
Jirka0604
14.03.2021 4 z 5

Opět velmi dobře čtivé, tentokrát kromě zajímavých dobových reálií z Berlína i částečný přesun do tehdejšího Pruska a objevení dalších historických skutečností, které nás ve škole neučili. A tak se těším na další tlustý svazek!

jaroiva
jaroiva
28.02.2021 4 z 5

Hodně postav, více míst, na mě trochu zamotaná zápletka. Ale opět čtivé.

m_martina
m_martina
11.02.2021 5 z 5

Výborná kniha, která se i přes velký počet stránek dobře čte. Doporučuji.

Jap
Jap
28.01.2021 5 z 5

Další pěkná detektivka z oblíbené série.

Kerberos
Kerberos
24.01.2021 5 z 5

Musím souhlasit s předchozími komentáři,že se jedná o zatím nejlepší díl.Gereon tentokrát musí vyšetřovat až v pohraničí,kde sílí národnostní třenice a nechuť sním spolupracovat.Narazí na staré tajemství,které by ho mohlo stát život.Doufám,že tvůrci seriálu Babylon Berlín natočí i tyto nové díly.

martin8550
martin8550
09.11.2020 5 z 5

Nejlepší kniha série s komisařem Rathem. Detektivní zápletka, dobrodružství, část děje v kouzelné krajině Mazurských jezer. A zábavný komisař, který sice jedná v rozporu s pravidly, ale drží se svého morálního kodexu. Dech beroucí dialogy, zábavné popisy prostředí, akční situace.

85098211
85098211
07.11.2020 5 z 5

I tento případ Gereona Ratha se mi líbil fakt hodně ;-) - a autora jsem si (konečně) přidala do oblíbených. Tuto sérii mám opravdu moc ráda, přestože první díl se mi zdál lehce slabší. Je ale také možné, že jsem si jen musela zvyknout na autorův styl psaní? A i přestože knihy jsou poměrně dlouhé, vůbec mi to nevadí, protože jsou výborně napsané a neskutečně čtivé. Tentokrát mne případ zaujal hned od samotného začátku a jeho vyšetřování bylo opravdu zajímavé. Gereon se musí vydat z Berlína až do Mazurska, kde lidé, kterých se ve svém pátrání vyptává na to či ono, nejsou zrovna otevření a spoustu toho tají - a nejen to, protože mu dokonce i půjde o život ;-). Kromě toho se posune i jeho soukromý život s Charly a to je skutečnost, která mne neskutečně baví, protože knize pokaždé přidá na poutavosti a čtivosti. Každopádně tuto řadu doporučuji a už se těším na pokračování! :-)
A na závěr už jen taková malá poznámka na okraj: celý rok jsem trpělivě čekala, zda nebude v češtině načten i tento další díl. A naprosto nechápu, proč se tak nestalo? Nakonec jsem to vzdala a audioknihy jsem si pořídila v němčině ;-). Jednu výhodu to ale má - mám už totiž zakoupené všechny další části a tak si mohu další knihu "dát do uší" hned, jak budu mít chuť a náladu :-).

derrry
derrry
30.10.2020 3 z 5

Za mě nejlepší díl v sérii. I proto, že se část odehrává ve východním Prusku a dějiny meziválečného Polska a Německa jsou tady výborně podané. Zhustěné a ta mlčenlivá atmosféra i národnostní problémy jsou místy mnohem lepší než Rathovo pátrání, protože zápletka je tak trochu jasná. Asi jako když se v české literatuře píše o Sudetech.

milary
milary
28.09.2020 3 z 5

Spis Vaterland mi připadal jako nejlepší z dílů, které jsem doposud chronologicky četla. Takže tři hvězdy zaslouží dobré zdůvodnění.
Mimořádně mě zajímá tehdejší Berlín. Libuju si v cizelérském, drobnostmi protkaném odkrývání skutečností, bavil mě práh případu v letité minulosti, bavila mě originální postava s počátkem spojená a také vývoj dalších figur v případu zaangažovaných. Jako Harpagon tvrdou měnu jsem nedosyceně přehrabovala útržky poznání z oblasti Mazur a polského koridoru, kořeny územních nároků, důvody a prostředky zvratů v politické situaci. Tentokrát to bylo až dobrodružně napínavé, skvělé i v tom, že Charlie se v příběhu sice vyskytovala a na vyšetřování měla svůj podíl, ale s Rathem se moc nepotkávala, a tudíž nedocházelo k nežádoucímu zbržďování a košatění děje v důsledku přílišné pozornosti věnované jejich vztahovým peripetiím.
Prostě skvělé. A teď, co se pokazilo? Někdy se mi stane, když čtu příliš mnoho knih najednou a polevím v ostražitosti, že na chvíli vypadnu z reality a vyfabuluju dechberoucí slepenec, než se zase vzpamatuju. Ale na Kutschera nemám :). Sedmdesát stránek před koncem zcela opustil svou pečlivou minimalistickou (doposud) koncepci, požil – nebo co já vím, - a už tak dost málo pravděpodobné situace propojil a vygradoval do naprosto crazy dějů rodokapsovo-indiánkovo- bigglesovských (a bůhví ještě jakých). Byla jsem tak ohromená, že mne už naprosto nevyvedl z míry udivující závěr knihy, zejména zcela nereálná scénka, kterou vystřihla Charlie za přítomnosti svých nadřízených na Hradě :), to už jen na okraj...
No a? Samozřejmě se těším na další díl!

Hade
Hade
12.09.2020 5 z 5

Kdyby to šlo, dal bych i 6

Jaruš7
Jaruš7
03.07.2020 5 z 5

Super.
Další excelentní díl, v tomto stádiu už závislost.
Inspektor Rath stále ve víru chaosu, vraždy, mafistyky, předvolební excesy, policejní hierarchie ve vlivu politiky a jeho láska s tajnostmi.
Citace :" vedli už skoro něco jako manželství na zkoušku...
"Schoval se za tlustou ženou stojící ve frontě před ním. A teprve pak uviděl, že u toho stolu u okna není sama. Zrovna u Aschingera, kam chodilo na jídlo půl prezidia. Seděla tam jako ve výloze. Ona čerstvě zasnoubená, s ním, jak většina kolegů ode dneška věděla, tam seděla u oběda bez svého snoubence. A přece nebyla sama. Seděla tam s černochem a smála se.
Mohl by třeba v souvislosti s volbami nenápadně stočit hovor na nácky, a ten jejich stupidní rasismus. Existovali vlastně nějací němečtí černoši ? To byla otázka, kterou mohl klidně nadhodit."
Bezvadný.

JamesCZE
JamesCZE
16.06.2020 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších detektivek, co jsem v poslední době četl. Jak už píší ostatní, popis situace v 30 letech minulého století v Německu je výborný. Hlavní hrdina sympatický, děj také, autor se obejde jak bez sprostých slov, tak bez sexuálních scén i vyloženě drastických scén, což se dnes hůře hledá. Přečteno za týden o volných chvílích mezi spánkem, prací a péčí o malou dcerku :)

Za mě jasné plné hodnocení a už mám rozečten i následný díl "První padlí".

PS: Asi není potřeba číst předchozí díly, já si v knihovně ani nevšiml štítku, že to je už 4. díl :D

konicekbily
konicekbily
11.05.2020 5 z 5

Podle mne je to špička současné evropské tvorby v kriminálních sériích s historickým pozadím. Je úžasné, jak autor dokáže výstižně popsat situaci v Evropě - tedy nejen v Německu, ale tady i ve vztahu k Polsku - v období před nástupem Hitlera k moci a vkloubit to do své knihy! Abyste si tuto knihu mohli vychutnat na 100% doporučuji přečtení předchozích dílů série a oživit si historické souvislosti třicátých let dvacátého století.