První padlí

Růžové pondělí 1933: Gereon Rath je v Kolíně na karnevalu a slaví, jak se patří. Další ráno pro něj začíná pořádnou kocovinou, nesprávnou ženou v posteli a telefonátem z policejního prezídia. Říšský sněm hoří! S okamžitou platností se ruší všechny dovolené! Rath se okamžitě vrací do Berlína. Je zapřažen do štvanice na komunisty vedené politickou policií a musí objasnit záhadnou sérii vražd, které padají za oběť další a další veteráni světové války....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409336/prvni-padli-xND-409336.jpg 4.677

Gereon Rath 5.

Literatura světová, Detektivky, krimi
Vydáno, MOBA (Moravská bastei)

Märzgefallene, 2014

Kniha První padlí

milary

Pořád to hrozně ráda čtu, uvědomuju si, jak jsem se po delší době (lehce rozpačitá z předchozího dílu) naplno vrátila do - teď už nezvratně - hitlerovského, nacisty ovládnutého Německa. No ano, jak píše broskev28 v báječném komentáři níže, teprve teď se doopravdy láme chleba.
Teprve teď je zrůdnost nastoupivší oficiální ideologie a nestoudnost praktik silové převahy naplno odkryta i těm největším popíračům. Teprve teď propuká hon na Židy zcela nepokrytě, teprve teď se začíná utíkat přes hranice tam, kde "je ještě možné svobodně mluvit", například do Československa. Do Prahy. Ach...

Kromě excelentního vylíčení politických poměrů mi tentokrát učaroval i bezvadně vymyšlený případ a rozšíření běžného obsazení o další pozoruhodné typy :). Rozhodně pokračuju.

jaroiva

Pro mě zatím nejhorší díl série. Čtení jsem musela odkládat. Bylo mi z některých kruťáren prostě fyzicky špatně. To se mi stává i u jiných autorů (třeba Carter je v takových kruťárnách přeborník), ale tady to bylo ještě umocněné dobou. Ta SS-sácká atmosféra musela jednou přijít, když jdou díly postupně v čase dál, to jsem čekala, ale přesto nemám tyhle věci ráda. Proto mi taky čtení trvalo asi tak třikrát déle než předešlé díly.
Celá kniha je na mě moc politická, samotné zločiny jsou nezajímavé.
Navíc Charly se tu stává druhým Rathem, co se týká respektu vůči nadřízeným :) atd.
Jsem ale ráda, že jsem to přečetla, abych měla kontinuitu v příběhu samotných hlavních postav a byla v obraze do dalšího čtení série, ve kterém budu rozhodně pokračovat.

konicekbily
06.12.2020

Klaním se autorovi. Dokázal na pozadí historických událostí, které následně ovlivnily celý svět, vytvořit historickou románovou sérii se spoustou kriminálních činů a s dokonalým popsáním stavu tehdejší společnosti. A tento díl je snad ještě lepší než ty předchozí.

martin8550
09.11.2020

Určitě jeden z vrcholů série. Nacisté získávají rozhodující převahu, zbytek Německa zírá v němém zděšení. A do toho vraždy a honba za pokladem.

mats379
14.09.2020

Asi nejlepší díl této série. Napínavé od začátku do konce, výborně popsaná atmosféra předválečného Německa, psychologicky věrohodné postavy i s jejich naivními představami, jak budoucnost bude krásná....v něčem to připomíná i naši dobu...bohužel, lidé jsou pořád stejní. Rath i Charly jsou také vylíčeni jako lidi z masa a kostí, se svými chybami. To, že mají před sebou svatbu, jim nezabrání v chybách, omylech a politických rozdílech. Jsem také moc zvědava, kde a jak autor sérii ukončí!

Jaruš7
07.07.2020

Bezvadnost, ani se mi nechce kazit si tu exkluzivitu jiným stylem, takže další díl je to nej, co můžu pro nezkalení svého čtenářského objevu v autorském TOP žebříčku dostat.
Ani těchto 662 stránek nemá slabiny, jen ta nikotinová závislost je enormní.
Berlín je před volbami a mrtví se rojí z řad těch, o nichž se stát nepostaral a za zásluhy je teď ještě selektuje.
Hrozba se podceňuje a davy v euforii mají vizi o pořádku jasnou. Požár říšského sněmu zvolna graduje eskalaci, politická policie stupňuje svou pozici, pálení knih dělí názory.
Au je znovu ve hře.
Citace z obálky:" Kolínský spisovatel opět dovedně proplétá historické události s mnohavrstevnou kriminální dějovou linkou a výsledkem je fascinující dějinné panorama nabité detaily. Stern"

Tv seriál Babylon Berlín je po četbě fajn opáčko, i když více scénáristů děj v něčem mění.

katy238
07.05.2020

Poctivý detektivní příběh z Německa roku 1933, kdy hnědá nacistická hrozba pevně uchopuje vládu a moc nad lidskými životy. Kdo je proti nim, je proti všem. Jenže Země se točila i před jejím nástupem, a vražda bezdomovce, ze kterého se vyklubal voják bojující za 1. světové války, zaujme některé vyšetřovatele kriminální policie v Berlíně. Rozplétají klubko podlosti a zrady a jednotlivé konce vedou mezi postavičky berlínské nastupující smetánky stejně jako mezi nejnižší bezdomoveckou vrstvu Berlína. A právě vyšetřovatel Gereon Rath musí napnout všechny síly, aby se nezamotal do nebezpečných osidel, které jej vedle hnědé tupé síly hrozí uchopit a svrhnout. Kniha je jednoduše báječná a příběh ubíhá rychlostí dobře udržovaného Buicku. A nacistická hrozba nenápadně rostoucí v pozadí dodává příběhu velmi temnou atmosféru.

astroweb
18.04.2020

Skvělý historicko detektivní román. Jsem moc rád, že jsem tohoto autora pro sebe objevil, líbí se mi jeho styl, historické politické reálie předválečného Německa.