Mokrá ryba

Mokrá ryba https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/344976/bmid_mokra-ryba-5RV-344976.jpg 4 424 112

Gereon Rath série

Berlín roku 1929. Kriminální komisař Gereon Rath zažívá město, které je v rauši. Kokain, ilegální noční kluby, politické pouliční bitvy – prostě tanec na sopce. Mladý, ctižádostivý komisař, který je ve městě nový a byl uklizen na mravnostní oddělení, se nikým nepověřen zapojí do vyšetřování, které vede oddělení vražd – a netuší, že píchl do vosího hnízdaMrtvý bez identity a se stopami bestiálního mučení je pro oddělení vražd hádankou. Rath objeví pojítko se skupinou Rusů v exilu, kteří měli v plánu nakoupit zbraně za pašované zlato a připravit puč. Po zlatu a zbraních však pasou i jiní. Rath narazí na polovojenské jednotky i organizovaný zločin. Zamiluje se do Charly, stenotypistky na oddělení vražd, a využije jejích zasvěcených informací pro své osamělé vyšetřování. Přitom se do případu zaplétá víc a víc...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Der nasse Fisch , 2007

svanta
05.03.2020 5 z 5

Skvělá detektivka. Musela jsem ponocovat, abych to dočetla.

jprst
19.02.2020 4 z 5

Pěkná detektivka zasazená do zajímavě popsaného prostředí meziválečného Berlína, která má potřebný spád a dokáže udržet čtenáře v napětí, pro mě i výzva k přečtení dalších z této série.

Lumír23
06.02.2020 5 z 5

Delší, avšak napínavé čtení, zajímavý popis meziválečného Německa. Zaujalo, rád bych ve čtení pokračoval.

Stauff
12.01.2020 5 z 5

Kniha, která mě donutila přeorganizovat si víkend. Prostě jsem ji nemohl odložit, dokud jsem nedočetl. Skvěle napsaný příběh, uvěřitelný hlavní hrdina a ty popisy Berlína... Pecka. Děkuju Ježíškovi, že mi naježil celou sérii, jinak bych asi ještě dnes mazal do knihkupectví pro další díl:-)

Ilirea25
11.01.2020 4 z 5

Prvních 100 stran bylo matoucí. Všechna jména, názvy. Ale pak se to rozjede a člověk nepřestane číst, dokud není kniha u konce. Nastínění Německa bylo velmi působící. Krize, kokain vládne státu, potyčky, korupce, zabíjení. Po dlouhé době dobrá detektivka, která dokáže oslnit i něčím jiným, než morbidně zavražděnými obětmi.

berila
07.01.2020 3 z 5

Trochu váhám nad hodnocením. Kniha se četla dobře, i když zpočátku jsem se nějak nemohla začíst, ale dále už to bylo v pohodě. Hlavní hrdina mně dost vadil, k srdci mi tedy určitě nepřirostl.

Jap
02.12.2019 5 z 5

Překvapení a opravdu výborná detektivka, která se čte sama.

Regger
30.10.2019 5 z 5

Čtivé, zábavné. Jdu na další díl.

frky
06.10.2019 5 z 5

Tak nakonec první jako poslední. Opět výborné. Seriál jsem viděl jako první, což je vlastně i důvod, jak jsem se ke Gereonovi dostal. Dle mě značný rozdíl oproti seriálu a proto mi to bavilo víc, než jsem čekal. Bohužel teď je třeba čekat na První padlé a poté snad na další přeložené díly. Zatím mě Kutscher nezklamal!

brabofka
14.09.2019 5 z 5

Než se pustíte do čtení knihy a chcete si o ní nejdříve něco zjistit, stačí ji jen otočit. Na zadní straně, úplně stačí hodnocení novin. Ty dvě věty říkají úplně všechno. Nejen že se z Berlína stává Chicago Evropy, ale Vy mužete být u toho. Skvěle vykreslená dobová freska 20.-30. let minulého století a ještě lepší detektivka v jednom. To vše na cca 600 stranách. A jakmile knížku otevřete, Gereon Rath Vás nepustí. Do posledního písmenka, do poslední tečky. Těším se na další díly a tohoto mladého (byť namyšleného) muže přesouvám do své zlaté truhličky nejlepších detektivů.

Melanka
08.09.2019 4 z 5

Pěkné čtení. Hlavní hrdina, ač pěkný fracek, je sympatický a držíte mu palce. Před očima mi běžel černobílý film, tak působivě byla vykreslena atmosféra předválečného Berlína. Takže si asi taky pustím seriál Babylon Berlin, do kterého se mi dosud nechtělo.

lifeoptimist
21.08.2019 4 z 5

No...pořád jsem se rozhodovala mezi 3 a 4*, stále myslím, že je to někde mezi, nicméně nakonec mě kniha přece jen vtáhla a byla zajímavá, tak dávám 4. Budu nejspíše zkoušet i další díl, jelikož mě zajímá, jak se budou postavy dále vyvíjet, ale jen velice doufám, že si v dalších knihách už autor odpustí neustálé popisy cest a představ kudy tudy jít a vyjmenovává uličky a ulice atd. atd.... někdy jsem to už přeskakovala, protože mi to lezlo na nery :-)

Stoklaska
07.08.2019 3 z 5

Kniha mi připomínala spíše sondu do meziválečného Berlína než detektivku. Napětí stoupalo až v poslední části příběhu. Vzhledem k tomu, že detektivky skoro nečtu, zas tak mi to nevadilo. Tehdejší doba byla rozhodně zajímavá. Hlavní hrdina Gereon Rath mi nebyl příliš sympatický, uvidím, jestli si přečtu i další díl.

Inozuka
06.07.2019 4 z 5

Skvělé, i když ne perfektní. K slabinám počítám zde již zmiňovanou přílišnou fascinaci mapou Berlína dvacátých let - těch místopisných popisů cest komisaře Ratha je až moc. A snad až pomalý rozjezd, kdy se dlouho neděje nic moc podstatného. Jinak ale skvělá noirovka s neřestí prosyceným meziválečným Berlínem v hlavní roli a kotlíkem politických proudů pomalu se dostávajících do varu. Tedy něčím, co lze oproti klasické americké drsné škole počítat jako malý bonus. A jelikož mám tuhle dobu rád, z mé strany spokojenost a skvělý úvod do série. Před další knihou jdu ale nejdříve skouknout první řadu Babylonu Berlin ...

Hejkalka
28.06.2019 4 z 5

Atmosféra meziválečného Berlína super. Ale měla jsem velký problém dočíst tak tlustou knihu, když hlavní hrdina mi byl od začátku tak strašně nesympatický. Komisař, který nechce nálepku prominentního synáčka, ale chová se přesně jako prominentní rozmazlený fracek. Nakonec jsem za těch pár náhod, které děj urychlily, byla vděčná. Druhý díl ještě zkusím, ale kvůli Gereonovi to nebude...

tlllk
17.06.2019 3 z 5

Zaujme tá atmosféra a pohľad na medzivojnové Nemecko z pohľadu polície, ale ako detektívka mi to prišlo nevýrazné

jan37
16.06.2019 3 z 5

Zajímavá atmosféra ale jinak trosku zmatený dej

Bilky
03.06.2019 4 z 5

Tentoraz sa pokúsim byť stručnejší. Zisťujem, že mám komenty dlhšie než 18 cm, čo je európsky priemer. Tak sa výnimočne pokúsim byť kratší ;)

Súhlasím s MARLOWE - tiež som krochkal blahom nad noir atmosférou európskeho Chicaga, akým Berlín v 30. rokoch 20. storočia bezpochyby bol, a zatúžil som byť jeho súčasťou.
Druhé pozitívum bola postava hlavného hrdinu. Konečne to nebol žiadny stroskotanec, alkoholik, fetišista či depkoidný podivín s autistickými črtami, aký sa často vyskytuje pri severských autoroch. A vyskytuje sa fakt hojne: ako muchy na hovne. U Škandinávcov doslova. Zároveň autor svojho hrdinu ani neglorifikuje, skôr z neho robí tatkovho líblinga a protežanta. Moderne povedané, poberateľa výhod a dobrovoľnú obeť klientelizmu.
A do tretice som bol príjemné prekvapený z dávkovania politiky a jej pozadia v celom detektívnom príbehu. Osobne sa mi pozadie národných socialistov, soc. demokratov, komunistov, trockistov, ako aj ich ďalších frakcií pozdávalo. Sympatické bolo, že pozadie nebolo v popredí. To by zas postavy išli do pozadia a tam už bola predsa politika. Proste fajn pozadie vždy poteší... veď nie je pozadie ako “pozadie”. ;)

Prečo teda len 4 hviezdy? Príliš veľa scén som očakával a zaváňalo to klišé odvarom hneď od vstupu vedľajších postáv na scénu: služobne starší parťák hlavného hrdinu, krásna stenotypistka, šéf podsvetia… Nepríjemne ma prekvapilo aj pár vyslovených náhod a naskrutkovaných situácií. Aj keď jasan, že pri dennodennej mizérií a X-hodín mravenčej práce musí občas zaúradovať aj šťastena.

Naopak záver, ktorý je často Achillovou pätou tohto žánru, mi až tak nevadil. Možno sa priveľmi počítalo s naivitou zúčastnených zločineckých subjektov, ale dalo sa to prežiť aj napriek určitej prekombinovanosti. Volker sa to snažil osviežiť porušením narácie, ale všetky dejové nedorobky sa mu na konci zamaskovať nepodarilo. Či pôjdem do pokračovania je otázne, neviem či mám postavu menom Gereon Rath tak rád. Je to totiž „pěknej neŘád.”

ODPORÚČAM: všetkým prívržencom severskej vlny, bavlny aj mohéru, aby si porovnali aj nemecký druh krimi a zistili, že tento žáner nemusí vždy obsahovať hektolitre krvi, sadistické svine, masových vrahov a deviantov, ani autistické úchylky či korektnú imigračnú vsuvku. Ďalej tým, ktorých zaujíma história 20. storočia a radi si osvetlia situáciu v porazenom Nemecku v medzivojnovom období. Na svoje si prídu aj retromaniaci, ktorí majú radi americké podsvetie z čias prohibície, zadymenú atmosféru džezových klubov a varieté a to všetko dostanú v balení Made in Germany. Mein Urteil: 72%.

Jjana14
18.05.2019 5 z 5

Napínavá detektivka, četla jsem až po shlédnutí seriálu Babylon Berlin a ani tak jsem se nenudila. Gereon Rath mi v knize vyznívá trochu jako fracek, ale uvidíme jak se vyvine v dalších dílech.

1amu
15.05.2019 3 z 5

U autora mi již při četbě této knihy nevadil seznam všech berlínských ulic, kterými komisař Rath projížděl . Ano byl by z toho menší telefonní seznam, čtenáři, který není obeznámen s předválečným Berlínem (těch bude většina) nic neříká. A těch "vyhulených" overstolzek ? Nedivím se, že s požitým kokainem se Gereon Rath v zrcadle nepoznal.
Knihu jsem poctivě přečetl, v něčem souhlasil s tím co níže napsal Marlowe a také Killingjoke. Ale oslněn nejsem. Ano Volker Kutscher nehraje se čtenářem poctivou hru. Tam kde se mu to hodí, vytáhne občas z klobouku cosi jako trumf, jindy "cukne" či podstatný fakt zatají.
Teď jsem zvědav na komiks Babylon Berlín.