heliiinka heliiinka komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Geniální. Zkoušela jsem předvídat další kroky podle říkanky, zkoušela jsem zjistit, kdo to má na svědomí. A neměla jsem ani stín podezření.
Stránky utíkají pod rukama, není to zbytečně krvavé a nechutné, je to do detailu promyšlené.

28.12.2021 5 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Nečekané.
První půlka mi přišla jako slátanina hloupých postav a za vlasy protažených příběhů. Druhá půlka to otočila. Co krásného je na manželství? Dětech? A pomoci druhým? Autor se to naučil těžkou cestou a sdílí to se čtenáři.
Nejde tolik o zápletku s lupičem, jako o životy jednotlivých postav.

Doporučuju přečíst poděkování, autor dává nahlédnout do své vlastní duše a příběh dostane o střípek větší hloubku.

21.02.2023 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Kniha s myšlenkou. Moc se mi líbí typologie lidí podle planetek, na některé lidi to až žalostně přesně sedí.

06.12.2018 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Notoricky známý dej, ale ke knize jsem se dostala až po letech. Utíká to rychle a Orwell umí podobenství vystihnout tak, že až mrazí.

14.11.2020 4 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Tohle dílo si opravdu zaslouží všechnu slávu a chválu. Silné příběhy, o kterých jsem neměla ani tušení, že u nás proběhly.

29.09.2021 4 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Krásná kniha, která ukazuje kořeny lidí na severní Moravě. Protože je to kronika, musela jsem si chvilku zvykat, že děj plyne jinak.

17.07.2021 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Jedna z mála YA knih, která nebyla předvídatelná. Opravdu jsem netušila, co mě na dalších stranách čeká a to znamená, že Shusterman je výjimečný autor.

05.06.2021 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Wow. Tak neskutečně podané životní příběhy. Tolik detailů, že rozum zůstává stát. Skvěle zpracované dílo o těžkých dobách.

05.09.2018 5 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Líbí se mi, že každá postava tady má vlastní příběh, vlastní historii, vlastní dramata. Tak jako v real life, každá postava by mohla o sobě napsat knihu, ale my sledovali jen střípky dvou hlavních postav. Dopisy a adresáti byli hrozně předvídatelní, ale bylo fain, že se řešily i jiné věci než jen anonymita dopisů. Za youngadult rozhodně fain čtení.

17.08.2021 5 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

John Green má zápletky, které jsou velmi jednoduché. Hloubku ale prodávají jeho postavy. Jak jiný je obyčejný příběh, když ho prožívá umírající dívka? To mě baví, protože hodnoty a názory postav jsou tak jiné než naše.

25.08.2022 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Hodně mi to připomínalo Orwella. Ačkoli to je dystopie, tak to nebylo příliš pesimistické. Vtáhlo mě to a chtěla jsem pochopit, proč je svět ve stavu, v jakém je.

01.10.2019 5 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Narozdíl od prvního dílu si Gileád už nenese svou bezútěšnou atmosféru. A režim není nejsilnější síla, která vládne světu. Tři příběhy, které do sebe (možná až příliš přesně) zapadly. A pak se trošku urychleně rozuzlily ke krásnému happy endu.
Líbilo se mi nahlédnout, jak Gileád vznikl, jak fungoval a jaká tam byla mocenská hearchie a kdo vlastně tahal za nitky. Tety byly velmi zajímavé postavy.

23.11.2021 4 z 5

Sucho Sucho Neal Shusterman

Tak reálné a tak nereálné. Vynikající promyšlené dílo. Momentky z jiných míst přidávaly příběhu třetí rozměr. Dobrá volba charakterů postav a jak byl každý jiný. Nemohla jsem
knížku přestat číst.

27.05.2021 5 z 5

Utrpení mladého Werthera Utrpení mladého Werthera Johann Wolfgang Goethe

Werther mě neskutečně rozčiluje, ale kouzlo knihy naštěstí není v sympatičnosti hlavní postavy. Kouzlo je ve zpracování. Celý román jsou Wertherovy dopisy (bez Vilémových odpovědí) a není to běžná forma. Werther/Goethe je skoro básník a nádherně popisuje přírodu i věci kolem sebe. Nejsem zdaleka romantik, ale tahle kniha je moje srdcovka. Doporučuji a z povinné patří mezi top.

23.08.2020

Honzíkova cesta Honzíkova cesta Bohumil Říha

Milá dětská kniha, která ukazuje svět, jaký už dnes není.

09.06.2019 4 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Neuvěřitelný příběh. Od první kapitoly mi učarovala. Anna jako smutný sirotek, co našel lásku a přijetí a přitom nikdy neztratil optimismus a nadšení. Mnohokrát jsem cítila slzy v očích a vzápětí se zase zasmála.
Jestli někdy budu mít dceru, tuhle knihu jí dám. Tím jsem si jistá.
(Jsem dospělá a přesto doufám, že v dalších dílech bude Gilbert víc) :D

01.04.2019 5 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Milé, dětské, odpočinkové. Na čtení pro malé děti naprosto ideální.

10.11.2018 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

První setkání s autorem a bylo to milé setkání. Ač je kniha tlustá, stránky utíkají rychle a líbí se mi, že je to několik paralelních příběhů, které se vzájemně ani moc neproplétají. Obyčejné příběhy obyčejných lidí v Česku.
Mí favoriti byli Petra, Tomáš, Cyril a Táňa.

28.08.2021 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Povedené. Shusterman se očividně zajímá o hodnotu lidského života a je to v jeho knihách znát. Dystopie, které vedou k zamyšlení. A pokud se nechcete zamýšlet, tak je to stejně strhující čtení.
A teď by mohli přeložit další díly :D

20.06.2021 5 z 5

Klíč k času Klíč k času Natalja Ščerba

Líbí se mi nápad kouzlení s časem stejně jako oddělené světy obyčejných lidí a časodějů. Jenže celou knihu čekáme, až se vysvětlí, co se vlastně děje a co mají ti zlí v plánu. A přesně před tím kniha končí. Některé příliš vážené postavy se jakoby náhodou objevují v příběhu (královny víl, vládce Radosvěta...), jejich osobní zapojení je pak nepřesvědčivé a přitažené za vlasy.
Nápad skvělý, ale zpracování zkratkovité.

12.08.2022 3 z 5