heavy66 heavy66 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Jak se pozná pětihvězdičkový román? Třeba podle toho, že se nemůžete od čtení odtrhnout, i když ciferník budíku notně překročil hodinu určenou k spánku. To bylo teda vstávání v pět ráno!
Slova paní Mornštajnové hladce splývají, obratně se skládají do vět, na bílé stránce přibývá řádek po řádku příběh. Příběh časově zpřeházený, jména postav a jejich role vám docházejí se zpožděním jako ve filmech Quentina Tarantina, ale tady není místo pro černý humor, tady není místo pro žádný humor, a žádný dobrý konec, žádné "vzali se a žili spolu šťastně až do smrti!"
Den za dnem plynou, díváte se na ně přes čiré sklo jak v mořském akváriu - temné město, tající sníh, tekoucí řeka, mlha, Hana, Rosa, Elsa u stolu v osvětleném okně. Chcete jim říct, aby se sbalily a vypadly hned teď, ale ony vás přes to sklo neslyší. Křičíte, máváte, snažíte na sebe upozornit, protože vy víte, co přijde, ale nedívají se na vás, žijí své životy den po dni a pomalu se blíží k černé propasti bez konce.
Děkuji, paní Mornštajnová, napsala jste dobrý román, dojemný a působivý, ale teď si přečtu něco veselého, třeba Gabru a Málinku, to je taková milá dětská knížka z dávných dob, z Valašského Meziříčí!

18.11.2020 5 z 5

cenzor zakazuje
Erbenova Kytice
Školní četbou tu je!

17.10.2021

1984 1984 George Orwell (p)

"under the spreading chestnut tree, I sold you and you sold me" - poprvé jsem četl 1984 v roce 1987 jako cyklostylovaný samizdat na strahovské koleji. Takovou knihu dostal člověk na 24 hodin, četlo se v noci s občasným pohledem ke dveřím, zda nevchází Velký bratr. Odměnou za přečtení mohlo být i ukončení studia. Prostě atmosféra k nezaplacení!

13.04.2014 5 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

Když vyšel první díl Harryho Pottera česky, měl jsem dětství dávno za sebou, a Kámen mudrců jsem četl před spaním svému synovi.
Jako kluk jsem měl velkou fantazii, žil jsem mezi dinosaury z Cesty do pravěku, miloval Leontýnku Brtníkovou z Brtníku, a vařil babské ucho se Saxanou! Až při čtení Kamene mudrců jsem zjistil, jak bohatá a nekonečná může být fantazie spisovatele, který stvoří říši kouzel, kde se ti nemožné splní ihned a zázraky než bys napočítal do tří!
Probouzení dětské fantazie, která děti přenáší do úžasného světa pohádkových bytostí, kde prožívají fantastická dobrodružství s kouzelníky stejného věku, je velkým přínosem paní Rowlingové pro světovou literaturu.

24.08.2022 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Dobré, atmosférické počteníčko, zprvu zdlouhavé, se mění v napínavé, záhadné, děsivé, výš a výš a výš, až k vrcholové knize šílenství!
Nebral bych to tak vážně nebýt zmínky o silnici smrti na úpatí Tribeče, mezi Zlatými Moravci a Nitrou. A že prý už to neplatí, protože ji před pár lety nahradila rychlostní silnice R1 a počet tragických nehod poklesl k nule! Ale v knize něco chybí, protože kniha vyšla v roce 2016.
V roce 2019 došlo na této silnici k jedné z nejhorších nehod v historii Slovenska. Nákladní auto naložené štěrkem narazilo do autobusu, který se převrátil do příkopu. Zemřelo 12 lidí, z toho 5 dětí. A stalo se to v listopadu. Takže tak…

08.06.2022 5 z 5

Den trifidů Den trifidů John Wyndham (p)

Lidé zbavení zraku v městě plném jedovatých predátorů? Taková anotace románu způsobí, že citlivější povahy prchnou v hrůze před takovou knihou! Odolnější povahy si užijí hororové scény i budování nové společnosti v podmínkách prvobytně pospolných. Den Trifidů to je tátamáma postapo literatury!

16.09.2021

Dášeňka Dášeňka Karel Čapek

Nemám psa! Pes potřebuje výběh na zahradě, v bytě se nudí a otravuje. Většina sousedů v našem domě si to nemyslí. Kluci vedle nás mají většího hnědobílého, naštěstí vychovaného. Paní přes chodbu malého černého, které říkám (ten pes je holka) Tasmánský čert. Lenka nad námi chová doma Lidožrouta. Když mě Lidožrout vidí, otevře dlouhatánskou tlamu plnou obrovských zubů a chce se ke mně tulit. Já nechci!
Sousedi pod námi si pořídili divocha, který se pohybuje tryskem a táhne za sebou jejich náctiletého synka. Vyhýbám se jim! Nejraději mám Dášeňku. Neštěká, nepouští chlupy, nemusí se venčit, a když s ní nechci být, prostě zavřu knížku!

11.12.2022 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Spáchá-li nějaký člověk ukrutný čin, říkáme o něm, že se chová jako zvíře. Jenže zvíře se málokdy chová ukrutně, navíc k příslušníkům vlastního druhu. To jen člověk, nejnebezpečnější ze zvířat, si do nevinných tvorů promítá svoje špatné vlastnosti, nadřazenost, touhu po moci, politické a vůdcovské ambice. Pokud to udělá George Orwell, vznikne geniální nadčasové dílo, které lidem nastaví zrcadlo. Ale pouze těm, kteří se do něj dokážou podívat!

08.05.2021 5 z 5

Dobrodružná pohádka, víc pro děti než pro dospělé, ovšem nezbytná, pokud si chcete přečíst vyzrálejšího Pána prstenů. Dalo se to číst a synovi se líbily hlavně veršované šišlavé hádanky, kterými se častují Bilbo s Glumem.
"Všechno žere, všechno še v něm žtrácí,
štromy, květy, žvířata i ptáci.
Hryže kov i pláty ž ocele,
tvrdý kámen na prach šemele.
Měšta rožvalí a krále školí,
vyšokánšké hory švrhne do údolí."

20.11.2021

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Poprvé jsem tuto knihu otevřel tak dávno, až se sám divím, že jsem ji dosud nepochválil! Na západní frontě klid je nejlepší román z prostředí Velké války, který jsem kdy četl. Další slova nejsou třeba, kdo ho zná, jistě se mnou souhlasí!
Filmové hvězdy adaptace z roku 1979, natáčené v Československu, daly hrdinům knihy tváře. Výborný Donald Pleasence jako Kantorek, skvělý Ian Holm coby kaprál Himmelstoss a úžasný Ernest Borgnine jako frontový veterán Kat.

18.09.2021 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Klasická detektivka říznutá hororem, ze které čiší mlha, chlad, bezedné bahno a vytí strašidelného přízraku. Sherlock Holmes s doktorem Watsonem vnášejí do nadpřirozeného děsu neúprosnou materiální logiku, která vede k objasnění záhady. Filmových adaptací eviduje CSFD deset. Mě se líbí anglická z roku 1983 s Martinem Shaw a krásnou Glynis Barber, která pár let poté vstoupila také na detektivní dráhu

24.06.2023 4 z 5

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Čtivý a zajímavý příběh s neobvyklými hrdiny a předpojatostí vůči mužům, starším bohatým pravičákům nedemokraticky zaměřeným fašistům. Proti nim stojí ženy, mladší nebo mladě vyhlížející demokratky, nezávislé, nekonformní, s jistou mírou sexuální nevázanosti. Výjimky z obou táborů potvrzují pravidlo a kafe pijou všichni bez rozdílu!
Severské státy jsem považoval za oázu klidu, slušných lidí a dobrých mezilidských vztahů. Moje představy naboural Anders Breivik a Jo Nesbo v Norsku, dánské filmy Zbav nás od zlého a Hon, i tato kniha, která líčí švédskou společnost v temných barvách.
Zajímalo by mě, kdo je předobrazem rodinného klanu Vangerů a nakolik je příběh popisovaný v knize spojen s realitou? Stieg Larsson i hlavní představitel filmové verze Michael Nyqvist zemřeli předčasně – podle konspirační teorie to nemůže být náhoda!

11.08.2021 5 z 5

Povídání o pejskovi a kočičce Povídání o pejskovi a kočičce Josef Čapek

Nesmíme zapomínat na staršího z bratrů Čapků, Josefa! Na Povídání o pejskovi a kočičce je patrné, jak ho bavilo psát pohádky, s jakou láskou a zájmem tvořil pro malé čtenáře! A generace dětí mu jeho lásku oplácejí a předávají pejska a kočičku dalším dětem. Přestože se jedná o jednoduché příběhy pro nejmenší, většina čtenářů si je pamatuje do dospělého věku.

26.08.2023 5 z 5

Staré řecké báje a pověsti Staré řecké báje a pověsti Eduard Petiška

Pověsti z kolébky evropské civilizace s klasickými tématy, hrdinským patosem a morálním ponaučením. Je to starší obdoba křesťanských deseti přikázání a sedmi smrtelných hříchů, pro mladší čtenáře. Myslím, že není moc lidí, kteří nikdy neslyšeli o Sysifovi, Prométheovi, Perseovi nebo Ikarovi. Pokud nečetli tuto knihu, pak je znají z filmových adaptací, které tyto věčné a nesmrtelné příběhy udržují živé.

15.09.2022

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Jsou pohádky dobré, lepší, skvělé, a pak je Fimfárum! Pohádky, které se musí číst nahlas dětem před spaním. Pohádky, jejichž krásný jazyk se v ústech změní v lahodnou manu, která pomalu, líně steče do vašeho hrdla, uspí vaše děti, a vás probudí jako živá voda!

07.01.2022 5 z 5

Kníška Karla Kryla Kníška Karla Kryla Karel Kryl

Folkař jsem nikdy nebyl, ale Krylovy písničky se mi líbily na první poslech. O to víc, že tehdy měly příchuť zakázaného ovoce.
Karel Kryl byl malý postavou, ale velký svým hlasem a srdcem. Škoda, že odešel tak záhy, a zklamaný ze svobody, na kterou tolik let čekal!

24.11.2021 5 z 5

Mlčení jehňátek Mlčení jehňátek Thomas Harris

Mlčení jehňátek je dobrý román, který nelze číst vždy a všude!
Třeba v noci, zavření ve stanu na opuštěné louce u řeky, tiše prší, ohníček před stanem vyhasl, a vy slyšíte praskání větví někde blízko.....tak tam ne!
Je to strašidelný až mrazivý příběh, ale teprve Anthony Hopkins z něj udělal skutečnou noční můru!

09.09.2021 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

"Nejlepší trik, který ďábel kdy předvedl, bylo přesvědčit svět, že neexistuje."
Spalovač mrtvol, jeden z nejpůsobivějších hororů české literatury díky osobě hlavního hrdiny. Karl Kopfrkingl není žádná krvavá kreatura, ale jemný, kultivovaný, poetický, pořádkumilovný a nekonečně, nekonečně soucitný člověk!
Kniha by nebyla úplná bez filmové adaptace s ďábelsky dokonalým Rudolfem Hrušínským v hlavní roli.

11.10.2022 5 z 5

Memento Memento Radek John

Poprvé jsem knihu četl v reálném čase druhé poloviny 80.let a myslím, že se Radku Johnovi povedla. Příběh o fyzické i psychické destrukci dvojice mladých lidí, o jejich lhostejnosti a netečnosti k vlastní existenci, je o to děsivější, že se mohl stát ve vedlejším bytě, ve stejném vchodu, přímo vedle vás! Kniha na mě působila deprimujícím dojmem a spolehlivě odradila od experimentů s tvrdými drogami.

15.09.2022 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Autor se převtělil do Rudolfa Hösse, aby zjistil, jak se z chlapce z katolické rodiny mohl stát masový vrah, zda to sám ďábel přijal lidskou podobu a vystoupil na zem?! A našel jen úřednického technokrata, který řídil výrobní provoz, plnil zadané úkoly, počítal náklady, technologické časy, energetické úspory, pouze místo komárů a potkanů hubil lidské bytosti, které přepočítával na jednotky.
Firma IG Farben, která využívala otrocké práce vězňů a vyráběla Cyklon B, byla po válce zrušena kvůli válečným zločinům, na nichž se podílela. Následnické společnosti Agfa, BASF, Bayer převzaly know-how, zaměstnaly propuštěné manažery IG Farben, a dodnes legálně podnikají, prosperují, a razí politiku společenské odpovědnosti, trvale udržitelného rozvoje, a další atributy úspěšných podnikatelů.
Co s tím, když politici a podnikatelé neznají špinavé peníze? Pokud nás z toho rozbolí hlava, můžeme si vzít aspirin od Bayera…

28.11.2021 5 z 5