Kníška Karla Kryla

V Kníšce Karla Kryla se česká folková legenda představuje nejen jako autor písňových textů, ale také jako velmi osobitý básník.
Texty písní Karla Kryla, doplněné vlastními ilustracemi.

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/36422/kni-36422.jpg 4.5294
Literatura česká, Poezie
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Kníška Karla Kryla

Ortie

Písně Karla Kryla zbožňuji, obdivuji, často zpívám. Oceňuji je i jako básně, protože v nich můžu hledat, můžu číst a přemýšlet... Nejsou to jen písně, jsou to básně! Pří čtení mě mrazilo, chvílemi jsem se smála, chvílemi zpívala. Rozhodně stojí za přečtení!

Hani77

Kryl byl skvělý a jeho písničky mám ráda dodnes.

nikikostadinova

Tak jsem měla šťastný los u maturity.

Alinka2
03.11.2018

Knihu jsem musela přečíst v rámci povinné četby a musím říct, že z toho mám smíšené pocity. Některé básně byly kvalitnější, některé méně, celkově asi takový lepší průměr. Nenadchnou a neurazí, četla jsem už lepší. Tím nechci říct, že nestojí za to, jen jsem už držela v ruce lepší.
Ale co u autora neskutečně obdivuji a chválím za to je, že se nebál psát některé básně v tu dobu, ve které byly napsány, za to má rozhodně velký obdiv. I kvůli tomu jsou jeho básně stále čtené a ceněné.

Péťa1950
25.07.2018

V roce 1969 jsem místo přednášky z deskriptivy vystála frontu na desku "Bratříčku, zavírej vrátka". Odpoledne pak byla stažena z prodeje. Texty jsou i v této knížce. Písně nás provázely po celou dobu normalizace, potěšilo mě, když jsem je po letech slyšela i od o hodně mladších. Karla Kryla jsem viděla v reálu v kině Alfa v Plzni, když ještě mohl vystupovat. Stále mě při jeho písních mrazí.

alef
18.07.2018

Básně ... písňové texty ... vypovídající o lidské hlouposti a slepém poslouchání, ale taky básně milostné a intimní. Starosti s láskou, a bohužel zrovna tak i lidská hloupost nás asi budou provázet navždy ...

„Měl klobouk z peří rajky
a s důstojností snoba
on vymýšlel si bajky
v nichž vítězila zloba“
/Divný kníže/

Karle, každé Vaše slovo, každý verš ... vše stále aktuální, zas tak moc se toho nezměnilo, ... lidi jsou nějak stále stejní:

„Zástupy lidí
jdou pozpátku vpřed ..."
/Znamení doby/

Zbývá jen "se slzou na víčku ... hledět na sebe"? ... ona totiž cesta ... je tak nějak stále rozbitá ... a dát to všechno do pořádku se tak nějak moc nedaří ...

Tak jsem si docela ráda připomněla (v rámci Čtenářské výzvy - Kniha poprvé vydaná v roce vašeho narození) Krylovy texty ... zbývá jen přát si, aby si i dnes našla své čtenáře, tak jako stále oslovuje mě ...

bararich8
24.05.2018

Jak hodnotit poezii? Nevím. Vím jen, že tohle sice byla moje první sbírka od Karla Kryla, ale doufám, že ne poslední. Moc chytré a místy mrazivé verše.

Krub
15.02.2018

Poezii nečtu často a málokterému jejímu autorovi se povede, že mě skrze ní skutečně osloví. Kryl to dokázal...Tedy ve druhé polovině knihy.

Tolik moudrosti, životních pravd, narážek na komunistický režim, tak chytře zakomponovaných do výborně rytmizovaných veršů jsem viděl snad poprvé. Co více, autor jde ještě hlouběji k podstatě zpracovávaných problémů. Některé texty jdou svojí mrazivou upřímností a nenaivní vírou v lidskost snad do srovnatelné hloubky se spisy jiného, neméně obdivuhodného a statečného odpůrce totality - Václava Havla:
"Na rohu ulice vrah o morálce káže,
před vraty věznice se procházejí stráže,
z vojenských pancířů vstříc černý nápis hlásá,
že prvním z rytířů je Veličenstvo Kat.
- Veličenstvo Kat"

Proč tedy jenom tři hvězdy? První polovina je pro mě takřka nečitelná. Zkusil jsem k ní přistoupit jako k promyšlené alegorii, ale u mnohých básní/písní jsem hlubší význam nedohledal. Samozřejmě je možné, že jsem tyto verše prostě nepochopil, jenomže já se nad nimi zkoušel zamýšlet a takřka každá má teorie vypovídající, o čem by použité symboly mohli mluvit, ztroskotala. Možná hodnocení po případném druhém čtení zvýším. Kdoví...

Kakarinka
02.12.2017

Opravdu vsichni vychvalujici rozumi vsem basnim? Mozna jen vsechny nepobiram. Ale ty perly, rytmicke a pusobive textem, co vynikaji nad ostatni, jez me jen trapily... jsou perfektni. 4/5

Jana283
31.10.2017

Osobnost básníka a autoritKarla Kryla zde velmi chybí. Prokletý básník naší doby...

kvetfana
06.10.2017

Je mi čerstvých 19. a Krylový texty zbozňuji. Musím ale přiznat, že se mi kniha místy četla dost těžko, což je možná zapříčiněno absencí (či mou neznalostí) hudebního rytmu, který veršům dodává takovou sílu... Jinak samozřejmě paráda :)

mirektrubak

Za to když brát
Chtěli vám nebe
Že jste jim kývali
Bože tak trapně!

Ať jsem se snažil sebevíc, nebyl jsem schopen se zcela oprostit od vědomí, že ty texty znám ve zpívané verzi, a tak mě čtení spíše navnadilo k poslechu - a nemůžu se zbavit dojmu, že právě až Krylem (nikým jiným) zpívané, mají jeho básně tu správnou atmosféru, že v psaném textu tomu něco chybí. Ale to může opravdu být tím, že jsem na tu zhudebněnou podobu zvyklý.
Každopádně tím nechci říct, že si myslím, že Kníška neobstojí i samostatně – jako kniha básní. To vůbec.
Nejvíc osloven jsem byl v Kníšce Krylem plným zloby, žalujícím, kritizujícím nás - zbabělce. Ty básně se sice vztahují na konkrétní situace v minulém století, ale platí - zdá se mi - obecněji. Protože v každé době se umíme ohýbat i lámat.

gina8119
16.09.2017

Nádherná kniha s texty písní a básní :-)

DomArt
17.07.2017

jakási vlastenecká dokonalost !

(úryvek - Gulášová polívka
Pan Bezruč za to nemůže
že na nábytek střádám
a místo ódy na růže
teď blbé písně skládám)

se jménem Karel Kryl se mi pojí i jméno a můj další oblíbenec Jaromír Nohavica !
Oba jsou pro mě tím hlavním důvodem, proč poslouchat a naslouchat českým textům a hudbě jako takové !

JPBelmondo
18.05.2017

Texty písní? Kdepak! Geniální poezie. Co více dodat........
(více v mém komentáři u knih Půlkacíř nebo Nanebevzetí Karla Kryla)

BaS1972
04.05.2017

Co dodat. Klasika doplněná ilustracemi autora. Už třetí generace v naší rodině miluje Karla Kryla.

Stolda
23.10.2016

Zažil jsem srpen 68, viděl slzy a strach v očích svých rodičů, bylo mi 15, zažíval jsem svoji první lásku a netušil, jak moc je to vážné. Karla Kryla jsme zpívali, milovali . I před revolucí zněly jeho písničky snad u každého táboráku. A dnes , kdy si jeho písničky pouštíme doma a známe je zpaměti, nostalgicky vzpomínáme na tu dobu, kdy jsme ho brnkali a zpívali tajně.

"I naše generace má svoje prominenty, program je rezignace, facky a argumenty. Potlesk je k umlčení a pískot na pochvalu a místo přesvědčení jen pití piva z žalu. Pod zadkem stránky Dikobrazu, vzýváme zlatý tele, sedáme v koutcích u obrazu, čekáme Spasitele. Civíme lačně na měďáky, my Gottwaldovi vnuci a nadáváme na měšťáky, tvoříce revoluci"

Damato
01.10.2016

Dostalo se mi to do rukou po nečekané smrti kamaráda, se kterým jsme právě Kryla hrávali u pohodových letních flámů. Nejdříve mi bylo moc smutno, ale právě díky Krylovi a jeho písničkám a textům jsme se doma uklidnili a díky téhle knížce, kterou nám jeho manželka na památku věnovala doma padla věta: "tak vidíš, už brnkají na nějakém obláčku spolu a je jim dobře". Kdyby Kryl tušil jak moc nám v tu chvíli pomohl, byl by na sebe ještě víc hrdý, než může vůbec být. Tohle je prostě suprové čtení u kterého naprosto souhlasím s komentářem Dvoja - budete si celou dobu pobrukovat jeho písničky bude vám moc dobře.

Dvoja
06.06.2016

Při četbě Krylových básní se neubráním slyšet jeho zpěv a broukat si melodii, kterou mám k veršům napevno podvědomky přivázanou. Jeho rýmy náš přivádějí zpět do tehdejší doby a o nic méně se hodí na přítomnost a jakoukoli dobu nadcházející. Lidi se nemění.
KK je navždy symbol.

Strange
25.03.2015

Každý, kdo ví, kdo to Karel byl, by ji měl znát. Nebyl to jen autor protestsongů a autor pár zlidovělých písniček, byl to i člověk. Dobrý, hodnotný a citlivý člověk se správným přístupem k životu a se svou vlastní "životní filosofií". Knížka obsahuje mimo notoricky známých věcí, pro někoho nečekaně, i krásné poetické až milostné básně

lucie.8
19.02.2015

Nádherná kniha našeho "národního" básníka s kytarou.

1v8na
14.08.2014

Tahle kniha obsahuje celkem 62 básniček či písniček. MEzi nejznámnější patří Anděl, Morituri te salutant či Bratříčku, zavírej vrátka. Tyto tři písničky se mi líbí a dokážu je i pochopit, ale o ostatních váhám a nejde to říct tak jednoznačně.

Verrrunka
07.04.2014

Známé i neznámé..Zhu­debněné často lepší.

Liwilterhage
28.12.2012

Jeho poetické, kritické i politické básně (písně) obsahují především upřímnost a lidskost, které člověk v minulosti hledal, v současnosti hledá a v budoucnu hledat bude, a právě díky nim, je jeho tvorba jedinečná, dokáže v nás vyvolávat emoce.

Dovolím si citovat z básně Pasážová revolta:

"I naše generace
má svoje prominenty
Program je rezignace
a facky argumenty
Potlesk je k umlčení
a pískot na pochvalu
a místo přesvědčení
jen pití píva Z žalu "

Krylova slova jsou nesmrtelná.

Kate.S
20.12.2012

Moc se mi to líbilo:) Vše je snadno pochopitelné a hezky veršované. Překvapilo mě kolik těch písní a básní znám.

Zuzaňák
10.08.2012

byla to má povinná četba a velice se mi tato kniha líbila.

tapuz
23.02.2012

Nejpoetičtější texty, co znám. Zhudebněné básně. Z té krásy často mrazí. Je to mé mládí, pro mě je to skutečné ZNAMENÍ DOBY. Děkuji, Karle Kryle.

FilipGOLF
28.01.2012

Kniha je velice zajímavá, byl to člověk, který se nebál říct své nálady a pocity formou písní. Byl to hrdina

smetyl
22.03.2011

Karel Kryl obohatil Český národ nejen svojí tvorbou ale hlavně svojí bojovností a vlastenectvím. Básně uveřejněné v této knize jsou tomu bezměrným příkladem. Autor zde střídá zábavnou formu básní s básněmi se skrytým významem (Veličenstvo Kat, Bratříčku zavírej vrátka...) Karel Kryl byl osobnost. Velký člověk a velký Čech!

Kermisee
12.01.2011

Karel Kryl byl velikán. Byl to nejen úžasný písničkář, ale také skvělý člověk s vytříbenými názory, ujasněnými postoji a pohledem na svět, který by neuškodil nikomu z nás.
Tato jeho Kníška je souhrnem toho nejlepšího, toho nejhlavnějšího a hlavně toho, co Karla Kryla tvořilo. A co tvořil on.