Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Temná hmota Temná hmota Blake Crouch

Kniha pro hard SF fandy. Fyzika multivesmiru převedena do příběhu. Začátek, trochu drsný, vypadá jako klasická detektivka a pak se začne rozkryvat zápletka šíleného vědce který chce život z jiné verze reality. Povedená kniha.

05.07.2021 5 z 5

Zůstal jsem úplně paf z informací v této knize. Tak málo stačí ke kvalitnímu životu a to nešidit svůj spánek. Data nasbíral autor dvaceti lety výzkumů, které vám předkládá srozumitelně a čtivě.

10.05.2021 5 z 5

Pražské jaro Pražské jaro Simon Mawer

Co může britský spisovatel vědět o Pražském jaru a popsat věrně trauma Čechoslováků z invaze vojsk varšavské smlouvy v roce 1968? No tento evidentně dost. Detaily si upravil pro potřeby románu, ale jako "pohled zvenčí" na naše dějiny to nemělo chybu. Úsilí spojené se sháněním knihy se vyplatilo a její četbu rozhodně doporučuji.

15.07.2023 5 z 5

Amazonie Amazonie James Rollins (p)

Druhé setkání s autorem a dopadlo to o pár hvězd lépe. Tahle kniha je čtivá a napínavá. Dokonce i něco naučí. Zápletka navnadí na pořádnou záhadu připomínající hledání stromu života z filmu Fontána z roku 2006 s Rachel Weiz v hlavní roli. Tohle je ale okořeněno o řádné padouchy a zástup mrtvol ve stylu amerických akčních filmů. Bez toho a s více rozvitou linkou stromu života by to bylo na pět hvězd. Bohužel, kniha musela obsahovat i trapná klišé pro méně náročné čtenáře, ale mající větší kupní sílu. Když si ta drobná klopýtnutí odpustíme, dostaneme napínavý román se zajímavým námětem z Amazonského pralesa skrývající záhadu jenž dává život, ale může přivést i ošklivou smrt. Po odhalení se vydává nesourodá partička v doprovodu drsných mariňáků, kteří však slouží jako potrava pro všelijaké nástrahy okořeňující děj vynalézavými úmrtími. Nesmí chybět hlavní záporák, jenž chce odhalení záhady a profit jen pro sebe. Co to způsobí a jak moc to zamotá odhalení si přečtěte.

19.05.2023 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Krátká klasická povinná četba jenž kritizuje válku očima mladých milenců. Jsou zde nadčasové postřehy, ale sloh již archaický. Přečteno v rámci čtenářské výzvy.

17.12.2021 3 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Děsivé svědectví z Osvětimi. Povinná četba pro tuto dobu dostatku a malichernosti, za které bychom měli denně děkovat a nedopustit bagatelizaci zločinů proti lidskosti. Bylo to těžké čtení, které jsem musel dávkovat.

01.06.2021 4 z 5

Zářivá noc hvězd a ledu Zářivá noc hvězd a ledu Rebecca Connolly

Příběh o lidech, co přežili zkázu Titaniku a těch co jim přišli na pomoc v lodi Carpathia. Kdo zná jen film od Camerona, najde mnoho scén jako vystřižených ze scénáře při potápění lodi. Co je však na této knize jedinečné, je rozbor jednotlivých lidských příběhů a přiznám se, napsaných tak věrně, že i mě přemáhalo dojetí. Tato kniha by neměla nikoho minout.
O Titaniku jsem přečetl několik knih, ale pro začátek hlubšího vhledu do této tragédie je tato kniha ta nejlepší. Poté doporučuji číst knihu "Titanic" od pana Hubáčka (historické a technické souvislosti) a Přežili jsme zkázu Titanicu od Toma Kuntze věnující se americkému vyšetřování zkázy.

11.08.2023 5 z 5

Pravda, nebo lež Pravda, nebo lež Colleen Hoover

Knihu jsem pořídil na základě hodnocení a v nich vyzdvihované žhavé scény. Prý i dobrý thriller na mě vykoukne. Asi takhle, druhou * dávám za ty porno scény, jinak bohužel, nevím kde bych měl hledat další pozitiva. Charaktery naprosto creepy, chování hlavní postavy někdy k smíchu, častěji však odpor. O nemohoucí Verity těžko říct, když autorka v závěru, kde má tedy být rozuzlení, přijde další zamotání a čtenář je ponechán volbě. Pokud chcete přečíst fakt něco ujetého, často nechutného či pro rodiče vyloženě odporného, knihu mohu doporučit.

17.06.2023 2 z 5

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Knihou oceněná Magnesia Litera konečně splněna čtenářská výzva 2018, knihu jsem nemohl dlouho sehnat. A za tu sháňku určitě stála. Jakmile jsem se začetl do příběhu z roku 1866, kdy svérázný komisař Durman hledá sériového vraha (ale spíše okrajově), jsem se bavil i nahlas smál nad popisy těch nejbláznivějších sexuálních scén a nejpodivnějších jídel, vše popsané do instinktivních detailů, které rozehrají nejrůznější fantasie. Vhled do doby textem, kde je občas nadsázka nenápadná (opravdu se to jedlo?) až po přímočarou satyru (tohle je o nás nebo o té době?) je napsán jazykem vybraným a vtipným. Knihu mohu doporučit.

17.02.2023 4 z 5

Silo Silo Hugh Howey

Po letech jsem se rozhodl znovu přečíst celou trilogii Silo. Když jsem četl poprvé, už tehdy jsem byl zcela omráčen světem schovaném v zemi. Uzavřené město mi připomnělo Aldisuv Nonstop, kde přežívá skupina lidí a nikdo přesně neví proč to tak je. Až putováním po tomto mikrokosmu odhalujeme spolu s postavami zde žijícími děsivou pravdu.
První díl, kde sledujeme osud několika hlavních postav, nám objasňují členění síla a jeho zřízení. Čtenář se dostane do příběhu zničené země, bez obyvatelného povrchu a klade si otázky s hrdiny co se stalo a proč musí žít v obrovské jámě. Výborné zvraty, kde čekáte že někdo zemře a ono to je zase jinak, umocňují napětí a chuť sledovat proč jsou postavy ochotné něco dělat či nikoliv. Příběh jde na dřeň charakterům postav, a buď jim musíte fandit nebo nenávidět.
Román vznikal po částech a je to na vývoji příběhu znát. Je to však osvěžující, nikoliv rušivé, i když Vám bude líto některých osudů, mají svojí roli. Pro mě top dílo v žánru dystopie. Doporučuji.

04.12.2022 5 z 5

Knihonoš Knihonoš Carsten Henn

Velmi silná kniha, občas bylo těžké nemrkat, za zmínku o Trisolaranech to dává plný počet. Těším se na druhé čtení. Doporučuji.

09.03.2024 5 z 5

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

Tak bohužel, mám rád cestopisy, které popisují okolní svět a dění daného místa, ne vnitřní pochody zažívací, trávicí, vylučovací... Chápu, že cestopis je nenáročný, tváří se bezprostředně a možná proto má u širší veřejnosti úspěch, protože zabývat se bližším popisem místa, nedej bože jeho historií, je přece pro školomety. Je to útlá kniha, přesto mě neustálé opakování jistých dějů (kavárny, internetové kavárny, soukromé kavárny) či podrobný popis puchýřů neuvěřitelně nudilo a nic jsem se pořádně nedozvěděl. Kdo rád chodí všude pěšky si možná knihu užije víc.

22.05.2023 2 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

U třetího dílu musím snížit hodnocení oproti předchozím. Čtení už bylo více náročné, příběh měl víc zákrut a náznaků než odhalení. A postava staříka byla matoucí a jeho chování se nám osvětlí až ve čtvrtém díle. Hlavní postava Ilan už je dospělejší, ale místo občanky dostane něco velmi důležitého. A ne, nebudou to měsíčky. Přesto je při pozorném čtení vidět vývoj postav a to co bylo v prvním díle dítětem, jím rozhodně není na konci třetího. No nezbývá než čekat, co nám autorka připravila ve čtvrtém díle. Snad to bude mít spád prvních dvou dílů a nebude zbytečně kombinovat a ohánět se mystikou jako ve trojce.

30.11.2022 4 z 5

Klekánice Klekánice Tereza Bartošová

(SPOILER) Knihu jsem si pořídil poté, co jsem zjistil, kde se odehrává. Příbramsko, kde žiji, má také spousty míst, které ukrývají všelijaká tajemství. Popisy lokalit pro mě nebyly abstraktní a o to víc jsem si příběh užil. Ztracená holčička vyvolá pátrání a začíná vyšetřování okolností jejího zmizení. V Hluboši začínají vyplouvat na povrch dávné zločiny, kde také mizely holčičky. Nemám zdání, zda popisovaný dům či temná ulička je skutečností, ale když si představím, že ano, děj je velmi napínavý. Kdyby byla kniha rozsáhlejší a šlo se více do hloubky neváhal bych s plným hodnocením. Těším se na další knihu od autorky.

05.03.2024 4 z 5

Ti druzí Ti druzí C. J. Tudor

Třetí kniha od autorky a zatím nejlepší. O půl * lepší než Křídák. Příběh je napínavější díky tajnému spolku jenž pomáhá pomstít nespravedlnost. Nejsilnější poselství je, že msta se vždy vymstí. Že vzít spravedlnost do svých rukou znamená, že se stanete sami nespravedlivými. Příběh Gabea, který přijde při přepadení o svou ženu a dceru je velmi tíživý a jeho bloudění při pátrání po autě, kde si myslí, že viděl svou dceru v době, kdy se odehrává tragédie v jeho domě. Kdo je ta holčička a kdo byl zabit? Proč mu tchán nedovolí identifikovat těla? Velmi promyšlený příběh a ač jsem byl po Jámě rozhodnutý, že tohle bude poslední kniha od autorky a další si již nepořídím, Ti druzí zase trochu zvýšily zájem přečíst si další knihy. Takže tuhle knihu rozhodně doporučuji.

07.02.2024 4 z 5

Na kometě Na kometě Jules Verne

Po mnoha letech jsem si opět přečetl tuto klasiku. A opět jsem měl ten fajn zážitek z dobrého příběhu plného zábavy i poučení jak to mistr Verne umí. Jistě je tam plno nesmyslů, ale je to jen fantastika odpovídající době vzniku. Pro milovníky klasiky více netřeba slov.

20.10.2022 4 z 5

Ocelové město Ocelové město Jules Verne

Klasika na jedno odpoledne. Velmi čtivý a svižný příběh o dvou městech s opačným zřízením. Jedno chce zničit druhé, dojde k boji nebo zase vyhraje zdravý rozum a pokrok?

30.04.2022 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Knihu jsem si pořídil na základě doporučení i když byla dost různá. Podotýkám, že anotaci jsem nečetl příliš pozorně, o to víc mě příběh překvapil. Bylo to na prvotinu mnohem čtivější než předtím dočtený Kopírák, prvotina jiné autorky. Dvě časové roviny, které se po celou knihu střídaly stupňovaly napětí a postupné odhalování tajemství, která parta kluků a jedna dívka měli, v dospělosti bylo nápadité a autorka nám pěkně podstrkovala různé podezřelé. Rozuzlení bylo nečekané, ten konec jsem si řekl "no teda". A oceňuji životní moudra pronášená různými postavami ve správných chvílích. Takže za mě povedená kniha a milovníci krimi by ji určitě neměli minout.

06.01.2024 4 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Druhý případ Roberta Huntera byl o něco lepší a čtivější. Vlastně to nebyl tak úplně jeden a jelikož v L.A. je víc vrahů než detektivů, dostane hlavní dvojice na hrb práce až až. Takže mrtvoly přibývají a opět detektivy tlačí čas zastavit to. Nyní byla zápletka docela napínavá a motiv vraha děsivě obyčejný s kořeny v minulosti. Vlastně hodně lidí by takovou motivaci k vraždění našlo a důvod brutality dlouhého utrpení obětí byla jasná už za půlkou. Dávám proto 3,5* a pokud s každým dílem bude kvalita stoupat...

01.12.2023 3 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Klasická americká detektivka s thrillerovými prvky. Na základě komentářů dřívějších čtenářů jsem nabyl dojem, že mě čeká nějaký pořádný krvavý a odporný děj. Ne, očekávání se nenaplnilo. Je to dobrá kniha, vše má dobře postavené, napsané je to místy šablonovitě, někde jsem kroutil očima nad vyloženým klišé. A to je škoda. Kniha nepřináší překopání žánru, pevně se ho drží. Rozuzlení bylo nečekané a nápadité, ale u takhle slavného spisovatele jsem nečekal nic jiného i když jsem si říkal po odhalení vraha: vážně by ten hnus zvládl? No a teď mohu doufat, že zbylé díly co mám už budou jen lepší.

18.11.2023 3 z 5