Na kometě

Fantastický román Julese Vernea o osudech několika statečných vesmírných trosečníků, letících na kometě, jež po srážce se Zemí strhla část jejího povrchu i s obyvateli. Důmyslem a odvahou čelí muži nebezpečí a posléze se dočkají šťastného návratu na Zem. Vyprávění vedle dobrodružného děje podává základní znalosti o naší sluneční soustavě. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30531/podivuhodne-cesty-na-komete-sPY-30531.jpg 4.1198

Hector Servadac, Voyages et avantures a travers le monde solaire (1877)

Dobrodružné, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Albatros

Hanjimka

Klasická kniha mého dětství. Milovala jsem Verneovky a občas se k nim vracím. Jeho vyprávění mě dokáže znova zase nadchnout.

Džerkys

Kniha zajímavá, ale děj nemá takový spád, velmi mnoho o astronomii, na knihu o dobrodružství až příliš. Některé okamžiky napínavé, ale konec knihy nedopracovaný...Celkově román nebyl špatný, ale ve srovnání s ostatními romány J. Verna spíše horší.

Blue
20.06.2016

Myslím, že je dobré upozornit všechny. kdo viděli film Na kometě a domnívají se, že se jedná o adaptaci knihy, že se domnívají špatně. Podobnost obou děl se vyčerpává shodným názvem a výchozí situací, kdy je kus Země odtržen od zbylé koule a s ním i nějací ti hrdinové, aby bylo o čem vyprávět. Na můj vkus je kniha poněkud zdlouhavá, zejména co se týká častého výkladu o astronomii. Ten zabírá snad polovinu obsahu. Ale někomu to třeba vyhovuje. A ti ostatní už teď budou aspoň vědět, co je při čtení čeká. 70%

mira.l
12.10.2015

Na jednu stranu je to Jules Verne ve své nejklasičtější podobě, jeho typický sci-fi román, tentokrát se spoustou čísel z oblasti sluneční soustavy, který teda na člověka mého věku působí už trochu humorně, věcnou stránku nechám tedy bez komentáře:).
Na stranu druhou ale nemůžu dát plný počet, na mě prostě působil konec toho příběhu poněkud "odflákle", uspěchaně, to, na co by asi dětský čtenář čekal nejvíc - jak se dostanou zpátky na zem při průletu atmosférou, prožít s nimi ten let naplno vteřinu po vteřině, je tam odbyto několika málo velmi neurčitými větami o tom, že to vlastně zaspali v bezvědomí, trochu mi to připadá, jakoby tím autor vyřešil otázku, se kterou si sám nevěděl rady - "jak já to udělám, abych je poslal na zem a dobře to dopadlo?"
Neříkám, že je to špatný román, to vůbec ne, některé dialogy jsou na dobu svého vzniku poměrně ostré a peprné, na postavě židovského kupce se Verne taky docela vyřádil, ale ten konec mě malinko zklamal a nevím, jestli narozdíl třeba od Dětí kapitána Granta si budu tuhle knížku chtít ještě někdy přečíst znova.

st18321
14.03.2015

Velmi mě zaujali fyzikální změny, které proběhly po přechodu na kometu a jak se k nim hlavní hrdinové postavili. Naopak mě zklamal prostředek knihy, kde se v podstatě neustále opakovali podobné otázky. Také mě zklamalo Verneovo rasistické pojetí, kde jedna s postav je židovského původu. Ta je poté vylíčena jako vypočitavá, sobecká, nevzhledná a lakomá postava, která kdyby zemřela všichni by byli rádi. Tato část mi připadala jako brožůrka NSADP. Rozhodně jsem po velmi slibném začátku očekával zajimavější příběh.

xeroxino
20.12.2014

Na jednej strane som miestami ostal ohureny na druhej strane vela kapitol ten isty dej .. malo prepacovana

Filatov
10.09.2014

Asi typický Verne a to v této knížce velmi poutavý. Takový děj odtržení kusu Země a cestu vesmírem jsem opravdu nečekal. To jak Jules Verne předkládá čtenáři a zároveň i přeživším srážku nová fakta o tom kde jsou a co bude dál je prostě fantastické. Byl jsem vždy asi stejně tak překvapen, jako mohli být naši vesmírní cestovatelé. Román má skvěle vyprofilované postavy a oblíbil jsem si takřka všechny. Každý měl nějakou svojí vlastnost, která mě zaujala. První půlka vyprávění je objevovací a ta druhá už je dějově o hodně rychlejší a mílovými kroky směřuje k návratu na Zem a přípravám na návrat. V závěru už jsem ani nedýchal a čekal jak to dopadne a pravdou je, že jsem ten konec opět neodhadl. Čekal jsem nějaké velké vítání a ono nic :-)

SiuxBeast
17.04.2014

Trošku zklamaný ale to jen díky filmu od pana Zemana. Jinak bezvadné čtení

horvis
21.02.2014

Dobré, čtivé, zajímavé, a taky zábavné a vtipné.
Myslim, že příznivce sci-fi tato kniha nezklame.
Pravé vesmírné sci-fi, se začne odehrávat asi tak od půlky nebo od 2.třetiny knížky,
takže pokud někoho nechytne začátek, tak vyrdžte, myslím, že to stojí za to.

Rup
18.10.2013

Klasika sci-fi a vlastně naučný cestopis po sluneční soustavě podle tehdejších poznatků vědy. Kdo má rád verneovky, ten musí řadit tento román k těm nejlepším.

Eigis
22.08.2013

Celá ta myšlenka, kdy je skupina lidí při nárazu komety na zem, zachycena na jejím povrchu z hlediska doby, ve které byla napsaná a významu pro sci-fi literaturu, která byla v té době v plenkách velice významná. Přiznávám se, ale že autorovi přednášky o kosmických tělesech jsem přeskakoval. Na druhou stranu, samotný děj a především charaktery postav, kdy Verne přidává zástupcům jednotlivých národností charakterové vlastnosti, mě velice bavil.

vitavita
08.04.2012

I když zfilmovaná, přesto patří ke slabším jeho knihám ...

HTO
07.11.2011

Skvělá kniha a typický Verne. Problémům se ale nevyhnula – obviněním z antisemitismu kvůli postavě Izáka (Verne ovšem nebyl antisemita) a neuspokojivému konci: Hetzel trval na happyendu, proto ten podivný závěr. Verne počítal s tím, že lidé na kometě Gallii při návratu zahynou – však také tak krásně nezvykle znějící jméno hlavního hrdiny, čtené pozpátku, znamená „mrtvoly" (Servadac – cadavres).

Kongeniální Zemanův film připomene, že u Verna jsou nejdůležitější postavy – to je něco, co v USA doposud nepochopili, proto také v jejich Tajuplném ostrově každý trosečník vyfasoval děvče v plavečkách – včetně Harberta!