Hall3006

Přečtené 245Z prachu zrození
červenec 2022 (30.-31.)
Z prachu zrození 2002, Raymond Douglas Bradbury

Nevím jak hodnotit, takže mimořádně bez hvězd. Tato kniha vznikající desetiletí je odrazem hlubokých dojmů a vzpomínek autora na svou rodinu. Pro nezúčastněného čtenáře těžko uchopitelné. Až do konce jsem nevěděl jak si představit "postavy" a prostředí. Na konci jakž takž vysvětlení je, ale ten pocit, že jsem přečetl knihu napsanou pod zakázanými látkami zůstal. Ale není dlouhá a splnila bod že čtenářské výzvy.


Ženy láskou posedlé
červenec 2022 (28.-29.)
Ženy láskou posedlé 2020, Jan Žáček

Příběhy žen našich králů, které se v dějepise neučily. Trochu peprnější čtení, ale nic vulgárního, jen nám více polidšťuje známé postavy historie. Dočteme se o sňatkové politice a jak byly dcery nástrojem politiky. Bez příkras se dozvíme co musely ustát jako královny a jak se svým osudem popasovaly jako matky následníků trůnů. Mnohé dialogy jsou jistě jen fantazie autora, ale pro popis událostí nezbytné. Určitě stojí za přečtení.


Muž s podivnou minulostí
červenec 2022 (19.-27.)
Muž s podivnou minulostí 2001, Ken Follett

Jak došlo k první světové válce z pohledu Angličanů? Děj knihy v předvečer ničivého konfliktu trochu vrhá světlo na několik postav jenž chtěli válce zabránit a postavil proti sobě soky v politice i v lásce. Jen ten Churchill mi neseděl. Ale pan Follett to musel vědět lépe. Pěkné 4*.


Samotář
červenec 2022 (17.-18.)
Samotář 2018, Teddy Wayne

Zajímavá sonda do ... vztahů na Harwardu, rozvrstvení společnosti v kapitalismu, ega psychopata? Kniha, jako správná odeonka, nemá jasná vymezení v žánru. Nechá na čtenáři jak ji uchopí. Nebudu psát, že knihu by měl přečíst každý, jen ti, které nějaké otázky výše zajímají. Příběh Davida, který jako premiant, rychle na Harwardu propadá do nehezkých představ o sobě a druhých a jeho zhoršující se postavení dostává na konci nečekaný "smysl". Půl* chybí do 4* za ... To se dozvíte po přečtení.


Bratr z ledu
červenec 2022 (15.-16.)
Bratr z ledu 2018, Alicia Kopf

Knihy z této řady vždy trochu vybočují, ale jistojistě i obohatí. I tato kniha není monolit, ale soubor postřehů a črt, některé velmi zajímavé a některé, přiznám se, vyvolaly otázku "co to čtu?!" Nakonec vše dává smysl a knihu mohu doporučit.


Darwinova černá skříňka
červenec 2022 (13.-14.)
Darwinova černá skříňka 2001, Michael J. Behe

Vědeckou knihu jsem asi za dva dny předtím nepřečetl. Autor, profesor biochemie, podává důkazy o nedostatku Darwinova teorému o evoluci na nejmenší škále života, buňce. Musím dodat, že předtím čtená kniha "Síla, sexualita, sebevražda" od jiného biochemika mě pomohla k pochopení pojmů z biologie a podívanou, kterou nám v posledním období připravuje. Doporučuji číst ve stejném pořadí. Tato kniha může otřást vaším pohledem na svět a život v něm.


Dirigent
červenec 2022 (06.-12.)
Dirigent 2013, Sarah Quigley

Pro milovníky vážné hudby určitě 5*, hodně zajímavé čtení i pro milovníky historie. Tento román snoubí oba pohledy na pohnutou dobu obleženého Leningradu. Silný příběh dirigenta Eliase jenž nastudoval Šostakovičovu Sedmou v době kdy lidé umírali hlady a hudebníci nepřišli na zkoušku protože se zhroutili. Jedna * chybí pro menší ponoření do emocí. Ale doporučuji.


Leningrad - Tragédie obleženého města, 1941-1944
červen - červenec 2022
Leningrad - Tragédie obleženého města, 1941-1944 2011, Anna Reid

Podrobná studie o válečných letech současného Petrohradu. Knihu jsem zařadil do výzvy s tématem "kniha o jídle" a bylo opravdu čtení o boji za každé sousto, každý drobek a každou kapku. Je to čtení náročné, ale mrazivě poutavé. Dozvíme se i o pozadí vzniku blokády i jejího prolomení a útrapách nejen civilistů, ale i vojáků. Doporučuji


Přes zákruty řeky
červen 2022 (22.-25.)
Přes zákruty řeky 2022, Aimie K. Runyan

Trochu mě zaráží to nízké hodnocení, hlavně od čtenářek. Že by tento válečný román, s přesahem do nedávné minulosti, nebyl správně zařazen jako "pro ženy"? Za mě výborná kniha, popisující bitvu v Hürtgenském lese a její následky očima lékaře, který se zamiluje do německé dívky a jeho dcery hledající tuto dívku po 60 letech. Román však popisuje mnohem víc osudů dalších postav, které vykreslují vzestup a teror nacismu v Německu. Krásné 4,5 *. Doporučuji.


Staré americké civilizace
červen 2022 (11.-21.)
Staré americké civilizace 1989, Friedrich C. Katz

Velice povedená naučná kniha jež osvětlí vývoj osídlení a vzniku říší na Americké půdě. Kniha je již mírně zastaralá, mnoho položených otázek je zde nevysvětlených. Pro počátek hlubšího studia historie mezoameriky a andské planiny však ideální.


Soumrak
červen 2022 (05.-10.)
Soumrak 2013, Dmitry Glukhovsky

Příběh o nalezeném rukopisu z dob dobývání mezoameriky Španěly a o jeho překladu, který hlavní hrdina " prožívá". Velmi pěkné a čtivé. Nemohl jsem se odtrhnout. Hodnocení pět hvězdiček jsem si byl jistý. Kniha uháněla a já hltal s chutí další stránky. A pak přišlo velké finále. Jenže to byl opus filozofie a mysticismu a závěr opravdu nečekaný. Ale samotný příběh v knize o překladateli spisu do ruštiny a jeho citace mě naladily, abych si o národech předkolumbovské éry přečetl něco dalšího a ověřil si informace předkládané v této knize.


Povídky o vlasti
červen 2022 (01.-04.)
Povídky o vlasti 2017, Dmitry Glukhovsky

Sbírka nevšedních povídek, kde se autor dotýká všech možných témat co v ruském člověku nějak rezonuje. Kousavá satira i varovná črta toho co bylo, co je a co by z toho mohlo vzniknout napsaná autorem, který má přehled. Sice nenajdeme odpověď na otázku nynější absurdní války, ale osvětlí nám jak ji obyčejný Rus může zkrz televizi a stakan vodky vidět.


Svolení
květen 2022 (30.-31.)
Svolení 2021, Vanessa Springora

Je neuvěřitelné, co vše bylo před lety tolerováno a co progresivní levice, v tomto případě francouzská, chtěli protlačit do norem morálky. Kniha by neměla minout kdo se zajímá o historii, literaturu a mezilidské vztahy.


Mramorový ráj
květen 2022 (25.-29.)
Mramorový ráj 2020, Sergej Kuzněcov

Román ze světa Metra o putování umírajícího otce, jeho syna a vojáka ze základny někde za Moskovou pustinou do moskevského metra. Nepotkáme žádné postavy z původní trilogie, zato plno mutantů a různých skupinek, které připraví našim hrdinům mnohá dobrodružství. Krásné 3,5*.


Metro 2035
květen 2022 (20.-24.)
Metro 2035 2016, Dmitry Glukhovsky

V posledním díle trilogie Metro se dozvídáme kdo a proč stále drží lidi v podzemí. Náš hrdina Artom i za cenu vlastního života se tomuto řádu hodlá vzepřít a konečně lidem ukázat cestu na povrch. Lidé jsou však stále stejně slepí a raději se drží svých jistot. Důstojné zakončení.


Metro 2034
květen 2022 (15.-19.)
Metro 2034 2011, Dmitry Glukhovsky

Po letech jsem si s chutí přečetl druhý díl Metra, kde hlavní postava z prvního dílu zde není hlavní, ale sledujeme ostatní postavy na dalších stanicích a tak se nám více otevírá další prostor pro představivost. Zápletka je prostá, jak zabránit nákaze rozšířit se z několika stanic a zachránit celé Metro? Kdo bude další hrdina, když ne Arťom? Bude to Hunter, Homér či Saša? Povedené pokračování postapo bestselleru.


Veniss Underground
květen 2022 (05.-14.)
Veniss Underground 2006, Jeff VanderMeer

Tak trochu divná fantastika byla opravdu divná. Chvílemi jsem tápal jestli jsou slova a věty ve správném pořadí, divnotvary mi přišly přeložené opravdu volně, bohužel tím se pro mě celek zcela rozpadl a já nedokážu říci o čem ta kniha byla. Po večerech jsem si raději pouštěl audio knihu Metro 2033, abych ten čas věnovaný této knize nebyl úplně ztracený.


Arabella z Marsu
květen 2022 (01.-04.)
Arabella z Marsu 2019, David D. Levine

Román o dívce ze začátku 19. století, kdy historie objevů umožnila našim předkům osídlit Mars, kde se narodila a vrátila se do Anglie. Ale brzy zjistila, že se musí tajně vrátit na Mars, aby zachránila svého bratrance. A tak se vydává za muže a nastoupí na obchodní loď, kde zažije mnoho dobrodružství. Kniha je psaná na verneovský způsob a to se mi moc líbilo. Děj byl plný překvapení a nutil číst dál, a i když se objevili chvíle kdy už jsem očekával co se stane, byl jsem rád že to tak autor napsal. Vážně dobrá fantastika, mohu doporučit.


Ocelové město
30. duben 2022
Ocelové město 2015, Jules Verne

Klasika na jedno odpoledne. Velmi čtivý a svižný příběh o dvou městech s opačným zřízením. Jedno chce zničit druhé, dojde k boji nebo zase vyhraje zdravý rozum a pokrok?


Poslední car
duben 2022 (25.-29.)
Poslední car 2002, Edvard Stanislavovič Radzinskij

Poslední car aneb jak zrozenci pekla zavedli bolševickou vládu teroru. Velmi poučná a podrobná kniha jak se z carského Ruska stal stát zločinců toho nejhoršího ražení. A vzhledem k současným událostem, kdy čteme o zločinech páchaných Rusaky na Ukrajině, si člověk musí klást otázku zda tato největší země na světě není prokletá. Knihu velmi doporučuji.


Rasputin a carevna
duben 2022 (13.-24.)
Rasputin a carevna 2003, Ivan Izakovič

Obsáhlá historicko románová práce nabytá informacemi nám osvětlí konec monarchie v Rusku. Ukazuje jak obyčejný mužik ze Sibiře nahlodal staletou tradici absolutní vlády a napomohl k rozkladu armády prohrávající v první světové válce. A následnou řetězovou reakci vedoucí k uchopení moci bolševiky. PS jediná chyba v překladu či korektuře bylo označení železničních oblouků jako zatáčky.


Cestou
duben 2022 (06.-12.)
Cestou 2016, Dalibor Vácha

Čechoslováci v Rusku. Legionáři, které oslavujeme vzpomínkovými akcemi. V této knize však patos a romantika vyprchá. Surový a syrový jazyk v krutém ději psaný bez příkras navodi trochu rozčarování. Pěkné 3,5*


Nepřítel
05. duben 2022
Nepřítel 2007, Erich Maria Remarque

Soubor povídek krátkého rozsahu nám přibližuje vzpomínky na Velkou válku z pohledu Němců, mladých kluků a mužů nebo jejich příbuzných. Klasika, která má co říci i po století od jejích sepsání. Záležitost jednoho odpoledne, které nebude ztraceným časem. Doporučuji.


Záhadná místa Česka
březen - duben 2022
Záhadná místa Česka 2016, Jitka Lenková

Obsáhlá publikace nabytá informacemi o známých i méně povědomích místech našeho státu. Spíše než kniha o záhadách ji považuji za úhledně kompilovaný průvodce zajímavostmi, jenž si zaslouží navštívit a po přečtení budete připraveni dát si do souvislostí místní folklór. Začíná jaro, tato kniha přinese mnoho nápadů na výlety pro milovníky historie a turismu. Doporučuji


Pod krvavými nebesy
březen 2022 (13.-23.)
Pod krvavými nebesy 2018, M. Sullivan (pseudonym)

Kniha o válce. O druhé světové válce a jejích posledních letech v Itálii. Neotřelý román na základě skutečných událostí a postav. Hrdina této knihy dokázal vykonat mnohé navzdory všemu zlu, které řádilo kolem něj. Kniha o hrdinství a zbabělosti. Lásce i nenávisti nás zavede od nejvyšších vrcholů Alp po nejdusnejsi sklepy Milána třesoucí se nálety. Velmi doporučuji.


Vzestup raketových dívek
únor - březen 2022
Vzestup raketových dívek 2017, Nathalia Holt

Kniha přináší neznámý pohled na vesmírný program od 40. let po současnost skrze příběhy žen počítající nové vědecké objevy na poli raketové techniky a z ní vycházející vesmírné programy. Kniha je poutavá, členěna po desetiletích. Ze začátku jsem se nemohl začíst, bylo to však kvůli současné válce na Ukrajině a tématu války v knize. V dalších částech kniha plynula lépe, když popisovala mise na poli sond vyslaných i díky výpočtům těchto žen.


Válka nemá ženskou tvář
únor 2022 (12.-20.)
Válka nemá ženskou tvář 1986, Světlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha vznikla tak, že novinářka objížděla pár let SSSR a sbírala vyprávění žen, které se účastnily Velké vlastenecké války. Čtení to není snadné, protože i když je kniha útlá je znát dobou vzniku. Kniha však pro svou syrovost předává vzpomínky, které by neměly být zapomenuty.


Město v oblacích
únor 2022 (05.-11.)
Město v oblacích 2020, Kristýna Sněgoňová

Knihu jsem začal číst s chutí na pěkné české postapo. Inu žánr to splňuje rámcově, ale děj je hlavně kriminální/thriller a graduje do hororu. Fanoušci Kotlety budou maximálně spokojeni. Zničená Země, tajemní emzaci, zlí lidé v Městě i na povrchu a hlavní hrdina jenž přežije neuvěřitelně kruté zacházení od protivníků. Pěkné 3,5*.


Nesmrtelnost
únor 2022 (02.-04.)
Nesmrtelnost 2021, . Pao-šu (pseudonym)

Spin-off k trilogii Vzpomínka na Zemi. Ale alternativní, z jiného vesmíru. Čarování z vesmíry a rozměry pokračují i v této knize, nejzajímavější byl popis našeho hrdiny, který zůstal na Modré, a v původní trilogii nebylo těch 18,9 milionu let popsáno. Pro fanoušky světa Liou Cch-sina dobré počtení, ale jako samostatné dílo nedává smysl. Zbytek knihy je opět nápor na představivost...Závěr jako poklona autorovi původní trilogie.


Vzpomínka na Zemi
leden - únor 2022
Vzpomínka na Zemi 2018, Liou Cch'-sin

Závěrečný díl trilogie Vzpomínka na Zemi byl spektakulární výlet do daleké a ještě vzdálenější budoucnosti nepřátelského vesmíru jehož vražednost popsal druhý díl Temný les. Zde se dozvídáme kam až může zavést vývoj relativistických lodí a ovládnutí přírodních zákonů používaných jako zbraně mezi rozvinutými civilizacemi. Dočtete se o pořádné porci nápadů, které jsem musel číst pozorně a proto to není žádná vesmírná jednohubka, ale nápor na představivost. Ale za výdrž to stojí, nápady jsou originální ani nemusíte mít MatFyz.


Temný les
leden 2022 (10.-23.)
Temný les 2017, Liou Cch'-sin

Druhý díl trilogie trval déle přečíst pro jeho fyzikální první půlku dokončující objevy dílu prvního. Avšak druhá půlka, jenž nás přesune v ději o staletí do budoucnosti díky hibernaci našich hrdinů, byla velmi čtivá a plná zvratů. Vesmírná flotila, vzkazy jiným civilizacím vysílané pomocí Slunce a bitva na pokraji Sluneční soustavy byly opravdu poutavě popsány. Kvalita se udržela na pěti *. Doporučuji


Problém tří těles
leden 2022 (06.-09.)
Problém tří těles 2017, Liou Cch'-sin

Ano, toto je dílo hodné ocenění. Tak kvalitně propracované a nápadité dílo, které se může rovnat trilogii "Vzpomínce na Zemi" jsem četl loni a je to trilogie "Silo". Každé dílo má odlišný námět, ale myšlenka "zničení lidstva na základě jeho chování" se vine oběma díly jako červená varovná nit. Během pár stránek si zvyknete na čínská jména a pak již budete hltat každou stránku. Inteligentně propojené dějové linky "Kulturní revoluce" a současnosti jenž vyústí v mimozemský kontakt, zatím jen rádiový, navodí svět, jenž budete chtít poznávat i v dalších knihách. Doporučuji.


Hedvábnou stezkou
leden 2022 (02.-05.)
Hedvábnou stezkou 2016, Lucie Drbohlavová

Skvěle a čtivě napsaný cestopis po Střední Asii. Pestrá mozaika států a zážitků z nich vás vtáhne do místopisu i chutě poznávat lidi a jejich zvyky. Historické souvislosti jsou zajímavým zpestřením popisu cest absolvovaných z minimem peněz a bez cestovní kanceláře. Velmi poutavá a poučná kniha. Vřele doporučuji.


Kniha M
prosinec 2021 - leden 2022
Kniha M 2019, Peng Shepherd

Dystopie trochu jinak, ne sci-fi ale fantasy. Kniha M plná postav a osudů jenž se zázračně protnou. Svět zakončil svou dosavadní existenci tím, že lidé přišli o stíny. Pokusy o "vyléčení" dopadaly různě, původ toho všeho jsem ale nevycetl.


Petr a Lucie
17. prosinec 2021
Petr a Lucie 1984, Romain Rolland

Krátká klasická povinná četba jenž kritizuje válku očima mladých milenců. Jsou zde nadčasové postřehy, ale sloh již archaický. Přečteno v rámci čtenářské výzvy.


Vánoce nebudou!
prosinec 2021 (13.-16.)
Vánoce nebudou! 2002, John Grisham

Druhá kniha od autora a opět bravurní příběh, tentokrát o Vánocích "jinak". První polovinu jsem se často smál nahlas, pak si říkal jak je to stejné všude s tím shonem a bláznění kolem Vánoc takže krásné čtyři hvězdy ne? Ne ten konec to je na plný počet. Doporučuji


Dubliňané
prosinec 2021 (10.-12.)
Dubliňané 1988, James Joyce

Soubor povídek s výmluvným názvem nám dá nahlédnout do životů lidí v Irsku přelomu 19/20 století. Příjemná oddechová četba.


Uprchlíci
prosinec 2021 (01.-08.)
Uprchlíci 2021, Jesper Clemmensen

Asi nejsilnější literární zážitek ze žánru biografie/historie. Velmi poutavá a hutná kniha o osudu dvou rodin jenž přežily holocaust a utekly z komunistického Československa z pera dánského autora. Poselství je jasné a je i jako součást poděkování v závěru knihy "aby se kniha dostala do rukou hlavně těm, pro které je svoboda daná a nesvobodu nezažili". Hlavně by ji měli přečíst ti, kdo zneužívají symbolů holocaustu ve spojitosti se současnou dobou boje proti coronaviru.


Ukaž mi
listopad - prosinec 2021
Ukaž mi 2021, Marcel Moss

Román o lidech, kteří propadli virtuální realitě sociálních sítích a o nebezpečí kdy přestanou rozlišovat realitu. Dobře se střídající minulost s přítomností nás dovedou na překvapivý závěr. Velmi povedený thriller na 4,5*. Doporučuji.


Temný obraz
listopad 2021 (18.-25.)
Temný obraz 2005, Philip K. Dick

Divná kniha o fetackych bludech nebo mistrně napsaná analýza o pochodech v lidech propadlých závislosti. Některé pasáže byly zajímavé, jiné vtipné, pár jsem jich nechápal. Doufám, že autor má ty další knihy o něco lepší.


1 ...