Toulavá země

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Imaginativní povídková sbírka od autora bestselleru Problém tří těles Liou Cch’-sin, nejznámější čínský autor science fiction, uchvátil svět svou rozsáhlou trilogií Vzpomínka na Zemi, avšak jeho povídková tvorba je neméně strhující a zajímavá. V těchto příbězích o sluneční smrti, mimozemských civilizacích nebo cestování časem a vesmírem najdou čtenáři podnětné meditace o technologii i umění, kontrastech rozlehlosti a mikroskopičnosti světů, ale i o nekonečném boji mezi životem a smrtí. Každá z těchto povídek jako by ve zkratce zachytila Liouovo soucitné chápání lidstva a hlubokou reflexi lidské povahy. Dohromady pak slouží jako úžasná a inspirující hostina pro fantazii....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476612/big_toulava-zeme-qh1-476612.jpg 42
Žánr:
Literatura světová, Povídky

Vydáno: , Host
Originální název:

流浪地球, 2000


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Toulavá země

hanak_v_exilu
15. listopadu

Fantazie autora je neuvěřitelně bohatá, a jím vytvořené světy doslova fascinující, ovšem jeho literární talent pokulhává. Úvod do děje je zbytečně rychlý, dialogy jsou zbytečně žoviální, děj neplyne přirozeným tempem, ale skáče v křečovitých záškubech. Povídky proto občas připomínají myšlenková cvičení, jen pro efekt obalená dějem. Kdyby byly méně nápadité, nebo triviálnější, byl bych téměř zklamaný. Jenže vize Bublinového světa, společnosti Posledního kapitalisty, nebo například civilizace Požírače jsou natolik omamné, že nejde jít pod pět hvězdiček. Tohle jsou nápady na úrovni Stanislawa Lema, nebo Franka Herberta. Titulní povídka byla zfilmovaná a když už pro nic, tak pro rozmáchlou výpravu stojí alespoň za zkoušku.

smazenaryba
11. října

Pokiaľ chcete ďalšiu dávku autorových dopodrobna rozpísaných vedeckých teórií a vízií, budete zasýtení. Popravde, možno až presýtený. Tých rôznych variácií, ako to so Zemou vo viac či menej vzdialenej budúcnosti bude vyzerať, je tu naozaj ohromné množstvo. A to je trochu aj problém. Autor sa nezameriava na tvorbu postáv a príbehov, ale jeho poviedky sú viac akési analýzy rôznych viac či menej známych teórií a zákonov. Čo poviedka, to nová variácia toho istého, nové vysvetľovanie, nové nápady, no ten istý kostrbatý koncept a štýl, ktorý sa len z ťažkosťou dá považovať za pevný literárny útvar. Autor od vydania tejto knihy prešiel ako spisovateľ naozaj veľký kus cesty a treba povedať, že román ako literárny útvar mu sedí oveľa viac než poviedka. Fanúšikovia hard sci-fi zrejme sklamaní nebudú, no fanúšikovia dobrých kníh zrejme áno. Ale áno, niektoré obrazy ktoré autor vytvára, sú aj tu strhujúce. Mňa najviac bavila pasáž o poslednom kapitalistovi a príbeh o návrate Boha na zem.