Toulavá země

kniha od:

Toulavá země https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/476612/bmid_toulava-zeme-qh1-476612.jpg 4.1 92
Koupit Koupit eknihu Bazar

Imaginativní povídková sbírka od autora bestselleru Problém tří těles Liou Cch’-sin, nejznámější čínský autor science fiction, uchvátil svět svou rozsáhlou trilogií Vzpomínka na Zemi, avšak jeho povídková tvorba je neméně strhující a zajímavá. V těchto příbězích o sluneční smrti, mimozemských civilizacích nebo cestování časem a vesmírem najdou čtenáři podnětné meditace o technologii i umění, kontrastech rozlehlosti a mikroskopičnosti světů, ale i o nekonečném boji mezi životem a smrtí. Každá z těchto povídek jako by ve zkratce zachytila Liouovo soucitné chápání lidstva a hlubokou reflexi lidské povahy. Dohromady pak slouží jako úžasná a inspirující hostina pro fantazii.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Povídky , Sci-fi

Vydáno: , Host
Originální název:

流浪地球 , 2000


více info...

Komentáře (25)

Komentáře 25 Recenze 0

tlllk
tlllk
16.07.2023 4 z 5

Len málo autorov sa pustí do mimo zemského života s takou odvahou, väčšina zmení farbu pleti alebo pridá pár končatín, ale takto od základu preskladať spoločnosť a pohľad na fyzikálne objavy, to som v poslednej dobe videl iba u Weira. Pri poviedkach je vždy to riziko že Vám proste niečo nesadne, ale fanúšik sci-fi si tu isto príde na svoje.

Vesmich
Vesmich
12.07.2023 5 z 5

Vesmírné courání tam a zase zpátky, tentokrát s bonusem. Mezi řádky je patrné, aniž by bylo nutné lupou hledat, jak oni to ti Číňané vlastně myslí s tím světem. Nebo alespoň tenhle.


0kozel
0kozel
07.07.2023 3 z 5

Jednotlivé povídky mají velmi rozdílnou kvalitu. U některých mě mrzelo, že skončily a nedozvíme se další možný vývoj. A u některých jsem byl rád, že skončily protože mě moc nebavily. Ale celkově se dá říct, že ve všech povídkách jsou zajímavé nápady.

TomHr
TomHr
02.06.2023 3 z 5

Autor v sobě nezapře příznivce čínské cesty k blahobytu: projekty jsou zásadně celoplanetární, katastrofy epických rozměrů, lidstvo jako celek vymírá nebo se spojuje a bojuje za přežití jako jeden muž. Náboženství a vyšší principy mizí, zůstává jedno měřítko profitabilita, moc peněz. Naštěstí na několika místech z nepříliš optimistických vizí budoucnosti vykoukne jednotlivec, konkrétní hrdina. Pak vidíme, že autor dokáže zajímavě popsat charakter postavy. Kvalita povídek kolísá, některé jsou nápadité, příběhy bývají (jak je u autora zvykem) kořeněny technickými detaily, jinde se jedná o nezáživné kraviny. Knížka není špatná, ale kvalit Vzpomínek na Zemi nedosahuje.

Petok
Petok
30.05.2023 5 z 5

Ale jo. Příjemné počteníčko, ale zas taková věda to nebyla.

foxys
foxys
27.03.2023 5 z 5

Pro mě osobně má těch pár povídek mnohem větší nápad, než celá Trilogie. Doufám, že se některé příběhy dočkají kvalitního filmového zpracování

rick6410
rick6410
14.03.2023 4 z 5

Klasická zbierka poviedok, niektoré lepšie, iné horšie, ale väčšina ma bavila, najviac asi Hora. Autor znovu ukazuje rozdielnu mentalitu medzi Čínou a Amerikou.

Racek213
Racek213
02.03.2023 5 z 5

Povídky jsou jak z jiného světa, docela odlišné od klasických anglo-amerických schémat. Práce autora s postavami na výbornou, technické reálie někdy trochu ujíždí, ale i tak jsou nadprůměrné. Kdyby tak všichni ... atd... Příběh cestující země byl zfilmován. Chystám se naň.
A co teď, pane Liou? Napíšete ještě něco tak báječného jako Problém tří těles? Už dlouho nějak stojíte...

FireOfFilth
FireOfFilth
17.10.2022 4 z 5

Na další knihu z pera autora Problém tří těles jsem se těšil a musím říct, že mě nezklamala. Při čtení je krásně poznat, že čtete právě tohoto autora. Ano je vidět, že autor ještě nevyspěl a nepodává dokonalý výkon jako v trilogii. Přesto jsou povídky chytlavé a originální. Několik se mi jich líbilo hodně, viz výčet:

Hora - zajímavé vyprávění obyvatele Země s mimozemskou rasou.
Čínské slunce - příběh o velkém projektu a pracovnících, které ho udržovali v chodu.
Požírač - k Zemi se blíží nebezpečí, dokáží obyvatelé zabránit zkáze jejich planety?
Vejmínek boží - příběh o tom jak je důležité se postarat o staré obyvatele.
Zemědělo - pro mě jedna z nej povídek, kde se setkáváme z dalším monstrózním projektem, který nakonec dostane jinou funkci, než bylo původně zamýšleno.

Sbírku hodnotím 75% a doporučuji všem milovníkům hard sci-fi.

Miloš_1
Miloš_1
29.07.2022

Slabé. Tak slabé, že jsem knihu v polovině zavřel a vymazal (koupil jsem si ji v el. formátu).

Okoslav
Okoslav
26.07.2022 3 z 5

„Lidé konečně pochopili, že kdyby nějaký bůh skutečně existoval, musel by to být beztak pěkný prevít.“

Liouovi občas někteří čtenáři vyčítají, že je víc fyzik než spisovatel – a v Toulavé zemi je to bohužel úplná pravda. Liou s vědeckou poctivostí rozpracovává jednotlivé nápady ve stylu „co bude, až…“ nebo „co by se stalo, kdyby...“, a v téhle rovině Toulavá země fakt funguje. Když ale dojde na všechno ostatní, je to bolest: obrovský kontrast mezi fyzikální poctivostí a sociologickou naivitou je do očí bijící, děj, dialogy a charaktery jsou zcela upozaděné a často se z Lioua stává vyslovený ideolog (viz třeba když v povídce Pro dobro lidstva absurdním způsobem popisuje hrozbu kapitalismu, čínští soudruzi z něj musí mít radost).

Hvězdičku přidávám za povídku Láska z Tchaj-Juanu, kde si ze sebe dělá srandu a je to skvělý.

„Když pak později vesele popíjeli v jedné mozečkárně, prozradil rozjařený Liou Cch'-sin příteli svůj další velkolepý plán: hodlal napsat desetidílnou sci-fi ságu o třech milionech znaků, v níž by popsal dva tisíce zániků dvou set civilizací a mnohonásobné přeformátování vesmíru způsobené rozpadem vakua, a nakonec by nechal celý známý vesmír zřítit se do super velké černé díry jako do záchodu. “

Tyet
Tyet
14.06.2022 3 z 5

Oproti "Třem tělesům" je tahle kniha povídek, vzniklá později než strhující trilogie, pouhým chabým odleskem autorova umění. Nekompromisní materialismus a doslova zbožštění technologií, které se v trilogii jevily nezvyklé a přitažlivé, působí v této povídkové knize už jen smutně a strnule a neposkytují žádné vzrušení ani čtenářské potěšení. Většina povídek je průměrných, některé jsou vyloženě chabé, a tak tři hvězdy dávám za povídku s mikroérou, která se mi líbila.

Tuti
Tuti
08.06.2022 4 z 5

Já nemůžu než opět autora pochválit!
Povídky byly skvělé, takovou představivost bych chtěla mít!

majklus
majklus
06.06.2022 4 z 5

Je mi záhadou, proč se mi tento autor vlastně tak dobře čte. Kulturní prostředí by se mnou nemělo mít velký průnik, jména jsou pro mě nesrozumitelná a často se mi pletou. Přesto jsem knihu opět konzumoval pouhé 3 dny. Povídky mi přišly vyrovnaně dobré, čtivé, nápadité, nejvíce se mi asi líbila Hora.

Každopádně doporučuji každému fandovi pravé sci-fi. Snad jenom lehkou naivitu autorova myšlení bych zmínil - silně přehání úlohu OSN a zrovna dnes máme možnost vidět v přímém přenosu, jak je organizace bezzubá i při o několik řádů méně významném problému, než autor ve svých dílech řeší. Ale i tato jeho "víra" je mi velmi sympatická a hanět ho za ni neumím...

rudolf2639
rudolf2639
30.04.2022 3 z 5

Velmi povedené povídky. Někde jsem měl pocit omylu v překladu a některé neměli, tak logický vývoj či se v nich ztratila prvotní zápletka a autor ji pak dále nerozvíjel a věnoval se jiné lince příběhu, ale celkem kvalitní, čtivé, dynamické. Osobně se mi líbila víc než extrémě rozplizlá trilogie problém tří těles. Ve které však spoustu myšlenek z Toulavé země použil a dopracoval. Osobně beru trilogii tří těles spíš jako autorovo cvičení něco ve stylu masturbace mozku. Nejsem příznivec knih v knize... Následující knihy Kulový blesk či Věk supernovy jsou již vyzrálá díla. Bez zbytečného patosu, šovinistických klišé, a popisech louky na 5 stran :-)

evilunicorn
evilunicorn
23.03.2022 5 z 5

Příliš často sbírky povídek nečtu, hlavně proto, že mám pocit, že na tak malém prostoru nemůže jít příběh do hloubky. Ovšem, zde jsem udělal výjimku,neboť autorova trilogie Vzpomínka na Zemi mě naprosto uchvátila. A dobře jsem udělal.Zajímavě postavené a vymyšlené příběhy spolu s téměř až filozofickým vyústěním.. Autorův styl je až téměř hypnotický ,smekám před tím jak dokáže mistrně okolo myšlenky vybudovat příběh. Obrovská spokojenost.

Wrent
Wrent
10.03.2022 5 z 5

Je až neskutečné, jak je každý jednotlivý příběh od Liou Cch’-sina unikátní a zároveň navozuje pocit, že ho už důvěrně známe a tušíme, kam se asi bude posouvat a jaké budou jeho kulisy. Všechny povídky v Toulavé Zemi jsou však stále vskutku originální a napínavé.

Titulní Toulavá Země obnovuje popisem lidského úsilí v zoufalé touze se zachránit vzpomínky na trilogii Vzpomínka na Zemi. Hora přináší naprosto dokonalý popis světa, kde svět neobklopuje prázdnota, ale naopak hmota. ČÍnské Slunce je zajímavým příběhem malého člověka na pozadí velkých, ač smyšlených, dějin. Povídka Pro Dobro Lidstva nechává hodně věci skrytých a tím se mírně liší od ostatních. Láska z Tchaj-Juanu opět naprosto mění styl na tragikomické post-apo. Mikroéra znovu ukazuje autorovu neomezenou představivost podloženou zároveň dobrou znalostí zákonitostí fyziky. Požírač se opět blíží klasickému boji proti nebezpečí, zatímco Vejminek Boží je skvělým popisem lidských limitů poznání a solidarity. Poslední dvě povídky Oči v Batohu a Zemdělo se k mému překvapení očividně odehrávají ve stejném univerzu a asi ve mně svým důrazem na vynálezy a jejich dopady zanechaly největší stopu.

Pasadenka
Pasadenka
22.02.2022 3 z 5

Celkově mě knížka zklamala

Nechápejte mě špatně. Pořád je to starý dobrý Liou. Dokonce si v jedné povídce ze sebe dělá srandu a bylo to celkem vtipné. Příběhově taky stáli některé myšlenky za to a člověka donutí se minimálně zamyslet. A nakonec i jemné převázaní mezi příběhy bylo příjemné. No a zde je možná ten problém. Chyběl mi ucelenější příběh, nebo alespoň větší propojení. Takto to byla velmi vágně propojená antologie a to mě zklamalo.

Nicméně, pořád je to hard sci-fi z Číny! Tak proč ne. :)

soukroma
soukroma
02.02.2022 3 z 5

Docela zajímavá směska středně či více dlouhých povídek. U žádné není uveden rok napsání, pouze souhrnně se má jednat o povídky napsané/publikované 1999-2009. Mrzí mne, že v knize nejsou data vydání uvedena - podle mého i sci-fi píše autor jinak před zářím 2001 a po něm, nebo aktuálněji před naší pandemií či během ní (to druhé se samozřejmě téhle sbírky netýká). (Takže u nás vyšly povídky samozřejmě zatím jako poslední, tedy nejstarší produkce autorova.)

Líbily se mi ty s větším filozofickým přesahem a menším důrazem na (sci-fi) vesmírné technologie, zejména Hora a Čínské slunce (v obou pěkně vylíčeno jádro běžné lidské povahy - výš, dál, poznávat, možná i dobývat, nebo aspoň být první). Naopak mi spíš vadily povídky, kde se vyskytla jakákoli surovost (mučení, nájemné vraždy apod.).
Hodně mne dostaly Oči v batohu (dojemné).
Zemědělo bylo fascinující!
Ale zejména mne uhranul Vejminek boží:
"Lidstvo by mělo začít myslet na to, kdo se o ně na stará kolena postará."

puml
puml
05.01.2022 4 z 5

Slušný povídky, ale kvalit trilogie Vzpomínky na Zemi nedosahují. Jako nápadité to je a dobře napsané taky, děj pěkně odsejpá, ale zas tak mě to neoslovilo.

zahadum
zahadum
30.12.2021 4 z 5

Autor má jednoznačne geniálny dar produkovať priam nekonečné prejavy jeho fantázie. Musím uznať, že jeho poviedky sú originálne, neopakujú sa aj keď hlavný motív každej je nie moc dobrá budúcnosť ľudstva a následky toho. autor je priemerný v dialógoch a vo vzťahoch medzi postavami ale vynahradzuje to opismi budúcnosti a jeho technické znalosti sú výborné a on ich aj patrične využíva v dokonalých detailoch.
Nezaujala ma posledná poviedka ( Zemdělo ) a vyslovene nudná až zlá bola poviedka ( Oči v batohu ).
Naopak za poviedky ktoré patria k top sci-fi poviedkam bola jednoznačne ( Vejminek boží ) ktorá má aj silný filozofický a humanistický presah a zaslúžila by si širšie prepracovanie v podobe románu.
Originálna poviedka u ktorej by som uvítal tiež rozšírenie v podobe románu je ( Mikroéra ) tam sa prejavuje naplno fantázia autora.
V podstate je to celé vydarené dielo a poviedková kniha ktorá určite nesklame pravých sci-fi fanúšikov. Liou Cch'-sin je autor momentálne na výslní a vydavateľ HOST z pochopiteľných ekonomických dôvodov vydáva aj jeho staršie a v čase stratené diela. Predsa len miliónový autor top trilógie nesmie zadarmo ležať niekde v šuplíkoch kam sa dali jeho staršie diela ktoré sa zamietli. No aj o tom je súčasnosť ľudstva a aká bude jeho budúcnosť sa možno dočítate v tejto knihe. 80%

3DD!3
3DD!3
20.12.2021 5 z 5

Vydavatelství Host na to šlo velice chytře když nejdříve vydalo ono mistrovské dílo a pak se postupem let přes Kulový blesk a Věk Supernovy dostalo až Toulavé Zemi. Ano je pravda že každá kniha je o něco slabší než ta předcházející, ale pro fanoušky autora jde o rozmanitou cestu do autorova nitra, jeho motivů a vlivů, které jej formovaly. Pro Evropana jde o náhled do moderního východního myšlení a názorů země, která se ekologicky, technologicky i ekonomicky sápe na vrchol potravního řetězce. Ničím nezatížená zpověď obyčejného člověka skrytá v úvahách o budoucnosti a místě lidstva v ní. Pokud se tedy samo nezahubí.

petr_
petr_
17.12.2021 5 z 5

Pro autora není těžké vymyslet bizardní světy ani bizardní technická řešení. Hrdinové povídek prožívají různé krize a popisují události nevšedního světa. Já osobně bych asi nechtěl něco takového zažít, ale co by občané nechtěli vytrpět pro blaho celku. Je vidět, že realita Číny je trochu jiná (nebo možná hodně jiná) oproti naším evropským zkušenostem.
Myslím, že právě proto je tato (i ostatní) kniha pro nás zajímavá.
Pokud bych měl vyzvednout některé povídky z této knihy, tak nejvíce se mi líbily povídky "Čínské slunce" a "Mikroéra".

hanak_v_exilu
hanak_v_exilu
15.11.2021 5 z 5

Fantazie autora je neuvěřitelně bohatá, a jím vytvořené světy doslova fascinující, ovšem jeho literární talent pokulhává. Úvod do děje je zbytečně rychlý, dialogy jsou zbytečně žoviální, děj neplyne přirozeným tempem, ale skáče v křečovitých záškubech. Povídky proto občas připomínají myšlenková cvičení, jen pro efekt obalené dějem. Kdyby byly méně nápadité, nebo triviálnější, byl bych téměř zklamaný. Jenže vize Bublinového světa, společnosti Posledního kapitalisty, nebo například civilizace Požírače jsou natolik omamné, že nejde jít pod pět hvězdiček. Tohle jsou nápady na úrovni Stanislawa Lema, nebo Franka Herberta. Titulní povídka byla zfilmovaná a když už pro nic, tak pro rozmáchlou výpravu stojí alespoň za zkoušku.

smazenaryba
smazenaryba
11.10.2021 3 z 5

Pokiaľ chcete ďalšiu dávku autorových dopodrobna rozpísaných vedeckých teórií a vízií, budete zasýtení. Popravde, možno až presýtený. Tých rôznych variácií, ako to so Zemou vo viac či menej vzdialenej budúcnosti bude vyzerať, je tu naozaj ohromné množstvo. A to je trochu aj problém. Autor sa nezameriava na tvorbu postáv a príbehov, ale jeho poviedky sú viac akési analýzy rôznych viac či menej známych teórií a zákonov. Čo poviedka, to nová variácia toho istého, nové vysvetľovanie, nové nápady, no ten istý kostrbatý koncept a štýl, ktorý sa len z ťažkosťou dá považovať za pevný literárny útvar. Autor od vydania tejto knihy prešiel ako spisovateľ naozaj veľký kus cesty a treba povedať, že román ako literárny útvar mu sedí oveľa viac než poviedka. Fanúšikovia hard sci-fi zrejme sklamaní nebudú, no fanúšikovia dobrých kníh zrejme áno. Ale áno, niektoré obrazy ktoré autor vytvára, sú aj tu strhujúce. Mňa najviac bavila pasáž o poslednom kapitalistovi a príbeh o návrate Boha na zem.