Hall3006

EnjoyEnjoySolange Bied-Charreton

Tak úplná ztráta času to nebyla, pokud se smíříte s tím, že kniha je o několika dnech v životě závisláka na sociální sítě, který potká dívku, která nemá profil pro něj nejdůležitější síti. "Kdo není online, jakoby nežil"
Autorka se nám snažila hodit do protikladu dva světy: toxická posedlost virtuálního světa a krásu skutečného světa umocněného četbou "skutečných" papírových knih a vnímání přírody. Poselství je jasné, jen příběh mohl být hlubší i když má své zajímavé zvraty.

předevčírem

Sklíněné korálkySklíněné korálkyPetr Sýkora

Rozsáhlý román, rozdělený na tři části. První byla nejrozvláčnější a jistě mohla být pro příběh kratší, ale autor nás chtěl dostatečně uvést do problematiky tehdejší doby kdy ještě vládlo tmářství a jeho boj s pokrokem. To tmářství zde ztělesňuje stará hraběnka a soudce Boblig. Ano ten Boblig, co nechával upalovat čarodejnice. Chvílemi jsem nemohl uvěřit v hloupost a zlobu lidské povahy, ale ... ta s pokrokem a dobou nevymizela. Co zbůsobila tehdy na Losinách na konci 17. stol? To se dočtete v tomto obsáhlém díle, kdy se v druhé části seznámíme s jedním statkářem a jedním komorníkem, který prozřel. Není to oddechové čtení na léto, ale pro milovníky historie velmi poučné čtení.

Z prachu zrozeníZ prachu zrozeníRaymond Douglas Bradbury

Nevím jak hodnotit, takže mimořádně bez hvězd. Tato kniha vznikající desetiletí je odrazem hlubokých dojmů a vzpomínek autora na svou rodinu. Pro nezúčastněného čtenáře těžko uchopitelné. Až do konce jsem nevěděl jak si představit "postavy" a prostředí. Na konci jakž takž vysvětlení je, ale ten pocit, že jsem přečetl knihu napsanou pod zakázanými látkami zůstal. Ale není dlouhá a splnila bod že čtenářské výzvy.

Ženy láskou posedléŽeny láskou posedléJan Žáček

Příběhy žen našich králů, které se v dějepise neučily. Trochu peprnější čtení, ale nic vulgárního, jen nám více polidšťuje známé postavy historie. Dočteme se o sňatkové politice a jak byly dcery nástrojem politiky. Bez příkras se dozvíme co musely ustát jako královny a jak se svým osudem popasovaly jako matky následníků trůnů. Mnohé dialogy jsou jistě jen fantazie autora, ale pro popis událostí nezbytné. Určitě stojí za přečtení.

Muž s podivnou minulostíMuž s podivnou minulostíKen Follett

Jak došlo k první světové válce z pohledu Angličanů? Děj knihy v předvečer ničivého konfliktu trochu vrhá světlo na několik postav jenž chtěli válce zabránit a postavil proti sobě soky v politice i v lásce. Jen ten Churchill mi neseděl. Ale pan Follett to musel vědět lépe. Pěkné 4*.

SamotářSamotářTeddy Wayne

Zajímavá sonda do ... vztahů na Harwardu, rozvrstvení společnosti v kapitalismu, ega psychopata? Kniha, jako správná odeonka, nemá jasná vymezení v žánru. Nechá na čtenáři jak ji uchopí. Nebudu psát, že knihu by měl přečíst každý, jen ti, které nějaké otázky výše zajímají. Příběh Davida, který jako premiant, rychle na Harwardu propadá do nehezkých představ o sobě a druhých a jeho zhoršující se postavení dostává na konci nečekaný "smysl". Půl* chybí do 4* za ... To se dozvíte po přečtení.

Bratr z leduBratr z leduAlicia Kopf

Knihy z této řady vždy trochu vybočují, ale jistojistě i obohatí. I tato kniha není monolit, ale soubor postřehů a črt, některé velmi zajímavé a některé, přiznám se, vyvolaly otázku "co to čtu?!" Nakonec vše dává smysl a knihu mohu doporučit.

Darwinova černá skříňkaDarwinova černá skříňkaMichael J. Behe

Vědeckou knihu jsem asi za dva dny předtím nepřečetl. Autor, profesor biochemie, podává důkazy o nedostatku Darwinova teorému o evoluci na nejmenší škále života, buňce. Musím dodat, že předtím čtená kniha "Síla, sexualita, sebevražda" od jiného biochemika mě pomohla k pochopení pojmů z biologie a podívanou, kterou nám v posledním období připravuje. Doporučuji číst ve stejném pořadí. Tato kniha může otřást vaším pohledem na svět a život v něm.

DirigentDirigentSarah Quigley

Pro milovníky vážné hudby určitě 5*, hodně zajímavé čtení i pro milovníky historie. Tento román snoubí oba pohledy na pohnutou dobu obleženého Leningradu. Silný příběh dirigenta Eliase jenž nastudoval Šostakovičovu Sedmou v době kdy lidé umírali hlady a hudebníci nepřišli na zkoušku protože se zhroutili. Jedna * chybí pro menší ponoření do emocí. Ale doporučuji.

Leningrad - Tragédie obleženého města, 1941-1944Leningrad - Tragédie obleženého města, 1941-1944Anna Reid

Podrobná studie o válečných letech současného Petrohradu. Knihu jsem zařadil do výzvy s tématem "kniha o jídle" a bylo opravdu čtení o boji za každé sousto, každý drobek a každou kapku. Je to čtení náročné, ale mrazivě poutavé. Dozvíme se i o pozadí vzniku blokády i jejího prolomení a útrapách nejen civilistů, ale i vojáků. Doporučuji

Přes zákruty řekyPřes zákruty řekyAimie K. Runyan

Trochu mě zaráží to nízké hodnocení, hlavně od čtenářek. Že by tento válečný román, s přesahem do nedávné minulosti, nebyl správně zařazen jako "pro ženy"? Za mě výborná kniha, popisující bitvu v Hürtgenském lese a její následky očima lékaře, který se zamiluje do německé dívky a jeho dcery hledající tuto dívku po 60 letech. Román však popisuje mnohem víc osudů dalších postav, které vykreslují vzestup a teror nacismu v Německu. Krásné 4,5 *. Doporučuji.

Staré americké civilizaceStaré americké civilizaceFriedrich C. Katz

Velice povedená naučná kniha jež osvětlí vývoj osídlení a vzniku říší na Americké půdě. Kniha je již mírně zastaralá, mnoho položených otázek je zde nevysvětlených. Pro počátek hlubšího studia historie mezoameriky a andské planiny však ideální.

SoumrakSoumrakDmitry Glukhovsky

Příběh o nalezeném rukopisu z dob dobývání mezoameriky Španěly a o jeho překladu, který hlavní hrdina " prožívá". Velmi pěkné a čtivé. Nemohl jsem se odtrhnout. Hodnocení pět hvězdiček jsem si byl jistý. Kniha uháněla a já hltal s chutí další stránky. A pak přišlo velké finále. Jenže to byl opus filozofie a mysticismu a závěr opravdu nečekaný. Ale samotný příběh v knize o překladateli spisu do ruštiny a jeho citace mě naladily, abych si o národech předkolumbovské éry přečetl něco dalšího a ověřil si informace předkládané v této knize.

Povídky o vlastiPovídky o vlastiDmitry Glukhovsky

Sbírka nevšedních povídek, kde se autor dotýká všech možných témat co v ruském člověku nějak rezonuje. Kousavá satira i varovná črta toho co bylo, co je a co by z toho mohlo vzniknout napsaná autorem, který má přehled. Sice nenajdeme odpověď na otázku nynější absurdní války, ale osvětlí nám jak ji obyčejný Rus může zkrz televizi a stakan vodky vidět.

SvoleníSvoleníVanessa Springora

Je neuvěřitelné, co vše bylo před lety tolerováno a co progresivní levice, v tomto případě francouzská, chtěli protlačit do norem morálky. Kniha by neměla minout kdo se zajímá o historii, literaturu a mezilidské vztahy.

Mramorový rájMramorový rájSergej Kuzněcov

Román ze světa Metra o putování umírajícího otce, jeho syna a vojáka ze základny někde za Moskovou pustinou do moskevského metra. Nepotkáme žádné postavy z původní trilogie, zato plno mutantů a různých skupinek, které připraví našim hrdinům mnohá dobrodružství. Krásné 3,5*.

Metro 2035Metro 2035Dmitry Glukhovsky

V posledním díle trilogie Metro se dozvídáme kdo a proč stále drží lidi v podzemí. Náš hrdina Artom i za cenu vlastního života se tomuto řádu hodlá vzepřít a konečně lidem ukázat cestu na povrch. Lidé jsou však stále stejně slepí a raději se drží svých jistot. Důstojné zakončení.

Metro 2034Metro 2034Dmitry Glukhovsky

Po letech jsem si s chutí přečetl druhý díl Metra, kde hlavní postava z prvního dílu zde není hlavní, ale sledujeme ostatní postavy na dalších stanicích a tak se nám více otevírá další prostor pro představivost. Zápletka je prostá, jak zabránit nákaze rozšířit se z několika stanic a zachránit celé Metro? Kdo bude další hrdina, když ne Arťom? Bude to Hunter, Homér či Saša? Povedené pokračování postapo bestselleru.

Veniss UndergroundVeniss UndergroundJeff VanderMeer

Tak trochu divná fantastika byla opravdu divná. Chvílemi jsem tápal jestli jsou slova a věty ve správném pořadí, divnotvary mi přišly přeložené opravdu volně, bohužel tím se pro mě celek zcela rozpadl a já nedokážu říci o čem ta kniha byla. Po večerech jsem si raději pouštěl audio knihu Metro 2033, abych ten čas věnovaný této knize nebyl úplně ztracený.

Arabella z MarsuArabella z MarsuDavid D. Levine

Román o dívce ze začátku 19. století, kdy historie objevů umožnila našim předkům osídlit Mars, kde se narodila a vrátila se do Anglie. Ale brzy zjistila, že se musí tajně vrátit na Mars, aby zachránila svého bratrance. A tak se vydává za muže a nastoupí na obchodní loď, kde zažije mnoho dobrodružství. Kniha je psaná na verneovský způsob a to se mi moc líbilo. Děj byl plný překvapení a nutil číst dál, a i když se objevili chvíle kdy už jsem očekával co se stane, byl jsem rád že to tak autor napsal. Vážně dobrá fantastika, mohu doporučit.

Ocelové městoOcelové městoJules Verne

Klasika na jedno odpoledne. Velmi čtivý a svižný příběh o dvou městech s opačným zřízením. Jedno chce zničit druhé, dojde k boji nebo zase vyhraje zdravý rozum a pokrok?

Poslední carPoslední carEdvard Stanislavovič Radzinskij

Poslední car aneb jak zrozenci pekla zavedli bolševickou vládu teroru. Velmi poučná a podrobná kniha jak se z carského Ruska stal stát zločinců toho nejhoršího ražení. A vzhledem k současným událostem, kdy čteme o zločinech páchaných Rusaky na Ukrajině, si člověk musí klást otázku zda tato největší země na světě není prokletá. Knihu velmi doporučuji.

Rasputin a carevnaRasputin a carevnaIvan Izakovič

Obsáhlá historicko románová práce nabytá informacemi nám osvětlí konec monarchie v Rusku. Ukazuje jak obyčejný mužik ze Sibiře nahlodal staletou tradici absolutní vlády a napomohl k rozkladu armády prohrávající v první světové válce. A následnou řetězovou reakci vedoucí k uchopení moci bolševiky.
PS jediná chyba v překladu či korektuře bylo označení železničních oblouků jako zatáčky.

CestouCestouDalibor Vácha

Čechoslováci v Rusku. Legionáři, které oslavujeme vzpomínkovými akcemi. V této knize však patos a romantika vyprchá. Surový a syrový jazyk v krutém ději psaný bez příkras navodi trochu rozčarování. Pěkné 3,5*

NepřítelNepřítelErich Maria Remarque

Soubor povídek krátkého rozsahu nám přibližuje vzpomínky na Velkou válku z pohledu Němců, mladých kluků a mužů nebo jejich příbuzných. Klasika, která má co říci i po století od jejích sepsání. Záležitost jednoho odpoledne, které nebude ztraceným časem. Doporučuji.

Záhadná místa ČeskaZáhadná místa ČeskaJitka Lenková

Obsáhlá publikace nabytá informacemi o známých i méně povědomích místech našeho státu. Spíše než kniha o záhadách ji považuji za úhledně kompilovaný průvodce zajímavostmi, jenž si zaslouží navštívit a po přečtení budete připraveni dát si do souvislostí místní folklór. Začíná jaro, tato kniha přinese mnoho nápadů na výlety pro milovníky historie a turismu. Doporučuji

Pod krvavými nebesyPod krvavými nebesyM. Sullivan (pseudonym)

Kniha o válce. O druhé světové válce a jejích posledních letech v Itálii. Neotřelý román na základě skutečných událostí a postav. Hrdina této knihy dokázal vykonat mnohé navzdory všemu zlu, které řádilo kolem něj. Kniha o hrdinství a zbabělosti. Lásce i nenávisti nás zavede od nejvyšších vrcholů Alp po nejdusnejsi sklepy Milána třesoucí se nálety. Velmi doporučuji.

Vzestup raketových dívekVzestup raketových dívekNathalia Holt

Kniha přináší neznámý pohled na vesmírný program od 40. let po současnost skrze příběhy žen počítající nové vědecké objevy na poli raketové techniky a z ní vycházející vesmírné programy. Kniha je poutavá, členěna po desetiletích. Ze začátku jsem se nemohl začíst, bylo to však kvůli současné válce na Ukrajině a tématu války v knize. V dalších částech kniha plynula lépe, když popisovala mise na poli sond vyslaných i díky výpočtům těchto žen.

Válka nemá ženskou tvářVálka nemá ženskou tvářSvětlana Alexandrovna Alexijevič

Kniha vznikla tak, že novinářka objížděla pár let SSSR a sbírala vyprávění žen, které se účastnily Velké vlastenecké války. Čtení to není snadné, protože i když je kniha útlá je znát dobou vzniku. Kniha však pro svou syrovost předává vzpomínky, které by neměly být zapomenuty.

Město v oblacíchMěsto v oblacíchKristýna Sněgoňová

Knihu jsem začal číst s chutí na pěkné české postapo. Inu žánr to splňuje rámcově, ale děj je hlavně kriminální/thriller a graduje do hororu. Fanoušci Kotlety budou maximálně spokojeni. Zničená Země, tajemní emzaci, zlí lidé v Městě i na povrchu a hlavní hrdina jenž přežije neuvěřitelně kruté zacházení od protivníků. Pěkné 3,5*.