Haduwig Haduwig komentáře u knih

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

(SPOILER) Podle mě celá kniha stojí a padá na charakteru Kyi a jejím příběhu. A s malou, vystrašenou a opuštěnou holčičkou soucítím. Jenže časem se ukáže, že nic jiného než soucit ve mě nevzbuzuje a já se nějak nemůžu naladit na její vlnu. K tomu se vytrácí motiv matčina odchodu a nastupuje podle mě nijak zdařilá detektivní zápletka. A poté co dojde na rozuzlení mám pocit, že autorka veškerou Kyinu motivaci a způsob uvažování postavila na hlavu, a pak ještě jednou a pro jistotu ještě jednou. Nějak se mi vytratil i ten soucit a knihu odkládám s ulehčením, že to mám konečne za sebou.

29.01.2022 3 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Tohle je, stejně jako první díl, velmi povedený thriller plný napětí, uvěřitelných a sympatických postav se zajímavou (a nijak rušivou) zápletkou ze Sayeřina soukromí. Tak rychle na další díl!

26.01.2022 5 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

(SPOILER) Ano, motiv spravedlivě se mstícího Tase se trochu opakuje, ano, občas je až neuvěřitelně mrštný, důvtipný, schopný a nepřemožitelný a ano, opět je ve hře zisk a ztráta Vlkova.
Jenže i tak je velmi čtivé, nenudí to a čtenářovi nezbývá, než Tasovi fandit. O to více pak mrzí Matyldina ztráta.

Pokud to byl poslední díl, pak děkuji za všechna dobrodružství prožitá s Hynkem Tasem z Boru a přeji mu klidné stáří. A pokud přijde pokračování, přivítám ho s nadšením.

18.01.2022 5 z 5

Zásah Zásah Lee Child

I když vím, že to Reacher musí přežit, protože se jedná sotva o začátek série, stejně jsem se o něj několikrát opravdu bála. Takový mistr napětí Child je.

10.01.2022 5 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Chápu výtky psané přede mnou, že příběh není zcela uvěřitelný, trochu překombinovaný, a chvíli trvá, než se člověk do knihy "zakousne". Ale moje zkušenost je taková, že jakmile se tak stane, tak neskončíte, dokud celou knihu nepřečtete, protože se neustále něco děje a napětí a akce jsou dávkované ve správném množství. Na Josii jsem si musela trochu zvyknout, ale teď se už nemůžu dočkat, až si počtu o jejích dalších případech.

06.01.2022 5 z 5

Zážitky z karantény Zážitky z karantény Halina Pawlowská

Od autorky jsem zatím nic nečetla, takže nemůžu být zklamaná. Nejsem si moc jistá, zda většina těch "zážitků" vůbec stála za zaznamenání a zítra si na knihu ani nevzpomenu. Přitom kdyby se některé příhody a nakousnuté myšlenky prohloubily a propracovaly, mohlo to být nesmírně fajn čtení, protože nadhled a vtip Halina má.

A neodpustím si poslední poznámku - sladký miluju (je to na mě vidět), sladká tečka ke kafi je prostě dokonalost sama, ale z toho množství dortů z těchto tří měsíců mě skoro začal bolet žaludek.

03.01.2022 2 z 5

Egypťan Sinuhet Egypťan Sinuhet Mika Waltari

Já asi nepatřím mezi čtenáře, kteří Sinuheta ocení. Sice jsem byla uchvácena vykreslením (nejen) egyptské kultury a civilizace a občas mě příběh vedl k zamyšlení, ale celé je to opravdu dlouhé. A tím nemyslím počet stran, ale spíše takovou utahanost, nekončící monology, a mozná i jisté nepochopení hlavních postav. Když si tak přeberu kolik utrpení je tu popsáno, tak zkrátka fandím Haremhebovi, který mi z toho vychazí jako rozumný a schopný vůdce, zatímco dobře míněný Sinuhetův idealismus byl řádně nebezpečný.

Ano, možná jsem to celé špatně pochopila, ale znovu už si tento příběh nepřečtu.

03.01.2022 3 z 5

Lež Lež C. L. Taylor

Tahle kniha je opravdu nabitá napětím a četla se hrozně rychle. Cením, že Emma není plochý klaďas, a z představy dění v komunitě jde mráz po zádech. Ovšem souhlasím s připomínkami ostatních, že logika občas trochu pokulhává a závěr (hlavně té "současné" linie příběhu) měl být propracovanější. Ale i tak jsem spokojená, jdu zjistit, co dalšího autorka napsala.

08.12.2021 5 z 5

Jak hacknout zlomené srdce Jak hacknout zlomené srdce Kristin Rockaway

Knihu hodnotím v rámci své kategorie romatických oddychových příběhů, a rozhodně je z té lepší poloviny. Na rozdíl od některých ostatních čtenářek mi postavy sympatické byly, bavilo mě poměrně neokoukané prostředí "chlapského" IT, četlo se to rychle a dobře to dopadlo.

Samozřejmě je třeba nenechat se vyvést z míry určitou schematičností příběhu a spoustou skvělých "náhod" (jako zaměstnání a záliby všech kamarádek). Ale to k těmto knihám patří, takže přivírám oko.

Jen ještě jedna poznámka na konec - z představy Hnízda jakožto pracoviště mi bylo docela úzko, tak nějak jsem si myslela, že v NY jsou na korektnost pracovního prostředí opravdu zaměření (možná až moc) a ono to vypadá, že jsem se mýlila. Nezbývá, než jen doufat, že se nám všem povede podobným kolegům a šéfům vyhnout.

08.12.2021 4 z 5

Půlnoční linka Půlnoční linka Lee Child

Oproti kasickým reacherovkám je tahle trošku hlubší - otevírá témata jako je život poznamenaného veterána nebo drogové závislosti, a s jakousi lehkostí ukazuje, že se nejedná o černobílé vidění světa. To samozřejmě někomu může a nemusí vyhovovat, ale mě to sedlo.

05.12.2021 5 z 5

Gardedáma Gardedáma Laura Moriarty

Zajímavý životní příběh silné ženy, který je zasazený do pro mě neokoukaného prostředí převážně amerického venkova na přelomu 19.a 20. století. Přiblížení dobových reálií a problémů bylo velmi zdařilé a čtivé. Bohužel Louisa mě nijak neoslovila a kdyby byl celý příběh jen o Coře, byla bych spokojená.

21.11.2021 3 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Tak tahle Carterovka mi nějak nesedla. Celé to bylo takové utahané a sterilní. Nové postavy - vrah i agenti FBI - byly podivné ploché postavičky, u kterých moc nechápu, proč se chovaly tak jak se chovaly, krom závěru to neodsýpalo a stop bylo pomálu.

Ale zaplaťpánbůh za pana Dneska ne.

17.11.2021 3 z 5

Jeho zákusek Jeho zákusek Penelope Bloom

Tohle je jen snaha okopírovat Banán, jenže tentokrát to postrádá chemii mezi hlavním párem, vtip i alespoň zdání originální zápletky. Za mě opravdu nastavovaná kaše, kterou už znovu v žádné podobě číst nechci, takže další díly si nechám ujít.

06.11.2021 2 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

(SPOILER) Tiché roky mě tedy vůbec nezaujaly - už dlouho jsem nečetla knihu, kde bych necítila ani špetku sympatií s žádnou z postav. Spousta dějových linek nebo zvratů byla taková odfláknutá a konec předvídatelný bez jakékoliv katarze.

A neodpustím si poslední poznámku - úplně vidím, jak se němá dívka v první třídě učí číst, jak prochází zkoušením, referáty, hodinami cizího jazyka a maturitou, a vše zvládne posunky, zvednutým obočím a nakrčeným nosem - tak určitě.

Mornštajnová má v repertoáru rozhodně lepší knihy, tahle moc nezaujme.

05.11.2021 3 z 5

Zavolejte sestřičky Zavolejte sestřičky Jennifer Worth

Kniha rozhodně přináší zajímavý vhled do poválečného East endu, porodnictví a části cockneyského života. Některé z těchto skutečných příběhů cele naplňují rčení mojí prababičky, že život píše romány.

Přesto si nejsem jistá, jak dobře funguje tento jediný díl přeložený do češtiny na čtenáře, který neviděl seriál. Kniha samotná totiž řadu příběhů nijak neuzavře, vedlejší postavy moc nepřiblíží a celkově to není ani moc soudržné vyprávění.

Takže pokud znáte seriál, je tohle velmi příjemné dokreslení, anebo si knihu přečtěte, pokud chcete několik obrazů z dané doby a místa, ale nečekáte žádnou velkou zápletku.

30.10.2021 4 z 5

Odpočívej v pokoji Odpočívej v pokoji Lee Child

Velmi dobrý příběh jako vždy plný napětí, sympatických postav a překvapivých zvratů - z toho finálního odhalení mi ale moc dobře nebylo.

Obdivuji, jak Child umí gradovat napětí a i z minima indicií na začátku vytvořit souvislý řetězec událostí, který dává smysl. Samozřejmě milostné linky jsou jako přes kopírák, ale kvalitě knihy to nijak neubírá.

26.10.2021 5 z 5

Kateřina Howardová: Nevěrná královna Kateřina Howardová: Nevěrná královna Alison Weir

Ach jo, polovinu knihy si říkáte co to ta holka hloupá provádí, vždyť se žene do záhuby raketovou rychlostí... A druhou polovinu jí vlastně litujete, protože to byla chudá puberťačka, o kterou se nikdo moc nestaral, nejbližší příbuzní ji využili jako figurku na šachovnici, a pak jí s klidem obětovali. Velmi silně na mě zapůsobil moment, kdy je uvězněna a vlastně vůbec neví, co říká zákon, a co by raději měla/neměla říct, a ani nemá jak to zjistit, protože jí nikdo nic neřekne a nikdo jí nepomůže.

Weirové se opět povedlo vdechnout historické postavě život - Kateřinu vnímáme jako člověka se všemi jeho chybami, ctnostmi a tragickým osudem. Jediné, co mi trochu schází, je vhled ostatních postav - z předchozí knihy si bohužel již nepamatuji, jak Kateřinu vnímala Anna Klevská a to vzájemné hodnocení by vytvořilo ucelenější dojem. Ale chápu, že každá královna má svůj příběh. Tak jdeme do finále!

19.10.2021 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Velmi kvalitní počin, co má zajímavou zápletku, sympatickou vyšetřovatelku, uvěřitelné falešné stopy a náznaky, napětí, akci a i relativně dobrý konec. Těším se na další díl!

19.10.2021 5 z 5

Námi to končí Námi to končí Colleen Hoover

Přesně - proč od něj ta ženská neodejde, když jí dělá tohle? Ha, to já bych práskla dveřmi hned a pěkně nahlas... no a pak si přečtete tuhle knihu a říkáte si a sakra, tak to fakt mazec. A všechno je to psáno tak uvěřitelně, s citem a pochopením. Opravdu dobrá kniha, děkuju za ní.

03.10.2021 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Příběh je to opět výborný, plný napětí, dobrodružství, ale i vtipu a zajímavých historických reálií. S ohledem na to, jak výborné bývají autorovy knihy, ale přeci jen ubírám jednu hvězdičku, protože zápletky s dámským osazenstvem - ať už Markétou, čarodějnicí či Ulrikou, mi úplně nesedly. Přesto se těším na závěrečný díl!

30.09.2021 4 z 5