Haduwig Haduwig komentáře u knih

Mořeplavec Mořeplavec Diana Gabaldon

Určitě lepší než Vážka v jantaru. Má to spád, je to napínavé a nenudí, a na setkání Claire a Jaimeho čekali všichni. Na druhou stranu přetrvává až neuvěřitelná naivita postav, všemožné neuvěřitelné náhody a podivná setkání jsou už za hranou daného žánru a za mě se vytratilo kouzlo toho střetávání Claiřiných znalostí a náhledu s realitou 18. století. Původní nápad byl zajímavý, se sympatickými hlavními postavami jsem prožila část jejich příběhu, ale to mi stačilo a u dalších knih (ani seriálu) se už neuvidíme.

22.03.2021 3 z 5

Vážka v jantaru Vážka v jantaru Diana Gabaldon

Omlouvám se, ale zdejší nadšení rozhodně nesdílím. Nejvýraznější problémem asi není ani to narušení chronologického vyprávění, nebo občasná neuvěřitelná naivita postav, ale ta příšerná zdlouhavost první poloviny, možná až dvou třetin knihy, kde je děj tvořen nekonečnou sérií epizodek, které ale hlavní příběh nijak neposunou a my se tak motáme vlastně pořád na místě. Ke konci to sice dostane spád, ale to už je pozdě. V době, kdy píšu tento komentář, mám přečteného i Mořeplavce a můžu potvrdit, že ten je lepší. Tady je těch hluchých míst prostě moc.

22.03.2021 2 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Jako prvotina velmi dobré a čtivé, historické zasazení přimo volá po silných příbězích. Proto je škoda, že na Anežku mi příliš sympatií nezbylo a konec jsem si mohla odpustit.

Je to velmi dobrá kniha, líbit se Vám bude, ale já ji znovu číst nebudu.

05.02.2021 4 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Tento postapo svět vypadal hodně lákavě a ani mi nevadí, že tu chybí nějaké hlubší vysvětlení, cože se to s tím světem kdysi dávno vlastně stalo.
Co mi naopak vadí, je nemastný neslaný příběh, který sice potenciál má, ale je plný takových divných vycpávek, rádoby filozofických mini-úvah, opakujících se popisů a naprosto neuvěřitelných náhod.

Po dočtení mi tak zůstala jen divná pachuť, že s tak dobře navrženým světem a nástřelem příběhu se šlo vypořádat mnohem lépe, notabene když je Howey autorem Sila. Opravdu škoda.

16.01.2021 3 z 5

Aplikace lásky Aplikace lásky Tash Skilton

Jedná se milý romantický příběh, kde neschází vtip a velmi příjemně se čte. Sice je tu spousta věcí, co by se mu daly vytknout, ale čert to vem. Není to hloupé ani plytké, a v kategorii oddechových romantických komedií je to z těch nejlepších.

12.01.2021 5 z 5

Ďáblova kolonie Ďáblova kolonie James Rollins (p)

Tohle byla moje první rollinsovka a způsobila, že jsem si Sigmu zamilovala. Už jsem od Rollinse přečetla skoro všechno a teď jsem se k Ďáblově kolonii vrátila. A bohužel musím konstatovat, že i přes báječný vhled do života indiánů, obvyklé dávky humoru a dobrodružství, tomuhle příběhu chybí drive. Sice se tu, jako vždy, příběh skoro nezastaví, ale nějak je to celé zdlouhavé a moc to neutíká. Takže průměrem dvou čtení mi z toho vychází 4hvězdy.

12.01.2021 4 z 5

Fantóm Opery Fantóm Opery Gaston Leroux

Pozor SPOILERY

Čtivý příběh s nádechem detektivního a dobrodružného žánru a tajuplnou atmosférou, který stojí za přečtení a je bohatší než filmové verze.

Zatímco ve filmovém muzikálu je Fantom nakonec docela (sice temný, ale přece) sympaťák, tak v knize je to opravdu netvor a psychicky narušený jedinec. A ačkoliv nakonec Christinu propustí, tak po tolika vraždách pro mě zkrátka chudák není. I ostatní postavy dostaly v muzikálu tu vícd tu méně odlišnou povahu, a ti knižní působí vesměs naivněji, až to čtenáři ztěžuje snahu s nimi soucítit.

I tak je kniha pěkná a čtivá, ovšem krásné melodie přes všechnu snahu zprostředkovat nedokáže, takže se jde ještě poslouchat.

20.11.2020 4 z 5

Jeho banán Jeho banán Penelope Bloom

Té erotiky je tu tolik, že to do určité míry zakryje fakt, že ten příběh o sbližování dvou lidí je stereotypní, protkaný divnými náhodami a hlavní postavy se chovají jako generátor náhodných nálad. A Bruceova fixace na banány mě začala lehce znervózňovat - možná mu měl někdo říct, že existuje i jiné ovoce.

Přesto - pokud se chcete odreagovat, přečíst si něco nenáročného a párkrát se u toho zasmát, je tohle ideální kniha. Jen o tom nesmíte moc přemýšlet, no.

08.11.2020 3 z 5

Poslední odysea Poslední odysea James Rollins (p)

Když Rollins přemýšlel, kde Sigma ještě neoperovala, dospěl k závěru, že už byli všude - jen v pekle ne. A tak se musí vydat do Tartaru a zabránit tomu, aby tam ukryté ďábelské vynálezy padly do nesprávných rukou, a to (bohužel) za každou cenu. Opět se jedná o příjemný mix napětí, dobrodružství, bájí a humoru, který je u autora obvyklý.

08.11.2020 5 z 5

Božena Česká - Boj o trůn a lásku Božena Česká - Boj o trůn a lásku Hana Parkánová-Whitton

Myslím, že s autorčinými znalostmi historie a jejím talentem mohl vzniknout mnohem propracovanější portrét Boženina života. Třetinu knihy se Božena sbližuje s Otou a působí u toho jako dva puberťáci, ačkoliv Oto dávno mladík není. Pak se děj rychle posune a sleduje spíše milostné peripetie jejich syna Ota mladšího.

Samozřejmě, je to historický román, oddechové a nenáročné čtivo, ale tentokrát je to podivný paskvil.

08.11.2020 2 z 5

Probuzení Probuzení Amanda Stevens

Škoda, že tam autorka nepřipsala epilog, to by byla ta správná tečka a příběh si o ní doslova říká. Ale i bez něj jsem se zakončením spokojená a budu se těšit na další neokoukané příběhy od Stevensové.

23.10.2020 5 z 5

Nikdo není doma Nikdo není doma Tim Weaver

Tak po Ženě mého života trochu zklamání - zatímco to začne s naprosto vybroušenou atmosférou (jen považte, o Halloweenu se na blatech ztratí 9 lidí!), tak postupem času jak atmosféra, tak zápletka ztrácí dech. Nejspíš je to tím, že se děj stočí k vyšetřování vražd, a navíc se roztříští mezi více postav. A když dojdeme k rozuzlení a setkání hlavních postav, tak mě to už vlastně moc nezajímá. Přečteno, ale už se k ní nevrátím, přišlo mi to jako promarněný potenciál.

14.10.2020 3 z 5

Tak jo. HP mám ráda a pokračování příběhu (byť s dospělými postavami) mi nevadí. A nevadí mi ani číst scénáře. A zápletka je taky fajn. Ale P R O Č proboha někoho napadlo z toho dělat divadelní hru? Polovinu knihy nedělám nic jiného, než že přemýšlím, jak si divadelníci poradili s kouzly a jak moc lepší by v tomhle byl film (a to divadlo miluju). A druhou polovinu knihy se snažím pochopit motivace a životní příběhy hlavních postav v různých časech a realitách, protože prostě to, co byste mohli nakrásně rozepsat a vysvětlit na 400 stranách normální knihy, do jedné divadelní hry prostě nedostanete.

Zásadním problémem je, že se z toho stala divadelní hra. A to bych ještě řekla dost neucelená - myslím si, že do divadla na ni půjdou fanoušci nebo alespoň diváci obeznámení se základy HP světa, a pak ale není třeba ztrácet čas opakováním notoricky známých scén, naopak, času se mělo využít k lepšímu rozpracování charakterů. Pokud se pod to Rowlingová upsala, tak měla dohlédnout na to, aby z toho nebyl takový nedodělek.

Jedna hvězda je za Scorpiuse, ten mě dost bavil.

24.09.2020 3 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Jak zmiňují ostatní komentáře - je to velmi dobrá čtivá kniha, kterou lze doporučit. Já bych ale chtěla také vyzdvihnout, jak citlivě zachytila autorka Millie a nastínila nám její chápání světa i to, jak naopak ji bere okolí.

17.09.2020 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

(SPOILER) Mě se to dost těžko hodnotí, protože posledních 20 stran jsem regulérně probrečela a všechno se to krásně spojilo, ale aby mi asi polovinu knihy trvalo, než si k postavám najdu cestu, je přeci jen trochu moc. Nakonec 3 hvězdičky, protože se tu autor dost nápadně snažil zkopírovat Oveho, ale to se nepovedlo. A na Parvenah stejně nikdo neměl.

A SPOILER!!: wors podle mě stejně umřel na tu naprosto děsivou stravu. To mi nikdo nevymluví.

15.09.2020 3 z 5

Pavoučí síť Pavoučí síť František Niedl

Rozhodně lepší než první díl. Tam byl také Lukáš jen sympatickým a trochu otloukaným Pavoukem, kterému fandíte, ale tady se z něj postupně stává opravdu nebezpečný muž. Ale fandíte mu úplně stejně (ne-li víc).

11.09.2020 5 z 5

Na Annu jsem se moc těšila, protože s ohledem na skoro neuvěřitelné životní osudy ostatních žen je Anna trochu zastíněná. Jenže ono není moc co vyprávět - do roka od zasnoubení je rozvedená a pak žije v ústraní, což samozřejmě dává prostor fikci a jejímu možnému "tajemství". Ale tentokrát mi tahle dějová linie nestačila, Weirová nějak na těch 450 stran neměla moc co vyprávět.

Ale abych nebyla jen kritická - pořád je to velmi poutavé čtení, které krom fiktivní linky nabízí i pragmatický pohled na rozvod - možná zkrátka začalo vadit, že by královna měla příliš silné vazby na protestanty, a zároveň je tu patrná sice zdánlivá svoboda "královy sestry", která je ale svázaná víc, než by se na první pohled zdálo.

04.09.2020 4 z 5

Záhada Bodleyho knihovny Záhada Bodleyho knihovny Veronica Stallwood

Nuda, fakt hrozná nuda. K tomu se z nějakého důvodu střídá forma (chvíli er forma, chvíli ich forma formou kurzu psaní nebi dopisů), jsou tu nudné nebo nesympatické postavy a... prostě to nečtěte, není to dobrá detektivka.

29.08.2020 1 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Tady se bohužel JKR nechala unést a kniha je neúnosně dlouhá - často se děj točí na místě, zbytečných epizodek je tu nespočet a opakuje se už několikrát vysvětlené. Mrzí mě to hlavně proto, že v předchozích knihách Rowlingová ukázala, že umí psát tak, aby to odsýpalo. A pubertálního Harryho vystihla nejspíš velmi dobře, ale to mi nějak nezabránilo v tom, že jsem skoro celou knihu měla chuť ho proplesknout, puberťák, no.

20.08.2020 4 z 5

Vlaštovka v bublině Vlaštovka v bublině Markéta Lukášková

Asi na stejné úrovni jako Losos - je to milá oddechovka, co se rychle čte. Ale. To skákání z minulosti do budoucnosti, z jedné postavy na druhou a k tomu se měnící fonty jsou fakt na palici a ne k užitku. Celé je to pak dost roztříštěné a všemožných neuvěřitelných zvratů až moc. Vize budoucnosti mi nevadila, přišlo mi to o dost lepší než nebe z Lososa. Špatná kniha to není, ale upřímně se divím, že má hodnocení přes 80 %.

08.08.2020 3 z 5