Záhada Bodleyho knihovny

Záhada Bodleyho knihovny https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31853/zahada-bodleyho-knihovny-31853.jpg 3 41 12

Ze známé Bodleianovy knihovny v Oxfordu se neustále ztrácejí cenné knihy. Kate Ivoryová je pověřena odhalením zloděje. Zaměstnanci knihovny Kate nedůvěřují, neboť v podezření z krádeží knih se ocitá překvapivé množství lidí. Během svého pátrání naráží Kate stále znovu a znovu na zprávy o vraždě: před rokem byla nalezena zardoušená mladá knihovnice. Může to mít nějakou spojitost s krádežemi knih? Když jeden z účastníků kurzu tvůrčího psaní odevzdá znepokojující rukopisy, v nichž se neznámý pachatel doznává ke strašlivému zločinu, situace se vyhrotí… Přeložil Tomáš Butala.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , MOBA (Moravská bastei)

Oxford Exit , 1994

Aghatte
16.03.2021 2 z 5

Knihu jsem si přihodila do košíku, když už stejně platím poštovné, zaujala krásnou obálkou a tajemným názvem. 80kč se mi ale zdá skoro hodně.

Líbila se mi linka, kterou vyprávěl Vivian.
Druhá dějová linie s Kate byla o dost horší. Bohužel, to co vytýkali a posmívali se těm spisovatelkám Sisterhood of the veil, bylo hlavní náplní knihy. Stejně tak to, co vytýkala v kurzu psaní - stejné chyby byly v obsahu s Kate.
Jakoby to psaly dvě různé autorky.
Jedna část čtivá, zajímavá, napínavá, druhá chaotická, nesympatická, plná náhod a nesmyslů.
Také prostředí knihoven, zákulisí jsem vůbec nepobrala. Autorka mi ho nedokázala mnoha slovy přiblížit ani o centimetr. Stále je to neznámý svět, a vůbec jsem ten systém nepochopila, tudíž vlastně ani zápletku, jelikož jsem nepochopila, v čem tkví ten hlavní problém.
Nikoho z aktérů jsem si neoblíbila, dokonce bych občas sama Kate zaškrtila, jak byla protivná. Její přítel, minulý a současný, jeden větší blb než druhý.
Takže sympaticky mi z toho vyšla pouze Izza a sousedovic děti, které tak hanlivě neustále napadala.
Možná si půjčím nějaký další díl, ale rozhodně už ho nekoupím, škoda peněz.

Haduwig
29.08.2020 1 z 5

Nuda, fakt hrozná nuda. K tomu se z nějakého důvodu střídá forma (chvíli er forma, chvíli ich forma formou kurzu psaní nebi dopisů), jsou tu nudné nebo nesympatické postavy a... prostě to nečtěte, není to dobrá detektivka.

ivca84
30.09.2019 5 z 5

kniha ma docela zajimavou detektivni zapletku i kdyz se clovek doela v tech zpouste jmen trochu ztraci

bábuška
10.05.2019 1 z 5

Zlákal mě obal knihy, námět i titul. Nemohla jsem se začíst, posléze jsem četla pouze
kapitoly abych byla v obraze a vynechávala práce z Kurzu tvůrčího psaní. Propracovala
jsem se až k poslední stánce, zklamaná, nevím, zda z autorky, nebo ze současné anglické detektivky současnosti. Prostě špatná volba.

LisaEla
18.04.2019 3 z 5

Poklidná anglická detektivka, příběh a pátrání Kate se mi líbilo, i když jsem se nakonec začala ztrácet v množství nevýrazných postav knihovníků a kdo kde působí. Již méně pozitivně hodnotím pasáže textu z kurzu tvůrčího psaní - přišly mi příliš dlouhé a místy i trochu nudné.

Galadwen
16.11.2018 2 z 5

Jedna z nejnudnějších detektivek, které jsem kdy četla (i když mám na ni zjevně jiný názor než většina předchozích komentátorů). Připadalo mi, že v ní ani nejsou vodítka, podle kterých by bylo možné vraha odhalit, pokud by se nenechal vyprovokovat, a postavy jsou tak ploché, že jsem si je nedokázala pořádně pamatovat. A zvlášť druhá dějová linie (texty z kurzu tvůrčího psaní - vrahův pohled) mi dost pila krev. Až v poslední třetině bylo asi padesát nebo šedesát stran, kde se konečně něco dělo.

kapr
22.10.2017 4 z 5

Vynikající knížka mé oblíbené autorky, co k tomu dodat. Docela příjemné počtení. Příběh probíhá ve dvou rovinách. V té jedné, kterou knížka začíná, se pohybujeme v kurzu tvůrčího psaní. Jednotlivé navazující příspěvky jednoho z účastníků kurzu popisují okolnosti vraždy, a jsou, jak brzo vyplyne, de facto zpovědí vraha. Tedy zpovědí, spíše nevkusným vychloubáním. V té druhé je Kate Ivory, začínající spisovatelka, požádána přítelem o to, aby se ucházela o krátkodobou výpomoc jako praktikantka v knihovně kde on pracuje. Jejím skutečným úkolem ale má být zjistit, zda nedošlo ke ztrátám některých položek knihovního fondu. Důvodem k vyšetřování se stává žádost čtenáře o opakované zapůjčení knihy, kterou nedávno studoval. V okamžiku jeho opakované žádosti ale kniha není fyzicky dohledatelná. Skutečné podezření ale vzniká teprve v okamžiku, kdy je zjištěno, že podle elektronické evidence kniha ve fondu knihovny nikdy nefigurovala.
Druhá hlavní rovina příběhu je dějová. V ní je popisováno kolečko čerstvé praktikantky po jednotlivých knihovnách, které je ve skutečnosti počátkem vyšetřování. Kate zaujme jak bagatelizování celé záležitosti vedením knihovny, tak i to, že často naráží na zmínky o tom, že před časem byla jedna z praktikantek nalezena po výletě zavražděna. Náznaky svědčí o tom, že ta již tehdy měla podezření na to, že se v knihovně děje něco nekalého. Katina zjištění dokonce svědčí i o tom, že její prázdninová cesta do Kalifornie měla s jejími podezřeními možná určitou souvislost. Kate se setkává na všech stranách s tím, že jí pravidelní zaměstnanci knihoven její práci nejen neulehčují, spíše naopak. Začíná pátrat po knihách, ale seznamuje se i se systémem elektronické evidence, a věnuje se čím dál víc i otázkám vyplývajících ze zavražděním praktikantky. Tato vražda přitom bývá nejčastěji spojována s tím, že nejspíše zkoušela autostop, a doplatila na to. Dalším posunem v ději je skutečnost, že Katina přítelkyně, která je v jiném stavu a vede kurz tvůrčího psaní, je náhle z důvodu rizikového těhotenství převezena do nemocnice. Kate proto požádá, aby vedení kurzu za ní převzala.
Tato knížka není vůbec můj oblíbený typ detektivky. Vlastně tím, že začíná zpovědí vraha, není vůbec detektivkou tak, jak ji známe, a jak ji já mám rád. Podle mne se o skutečnou detektivku vůbec nejedná, přesto je to velmi zajímavé počtení. Procházel jsem si ostatní komentáře, a můžu jenom souhlasit s tím, že kniha se dělí v podstatě do třech částí, z nichž ta střední která zaujímá největší rozsah působí přeci jenom poněkud rozvláčně. Naopak samotný závěr knihy mi připadá příliš stručný, uspěchaný, a v některých okamžicích jeho průběh ne zcela logický.
Zatím dávám něco mezi 3 a 4, - přibližně 3,5 - tedy 4 ****. Možná se k hodnocení i ke komentáři, tak jako často, ještě někdy vrátím.
Pokud máte zájem se seznámit s knihovnou o níž román pojednává, další informace a odkazy naleznete v Zajímavostech.

HanKasp
01.07.2016 3 z 5

Knihu vnímám spíše jako průměrnou. Vadily mi dvě dějové linky, a to spíše pro to, že byly zbytečně obsáhlé. V půlce knihy jsem se začala nudit, přišla mi už dlouhá, nic se v ní nedělo. Až konec nabíral spád, takže mírně zvýšil kvalitu knihy. Krom dvou dějových linek - pohledu kriminálníka a pohledu vyšetřovatelky se mi nezamlouvalo, že jsme o vraždě a podvodech věděli hned od začátku. Celkově i případ neměl hloubku. Co mi nevyhovovalo, byl také odkaz v textu na předchozí knihy. I když jsem měla půjčen "první díl", pustila jsem se do další knihy autorky, a tak jsem špatně pochytávala souvislosti, o kterých se tam autorka zmiňovala.

Marla
23.04.2016 5 z 5

Opravdu jsem netušila, když jsem před nějakým časem byla v Oxfordu, jaké věci se mohou dít v tak seriozní instituci jakou je Bodleian Library....Zábavné a nenáročné čtení, vraha jsem jako vždy neuhádla a teď budu shánět další knížky od Veronicy Stallwood. Prostě - anglická detektivka jako vždy nezklamala!

ivana02
22.09.2013 5 z 5

Pro mne zatím nejlepší autorčina knížka. Zajímavé prostředí staré knihovny a Oxfordu.

Kakajko
10.06.2013 5 z 5

Pro většinu čtenářů neknihovníků zřejmě muselo být poněkud obtížné vyznat se v termínech a jak to chodí v khihovně. A jako vždy, opět jsem nepřišla na to, kdo je vrahem! :)

Leenah
06.03.2013 2 z 5

Samotný děj a příběh je nepochybně zajímavý a pro mě osobně lákavý hlavně knihovnickým prostředím. Celkový dojem ovšem naprosto zkazil závěr knihy, kdy se postavy chovají dost nesmyslně, děj se najednou odehrává hrozně rychle a čtenář se v tom všem dost těžko vyzná. Navíc je v knize spousta postav a jmen, což mě několikrát donutilo prolistovat knihu zpátky, abych si ujasnila, kdo je kdo.

detektivní a krimi romány knihovny tvůrčí psaní Oxford

Veronica Stallwood
anglická, 1939