Anna Klevská: Královna s tajemstvím

kniha od:

Anna Klevská: Královna s tajemstvím https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410697/bmid_anna-klevska-kralovna-s-tajemstvim-h9u-410697.jpg 4.6 195

Šest tudorovských královen série

< 4. díl >

Ovdovělý Jindřich VIII. se hodlá znovu oženit. Z politických důvodů padla volba na německou princeznu Annu Klevskou, jejíž portrét králi učaroval. Anna ví, že není žádná kráska, a modlí se, aby se mu zalíbila. Uprostřed zimy připlouvá do Anglie a nedočkavý král jí spěchá v ústrety. Jejich první setkání je však katastrofa. Jindřich je hluboce zklamaný. Snaží se „vyvléct z chomoutu“, ale smlouvy jsou smlouvy. Celý dvůr si o ní myslí, že je naivní a hloupá, ale ona ví, co se odehrává za jejími zády. A má tajemství…... celý text

Žánr:
Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , BB art
Originální název:

Anna of Kleve: Queen of Secrets , 2019


více info...

Komentáře (55)

Komentáře 55 Recenze 2

petra0605
petra0605
18.10.2023 2 z 5

Anna Klevská mě zatím bavila nejméně. Louskala jsem jí asi půl roku, mezi tím přečetla i něco jiného. Asi je to tím že Jindřich už není tak mladý a švarný, takže se tam neobjevuje tolik vášně a intrik, jako v předchozích dílech.
Co dodat.. jsem ráda že jí mám za sebou a můžu skočit na další díl.

ReziEngli
ReziEngli
08.09.2023 5 z 5

Tak Anna Klevská se mi četla hodně dobře. Působila na mě jako velmi milá žena, která se snažila se všemi vyjít a nerozsévat nikde okolo sebe konflikty. O to víc mě mrzelo, jak se k ní král zachoval, když požádal o rozvod. Ale zase chápu, proč to udělal. Jen mi to během čtení bylo hrozně líto. Společně s Janou Seymourovou je Anna Klevská jedna z mála "manželek", ke kterým se král choval velice uctivě a s láskou, o čemž svědčí i to, že i po rozvodu mohla Anna zůstat v Anglii a král ji nazýval svojí "sestrou" a mohla se dál těšit jeho přízni.


Carol1122
Carol1122
04.09.2023 5 z 5

Skvělý historický román o čtvrté manželce Jindřicha VIII. Jelikož jsem o historii Anny Klévské věděla pouze základy, dost mě překvapilo, s jakým detailem se autorka pustila do historie této královny. Ačkoliv si myslím, že Anny tajemství bylo smyšlené, oceňuji zápletku v tomto kousku historie. Dle faktů si myslím, že Anna byla chytrá a věděla, že pouštět se do křížku se samotným králem se nevyplatí, tak raději ustoupila. Těším se na zbývající dva díly série.

Princezna22
Princezna22
03.09.2023 4 z 5

Opět skvělé napsané a skvěle se četlo. Knihu jsem četla v nemocnici takže příjemný relax to byl. Jen kapku nevěřím tomu tajemství. Ale budis. Docela jsem ji chvíli i fandila. Zajímavé čtení.

Lenka_S
Lenka_S
29.07.2023 5 z 5

Stále me nepřestává překvapovat mnoho tváří Jindricha VIII. Byť to byl vládce, který vždy prosadil svou a při tom ohnul všechno co bylo potřeba a přeci jen měl i svou soucitnou stránku, pokud to nekřížilo jeho plány.

SumýšIrena
SumýšIrena
24.07.2023 4 z 5

Kniha se mi četla dobře. Jen s hlavní zápletkou, s tajemstvím Anny, jsem měla problém. Prostě tomu nevěřím.

Tesssay
Tesssay
02.06.2023 5 z 5

Díl o Anně Klevské se mi překvapivě prozatím líbil ze všech nejvíc. Vzhledem k tomu, že Anna Klevská je většinou ve výčtu Jindřichových manželek brána jen tako taková epizoda, byla jsem zvědavá, co se o ní dozvíme...a autorka nezklamala. Kniha mě chytla hned od prvních stránek a nepustila až do konce. Krásný román.

Alena3029
Alena3029
19.05.2023 5 z 5

(SPOILER) Anna Klevská to vlastně vyhrála. Přistoupila na Jindřichovy podmínky a díky tomu přežila a žila si vcelku dobře. Ale závidění hodný život také neměla. Žádný med to určitě nebyl.

Thalin
Thalin
26.02.2023 4 z 5

Stejně jako všechny knihy o Jindřichovým manželkách, je i tahle skvěle a detailně napsaná. Ale ze všech mě právě tahle asi bavila nejméně. Bohužel je místy trošku rozvleklá (ostatně, to jsou trošku všechny, jen tady jsem si toho všímala víc), ale na jednu stranu to chápu, autorka si musela hodně věcí domyslet a něco přidat, jinak by asi nebylo moc o čem psát. Přeci jen, o životě Anny před svatbou se ví jen málo a po rozvodu ji Jindřich zaopatřil a mohla vcelku v klidu žít mimo dvůr, kde se tolik dramat nedělo. Minimálně do jeho smrti. Což ostatní manželky rozhodně říct nemohly. Ale její život se tím pádem stává trošku nezajímavým, až na to krátké manželství. Sama Anna mi ale tolik nesedla, nebyla mi moc sympatická. To nic ale nemění na tom, že její příběh autorka opět skvěle převedla do knihy.

MonikaKrizova
MonikaKrizova
21.02.2023 4 z 5

Jindřich s tou svojí povahou už mě docela se*e. To za prvé a za druhé - nikdy bych nechtěla být šlechtičnou, protože bych nesnesla, aby za mě rozhodovali jiní.
Místy buď utahané nebo až moc rychlé. Vztahu s Ottem jsem fandila a mateřská příkoří mě zdrcovala. Každopádně konec jsem obrečela jako praštěná.

MarcoPolo936
MarcoPolo936
18.02.2023 4 z 5

Na překvapivé a milé doporučení jsem si užil knihu spisovatelky Alison Weir. Ohledně manželek Jindřicha VIII. jsem to vzal trošku z jiného konce, ale ničemu to nevadí. Čte se strašně dobře, a to nemám příliš v lásce skoro 500 strankové knihy.. O Anně Klevské se toho moc neví a nebýt půl roku manželkou anglického prostopášníka Jindřicha VIII. Tudora, nevědělo by se téměř nic. Autorčin v mnohém fiktivní historický román je, ale perfektně napsaný a těším se na další knihu této spisovatelky.

Boruvka22
Boruvka22
07.02.2023 5 z 5

Zase krásně napsané, četlo se to lehce. Anna na mě působila velmi sympaticky a rozumně.

Calinda
Calinda
29.12.2022 5 z 5

Anna Klevská mi byla sympatická od prvních stránek - lidská, rozumná, praktická, i když se k ní Jindřich zachoval opět jako Jindřich, neztratila zdravý rozum, přijala jeho "hru" na "neplatné" manželství (opět?) a tím si zachovala jeho přízeň, přátelství a zajistila i nadále pohodlný život. Takto se rozhodnout pro ní nebylo zas až tak složité, neboť do krále nebyla nikdy zamilovaná, po intimní stránce se jí ošklivil a už od začátku bylo jasné, že jediný přípustný vztah je snad jen přátelství. Opět brilantně napsaný román.

alnahu
alnahu
23.11.2022 5 z 5

Naprosto skvělé strhující čtení,které jsem si moc užila,knihu jsem přečetla jedním dechem.Tato kniha nám přiblíží příběh Anny Klevské,která je dcerou vévody Jana III.Klevského a která se stane i když na velmi krátkou dobu německou královnou Anglie a čtvrtou manželkou Jindřicha VIII..Do sňatku si přináší i své tajemství a celý život se bojí,že bude prozrazeno. Ale tato nevěsta krále ničím neuchvátí/hlavně ne vzhledem/a tak nedojde ani k naplnění svazku.Ovšem i král má na tom svůj podíl,nejen pro svůj zapáchající bércový vřed,ale i pro svou impotenci.Král se po několika měsících po svatbě zamiluje do mladičké Kateřiny Howardové/již se těším na knihu/a to ho vede k tomu ,aby Anně navrhl rozvod.Ta je zpočátku zděšena,ale nakonec na návrh přistoupí,ze strachu ,aby nenásledovala své předchůdkyně,které byly popraveny.A tak se Anna stala pouze členem královské rodiny jako "králova sestra"až do jeho smrti,což mělo pro ni určitá privilegia.Takto si představuji historické knihy,napsané zajímavě a čtivě a proto mám tuto autorku zařazenu mezi své oblíbené.Již mám v knihovně připraveny další díly této skvělé série k přečtení.

yellow
yellow
11.09.2022 4 z 5

Jako předchozí díly je i tento takový roztahaný. Přesto se jako celá série dobře čte. Anna Klevská mi nebyla moc sympatická, ale životní příběh měla zajímavý. Ostatně jako všechny předchozí manželky Jindřicha VIII. Je zajímavé, že ho právě ona jako jediná přežila.

MíšaS.
MíšaS.
08.09.2022 4 z 5

Opět perfektní čtení, ač jsem tedy "čula" velkou spisovatelčinu invenci ohledně děje... Ale i tak je to skvělá sériie.

Markett
Markett
18.08.2022 5 z 5

Šest tudorovských královen je rozhodně jedinečná série od úžasné autorky.  Všechny díly jsem přečetla jedním dechem, čtení jsem si moc užila a určitě se i něco trošku dozvěděla. Všechny knížky jsou krásně psané, nabité strhujícími příběhy Jindřichových manželek, kde příběhy těchto žen sledujeme od úplných začátků, a proto i chápu tloušťku knih,  ale v tomto případě to rozhodně není na škodu.  Alison jako autorku uznávám a právem řadím mezi své nejoblíbenější autorky. 

Přiznávám hned na začátek, že tato knížka mě bavila ze všech nejméně. Fikce v příběhu není na škodu, o Anně Klevské se toho koneckonců zas až tolik neví, ale stejně mi děj přišel moc zdlouhavý,  asi autorka chtěla udržet počet stran takový jako mají ostatní díly.  Každopádně si myslím, že Alison si životem této ženy poradila moc dobře a knížka se čte krásně a plynule. Určitě před touto postavou musím smeknout klobouk - dokázala přežít manželství s Jindřichem,  zaopatřená, a ještě si udržela královo přátelství. Nutno podotknout, že Anna měla opravdu velké štěstí, což se bohužel o jiných říct nedá.

Co se celé série týče, rozhodně DOPORUČUJI. Alison je výborná autorka historických románů, píše krásně a poutavě, její vyobrazení všech postav je ohromné a fascinující.  Nenechte se odradit tím, jak jsou knížky silné, určitě stojí za to si je přečíst, protože já sama můžu říct,  že jsem o tomto období přečetla hodně knih, ale tuhle sérii považuji za nejpovedenější. 

sweeney
sweeney
20.07.2022 4 z 5

Další díl ze série o manželkách Jindřicha VIII. Historii mám velmi ráda, a tak mám maličko přehled o osudech všech těchto žen. Přesto, jak již jsem psala o knížkách předchozích, mě vždycky dokáže Alison Weir nějakou informací překvapit :) Nicméně musím strhnout jednu hvězdičku, místy mi příběh přišel příliš utahany, zbytečně dlouhý. I přesto ale stojí za přečtení :)

suiteki
suiteki
23.04.2022 5 z 5

Úžasné! Za mě zatím nejlepší kniha ze série královen.

Micha-Él
Micha-Él
03.04.2022 4 z 5

Kvalitativně jde, jak je u autorky zvykem, o nadprůměrný román, nicméně ve srovnání s předchozími pro mě byl nejslabší. Připadal mi zbytečně natažený, aby zhruba odpovídal počtu stran ostatních dílů ze série. To podle mě byla trochu chyba, děj i postava samotné Anny totiž rozhodně zajímavé byly. Fikce v příběhu mi nijak zvlášť nevadila, protože si ji autorka v poznámce odůvodnila na základě doložených informací. Právě poznámky považuji za velmi užitečný bonus k románům ze série o ženách Jindřicha VIII.

Evkae36
Evkae36
10.01.2022 5 z 5

Další výborný příběh, moc se mi líbí jak se knihy navzájem prolínají, je zvláštní vidět to z různých úhlů pohledu. Byla jsem dost v očekávání co autorka vymyslí o Anně a byla jsem velmi mile překvapena. Jsem zvědavá na 5. a 6. díl

Madelisi
Madelisi
07.01.2022 5 z 5

U jiného autora by mi asi Annino tajemství vadilo, ale Alison Weir věřím, má ho pečlivě zakomponované do reality. Líbila se mi její zmínka, jak hledala bratrance Annina věku.

Nikdy jsem nepochopila, co se Jindřichovi nelíbilo. Holbeinův portrét považuji za nádherný.

Anna mě bavila, dopadla moc dobře - zapomenutá, ale s penězi. Jen bych nechtěla zažít ty dvě chvíle, kdy si na ni vzpomněli. Její pozdější problémy s inflací úplně popisují dnešek.
A přiznám se, na konci se mi vůbec nelíbil její bratr Vilém.

KáťaM.
KáťaM.
21.12.2021 4 z 5

Já tuhle sérii zbožňuji a je to můj největší objev roku, myslím, že i podle doslovu si tady autorka musela hrát s příběhem nejvíc, o to je zajímavější. Ze všech čtyř královen mi Anna povahově sedí asi nejméně, ale zase její linka je taková správně dynamická, snad i díky fantazii autorky. Přestože jsem Anně příliš nefandila, moc mě bavil její příběh tak, jak ho vykreslila autorka, možná že ten skutečný tak zajímavý nebyl. Co mě trochu mrzí, je skutečnost, že v tomto příběhu poznáme i osudy dalších dvou královen a tím pádem se asi bude hodně věcí v dalších dílech série opakovat. Koneckonců zjistím to brzy, hned začínám číst pátý díl, pokud se Vám líbily předchozí díly série, Anna se Vám bude líbit taky, jen si možná nezíská Vaše srdce.

keselylenka
keselylenka
13.12.2021 5 z 5

Opět velmi pěkný a silný příběh, byť tady jsme u královského dvora pobývali mnohem méně. Každopádně i tady jsem se dozvěděla něco nového a moc se mi líbily i spekulace okolo. Je nicméně pravda, že částí bez Jindřicha tady bylo mnohem více a právě tyto jsou podle mě na knihách ty nejlepší.

orinka3
orinka3
21.07.2021 5 z 5

Další z řady historických románů výborné autorky. Annu Klevskou tu paní Weirová líčí s velkým pochopením. Sledujeme ji od jejího raného dětství, takže můžeme chápat rozdíly mezi životem v Klevsku a na dvoře Jindřicha VIII. se vším, co to pro ni po příjezdu tam znamenalo . Pro dívku po dvacítce muselo být šokující provdat se za stárnoucího, otylého a nemocného vladaře. Přesto se se ctí snažila dostát svému úkolu, zapřít svoje pocity a Jindřichovi vycházet vstříc na maximum.
Paradoxně se jí ulevilo, až když se jí coby manželky zřekl pod záminkou nenaplnění manželství kvůli nevyjasněnému Annině zasnoubení z dřívějška. Ale podle všeho neměla klid, ani když se osamostatnila a mohla žít jako králova adoptivní sestra. Stále musela tančit svůj tanec mezi vejci, aby krále nepohněvala, protože mu byla vydána zcela na milost. Její osud se vyvíjel dál a Anna, přestože byla materiálně zabezpečena na darovaných zámcích, klid a jistotu nikdy neměla. Stala se svědkyní turbulencí na královském trůnu, střídání dalších manželek i dění po JIndřichově smrti. Kdo ví, čeho by se ještě dožila, kdyby ji nedohnala zákeřná choroba. Děkuji za pěkné čtení i dobrý překlad.

perpe2a
perpe2a
19.07.2021 5 z 5

Úžasné, skvělé...tato spisovatelka teda historii psát umí. Kdo miluje svět Jindřicha VIII. a jeho žen, pro toho je to nezbytnost. Rozhodně obrovské ano.

JajaD13
JajaD13
15.07.2021 5 z 5

Tady si tedy Alison Weir dovolila pustit fantazii na plné obrátky. Ale není to na škodu věci! Kniha plasticky popisuje život zdánlivě neúspěšné Jindřichovy manželky, která, jak historie ukazuje, byla vlastně velmi úspěšná. Vždyť která z jeho manželek skončila jako jeho oblíbená kamarádka a bohatá a nezávislá žena? A co víc - s hlavou na krku...
A Alison dokázala téhle zpočátku nemotorné vlámské princezně vdechnout život.

JK96
JK96
17.04.2021 5 z 5

Tato kniha mě bavila asi nejvíce ze všech knih, které jsem doposud od Alison Weirové přečetla. Mnozí ji vyčítají její odklon od reality a příklon k fantazii, ale na obhajobu musím zmínit, že i již zmíněná fantazie je podložena dřívějšími domněnkami a spekulacemi, které kdysi visely ve vzduchu a jsou to ony spekulace, které dělají příběh mnohem pikantnější.

mala49
mala49
07.04.2021 5 z 5

Byla jsem hodně zvědavá, jak se A.W. popasuje s příběhem královny, o níž její současníci i historici psali v tom smyslu, že páchla, protože, jak hrdě prohlašovala, nemyla se. A proto údajně s ní Jindřich nedokázal strávit ani jedinou noc. V Princezně Alžbětě se o tom zmiňuje autorka také. Kde je pravda, to se už nikdo nedozví a pro nás to vlastně není důležité. Hezký příběh předem zavržené čtvrté anglické královny, velmi čtivý, jak už to Alison Weirová dokáže.
Vlastně Anna Klevská dopadla ze všech žen Jindřicha VIII nejlépe.

Šajler
Šajler
11.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Opět skvělý příběh. Celkově jiné povahy než předešlé královny a do teď jsem o ní nic nevěděla a řekla bych, že dopadla v rámci možností nejlíp ;).