Anna Klevská: Královna s tajemstvím

Ovdovělý Jindřich VIII. se hodlá znovu oženit. Z politických důvodů padla volba na německou princeznu Annu Klevskou, jejíž portrét králi učaroval. Anna ví, že není žádná kráska, a modlí se, aby se mu zalíbila. Uprostřed zimy připlouvá do Anglie a nedočkavý král jí spěchá v ústrety. Jejich první setkání je však katastrofa. Jindřich je hluboce zklamaný. Snaží se „vyvléct z chomoutu“, ale smlouvy jsou smlouvy. Celý dvůr si o ní myslí, že je naivní a hloupá, ale ona ví, co se odehrává za jejími zády. A má tajemství…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410697/big_anna-klevska-kralovna-s-tajemstvim-h9u-410697.jpg 4.6131

Šest tudorovských královen 4.

Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , BB art

Anna of Kleve, Queen of Secrets, 2019

Kniha Anna Klevská: Královna s tajemstvím

sweeney

Další díl ze série o manželkách Jindřicha VIII. Historii mám velmi ráda, a tak mám maličko přehled o osudech všech těchto žen. Přesto, jak již jsem psala o knížkách předchozích, mě vždycky dokáže Alison Weir nějakou informací překvapit :) Nicméně musím strhnout jednu hvězdičku, místy mi příběh přišel příliš utahany, zbytečně dlouhý. I přesto ale stojí za přečtení :)

suiteki

Úžasné! Za mě zatím nejlepší kniha ze série královen.

Micha-Él

Kvalitativně jde, jak je u autorky zvykem, o nadprůměrný román, nicméně ve srovnání s předchozími pro mě byl nejslabší. Připadal mi zbytečně natažený, aby zhruba odpovídal počtu stran ostatních dílů ze série. To podle mě byla trochu chyba, děj i postava samotné Anny totiž rozhodně zajímavé byly. Fikce v příběhu mi nijak zvlášť nevadila, protože si ji autorka v poznámce odůvodnila na základě doložených informací. Právě poznámky považuji za velmi užitečný bonus k románům ze série o ženách Jindřicha VIII.

Evkae36

Další výborný příběh, moc se mi líbí jak se knihy navzájem prolínají, je zvláštní vidět to z různých úhlů pohledu. Byla jsem dost v očekávání co autorka vymyslí o Anně a byla jsem velmi mile překvapena. Jsem zvědavá na 5. a 6. díl

Madelisi

U jiného autora by mi asi Annino tajemství vadilo, ale Alison Weir věřím, má ho pečlivě zakomponované do reality. Líbila se mi její zmínka, jak hledala bratrance Annina věku.

Nikdy jsem nepochopila, co se Jindřichovi nelíbilo. Holbeinův portrét považuji za nádherný.

Anna mě bavila, dopadla moc dobře - zapomenutá, ale s penězi. Jen bych nechtěla zažít ty dvě chvíle, kdy si na ni vzpomněli. Její pozdější problémy s inflací úplně popisují dnešek.
A přiznám se, na konci se mi vůbec nelíbil její bratr Vilém.

KáťaM.
21.12.2021

Já tuhle sérii zbožňuji a je to můj největší objev roku, myslím, že i podle doslovu si tady autorka musela hrát s příběhem nejvíc, o to je zajímavější. Ze všech čtyř královen mi Anna povahově sedí asi nejméně, ale zase její linka je taková správně dynamická, snad i díky fantazii autorky. Přestože jsem Anně příliš nefandila, moc mě bavil její příběh tak, jak ho vykreslila autorka, možná že ten skutečný tak zajímavý nebyl. Co mě trochu mrzí, je skutečnost, že v tomto příběhu poznáme i osudy dalších dvou královen a tím pádem se asi bude hodně věcí v dalších dílech série opakovat. Koneckonců zjistím to brzy, hned začínám číst pátý díl, pokud se Vám líbily předchozí díly série, Anna se Vám bude líbit taky, jen si možná nezíská Vaše srdce.

keselylenka
13.12.2021

Opět velmi pěkný a silný příběh, byť tady jsme u královského dvora pobývali mnohem méně. Každopádně i tady jsem se dozvěděla něco nového a moc se mi líbily i spekulace okolo. Je nicméně pravda, že částí bez Jindřicha tady bylo mnohem více a právě tyto jsou podle mě na knihách ty nejlepší.

orinka3
21.07.2021

Další z řady historických románů výborné autorky. Annu Klevskou tu paní Weirová líčí s velkým pochopením. Sledujeme ji od jejího raného dětství, takže můžeme chápat rozdíly mezi životem v Klevsku a na dvoře Jindřicha VIII. se vším, co to pro ni po příjezdu tam znamenalo . Pro dívku po dvacítce muselo být šokující provdat se za stárnoucího, otylého a nemocného vladaře. Přesto se se ctí snažila dostát svému úkolu, zapřít svoje pocity a Jindřichovi vycházet vstříc na maximum.
Paradoxně se jí ulevilo, až když se jí coby manželky zřekl pod záminkou nenaplnění manželství kvůli nevyjasněnému Annině zasnoubení z dřívějška. Ale podle všeho neměla klid, ani když se osamostatnila a mohla žít jako králova adoptivní sestra. Stále musela tančit svůj tanec mezi vejci, aby krále nepohněvala, protože mu byla vydána zcela na milost. Její osud se vyvíjel dál a Anna, přestože byla materiálně zabezpečena na darovaných zámcích, klid a jistotu nikdy neměla. Stala se svědkyní turbulencí na královském trůnu, střídání dalších manželek i dění po JIndřichově smrti. Kdo ví, čeho by se ještě dožila, kdyby ji nedohnala zákeřná choroba. Děkuji za pěkné čtení i dobrý překlad.