Gardedáma

Pouhých pár let před tím, než se stane hvězdou němého filmu a ikonou své generace, opouští patnáctiletá Louisa Brooksová rodný Kansas, aby studovala na prestižní škole v New Yorku. Doprovází ji gardedáma, třicetiletá Cora Carlisleová – ani matka, ani přítelkyně, ale komplikovaná, tradicionalisticky smýšlející dáma, jež má své vlastní důvody, proč se vydat do New Yorku Dvě ženy, které nemají zdánlivě nic společného. Přesto je pětitýdenní cesta navždy spojí… a také změní. Brilantně napsaný příběh se odvíjí na pozadí bohaté a především bouřlivé historie dvacátých a třicátých let minulého století. Velká deprese, rychle se rozvíjející společnost, svět módy i filmu a živoucí, nikdy nespící New York jsou hlavními devizami tohoto strhujícího románu o ženách, které hledají své místo ve světě i samy sebe....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/39_/397120/gardedama-4rv-397120.jpg 3.729
Vydáno, Ikar (ČR)

The Chaperone, 2012

Kniha Gardedáma

jarmila7388

Dobře čtena kniha oddechova.Na dnešní dobu.Pro mladé lidi, aby vedeli jak se žilo v minulém století v Americe.

kaja77
05.12.2019

Četlo se to celkem dobře, bylo to příjemné, takové oddechové. Přísná morálka tehdejší doby je dnes dost těžko představitelná.

Toňula
19.10.2019

Zpočátku jsem byla trochu skeptická, vyprávění mě příliš nezaujalo, ale postupně získávalo na zajímavosti a také hlavní hrdinka mi byla stále bližší svým pohledem na svět, to, jak postupně v New Yorku objevovala nejen město kolem sebe, ale hlavně sebe samu a posléze i své kořeny, jak se vyvíjel vztah k Louise (pozdější filmové hvězdě), které dělala gardedámu, i její sblížení s Josephem, který ji pomohl při pátrání po skutečné matce a stal nedílnou součástí jejího pozdějšího života. Nechyběly překvapivé momenty a objevovala témata, která v té době byla tabu. Příběh byl pozoruhodný také tím, jak velké časové rozpětí dokázal pojmout a jak nenásilně líčil dobové proměny a jejich vliv na život hrdinů.

tereza1198
22.08.2019

Zápletka postavená na budoucí hvězdě němé éry Luise Brooks (která je tu vedlejší postava, kvůli které se rozhýbe děj). Kniha se dotýká mnoha vážných témat. Emancipace, přistěhovalectví, chudoby, antikoncepce a jiných. Všechno jen tak lízne po povrchu. Jde hlavně o gardedámu Coru. Cora Carlisleová má pár týdnů v New Yorku, aby našla sama sebe a nezbláznila se z mladé Louisy.

Pustila jsem si na Youtube kus filmu s Luise. Ta holka měla opravdu něco do sebe.

misa3662
16.07.2019

Moc krásný příběh. Zpočátku mě knížka moc nebrala, ale pak jsem se od ní nemohla odtrhnout a ráda si ji znovu přečtu. Je zajímavé číst o Americe v minulých dobách, a o tom, jak se lidi mění. Doporučuji, odpočinkové čtení.

Lenoulinka
11.05.2019

Brilantní mi to úplně nepřišlo, ale poklidné odpočinkové čtení to určitě bylo. Čekala jsem, že se více rozvine vyprávění, jak jsou Cora a Louisa v New Yorku. Bylo to docela příjemné čtení a knížka má pěknou obálku.

alzbeta4340
19.04.2019

Příběh o tom, jak se doba i lidé mění. Přestože jsem se začetla hned, Coře jsem skutečně začala fandit až postupně - během děje. Ale na konci jsem už všem postavám držela moc palce.

bagel
01.04.2019

Hodně zajímavé a čtivé, bavilo mě to. Byla jsem ráda, že děj plynul postupně až do stáří hlavní hrdinky, nestřídaly se časové roviny.

historické romány

Autor knihy