Kateřina Howardová: Nevěrná královna

Příběh Kateřiny Howardové, páté manželky krále Jindřicha VIII., je jedním z nejtragičtějších v anglických dějinách. Dívenka sotva odrostlá dětským střevíčkům, kterou ke dvoru přivedla její ctižádostivá rodina, okouzlila krále svými půvaby a krásou. Uměla zpívat, nádherně tančila, milovala dvorské slavnosti, a když se s ní stárnoucí král dychtivý dědice roku 1540 oženil, plnými doušky si užívala svého privilegovaného postavení. Kdyby mu porodila syna, byl by její triumf dokonalý. Zamilovaný Jindřich se nad ní rozplýval a všem na potkání opakoval, že Kateřina je jeho slunce, jeho růže bez trnů. V její minulosti však byly stíny, o kterých neměl tušení, a ta minulost se Kateřině čím dál nebezpečněji připomínala. A přece si dívka nemohla pomoci a stále znovu si zahrávala s ohněm. Král se tak měl poučit, že ti, kdo trhají růže bez trnů, musí počítat s tím, že se spálí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457649/big_katerina-howardova-neverna-kralovna-rC8-457649.jpg 4.681

Šest tudorovských královen 5.

Literatura světová, Biografie a memoáry, Historické romány

Vydáno: , BB art

Katheryn Howard: The Scandalous Queen, 2019

Kniha Kateřina Howardová: Nevěrná královna

NicaCola
včera

Opět úžasné čtení... v červenci vychází poslední díl a já se už teď nemůžu dočkat:)

tami1

Osud Kateřiny Howardové je známou kapitolou britských dějin, přesto jsem se zatajeným dechem čekala na první klopýtnutí i větší chyby jimiž zpečetila svuj neblahý osud.

Dokonalé vykreslení dvorského života je u autorky samozřejmostí. Alison Weir je mistrem ve vyprávění historie. Je schopná spojit jednotlivé střípky historických faktů ve strhující román, který nelze odložit.

Doporučuji!

Rozmarýna Rozm

Skvělý historický román podle skutečných událostí. Vůbec jsem se od knihy nemohla odtrhnout. A jako vždy jsem si neopomenula přečíst Poznámku autorky, kde uvádí z jakých pramenů čerpala. Překvapilo mě, že Kateřina byla tak nevzdělaná.

Květ

Příběh života páté ženy Jindřicha VIII. z pera historičky Alison Weir je čtivý, podrobný, a poutavý. Autorka dokáže plasticky vylíčit postavy a vtáhnout čtenáře do děje. I když víte, jak kniha skončí, přesto doufáte... Celou sérii mám moc ráda a doporučuji, nemůžu se dočkat posledního dílu.

akinomV

Nevím, jak to autorka dělá, ale to se nedalo odložit! I když jsem samozřejmě dopředu věděla, jak tato královna dopadla, stejně jsem to četla jedním dechem a tak nějak trošičku doufala s ní, že se král nechá obměkčit :-D Rozhodně doporučuji celou sérii a nemůžu se dočkat posledního dílu!

keselylenka

Po pro mě celkem nezáživných královnách Janě a Anně, konečně opět nabitý příběh. Obdivuji, jak autorka dokáže všechny královny vykreslit tak, že s nimi žijete, cítíte a trpíte. Kateřinu jsem nejdříve odsuzovala, ale nakonec mi jí bylo líto. Vlastně jen mladá hloupá holka, kterou zničily ambice rodiny. Velká škoda.

KáťaM.
26.12.2021

Z celé série je knížka o Kateřině Howardové bezesporu tou nejpeprnější. Nebála bych se toto dílo zařadit do červené knihovny. Autorka se toho nebojí a milostný život Kateřiny nám přibližuje zcela bez obalu. Bála jsem se, že po Anně Klévské, která se dožila královy smrti, už nebude příliš o čem číst, naštěstí jsem se mýlila. Určitě si tento díl nenechte ujít.

Haduwig
19.10.2021

Ach jo, polovinu knihy si říkáte co to ta holka hloupá provádí, vždyť se žene do záhuby raketovou rychlostí... A druhou polovinu jí vlastně litujete, protože to byla chudá puberťačka, o kterou se nikdo moc nestaral, nejbližší příbuzní ji využili jako figurku na šachovnici, a pak jí s klidem obětovali. Velmi silně na mě zapůsobil moment, kdy je uvězněna a vlastně vůbec neví, co říká zákon, a co by raději měla/neměla říct, a ani nemá jak to zjistit, protože jí nikdo nic neřekne a nikdo jí nepomůže.

Weirové se opět povedlo vdechnout historické postavě život - Kateřinu vnímáme jako člověka se všemi jeho chybami, ctnostmi a tragickým osudem. Jediné, co mi trochu schází, je vhled ostatních postav - z předchozí knihy si bohužel již nepamatuji, jak Kateřinu vnímala Anna Klevská a to vzájemné hodnocení by vytvořilo ucelenější dojem. Ale chápu, že každá královna má svůj příběh. Tak jdeme do finále!