Kateřina Howardová: Nevěrná královna

kniha od:

Kateřina Howardová: Nevěrná královna https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457649/bmid_katerina-howardova-neverna-kralovna-rC8-457649.jpg 4.5 144

Šest tudorovských královen série

< 5. díl >

Příběh Kateřiny Howardové, páté manželky krále Jindřicha VIII., je jedním z nejtragičtějších v anglických dějinách. Dívenka sotva odrostlá dětským střevíčkům, kterou ke dvoru přivedla její ctižádostivá rodina, okouzlila krále svými půvaby a krásou. Uměla zpívat, nádherně tančila, milovala dvorské slavnosti, a když se s ní stárnoucí král dychtivý dědice roku 1540 oženil, plnými doušky si užívala svého privilegovaného postavení. Kdyby mu porodila syna, byl by její triumf dokonalý. Zamilovaný Jindřich se nad ní rozplýval a všem na potkání opakoval, že Kateřina je jeho slunce, jeho růže bez trnů. V její minulosti však byly stíny, o kterých neměl tušení, a ta minulost se Kateřině čím dál nebezpečněji připomínala. A přece si dívka nemohla pomoci a stále znovu si zahrávala s ohněm. Král se tak měl poučit, že ti, kdo trhají růže bez trnů, musí počítat s tím, že se spálí.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Biografie a memoáry , Historické romány

Vydáno: , BB art
Originální název:

Katheryn Howard: The Scandalous Queen , 2019


více info...

Komentáře (32)

Komentáře 32 Recenze 2

SumýšIrena
SumýšIrena
07.08.2023 4 z 5

Howardové měli smůlu, že králi podstrčili takové smyslné hovádko boží. Při čtení jsem si říkala, že není možné, aby byla tak prostopášná. Doslov autorky mi vysvětlil, že je to tak. Jen doufám, že další díl odhalí intriky kolem jejího odhalení.

Lenka_S
Lenka_S
01.08.2023 5 z 5

Opět skládám hold autorce. Až mi Kateřiny bylo chvílemi líto. Mladá naivní husička, o kterou se nikdo pořádně nestaral, se stala nástrojem svých příbuzných. Nedivím se, že chtěla v životě jen trochu lásky a nedivím se ani Jindřichovi, že k ní byl schovívavý, ale co naplat, opět u něj zvítězila zraněná pýcha.


MarcoPolo936
MarcoPolo936
08.03.2023 5 z 5

Vidina bohatství, vlivu a slávy byla opojná a ona zjišťovala, že cena za to vše nakonec nebude, tak vysoká jak se obávala...(str. 204)..ale byla.. Vztahy její první lásky s Henry Manoxem, prvním milencem Francisem Derehamem a později u dvora s Thomasem Culpererem byly po zjištění pro krále Jindřicha VIII. postupně jednoznačnou záležitostí jak všechno srovnat... Četlo se to výborně, od 7 leté Kateřiny dceři zchudlého, ale šlechtice významného rodu, přes řadu prostopášností až k velkolepé pompě anglické královny.. Zemřela příliš mladá a zbytečně, stejně tak neskutečně byl brutálně popraven Francis Dereham, ale to už mimo knihu....

alnahu
alnahu
04.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Další ze série o tudorovskych královnách.Kateřina Howardová se dostala ke dvoru,jako mladičká a Jindřich VIII.v ní ihned našel zalíbení a hlavně počítal s tím ,že by mu ještě porodila syna.A tak se Kateřina stala starnoucímu Jindřichovi pátou manželkou.Trpělivě snášela i jeho nemoci ,kterými již trpěl,ale k tomu ji pomáhal i milostný vztah s Tomasem Coulpepperem i když znala příběh své sestřenice popravené Anny Boleynové,snažila se ,aby krále proti sobě také nepopudila.Do toho však zasáhla rodinu Seymourů ze strachu,že by mladá královna mohla porodit následníka a proto proti ní vytáhnou doznání k dětské lásce k Manoxovi,ona však nevěří,když se přizná,že je to její konec a tak je i tato královna popravena.Tentokrát není tato kniha tak čtivá,jako minulé díly série.

Calinda
Calinda
11.01.2023 5 z 5

Opět parádní kniha, nevím, jak to autorka dělá, ale všechny knihy v sérii mě nesmírně baví, výjimkou není ani tento díl. Kateřina mi i přes všechny prohřešky byla sympatická a bylo mi líto, jak dopadla. Vzhledem ke svému mládí, atraktivitě, chabé výchově a vzdělání a touze po milostném životě snadno podlehla všemu, co ji lákalo, ale v jádru byla hodná, přející, soucitná. Když jsem četla anotaci, myslela jsem si, že se v roli královny bude chovat nadřazeně, marnivě (podobně jako Anna Boleynová) a nebude si vážit ani samotného krále, ale nebylo tomu tak, byla hodná a vlídná na služebnictvo a krále měla v úctě, jednala s ním laskavě a jako s autoritou. Na stárnoucího, vzhledem již spíše odpudivého a nemocného Jindřicha byla prostě moc mladá, krásná a sexuchtivá, takový vztah nemá moc šancí i když se jedná o samotného krále. A opět, jako většina před ní, nebyla schopna počít s králem syna, což byl pro Jindřicha středobod života a od toho se vše odvíjelo. Už se těším na poslední, šestý díl.

sweeney
sweeney
06.12.2022 4 z 5

Čtu sérii o tudorovských královnách postupně a musím bohužel říct, že tento díl mě zatím bavil nejméně..snad to bylo mou antipatii vůči hlavní postavě Kateřině, jejíž chování/smýšlení mě od počátku čtení odrazovalo. Nicméně samozřejmě opět chválím způsob psaní Alison Weirove, která dokáže čtenáře přenést do dané doby se všemi detaily :) Navíc i tento příběh o páté manželce Jindřicha do série prostě patří :)

yellow
yellow
09.11.2022 3 z 5

Konečně se mi to podařilo dočíst. Musím říct, že příběh Katheryn Howard mě nebavil, takže jsem ho četla na několikrát. Nečekala jsem, že po Anne Boleyn najdu královnu, která mi bude ještě méně sympatická.

MíšaS.
MíšaS.
14.09.2022 3 z 5

Musím říct, že jsem se v půlce knihy nějak zasekla a nemohla jsem se pročíst dále. Možná to bylo i tím, že přeci jen známe příběh už z předchozího dílu o Anně Klevské... Nakonec jsem to dočetla, ale nemohu hodnotit stejně jako předchozí díly.

Thalin
Thalin
11.09.2022 5 z 5

"A nezapomínej, že jsi Howardová!"... A k čemu to té holce vlastně bylo? Kateřina se možná narodila do mocného rodu, ale moc k užitku jí to nebylo. Možná, kdyby si ji v rodině nepřehazovali a zajistili jí pořádnou výchovu, nemuselo z ní vyrůst tak naivní a ovlivnitelné děvče. V knížce je to krásně napsané. Do teď jsem o téhle královně, která se vedle krále moc dlouho neohřála, věděla jen okrajově a něco málo ze seriálu Tudorovci. Ale tato kniha mi dodala jiný rozměr a možnost si vše představit z jiného úhlu. Za mě perfektně napsané a určitě si přečtu i o ostatních manželkách Jindřicha odsmého.

natynka21
natynka21
02.09.2022 5 z 5

Opět paráda! Tento díl měl snad největší spád a stránky se otáčely úplně samy. Zpočátku jsem měla Kateřinu ráda, pak jsem ji litovala. Kdyby se jí dostalo řádné výchovy a ne zahálčivého mládí v Lambethu, a neměla by příbuzné, kteří ji jen využili, aby se ve společenském žebříčku dostali co nejvýš, určitě by dopadla úplně jinak. Těším se na poslední díl, i když přiznávám, že je mi líto, že už tato fantastická série končí.

Markett
Markett
18.08.2022 5 z 5

Šest tudorovských královen je rozhodně jedinečná série od úžasné autorky.  Všechny díly jsem přečetla jedním dechem, čtení jsem si moc užila a určitě se i něco trošku dozvěděla. Všechny knížky jsou krásně psané, nabité strhujícími příběhy Jindřichových manželek, kde příběhy těchto žen sledujeme od úplných začátků, a proto i chápu tloušťku knih,  ale v tomto případě to rozhodně není na škodu.  Alison jako autorku uznávám a právem řadím mezi své nejoblíbenější autorky. 

Příběh této mladičké královny jsem četla s těžkým srdcem, protože každý ví, jak tato dívka skončila.
Alison v této knížce nabídla opravdu úžasný příběh mladé Kateřiny, u které bylo znát, že její výchova nebyla tak kvalitní, protože se snadno nechala strhnout ostatními k  "zábavě". Ona sama si nikdy neudělala svůj názor,  ale přičítám to k tomu,  že byla mladá, hodně naivní,  a celkově ta správná výchova jí dost chyběla.
Kateřina se snadno dokázala zamilovat, aniž by přemýšlela o následcích, které její nezodpovědné chování může mít. Ale tak nikdo nemohl tušit, že si jí zamiluje sám král, jemu ta její naivita asi přišla roztomilá.  Bohužel se nechala snadno okouzlit mladším mužem a zaplatila trestem nejvyšším.
Ačkoliv si za svůj osud může tak trošku sama,  velmi mě její příběh zajímá a vždy mě vezme za srdce, ke Kateřině jsem si našla svou cestu a mám ji ráda. 

Co se celé série týče, rozhodně DOPORUČUJI. Alison je výborná autorka historických románů, píše krásně a poutavě, její vyobrazení všech postav je ohromné a fascinující.  Nenechte se odradit tím, jak jsou knížky silné, určitě stojí za to si je přečíst, protože já sama můžu říct,  že jsem o tomto období přečetla hodně knih, ale tuhle sérii považuji za nejpovedenější. 

Micha-Él
Micha-Él
23.06.2022 5 z 5

Opět dechberoucí román z tudorovské Anglie od osvědčené autorky Alison Weir! Škoda tak mladého života, i když se Kateřina zrovna nechovala jako vzor mravnosti...

Šajler
Šajler
19.06.2022 5 z 5

Mladá, naivní dívka. Bohužel její smýšlení a činy ovlivnila výchova/nevýchova u příbuzných,kde byla dost nemravná domácnost.

NicaCola
NicaCola
26.05.2022 5 z 5

Opět úžasné čtení... v červenci vychází poslední díl a já se už teď nemůžu dočkat:)

tami1
tami1
27.04.2022 5 z 5

Osud Kateřiny Howardové je známou kapitolou britských dějin, přesto jsem se zatajeným dechem čekala na první klopýtnutí i větší chyby jimiž zpečetila svuj neblahý osud.

Dokonalé vykreslení dvorského života je u autorky samozřejmostí. Alison Weir je mistrem ve vyprávění historie. Je schopná spojit jednotlivé střípky historických faktů ve strhující román, který nelze odložit.

Doporučuji!

Rozmarýna Rozm
Rozmarýna Rozm
26.04.2022 5 z 5

Skvělý historický román podle skutečných událostí. Vůbec jsem se od knihy nemohla odtrhnout. A jako vždy jsem si neopomenula přečíst Poznámku autorky, kde uvádí z jakých pramenů čerpala. Překvapilo mě, že Kateřina byla tak nevzdělaná.

Květ
Květ
30.01.2022 5 z 5

Příběh života páté ženy Jindřicha VIII. z pera historičky Alison Weir je čtivý, podrobný, a poutavý. Autorka dokáže plasticky vylíčit postavy a vtáhnout čtenáře do děje. I když víte, jak kniha skončí, přesto doufáte... Celou sérii mám moc ráda a doporučuji, nemůžu se dočkat posledního dílu.

akinomV
akinomV
05.01.2022 5 z 5

Nevím, jak to autorka dělá, ale to se nedalo odložit! I když jsem samozřejmě dopředu věděla, jak tato královna dopadla, stejně jsem to četla jedním dechem a tak nějak trošičku doufala s ní, že se král nechá obměkčit :-D Rozhodně doporučuji celou sérii a nemůžu se dočkat posledního dílu!

keselylenka
keselylenka
04.01.2022 5 z 5

Po pro mě celkem nezáživných královnách Janě a Anně, konečně opět nabitý příběh. Obdivuji, jak autorka dokáže všechny královny vykreslit tak, že s nimi žijete, cítíte a trpíte. Kateřinu jsem nejdříve odsuzovala, ale nakonec mi jí bylo líto. Vlastně jen mladá hloupá holka, kterou zničily ambice rodiny. Velká škoda.

KáťaM.
KáťaM.
26.12.2021 4 z 5

Z celé série je knížka o Kateřině Howardové bezesporu tou nejpeprnější. Nebála bych se toto dílo zařadit do červené knihovny. Autorka se toho nebojí a milostný život Kateřiny nám přibližuje zcela bez obalu. Bála jsem se, že po Anně Klévské, která se dožila královy smrti, už nebude příliš o čem číst, naštěstí jsem se mýlila. Určitě si tento díl nenechte ujít.

Haduwig
Haduwig
19.10.2021 5 z 5

Ach jo, polovinu knihy si říkáte co to ta holka hloupá provádí, vždyť se žene do záhuby raketovou rychlostí... A druhou polovinu jí vlastně litujete, protože to byla chudá puberťačka, o kterou se nikdo moc nestaral, nejbližší příbuzní ji využili jako figurku na šachovnici, a pak jí s klidem obětovali. Velmi silně na mě zapůsobil moment, kdy je uvězněna a vlastně vůbec neví, co říká zákon, a co by raději měla/neměla říct, a ani nemá jak to zjistit, protože jí nikdo nic neřekne a nikdo jí nepomůže.

Weirové se opět povedlo vdechnout historické postavě život - Kateřinu vnímáme jako člověka se všemi jeho chybami, ctnostmi a tragickým osudem. Jediné, co mi trochu schází, je vhled ostatních postav - z předchozí knihy si bohužel již nepamatuji, jak Kateřinu vnímala Anna Klevská a to vzájemné hodnocení by vytvořilo ucelenější dojem. Ale chápu, že každá královna má svůj příběh. Tak jdeme do finále!

VendulaB
VendulaB
14.09.2021 5 z 5

Výborně napsaný historický román o páté ženě Jindřicha VIII. I když celou dobu víte, jak vše dopadne, kniha je napsaná natolik dobře, že Vás drží v napětí a vy jen trnete, kdy se vše provalí. Skvělé, čtivé, živé.

mira.l
mira.l
10.08.2021 5 z 5

I když náplní převážné většiny této knihy jsou poněkud stereotypní milostné hrátky, já opět mohu jen smeknout před tím, jak Alison Weir vyšvihla portrét další tudorovské královny Katherine Howardové, která sice byla dost naivní, uměla stěží číst a psát, ale v rozkroku byla veselá až nezdravě. Dokonce až tak, že pro to skončila na popravišti a roli královny si nikterak dlouho neužila.
Na druhou stranu je třeba dodat, že i když Katherine Howardová byla z Jindřichových manželek asi ta "nejjednodušší", tak i ona svým způsobem a ve své době nebyla vzhledem k svému původu ničím jiným než více či méně (spíš více) lukrativním zbožím na tehdejším sňatkovém trhu, a této skutečnosti na maximum využili mocní muži z jejího příbuzenstva. To, jak byla naivní a ... řekněme nemravná, je věc druhá.
Já jsem při čtení opět měl pocit, jako bych sledoval historický film v HD kvalitě s tou nejlepší výpravou, kostýmy a hereckými výkony.

mala49
mala49
03.08.2021 5 z 5

Dobře napsáno. Kateřina byla spíš oběť: výchovy-nevýchovy, absolutně neschopný otec, starší sestra nemohla úplně matku nahradit, oběť mužů lovců, psychopata, oběť politických ambicí příbuzenstva, které se nezdráhalo ji využít. Při své nezkušenosti a nevyzrálosti musela dopadnout špatně, byla to jen otázka času. A když to prasklo, příbuzenstvo neváhalo hodit ji přes palubu.

lapagerie
lapagerie
02.08.2021 5 z 5

Další skvělý příběh. Autorka podle mého Kateřinu přesně vystihla. Lehkovážná, naivní, smyslná. Vůbec netušila, do čeho se zaplétá, neuměla domyslet důsledky svých činů a krutě na to doplatila.

luthien
luthien
22.07.2021 4 z 5

Pro mě asi nejslabší díl ze série, i když velmi čtivý, přečetla jsme ho během pár dnů. Na mě tam bylo až moc popisů milostných scén, ale vzhledem k historické předloze to asi jinak nešlo. Kateřina byla z Jindřichových manželek nejméně vzdělaná a neskutečně naivní, vzhledem k tomu, že předtím už král popravil její sestřenici Annu Boleynovou. Na Kateřině mi nebylo sympatické to, že tak rychle přelétala od jednoho muže, o kterém si myslela, že ho miluje na celý život, k jinému. Přesto si ale rozhodně nezasloužila takový osud.

tereza1198
tereza1198
15.07.2021 4 z 5

Kateřiny Howardové mi bylo vždycky strašně líto. Byla strašně mladá a nikdo se o ni moc nestaral. Dostala střechu nad hlavou a najíst, ale jinak výchova žádná. Takových mladých holek, co měly milence před svatbou bylo určitě plno i v tudorovské Anglii. Nemohla čekat, že ji nastrčí do cesty stárnoucímu královy a lidi pak rozeberou každý moment jejího minulého života. Rychlý vzestup a ještě rychlejší pád.
Káťa je v knize vykreslená trochu jako blbka. Číst sotva umí, ale rozumí šatům, šperkům, flirtuje a o nic se moc nezajímá. Co si má myslet jí vždycky někdo poví a ona se tím řídí. Možná by dnes byla hvězda na Instagramu nebo v nějaké reality show. Ale v žádném případě není zlá. Nechce nikomu ublížit, neosnuje spiknutí. Naopak se u krále přimlouvá za trpící, posílá šaty nebohé uvězněné hraběnce a k lidem se chová slušně. Je jen pitomá a nedokáže pochopit, že si nemůže začínat s mladým sexy bratrancem, když ji mají všichni na očích a polovina jí nepřeje nic dobrého. A to je její konec. V knize je vykreslená velmi živě a mě jí bylo líto možná víc než předchozích manželek.

JajaD13
JajaD13
15.07.2021 4 z 5

Mladá, naivní, plná života... Takovou jsem si Kateřinu Howardovou představovala na základě všech knih, které jsem četla, a filmů, televizních seriálů a dokumentů, které jsem viděla.
A Alison Weir ji takto plasticky vylíčila. Kateřina patří mezi ty z Jindřichových manželek, ke kterým nemám zvláštní vztah. Nepatří jí moje obzvláštní sympatie, spíš soucit s jejím koncem, zvlášť tváří v tvář faktu, že skončila na popravišti tak mladá.
Kolikrát jsem si o ní říkala, že tomu všemu šla vlastně dobrovolně naproti! A přesto vypravěčské umění Alison Weir dokázalo, že jsem se na konci knihy zoufale rozplakala. Dobrá práce, Alison.

Le Chat
Le Chat
29.06.2021 5 z 5

Alison Weir prostě umí a tento tudorovský román se jí opět povedl. Kateřiny mi bylo líto, byla opravdu naivní, ale také velmi mladá. Nakonec zaplatila cenu nejvyšší... Už se těším na závěrečný díl série o Kateřině Parrové.

petrarka72
petrarka72
22.06.2021 3 z 5

Pátá Jindřichova královna je nejméně zajímavá; tolik naivity a lehkomyslnosti by člověk vážně pohledal - i když ano, velkou roli v neblahém konci Kateřiny a jejího rodu hrála beze sporu politika... Nicméně minimálně třetinu knihy jsem se nudila, opakovaly se popisy a motivy z předchozích dílů; navíc jako by s Kateřinou číslo dvě ani Alison Weir neměla moc trpělivosti. Záliba v mužích je pochopitelná, žízeň po životě rovněž - ale ten utkvělý pocit, že mi všechno projde, a to po boku chlapa s neomezenou mocí, co zatím čtyři ženy "schroustal k snídani", snad ani nezralost jedenadvaceti let neomlouvá. I když - jako výpověď o mládí a s ním spojeném pocitu nedotknutelnosti a nesmrtelnosti, a to nejen u hlavní hrdinky, vlastně román funguje dobře... Možná proto je tak rozčilující. :-)