Kateřina Howardová: Nevěrná královna

Kateřina Howardová: Nevěrná královna https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/457649/bmid_katerina-howardova-neverna-kralovna-rC8-457649.jpg 5 163 35

Příběh Kateřiny Howardové, páté manželky krále Jindřicha VIII., je jedním z nejtragičtějších v anglických dějinách. Dívenka sotva odrostlá dětským střevíčkům, kterou ke dvoru přivedla její ctižádostivá rodina, okouzlila krále svými půvaby a krásou. Uměla zpívat, nádherně tančila, milovala dvorské slavnosti, a když se s ní stárnoucí král dychtivý dědice roku 1540 oženil, plnými doušky si užívala svého privilegovaného postavení. Kdyby mu porodila syna, byl by její triumf dokonalý. Zamilovaný Jindřich se nad ní rozplýval a všem na potkání opakoval, že Kateřina je jeho slunce, jeho růže bez trnů. V její minulosti však byly stíny, o kterých neměl tušení, a ta minulost se Kateřině čím dál nebezpečněji připomínala. A přece si dívka nemohla pomoci a stále znovu si zahrávala s ohněm. Král se tak měl poučit, že ti, kdo trhají růže bez trnů, musí počítat s tím, že se spálí.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry Historické romány
Vydáno: , BB art

Katheryn Howard: The Scandalous Queen , 2019

akinomV
05.01.2022 5 z 5

Nevím, jak to autorka dělá, ale to se nedalo odložit! I když jsem samozřejmě dopředu věděla, jak tato královna dopadla, stejně jsem to četla jedním dechem a tak nějak trošičku doufala s ní, že se král nechá obměkčit :-D Rozhodně doporučuji celou sérii a nemůžu se dočkat posledního dílu!

keselylenka
04.01.2022 5 z 5

Po pro mě celkem nezáživných královnách Janě a Anně, konečně opět nabitý příběh. Obdivuji, jak autorka dokáže všechny královny vykreslit tak, že s nimi žijete, cítíte a trpíte. Kateřinu jsem nejdříve odsuzovala, ale nakonec mi jí bylo líto. Vlastně jen mladá hloupá holka, kterou zničily ambice rodiny. Velká škoda.

KáťaM.
26.12.2021 4 z 5

Z celé série je knížka o Kateřině Howardové bezesporu tou nejpeprnější. Nebála bych se toto dílo zařadit do červené knihovny. Autorka se toho nebojí a milostný život Kateřiny nám přibližuje zcela bez obalu. Bála jsem se, že po Anně Klévské, která se dožila královy smrti, už nebude příliš o čem číst, naštěstí jsem se mýlila. Určitě si tento díl nenechte ujít.

Haduwig
19.10.2021 5 z 5

Ach jo, polovinu knihy si říkáte co to ta holka hloupá provádí, vždyť se žene do záhuby raketovou rychlostí... A druhou polovinu jí vlastně litujete, protože to byla chudá puberťačka, o kterou se nikdo moc nestaral, nejbližší příbuzní ji využili jako figurku na šachovnici, a pak jí s klidem obětovali. Velmi silně na mě zapůsobil moment, kdy je uvězněna a vlastně vůbec neví, co říká zákon, a co by raději měla/neměla říct, a ani nemá jak to zjistit, protože jí nikdo nic neřekne a nikdo jí nepomůže.

Weirové se opět povedlo vdechnout historické postavě život - Kateřinu vnímáme jako člověka se všemi jeho chybami, ctnostmi a tragickým osudem. Jediné, co mi trochu schází, je vhled ostatních postav - z předchozí knihy si bohužel již nepamatuji, jak Kateřinu vnímala Anna Klevská a to vzájemné hodnocení by vytvořilo ucelenější dojem. Ale chápu, že každá královna má svůj příběh. Tak jdeme do finále!

VendulaB
14.09.2021 5 z 5

Výborně napsaný historický román o páté ženě Jindřicha VIII. I když celou dobu víte, jak vše dopadne, kniha je napsaná natolik dobře, že Vás drží v napětí a vy jen trnete, kdy se vše provalí. Skvělé, čtivé, živé.

mira.l
10.08.2021 5 z 5

I když náplní převážné většiny této knihy jsou poněkud stereotypní milostné hrátky, já opět mohu jen smeknout před tím, jak Alison Weir vyšvihla portrét další tudorovské královny Katherine Howardové, která sice byla dost naivní, uměla stěží číst a psát, ale v rozkroku byla veselá až nezdravě. Dokonce až tak, že pro to skončila na popravišti a roli královny si nikterak dlouho neužila.
Na druhou stranu je třeba dodat, že i když Katherine Howardová byla z Jindřichových manželek asi ta "nejjednodušší", tak i ona svým způsobem a ve své době nebyla vzhledem k svému původu ničím jiným než více či méně (spíš více) lukrativním zbožím na tehdejším sňatkovém trhu, a této skutečnosti na maximum využili mocní muži z jejího příbuzenstva. To, jak byla naivní a ... řekněme nemravná, je věc druhá.
Já jsem při čtení opět měl pocit, jako bych sledoval historický film v HD kvalitě s tou nejlepší výpravou, kostýmy a hereckými výkony.

mala49
03.08.2021 5 z 5

Dobře napsáno. Kateřina byla spíš oběť: výchovy-nevýchovy, absolutně neschopný otec, starší sestra nemohla úplně matku nahradit, oběť mužů lovců, psychopata, oběť politických ambicí příbuzenstva, které se nezdráhalo ji využít. Při své nezkušenosti a nevyzrálosti musela dopadnout špatně, byla to jen otázka času. A když to prasklo, příbuzenstvo neváhalo hodit ji přes palubu.

lapagerie
02.08.2021 5 z 5

Další skvělý příběh. Autorka podle mého Kateřinu přesně vystihla. Lehkovážná, naivní, smyslná. Vůbec netušila, do čeho se zaplétá, neuměla domyslet důsledky svých činů a krutě na to doplatila.

luthien
22.07.2021 4 z 5

Pro mě asi nejslabší díl ze série, i když velmi čtivý, přečetla jsme ho během pár dnů. Na mě tam bylo až moc popisů milostných scén, ale vzhledem k historické předloze to asi jinak nešlo. Kateřina byla z Jindřichových manželek nejméně vzdělaná a neskutečně naivní, vzhledem k tomu, že předtím už král popravil její sestřenici Annu Boleynovou. Na Kateřině mi nebylo sympatické to, že tak rychle přelétala od jednoho muže, o kterém si myslela, že ho miluje na celý život, k jinému. Přesto si ale rozhodně nezasloužila takový osud.

tereza1198
15.07.2021 4 z 5

Kateřiny Howardové mi bylo vždycky strašně líto. Byla strašně mladá a nikdo se o ni moc nestaral. Dostala střechu nad hlavou a najíst, ale jinak výchova žádná. Takových mladých holek, co měly milence před svatbou bylo určitě plno i v tudorovské Anglii. Nemohla čekat, že ji nastrčí do cesty stárnoucímu královy a lidi pak rozeberou každý moment jejího minulého života. Rychlý vzestup a ještě rychlejší pád.
Káťa je v knize vykreslená trochu jako blbka. Číst sotva umí, ale rozumí šatům, šperkům, flirtuje a o nic se moc nezajímá. Co si má myslet jí vždycky někdo poví a ona se tím řídí. Možná by dnes byla hvězda na Instagramu nebo v nějaké reality show. Ale v žádném případě není zlá. Nechce nikomu ublížit, neosnuje spiknutí. Naopak se u krále přimlouvá za trpící, posílá šaty nebohé uvězněné hraběnce a k lidem se chová slušně. Je jen pitomá a nedokáže pochopit, že si nemůže začínat s mladým sexy bratrancem, když ji mají všichni na očích a polovina jí nepřeje nic dobrého. A to je její konec. V knize je vykreslená velmi živě a mě jí bylo líto možná víc než předchozích manželek.

JajaD13
15.07.2021 4 z 5

Mladá, naivní, plná života... Takovou jsem si Kateřinu Howardovou představovala na základě všech knih, které jsem četla, a filmů, televizních seriálů a dokumentů, které jsem viděla.
A Alison Weir ji takto plasticky vylíčila. Kateřina patří mezi ty z Jindřichových manželek, ke kterým nemám zvláštní vztah. Nepatří jí moje obzvláštní sympatie, spíš soucit s jejím koncem, zvlášť tváří v tvář faktu, že skončila na popravišti tak mladá.
Kolikrát jsem si o ní říkala, že tomu všemu šla vlastně dobrovolně naproti! A přesto vypravěčské umění Alison Weir dokázalo, že jsem se na konci knihy zoufale rozplakala. Dobrá práce, Alison.

Le Chat
29.06.2021 5 z 5

Alison Weir prostě umí a tento tudorovský román se jí opět povedl. Kateřiny mi bylo líto, byla opravdu naivní, ale také velmi mladá. Nakonec zaplatila cenu nejvyšší... Už se těším na závěrečný díl série o Kateřině Parrové.

petrarka72
22.06.2021 3 z 5

Pátá Jindřichova královna je nejméně zajímavá; tolik naivity a lehkomyslnosti by člověk vážně pohledal - i když ano, velkou roli v neblahém konci Kateřiny a jejího rodu hrála beze sporu politika... Nicméně minimálně třetinu knihy jsem se nudila, opakovaly se popisy a motivy z předchozích dílů; navíc jako by s Kateřinou číslo dvě ani Alison Weir neměla moc trpělivosti. Záliba v mužích je pochopitelná, žízeň po životě rovněž - ale ten utkvělý pocit, že mi všechno projde, a to po boku chlapa s neomezenou mocí, co zatím čtyři ženy "schroustal k snídani", snad ani nezralost jedenadvaceti let neomlouvá. I když - jako výpověď o mládí a s ním spojeném pocitu nedotknutelnosti a nesmrtelnosti, a to nejen u hlavní hrdinky, vlastně román funguje dobře... Možná proto je tak rozčilující. :-)

Ladiva
17.05.2021 4 z 5

Príbeh Kataríny Howardovej som z poznala a vedela som ako dopadne, ale autorka to napísala tak sugestívne, že mi tej dievčiny bolo ľúto. Mladá, naivná a ľahkomyseľná Katarína zaplatila najvyššiu cenu.

Cella
12.05.2021 4 z 5

Čteno bohužel jen v elektronické formě. Obálky této série jsou totiž nádherné. Příběh Kateřiny opět čtivý a vtahující, čtenář ví, jak to vše dopadne, přesto doufá.... Osobně vidím Kateřinu jako oběť intrik u dvora, vzhledem k tomu, že o ní nevíme skoro nic, je podle mě trochu zlé dělat z ní děvku, která nepřemýšlí. Alison Weir je jistě poctivá autorka, ale k předchozím královnám byla laskavější.