Nevinná zrádkyně

kniha od:

Nevinná zrádkyně https://www.databazeknih.cz/img/books/78_/78472/bmid_nevinna-zradkyne-32X-78472.jpg 4.7 187

Drama z tudorovské Anglie Skrze jímavý příběh jedné z nejtragičtějších postav tudorovské Anglie, mladičké „devítidenní královny“ lady Jane Greyové, nahlížíme do doby krátce po smrti Jindřicha VIII. Lady Jane Greyová, jíž koluje v žilách královská krev, odmalička ví, že se jednou má stát královnou, ale osud si někdy s životy lidí krutě zahrává. V prostředí plném intrik a vášnivých náboženských sporů, se stává šachovou figurkou v mocenské hře svých urozených rodičů, kteří ji vženou do nešťastného manželství a donutí ji přijmout královskou korunu.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art
Originální název:

Innocent Traitor , 2006


více info...

Komentáře (66)

Komentáře 66 Recenze 0

mistrikova
mistrikova
09.07.2023 5 z 5

Přiznám se, že jsem se velmi těšila, až si tento známý příběh, který byl i několikrát zfilmován, přečtu od Alison Weir. Vzhledem k tomu, že autorka evidentně studuje dostupné historické prameny, je i tato kniha zárukou historické fikce na reálných základech. Můžeme vidět, že v té době, plné intrik a mocenských bojů o trůn a vliv ve státě, jsou často nevinnými obětmi samotné děti hlavních strůjců intrik. Líbil se mi popis vnitřního života samotné Jane Grey, jejího dětství i vztahu ke Kateřině Parrové. Kniha je psána deníkovou formou z pohledu nejenom Jane Grey, ale i její matky a dalších postav.

natynka21
natynka21
28.06.2023 5 z 5

Tak tahle kniha, si dovoluji říci, je zatím nejlepším počinem Alison Weirové! Autorka velmi poutavě popisuje historické dění a vykresluje postoje a názory hrdinky. Závěrečná část přináší dobový náboženský exkurz, které člověka vede k zamyšlení nad tím, jak jsou tyto hádky a pře malicherné a kolik kvůli nim bylo zbytečně prolito krve... Chudák Jana, byla obětí intrik jiných.


klara1550
klara1550
13.06.2023 3 z 5

Příběh je moc zajímavý a čtení této knihy je skvělý způsob, jak se dozvědět něco o historii (ač za mě zůstává otázka, co je doložené a co jsou historky historiků).
Ale forma mě vůbec nenadchla . Něco mi na způsobu napsání hrozně vadilo - asi to způsobila ich-forma, skrze kterou se autorka snažila čtenáře/ky zasvětit do různých historických okolností, což někdy vyznívalo dost divně, protože takhle nikdo nepřemýšlí. Hlavně v začátku, kde se píše z pohledu 4letého dítěte. To bylo fakt zvláštní.

stanislava9718
stanislava9718
15.05.2023 5 z 5

Velmi věrná kniha o historii vlády Tudorovců, kniha má správný název Nevinná zrádkyně - Jana Greyová, která byla v moci svých ctižádostivých rodičů, svého tchána z rodu Dudleyů. Milosti za svou "zradu" se nemohla dočkat ani od nové královny Marie, ta zase byla v moci katolické církve a svého budoucího manžela Filipa Španělského.

Thalin
Thalin
08.04.2023 4 z 5

Opět velmi čtivá a poutavá kniha, jak je ostatně u Weirové zvykem. Jana opravdu neměla lehký osud a už odmala byla jen něčí figurkou. Zejména svých rodičů, kteří nikterak nedbali na svou dceru, ale jen na postavení, které jim může zajistit. Jako bohužel mnoho rodičů v té době, protože dcery byly většinou jen nástrojem sňatkové politiky. Jana měla ale tu smůlu, že jí matka navíc dávala najevo své pohrdání. Ta ženská mi byla celou knihu tak nesympatická. To prostě není matka citem, ale pouze biologicky, protože se k ní nikdy mateřsky nechovala. Nucený sňatek a intriky, aby z ní udělali královnu, už byly jen třešnička hořkosti.
Můžeme být jen rády, že žijeme v téhle době, kdy neplatí nic jako : "Povinnost manželky je ve všem se svému muži podrobit" kdy to navíc často vycházelo z úst žen, které neměly práva a ještě jim bylo vtloukáno do hlavy, že je to tak správně. Tohle všechno opět Alison popsala skvěle. Co mi ale bohužel na jejích knihách nikdy moc nesedí jsou popisy dětství hrdinek. Já zkrátka neberu, že se tříletá chová a mluví jako dospělá žena. Snad ani tehdy nebyla žádná holčička ve čtyřech letech tak uvědomělá, aby myslela na to, jak být jednou dobrou matkou a přemýšlela spíš jako dospělá žena. To mi moc nesedělo. Ale je to spíš takový detail, kterého jsem si u jejích knih všimla. A možná bych oželela pohled tolika postav, někdy mi to přišlo zbytečné. Jinak to byla další skvělá kniha, která přiblížila život a osud jedné z žen koruny. I když bohužel, opět, tragický a krátký.

Paulika419
Paulika419
04.04.2023 5 z 5

Jak jinak jak Alison krása.

Rozmarýna Rozm
Rozmarýna Rozm
06.09.2022 5 z 5

Čtivá a poutavá kniha napsaná podle historických událostí. Příběh je vyprávěn Janou, její matkou, chůvou a dalšími osobami, které se s ní setkaly. Jako poslední vypráví kat. Každá osoba vždy příběh posune dál. Zaujalo mě, jak královna Marie Tudorovna "Krvavá Mary", dělala vše proto, aby Janu nemusela popravit a že Jana její pomocnou ruku nepřijala a nakonec zemřela pro víru.
Trochu mě zklamalo, že Alison Weir, píše v knize Kateřina Parrová: Šestá manželka, že měla Kateřina Parrová za prvního manžela mladíka
a v této knize píše, že měla všechny manžely staré. To bych u historičky nečekala, že si bude takto odporovat.
Co mě ovšem šokovalo, pokud je to pravda, že katovou odměnou bylo kromě peněz i oblečení popraveného a že ji kvůli tomu svlékli i ze spodního prádla.

Merynkaw
Merynkaw
04.03.2022 5 z 5

dávám 6 hvězdiček z 5:) moc hezky a poutavě napsaný celkem jednoduchý příběh několika šlechtických rodin, bohužel s velmi, ale opravdu velmi smutným koncem. Knihu velmi doporučuji a těším se na další knihy od A. Weir.

JajaD13
JajaD13
16.07.2021

Díky této knize jsem "objevila" spisovatelku Alison Weir.
Ta dáma píše neuvěřitelně čtivě a plasticky. Její podání tragického osudu devítidenní mladičké anglické královny Jane Grey mě uchvátilo a samotná Jane se stala jednou z mých oblíbených hrdinek anglické historie.

Konvalinka987
Konvalinka987
15.04.2021 5 z 5

V knize je ukázáno, jak je nebezpečné, když jsou rodiče příliš ctizadostivy. Jinak moc hezký historický román. Velmi zajímavý příběh.

NikiGrouse
NikiGrouse
23.02.2021

Velmi smutný příběh lady Jane Greyové. A ty poslední chvíle před popravou... opravdu smutné.

Tana052
Tana052
17.02.2021 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Už jsem od autorky přečetla par knih, ale tato vyhrála. Velmi poutavě napsaný příběh z vice úhlů pohledu, diky čemuž musíte číst pořád dál. Druhá půlka knihy je strhující.

Květ
Květ
14.10.2020 5 z 5

Historický román o lady Janě Greyové je tak jako jiné romány od této autorky precizně a podrobně zpracovaný a drží se pevně historických faktů. Kniha začíná ještě před Janiným narozením a monitoruje celý její život až do tragické smrti. Knížka je poutavá, čte se snadno a osud Jany, která je loutkou v rukám mocných, chytne za srdce. Mně se moc líbila.

Sinulka
Sinulka
19.07.2020 5 z 5

Velmi příjemně napsaná kniha, pojednávající o ne příliš známé fázi anglických dějin. Při vyslovení jména "Tudorovci" se většinou vybaví Jindřich VIII., popřípadě Alžběta I. Lady Jane Gray, která "usedla" na anglický trůn na pouhých 9 dní je však osobností neméně zajímavou. Knihu vřele doporučuji. :)

čef
čef
22.02.2020 5 z 5

Krutá doba vlády Tudorovců v Anglii je v této knize zachycena velmi poutavě tak, jak je ostatně u autorky obvyklé. Děti jsou ve vyšších vrstvách společnosti vychovávány velice drsně a tak není divu, že Jane Greyová je poslušná a nábožensky dogmatická, ochotná přijmout jakýkoliv osud, který pro ní milostivý Bůh přichystá. Z dnešního pohledu je však její chování skoro nepochopitelné, takové oddání se osudu je již dnes hodně za čarou přijatelnosti. Proto nás tato kniha tak fascinuje a rádi si ji vždy znovu přečteme.

Dandy1
Dandy1
06.10.2019 4 z 5

Historické romány podle skutečných postav nepatří k mému oblíbenému žánru. Tato kniha je však skvěle napsána. Je to poutavý příběh zobrazující intriky, politikaření i krutost rodičů té doby. A nakonec si autorka pohrála i s mými city, tim jak napsala závěr své knihy.

VendulaB
VendulaB
05.10.2019 5 z 5

Alison Weir - jistota, která nezklame. Výborný historický román zkušené autorky, který je o to cennější, že popisuje strhující osud jedné z méně známých postav tudorovské Anglie - Janu Greyovou. Pro milovníky této epochy - nelze nepřečíst.

Karciina
Karciina
27.09.2019 2 z 5

Celkově je téma knihy zajímavé, protože mi přijde, že z tohoto období je to samý Jindřich a jeho ženy, nebo Alžběta. Ale o Janě Greyové nic moc.
Kniha je psaná z pohledu několika osob, což rozhodně přidává na zajímavosti, ale celkově je to spíš takový horší oddych. Dobře je uvedena manipulace rodiči v té době.

dearkiki
dearkiki
27.08.2019 5 z 5

Smutná historie, ale velmi poutavě napsaná. Autorka se nádherně vcítila do jednotlivých postav, které se střídají ve vyprávění. Vše se čtenáři odvíjí před očima jako film. Knížka se mi moc líbila a těším se, že si přečtu i další příběhy od této spisovatelky. Mladičké Jane mi tu bylo vážně líto. Dopadla chudák jak se dalo čekat. Politika je ale neúprosná a ani Marie neměla moc na výběr.

katka134
katka134
01.03.2019 5 z 5

Krásně napsaná kniha, ale strašně smutný životní příběh mladičké Jane. Neměla vůbec šanci se svému osudu vyhnout.

Nazli
Nazli
20.01.2019 4 z 5

Jedná z mých nejoblíbenějších knih, ke které se vždy dříve či později vrátím a přečtu si ji znovu. Až neuvěřitelně poutavý příběh mladé dívky, jejíž osud dospěl díky nejbližším k tragédii.

Barza
Barza
04.12.2018 4 z 5

Nekdy je vazne neuveritelne, jak se clovek muze bez sveho pricineni, nekdy i proti svemu smysleni, jen v dusledku jednani jinych dostat do situace treba zradce. Ze ktere uz nemusi byt uniku. Nejen hlavni hrdinka, ale tez jeji sestrenice je dotlacena k nekterym rozhodnutim proti sve vuli. Takze vysledek je jaky je.

mira.l
mira.l
07.11.2018 5 z 5

Podobně jako životní příběh Anny Boleynové je i tento román o životě "devítidenní královny" Jany Greyové strhujícím, ale přesto srozumitelným vyprávěním, ve kterém se čtenář neztrácí, čehož jsem se zpočátku trochu obával. Kniha je napsána velice čtivě, zajímavý je i způsob vyprávění z pohledu několika osob.
Jak už tady v komentářích taky padlo, o Janině životní cestě bylo v hrubých rysech jasno vpodstatě ještě před jejím narozením, a po počátečním zklamání rodičů, že to není následník rodu, začali usilovně pracovat na tom, aby se z toho, že je to "jen holka", vytěžilo co nejvíc. Mimochodem, s takovými rodiči, se tak trochu dalo čekat, že to Jana nebude mít jednoduché. Ovšem Janini rodiče rozehráli za spolupráce ctižádostivého Johna Dudleyho velmi nebezpečnou sňatkovou hru, která ve víru ostatních událostí asi nemohla dopadnout jinak než špatně.
I když Jana nebyla zrovna vzorem ctižádostivé a na druhou stranu v názorech poddajné a poslušné mladé dámy a snažila se prosazovat si vlastní názory, v politických a mocenských hrátkách se stala pouze ubohou loutkou s neblahým koncem. Čest její památce!
A taky: Skvělá kniha!

dulcinea
dulcinea
07.09.2018 5 z 5

Historický román, u kterého již dopředu - jak to ostatně u všech historických románů bývá - znáte jeho konec.
Autorka nám umožnila několika úhly pohledů nahlédnout do krátké historie anglických dějin. Tím posledním pohledem je pohled katův. Krátkou výseč života devítidenní královny Anglie a Irska Jany Greyové jeho meč přetne 12. února 1554.
Královna je mrvá! Ať žije královna! Vítej na trůnu, ,,Krvavá Mary."
Pro mě velmi smutná kniha, protože naděje zde umírá hned na jejím počátku. Přesto mě ohromila.
Na konci nezbývá, než se zeptat: ,,Měla vůbec Jana Greyová šanci?"
Odpověď chybí. Já myslím, že s takovou matkou rozhodně NE, ale...
Nevytvářejme domněnky a raději se z historie poučme. Kluzkého, vypočítavého, proradného hada politiky však tím asi nezměníme.
Jak smutné ...

Linda969
Linda969
15.08.2018

Znamenitá kniha, znamenitá autorka, doporučuji...

Mufa
Mufa
24.07.2018 5 z 5

Druhá kniha od této autorky a nezklamala. Jana Greyová se trochu opomíjí, když už historie, tak Jindřich VIII. a Anna s Kateřinou. Kniha se mi moc líbila, věřila jsem, že to tak opravdu mohlo být včetně všech dialogů. Určitě zhltnu všechno, co autorka napsala

vvvecna
vvvecna
19.03.2018

Doporučuji knihu těm kteří se zajímají o historické romány - čte se úplně sama

LucKys
LucKys
13.03.2018 5 z 5

Jeden děj, napsaný zajímavě z pohledu více osob.

Ivanule
Ivanule
18.09.2017 5 z 5

Moje první knížka od této autorky a rozhodně se vrhnu na další,píše fantastiky! Krásně se mi četla,děj ubíhal od první stránky svižně a já jsem si říkala jen ať to neskončí:) Mám ráda tyto knihy z dob,kdy vládly různí králové jak v Anglii,která mě asi zajímá nejvíc,pak taky Španělsko,Francie,v této se vykresluje příběh Jany Greyové,devítidenní královny s jejím bohužel nešťastným koncem. Je zde krásně vykreslena doba,kdy Jana žila,v jaké rodině (tu rodinu jsem jí vůbec nezáviděla,naštěstí měla svou Ellen,která jí lásku matky vynahrazovala),jak se dívky v té době vzdělávaly,co je čekalo,jakmile vyrostly,to že vlastně byly jen loutkami svých rodičů,kteří rozhodovali co s nimi bude,a na jejich názor nebo spíše děvčata té doby svůj názor ani mít nemohla,ale Jana byla na svou dobu velice chytrá,uvědomělá a stála si za svým přesvědčením a názory,a na konci jsem si říkala,sakra proč to takhle dopadlo měla možnost,ale za to její přesvědčení jsem ji vlastně obdivovala...Rozhodně doporučuji přečíst,aspoň tomu,kdo se o tuhle dobu zajímá :)

Marunik
Marunik
16.08.2017 5 z 5

Krásná výpravná kniha. Autorka odhaluje historii v krátkých kapitolách, střídají se zde vypravěči jakožto jednotlivé postavy románu. Což činí knihu čtivější a zajímavější. Kniha se mi velmi líbila, doporučuji všem milovníkům anglické historie.