Gracian1964 Gracian1964 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Alena Mornštajnová ma zaujala už svojím prvým románom Slepá mapa, tak som bol zvedavý i na jej ďalšie knihy. Hana je už tuším štvrtým románom, čo som od nej prečítal. Páči sa mi štýl jej rozprávania aj témy, ktorými sa zaoberá. Držím palce k ďalšej tvorivej práci.

02.10.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Fú, koľko komentárov predo mnou, úctyhodné, zrejme je autorka hojne čítaná, snáď aj právom. Dozvedel som sa o nej z jedného rozhovoru v časopise a pomerne ma zaujal, preto som si zaumienil, že sa na ňu prizriem zbližša, napochodoval som do knihkupectva s úmyslom kúpiť si knihu Listopád, jej najnovší román, lenže ten nemali, zato mali Slepú mapu, jej prvé dielo a to ma zaujalo možno ešte viac, tak som kúpil. Dobre som spravil, Alena nerobí žiadne experimenty s formou, čo jej kvitujem, je to prirodzené rozprávanie, mapujúce osudy niekoľkých ľudí. Páčilo sa mi to, bolo to úprimné, pravdivé a skvelo čítavé. Asi si dám aj niečo iné od nej, už sa na to teším, hm...

10.07.2021 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Kniha o tichej a zakríknutej Bohdane, jej rodine a priateľoch. Myslel som si, že toto je najnovšia kniha od pani Aleny, ale nie, je predposledná. Listopád už mám za sebou, ten kalendárny naopak, pred sebou. Obe tieto knihy sú skvelé, tak isto ako tie zvyšné od pani Autorky. Teším sa na ďalšie. Pri čítaní som sa nenudil veru ani chvíľu.

12.10.2021 5 z 5

Gentleman v Moskvě Gentleman v Moskvě Amor Towles

Škoda, že sa nedá dať viac hviezdičiek. Konečne som dočítal. Začal som v kníhkupectve, pri káve. V českom preklade. Potom pred Vianocami mi knihu predali, bol som v nej už za polovicou. Zachránila ma majiteľova matka, ktorá mi knihu požičala, vlastnú, síce v slovenskom preklade, ale aspoň som mal možnosť porovnať. Slovenský preklad vyšiel z toho so cťou. Aj tak si myslím, že český je lepší, vždy mu dávam prednosť. Kniha ma uchvátila, nezabudnem na ňu, určite je jedna z najlepších, aké som čítal. Je z tých, ktoré vás zasiahnu. Ak ste, samozrejme ten, ktorý má byť zasiahnutý, hm... Nech už to znamená čokoľvek. Som rád, že sa príbeh skončil dobre. Teda dúfam, že dobre, lebo nebol celkom doslovne dopovedaný.

08.01.2020 5 z 5

Hra o tróny Hra o tróny George R. R. Martin

Pridávam svoj skromný komentár k tým predchádzajúcim vyše 300. Aby reč nestála. Dosť dlho som odolával tomu mediálnemu náporu a fanúšikovskej hystérii, ktorá Hru o tróny sprevádzala, bolo mi to podozrivé a tak som si povedal, že just si to nepozriem ani neprečítam. Ale v knižnici som naďabil na prvú časť, nuž som sa potichu rozhodol, že tomu skúsim dať šancu. Takmer sto strán mi trvalo, kým som sa v tej spleti mien a pojmov trochu orientoval. Už som sa to chystal vzdať, ale vydržal som. Musím neochotne priznať, že je to dobré. Hm, oveľa lepšie než dobré, čo už. Ušil som na seba búdu a teraz budem musieť prečítať aj ten zvyšok, ach jaj. To je nadělení, soudruzi!!!!

21.10.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Tretie a určite nie posledné stretnutie s pani Mornštajnovou. Opäť nemôžem povedať inak, než skvelé.

13.09.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

"Co by se stalo, kdyby události listopadu 1989 nedopadly tak, jak dopadly? Nikdo neví, jak jiný by byl náš život. Tato kniha podává jen jednu z milionu možných verzí. Přesto se všechno, co je zde napsáno, kdysi kdesi dělo a někde na světě stále děje." Tak to sú úvodné slová tejto knihy a celkom presne ju vystihujú. Skvelá štúdia totality, diktatúry proletariátu. Putinovi riťolezci by si ju mali prečítať, ale to zrejme nehrozí, takí čítajú iné knihy, ak vôbec. Toť vsjo, rebjáta.

01.08.2021 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Neverím, že tu ešte nie je žiadny komentár. Kniha je síce nová, ale čakal som, že už ju prečítalo množstvo verných fanúšikov Jozefa Kariku... Včera som ju dočítal, šlo to ľahko a rýchlo...Veľmi zhruba sa jedná o klasickú výpravu nesúrodej mladej skupinky do tribečských vrchov, ktorá nedopadne práve ideálne, hm...autor sa schoval za tvrdenie, že len prerozprával príbeh hlavnej postavy, ktorá ho vyhľadala a zverila mu ho...ďalej tiež tvrdí, že sám nevie, čo si má o tom myslieť, všetko necháva na čitateľovi, nech si myslí, čo chce...no...sú tu teda dve možnosti...buď je to celé pravda a v tom prípade je to pomerne šialená predstava, alebo si na nás autor pripravil šikovnú manipulačnú mystifikáciu...pripájam sa k nemu s tým, že neviem, čo si mám o celom myslieť, ale moje racionálne ja mi navráva, že je to vymyslené...a nahráva mi k tomu aj fakt, že dôkazy, ktoré by mohli podporiť rozprávačovu verziu, sú šikovne zničené...aká náhoda, hm...staré šelakové gramofónové platne sú nenávratne poškodené, takže výpoveď Waltera Fischera si nemôžme overiť, a fotografie i nahrávky z mobilu sú taktiež fuč, keďže mobil zničila rozprávačova frajerka...dobre, kašľať na to...ale kniha je to dobrá, napínavá, strhujúca, vzbudzujúca nepokoj, paranoju a strach....pekne napísané a dobre nadávkované....nečakal som, že to bude také dobré, takže, milý Karika, máš moje sympatie a držím palce, aby si aj naďalej udržal latku aspoň takto vysoko....(aká je pravda, vieš len ty)...

01.11.2016 5 z 5

Hrobník Hrobník Oliver Pötzsch

Tak toto sa mi veľmo páčilo, ehm... Obával som sa, že to bude len ďalšia umelo nafúknutá senzácia, ale našťastie sa tak nestalo. Paráda, správna dávka morbídnosti, dobrý príbeh, perfektné kulisy, jeseň roku 1893, Viedeň... Teším sa na ďalšie dobrodružstvá...

15.12.2023 5 z 5

Pohádka Pohádka Stephen King

Klasický King, konečne niečo dlhšieho. Ako nekritický fanúšik nemôžem napísať jediné krivé slovo. Dobrý príbeh, dobre napísaný, napínavé, miestami poetické, šťastný koniec (ale nie pre všetkých). Len škoda, že to aj napriek pomerne veľkej hmotnosti ubehlo tak rýchlo. Teraz zase čakať na niečo nové. Alebo sa vrátiť k starému?

06.08.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Na detektívku pomerne rozsiahly formát. Keď knihu videla na stole naša pani upratovačka v práci, povedala, že ona by takúto knihu čítal celý život, ha. Mne to zabralo zhruba týždeň a som spokojný. Páchateľ bol prekvapivý. Občas som sa strácal v menách, ale to nebol nijako závažný problém. Kvalitne napísané, dobre vymyslené, rád si prečítam aj ďalší príbeh, ak nejaký bude, uvidíme.

06.09.2022 5 z 5

Anjel v podsvetí Anjel v podsvetí Juraj Červenák

Nečítam knihy kvôli "akcii", takže mi ani vôbec neprekáža, keď k žiadnej nedôjde. Kvalita knihy sa neposudzuje podľa "akcie". A nemôžem ani súhlasiť s tým, že by šlo o slabšiu časť zo série. Mám pocit, že práve naopak, patrí podľa mňa medzi najlepšie. A skracovať o 100 strán? Moje nervy, božechráň. Ešte by som pokojne pridal, hm. V závere ma zaujala linka s Jarošom. Že by sa schyľovalo k niečomu samostatnému s ním v hlavnej úlohe? Nuž, to by bolo určite zaujímavé, už sa teším.

29.10.2020 5 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Pomalé, tiché, pokojné čítanie. Dokopy sa nič nedeje, ale to vôbec neprekáža. Dojímavý vzťah ženy v strednom veku a starého muža, jej bývalého učiteľa, ktorý postupne, krok za krokom, prerastie v lásku. Síce telesne nenaplnenú, ale zato o nič chudobnejšiu. Páčilo sa mi to, síce som sa z toho neposadil na riť, ale to sa pri takýchto typoch textov nestáva. ACH TAK.

16.06.2020 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Najnovšia kniha od pani Aleny. Prečítal som od nej všetko, pre dospelých. Myslím, že napísala aj niečo pre deti? Tým si nie som celkom istý, ale keď je to pravda, tie sa mi nechce čítať. Každopádne, toto bol velice smutný príbeh, napriek tomu si odo mňa vyslúžil plný počet hviezdičiek. Že som sa nedozvedel meno hlavnej hrdinky, to ma vôbec netrápi. Bola to Janotová, ale na mene predsa až tak nezáleží, no nie? No áno...

08.05.2023 5 z 5

Později Později Stephen King

Na prvý pohľad to vyzerá na pomerne hrubú knihu, ale zdanie klame, dá sa to prečítať rýchlo, škoda. Klasický King, ako nekritický fanúšik sa neopovažujem napísať jediné krivé slovo, páčilo sa mi to, som spokojný. Bodka.

08.08.2022 5 z 5

Kráľovstvo Kráľovstvo Jo Nesbø

Tak, mám to za sebou, i keď som sa minule zapovedal, že už kašlem na "severskú krimi". Opäť som neodolal, i keď sa o tejto knihe možno ani nedá hovoriť ako o severskom krimi. Nazval by som ju skôr klasickým románom s kriminálnou linkou. Rozhodne si to Nesbo u mňa vylepšil. Pravdepodobnosti, uveriteľnosti a motivácie neriešim, ide o literárnu fikciu. Páčilo sa mi to.

15.12.2020 5 z 5

Cujo Cujo Stephen King

Prečítané druhý raz, asi po dvadsiatich rokoch. Akoby som to čítal prvýkrát. Napínavé, desivé, s prenikavou psychologickou sondou do niektorých postáv tohto románu. Škoda, že nevlastním český preklad, ten slovenský miestami trošku "pokulhával".

29.04.2020 5 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Pánové, takmer 700 komentárov, fúha.... To je něco.... Konečne som sa odhodlal prečítať si aj toto dielo od Majstra a ako pravoverný fanúšik nemôžem inak, než maximum hviezd. Desivo morbídne, úchvatné, famózne. Myslel som si, že som túto knihu kedysi dávno čítal, ale ak aj áno, vôbec som si na ňu nepamätal. Živá nočná mora šľahnutá šialenstvom.

26.04.2020 5 z 5

Povznesení Povznesení Stephen King

Veľmi krátke a rýchle čítanie, čo sa dá robiť. Dúfam, že si ešte od Kinga prečítam aj niečo obsiahlejšie. Toto bola naozaj len taká jednohubka. Ale dávam plný počet, inak to nejde. V tomto prípade som absurdne subjektívny a o kritiku sa vôbec nepokúšam.

18.11.2019 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Kniha sa prečítala veľmi rýchlo, škoda.... Netrúfol by som si povedať, že toto je najlepšia časť zo série, nehodnotím to týmto spôsobom, ale je to skvelé, ľahké a pútavá čítanie...dobrodružná literatúra, ako má byť... Tento Červenák musí byť úžasne pracovitý... Určite si chcem prečítať aj ďalšie pokračovania, nielen o Barbaričovi, Steinovi a Jarošovi, ale aj o kapitánovi Báthorym...toho sa už fakt neviem dočkať, hm....

02.08.2017 5 z 5