girdi

Balada o ptácích a hadechBalada o ptácích a hadechSuzanne Collins

Už dlouho jsem neměla v ruce knihu, kde by mi hlavní hrdina ( i většina vedlejších postav) byl nesympatický a zároveň se mi kniha dobře četla. Děj má totiž spoustu zápletek a dobrý spád, takže jsem byla skutečně zvědavá, co se bude dít dál. Svět, který autorka vytvořila, je skoro pro všechny nehostinné místo a je zajímavé sledovat, jak tím, kdo trpí. Autorka opět dobře pracuje s psychologií různých postav, vykresluje pozadí jejich výchovy, prostředí a názory, ve kterých vyrostli, jež olivňují jejich smýšlení a činy. Rozhodně zdařilý prequel.

Prázdniny v EvropěPrázdniny v EvropěLadislav Zibura

Nápaditý cestopis plný typického humoru Ladislava Zibury, který mi sedí stejně jako jeho zajímavé postřehy. Velmi oceňuji nejen krásné ilustrace, ale také doplňkové faktické informace. Ke stopování mě autor sice nenalákal, ale o jeho dobrodužstvích a poznávání nových lidí během cest si v budoucnu opět ráda přečtu.

Všem klukům, které jsem milovalaVšem klukům, které jsem milovalaJenny Han

Pohlazení. Milý romantický příběh pro dívky psaný velmi čtivě. Postavy jsou uvěřitelné a každý si snad najde svého oblíbence, navíc nechybí zajímavé zápletky a sem tam i humor. Neodolala jsem a zkoukla i film a světě div se i ten se moc povedl. A to až tak, že opačné pořadí nedoporučuji. No jsem zvědavá, co další díl.

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

Čapek byl génius a nejen pro autorství slova robot, celé toto drama je velmi nadčasové. Dílo vydané roku 1920 čtu v rámci výzvy jako více než stoletou knihu. Premiéru měla hra až v lednu 1921, takže má právě kulaté výročí. Je fascinující, jak je kniha stále aktuální, novátorská a buřičská. Kolik má v sobě zásadních otázek a dilemat. Ačkoliv na jazyku je století znát, obsahově se mu dá vytknout jen málo. Snad mě trochu nesedělo to sdílené poblouznění Helenou, ale zbytek je perfektní. Navíc nám Čapek ukazuje, že naděje umírá opravdu až poslední a vždy má smysl se jí držet.

Hegarty o kreativitěHegarty o kreativitěJohn Hegarty

Jednohubka plná inspirace a dobrých tipů. Ač je autor z reklamní branže, věřím, že si v ní každý najde něco zajímavého a neotřelého, co pomůže jeho kreativitě. Oceňuji rovněž grafické zpracovaní, které je svěží a zábavné a samozřejmě kreslené vtipy, které tomu dodávají nejen humor, ale i lehkost.

Šťastný skřítekŠťastný skřítekPetr Sís

Syn si knihu zamiloval. Příběh je milý a poučný a ilustrace snové. Vážit si obyčejných věcí, které nám dělají radost je umění. Bylo by krásné, kdyby si toto moudro děti z četby odnesly.

Bratislava - Hľadaj a nájdiBratislava - Hľadaj a nájdiMartina Kráľová

Perfektní kniha s hravými ilustracemi, ve které děti můžou hledat vybrané postavičky. Děti si s ní užily spousty zábavy a rády se k ní vracejí.

07.12.2020

Moře potkalo oblohuMoře potkalo oblohuEric Fan

Příběh i ilustrace učarovaly mně i dcerce. Kniha je překrásně zpracovaná a moc ráda se k ní vracím.

Bláznivý rok Pipy a PomaBláznivý rok Pipy a PomaSanae Uchida

Kniha je moc hezká a děti baví, ale je to občas opravdu výzva identifikovat o jaké zvíře se jedná, když se děti zeptají. Mnohem raději to nechávám na nich ;-)

InTyMněInTyMněMarkéta Lukášková

Závěrečná část knihy se mi moc líbila. Ale jinak mi přišlo, že tomu chyběla nějaká jiskra, zápletka, který by utkvěla. Historky z dětství sice často zahrály na správnou vzpomínkovou notu a autorka píše svižně a vtipně, což mě sedí, ale nějak mi přišlo, že jsme spolu s ní až moc často jen tak klouzali po povrchu.

12.11.2020

Česká novinářka: k postavení a obrazu novinářek v českých médiíchČeská novinářka: k postavení a obrazu novinářek v českých médiíchJan Jirák

Sborník je zajímavou kompilací příspěvků, v jehož středu stojí, jak název napovídá, česká novinářka. Díky badatelům a badatelkám nahlédneme nejen do historie, ale dozvíme se mnohé i o současné době. Jedna z autorek nám například přiblíží pořad Sama doma , jiná se podívá na zoubek problematice genderu v českém novinářském prostředí obecně. Netypickým výzkumným příspěvkem je pak text mapující zobrazování novinářek v českých filmech a seriálech. Kniha není ochuzena ani o texty z per současných nebo bývalých novinářek, což je velmi osvěžující, i když často nelehké čtení. Ke slovu se tedy dostanou mediální historici a historičky, analytici a analytičky, ale také právník, fotožurnalistka nebo zkušená novinářka. Mozaika sice není úplná (velice mi chyběl zejména pohled na reflexi profese z pohledu samotných redakčních novinářek), ale i přesto je bohatým zdrojem informací o českých novinářkách.

30.10.2020

RozetměníRozetměníJay Kristoff

Prokousala jsem se tím, ale chvilkami to bolelo, což jsem fakt nečekala, že se může stát (jednička i dvojka jsou skvostné!). Pořád tam je spousta super akce a děje, který jsem přímo hltala. Ovšem parkát jsem knihu odložila a byla z toho tak nějak unavená, možná přesycená. Obávám se, že kdybych Rozetmění neslíbila půjčit dál, tak mě to čtení bude trvat opravdu dlouho. Příběh měl dobrou pointu, ten svět byl opravdu zajímavý, postavy dobře vykreslené, ale nějak mi přišlo, že se tentokrat autorovi občas trošku trhala nit.

27.10.2020

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Skvělá kniha. Měla jsem ji přečtenou za dva dny a kdyby to bylo na mně, byl by to rozhodně jen jeden! Autorce se podařilo přiblížit tolik zajímavých momentů, emocí a pocitů. Je to silný příběh. Prolínání minulosti a současnosti je perfektně načasované. Přiznávám, že hrdinčiny znalosti hub byly mimo mé chápání, ale bavilo mě to moc. Opravdu výborné čtení.

09.10.2020

Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběrAutismus & Chardonnay 2: Pozdní sběrMartin Selner

Dvojka je rozhodně stejně dobrá jako jednička. Tolik milých a vtipných příběhů, tolik skvělých postřehů a hlubokých myšlenek. Knihu posílám dál, protože tohle musí mít přečteno, co nejvíc lidí.

07.10.2020

Prvok, Šampón, Tečka a KarelPrvok, Šampón, Tečka a KarelPatrik Hartl

Když jsem se dozvěděla o filmovém zpracování, dostala jsem chuť si knihu znovu přečíst. A musím potvrdit, že je i při druhém čtení pořád stejně skvělá! Za mě vůbec úplně nejlepší, co Patrik Hartl napsal.

07.10.2020

MedvědínMedvědínFredrik Backman

Já si tak krásně pobrečela. Prvních pár desítek stran jsem se bála, jestli to tentokrát nebude trošku zklamání. Ale ne! Backman je PAN autor. Ta kniha není dlouhá a přece jsou v ní celé a hluboké lidské osudy. A tolik emocí, prožitků, smutku i naděje. Nádherné to bylo. Dotklo se mě to hluboko pod kůží. Mé srdce to pohltilo. Neuvěřitelně silný příběh.

26.08.2020

Dvůr křídel a zmaruDvůr křídel a zmaruSarah J. Maas

Je to fenomenální završení trilogie. Plné napětí, zvratů a nečekaných rozuzlení. Nechybí láska, pomsta ani smrt. Je tam všechno a všeho tak akorát. Kdo by čekal, že 714 stran přečtu ani ne za 3 dny. Prostě bomba. A ano, uznávám, že dvojku mám radši, ale i tak je to 5 hvězd jak vyšitých.

07.08.2020

Dvůr mlhy a hněvuDvůr mlhy a hněvuSarah J. Maas

Nejlepší díl série! Protože prostě Rhysand a Feyre to je fakt pár snů. Jejich humor je správně kousavý, popichování jiskřivé a člověk čeká, co bude se zatajeným dechem. Myslím, že každý čtenář jim celou dobu fandí. Miluju tenhle díl, protože prostě miluju tyhle dva hrdiny ( a i všechny ostatní). Doporučuji všem a už teď se těším, až se k téhle knize zase vrátím. Dávám tomu rok, maximálně dva :-D

07.08.2020

ChirurgChirurgPetra Dvořáková

Bylo to velmi dobré. Čtivé, ačkoli občas velmi tíživé. Do pěti hvězd mi, ale něco chybělo, to něco však neumím popsat. Každopádně po knihách autorky v budoucnosti určitě znovu šáhnu.

30.07.2020

Dvůr trnů a růžíDvůr trnů a růžíSarah J. Maas

Pecka! Maasová je prostě hvězda, protože tahle série je skvělá od začátku do konce. Feyre je báječná hlavní hrdinka, se kterou se rozhodně nebudete nudit. Svět je perfektně propracovaný a příjemně kouzelný. Romantické linky jsou uveřitelné a hloubku mají i záporné postavy, což je super. Takže doporučuji ZNOVU (je to tak, čtu už po druhé a užívám si to snad ještě víc než poprvé!) všemi deseti!

27.07.2020

Boží hrobBoží hrobJay Kristoff

Miluju, jak autor se čtenáři komunikuje. Baví mě to stejně jako celý Miin příběh. Děj je bezvadně vystavěný, není nouze o napětí i romantiku a postavy jsou výborně prokreslené a navíc příjemně různorodé. Je to prostě pecka. Trojko, těším se na tebe!

05.06.2020

Holubice a hadHolubice a hadShelby Mahurin

Bylo to dost dobré, ale musím přiznat i krapet zklamání. Ta vlna nadšení kolem ve mně vzbudila moc velká očekávání. Mrzí mě, že popis knihy prozradil jednu z klíčových zápletek, takže prvních pár desítek stran jsem se vyloženě nudila při čekání na to, až se "to" stane. Druhá půlka knihy už byla lepší jízda, takže nakonec 4 hvězdy. Za originální svět kouzel a vcelku sympatické hrdiny, kteří se snad budou vyvíjet k lepšímu.

12.05.2020

Říjnový seznamŘíjnový seznamJeffery Deaver

"Od konce k začátku" - nedokázala jsem si to moc představit a výsledek mě nadchnul. Smekám pomyslný klobouček, protože autor podle mě z té formy vytěžil, co mohl a mě rozhodně několikrát překvapil. Knihu je rozhodně dobré číst "na jeden zátah", jinak budete pravděpodobně tápat, kdo co proč a jak. Za mě velmi milé krimi překvapení :-)

07.01.2020

Norské dřevoNorské dřevoHaruki Murakami

WOW. Tušila jsem, že to bude stát za to a fakt hustý. Velice neobvyklé postavy, netradiční problémy. Rozhodně nic, co bych už někdy někde četla nebo viděla. Prostě za mě fakt dobrý.

07.01.2020

BěguniBěguniOlga Tokarczuk

"Velmi dlouhá čtvrthodina: V letadle mezi 8.45 a 9.00. Podle mě trvala hodinu nebo i více." (str. 95) V knize je tolik zajímavých postřehů, střípků, které někdy zapadnou a jindy se vzpříčí. Poprvé jsem ji začala číst v roce 2010, doputovala ke mě jako narozeninový dárek. Nedočetla jsem, protože se vlastně nejde začíst. Tentokrát jsem se hecla kvůli výzvě a jsem za to ráda, protože jinak bych přišla o řecký příběh profesora a Karen, který se mi moc líbil. Opakující se témata cestování a uchovávání lidských těl byla poučná a místy až roztodivná.

08.12.2019

Lesk a bída vzděláváníLesk a bída vzděláváníVladimíra Dvořáková

Útlá kniha s docela "výživným" obsahem. Vysokoškolské vzdělávání má sice v našich zemí dlouhou tradici, ale bohužel zvlášť v posledních dekádách se ukazuje kolik zásadních problému hnilo pod povrchem. Autoři bolestivá témata popisují a doplňují je příklady ze špatné praxe. Kniha zejména soukromé školy primárně anonymizuje, ale poučení čtenáři netápou. Obávám se však, že problémů má české terciální vzdělávání mnohem více než prezentuje kniha.

09.10.2019

Frida Kahlo: Ilustrovaný životopisFrida Kahlo: Ilustrovaný životopisMaría Hesse

Velmi zajímavý nápad. Ilustrace jsou krásné. Nahlédnout do Fridina světa je stejnou měrou úžasné, strašidelné i fantastické. Ilustrovaný životopis v tomto případě znamená, že autorka kromě ilustrací doplňujících Fridin životní příběh do knihy svým vlastním stylem překreslila množství Fridiných obrazů, ale také jejích fotek. Nečekejte proto žádné reprodukce, jde o velmi originální zpracování. Má jediná výtka směřuje k částem deníku psané "Fridinou rukou", kde jsem si musela zvykat na jakoby psané písmo, které mi do jinak nádherné knihy nějak stylově nesedlo.

09.10.2019

Magické střípkyMagické střípkyAndrzej Sapkowski

Magické střípky jsem měla rozečtené víc než rok, což asi ilustruje vše podstatné. Do historické eseje se mi nepodařilo začíst, tak jsem se postupně aspoň prokousávala jednotlivými velmi různorodými povídkami. Žádná mě bohužel nenadchla, buď pokulhávala forma, nebo obsah. Takže jako mnoho jiných musím zhodnotit, že ač miluju Sapkowského sérii o zaklínači, tak tohle vážně nebyl můj šálek kávy.

01.10.2019

EragonEragonChristopher Paolini

Výborné fantasy. Eragon byl hitovkou, když jsem dělala brigádu v knihkupectví před 15 lety a mně tehdy přišlo, že jsem na něho "moc stará". :-) Tak jsem si ho užila teď a bylo to prima. Jasně, není to Zaklínač a občas jsem se trošku nudila, ale prostě furt dost dobrý. Mám radost, že mě čeká další díl.

01.10.2019

Království popelaKrálovství popelaSarah J. Maas

Nadšení. Absolutní radost a spokojenost. Když jsem viděla počet stran, nejdřív ve mně trochu hrklo, protože jsem si nedokázala představit, že autorka udrží dynamiku, napětí a vůbec všechnu tu vášeň, co v sobě tahle série má. Dokázala to! Všechno se nádherně pospojovalo, uzavřelo a zároveň to byla zběsilá jízda plná akce, děje, lásky a boje. Děkuji za ten krásný konec . Vážně mě to úplně pohladilo na duši.

22.09.2019