girdi girdi komentáře u knih

Pět báječných strýčků Pět báječných strýčků František Nepil

Milovala jsem to jako malá, miluju to jako velká. Kombinace Nepil a Born prostě nikdy nezklame. Kam na ty neuvěřitelné nápady František Nepil chodil, to by mě opravdu zajímalo. Úvodní příběh, kdy Minčin tatínek líčí, jako onemocnel a měl tak vysokou teplotu, že začala hořet peřina, teploměr praskl a rtuť otrávila myši pod postelí, jsem dokonce tak zbožňovala, že jsem ji přednášela na nějaké recitační soutěži. Prostě láska!

28.07.2022 5 z 5

Miluju tě. Já vím Miluju tě. Já vím Nofreeusernames (p)

Neodolala jsem. :-) Jak jsem měla pár hodin volna, pustila jsem se do dvojky, protože na Avu jsem byla vážně zvědavá. Byla skvělá a dokonce mě v mnohém převapila. Opět vtipné, milé a báječně předvídatelné. Oceňuji taky zařazení vážnějšího tématu, i když byl jen naťuknut. V rámci žánru za mě fakt super. Čte se to tak lehce, že je to opravdu oddechová jednohoubka na pár hodin, které jsem si ale opravdu užila.

Tři temné koruny Tři temné koruny Kendare Blake

Sérii Temné koruny mám doma už fakt dlouho a díky čtenářské výzvě jsem se k ní konečně propracovala. Rozhodně zajímavý fantazijní svět, Fennbirn schovaný v mlze ukrývá mnohá tajemství a kouzla. Občas trochu rozvláčné, ale autorka si holt ten super svět musí trochu vystavět. Závěr na jedničku, takže brzo šáhnu po dalším díle.

Pět kroků od sebe Pět kroků od sebe Rachael Lippincott

Bylo to přesně takové, jak jsem čekala. Pěkně jsem si pobrečela, dojala se, prožila si romantiku s hlavní hrdinkou a ten konec mi udělal fakt radost. Ale taky tam bylo hodně zajímavých myšlenek a komplikovaných vztahů a emocí. Takže výborný koktejl, který rozhodně v rámci žánru rozhodně stojí za přečtení.

Království těla a ohně Království těla a ohně Jennifer L. Armentrout

Měla bych ty hodnocení psát hned, když knihy dočtu, protože takhle zpětně teď můžu jen dát pět hvězd a dodat, že druhý díl furt dobrý a těším se na další ;-)

Rande s knihomolkou Rande s knihomolkou Emma Hart

Dala jsem hvězdy a zapomněla na komentář, takže s pár měsíčním zpožděním napravuji. Bylo to moc prima oddechové čtení. Vlastní knihkupectví je sen asi každé knihomolky a všechny ty milé knižní narážky mě samozřejmě taky moc bavily. Děj je zcela předvídatelný, ale čte se to fakt hezky. Milý romantický příběh, kde se hrdinové chovají trošku moc dětinsky, na to kolik jim je, ale zachraňují to kamarádské vztahy a potrhlí senioři :-D

06.06.2022 4 z 5

Navždycky Navždycky Nofreeusernames (p)

To byla tak milá oddechovka. Nečekala jsem nic víc, než co anotace a ohlasy slibovaly, tedy feel good romantiku. A tu jsem dostala. A moc si to užila. Samozřejmě, že kniha obsahuje hromadu předvídatelných věcí, ale myslím, že se autorce povedlo připravit i pár solidních dějových překvápek a ty sms jsou mega zábavný a za fotku zaklínače přidávám půl hvězdy. Popkulturní narážky parádní. Až na tu vazbu, která to čtení mnohdy opravdu komplikovala, fakt super. Určitě si brzy udělám radost další romantickou jednohubkou.

Z krve a popela Z krve a popela Jennifer L. Armentrout

Přirovnání k Maasové mě nenechalo chladnou, takže jsem podlehla a vrhla se na čtení. Naštěstí jsem se nezklamala a knihu si opravdu užila. Autorka očividně buduje dost promyšlený fantazijní svět, takže jsem hodně zvědává, jak se to všechno bude dál rozuzlovat. Každopádně romantická linka na jedničku, budování napětí taky a hlavně jsou skvěle rozvíjeny postavy a to i ty vedlejší. No jsem zvědavá, jestli si autorka udrží nastavenou laťku aneb pustila jsem se rovnou do druhého dílu. ;-)

06.06.2022 5 z 5

Musela jsem si předtím než jsme vyrazili do kina na Brumbálova tajemství osvěžit děj předcházejícího dílu. Knižně vydané scénáře jsou specifický žánr, ale musím říct, že se mi četlo dobře. Děj hezky odsýpal, o napětí nebyla nouze a čtenář si díky popiskům dokázal vše dobře vizualizovatt, pokud navíc viděl film, tak se mu to krásně propojí. Postavy mě baví a Grindewald je rozhodně správný záporák. Ale teda uznávám, že fantastických zvířat by tam mohlo být rozhodně víc ;-)

S láskou, Lukov S láskou, Lukov Mariana Zapata

Jako malá jsem si zamilovala film Ledové ostří, takže asi nikoho, kdo ho zná, nepřekvapí, že tahle knížka byla pro mě jasná pětihvězda :-) Zapata je očividně mistryně slow-burn romancí a teda ten hate love příběh byl vážně cool. Moc se mi líbilo i zpracovaní rodinných vztahů a zejména teda ty nedořešené problémy s otcem - ty mě dostaly - přiznávám, že i slza ukápla. Takže krasobruslení TOP, hrdinové uvěřitelní a super humor i romantická linka. Zapatu jsem rozhodně nečetla naposled!

11.04.2022 5 z 5

Holky to někdy nemaj lehký Holky to někdy nemaj lehký Klára Mandausová

Asi nejsem ta, která by tento typ příběhů a poučení potřebovala ke spokojenému životu. I tak jsem si knihu se zájmem přečetla a něco si z ní odnesla. Koncept knihy byl takový slepenec. Přijde mi jako promarněná šance, že rozhovory novinářky s Honzákem nenavazovaly na příběhy žen a komentář psychiatričky.
Na to, jak těžké osudy některé ženy měly, se kniha čte velmi lehce.

14.03.2022 3 z 5

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Je tam všechno! Odvážní hrdinové, magie i hlavologie, humor i filozofické myšlenky. Fantasy pro všechny, co se nebojí hledat pod hladinou, užívat si slovních hrátek a nechat se unášet přímočarým příběhem. Autor vás vtáhne do děje, protože když se magická hůl dostane omylem do rukou osmé dceři osmého syna, tak se do toho musí vložit Bábi Zlopočasná (což je figura, kterou nelze nemilovat), a to se pak otřese v základech i slovutná Neviditelná univerzita.

"Je třeba říci, že zatímco drtivá většina Stvorů nebyla schopná lhát, chovali všichni nesmírnou úctu ke každému Stvorovi, který dokázal říci, že svět je jiný, než je, a Lhářovo postavení ve společenstvu mělo velmi prominentní ráz. Lhář zatupoval své lidi při všech jednáních s vnějším světem... Tím se cítily ostatní rasy silně dotčeny. Měly prostě pocit, že si pro tuto funkci měli Stvorové vybrat trochu přiléhavější název, jako třeba "diplomat", "historik", "zástupce pro styk s veřejností" nebo aspoň "mluvčí"." (str. 124)

"Ubytování pro obě našla na Stínově, v prastaré městské čtvrti, jejíž obyvatelé vedli povětšinou noční život a nestrkali sousedům nos do jejich záležitostí, protože tady platilo, že "kdo je moc zvědavý, nebude nikdy starý" a taky "kdo se moc ptá, toho nakonec podříznou"." (str. 166)

"Ve vzduchu se také vznášel velmi charakteristický zápach Ankhu, který každému, kdo ho ucítil, vnukal myšlenku, že ho několik armád současně použilo jako pisoár a pak jako hromadný hrob." (str. 248)

27.02.2022 5 z 5

Zvon Zvon Neal Shusterman

Bylo to epické. Ano, trochu méně dynamické, ale pořád velmi čtivé a plné nečekaných rozuzlení. Moc jsem si to užila, já těch pět set stran vdechla jako nic. Neal Shusterman má nekonečnou fantazii a perfektní vypravěčský styl. Posuďte sami!

22.02.2022 5 z 5

Základy kvalitativního výzkumu Základy kvalitativního výzkumu Juliet Corbin

Úctyhodný překladatelský počin. Zakotvená teorie, tedy jedna z nejužívanějších metod analýzy kvalitativnách dat, rozpitvaná až na prvočlánky. Všechny důležité otázky, které by si výzkumníci měli položit a všechny výzvy, jimž budou s velkou pravděpodobností čelit. Je to náročná četba, stejně jako grounded theory, když má být dobře provedená, je náročnou metodou. Ale autoři naštěstí nešetří příklady dobré praxe. Česká terminologie k nezaplacení. ;-)

22.02.2022 4 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Neuvěřitelné, jak si autor udržel vysokou laťku a v mnohém ji přeskočil. Všechno je tak perfektně promyšlené, má to hloubku, cit a smysl. Znovu jde o napínavý příběh plný nečekaných zvratů. No prostě fakt PECKA, nějak se mi nedostává adekvátních slov chvály. Tohle si prostě musíte přečíst!

16.02.2022 5 z 5

Ženy (a muži) ve zpravodajských redakcích: Mediální instituce pohledem genderových mediálních studií Ženy (a muži) ve zpravodajských redakcích: Mediální instituce pohledem genderových mediálních studií Lenka Vochocová

Velmi zajímavé téma. Obsah ani forma novinářských výstupů se očividně s vyšším zastoupením žen v profesi nezmění. Ale lepší než drátem do oka, chtělo by se říct. Já věřím, že nějaké změny k pozitivnímu ohledně rovnosti žen v rámci žurnalistiky vidět jsou. Autorka nabízí výpovědi novinářů a novinářek zasazené do kontextu genderu a jiných organizačních a ekonomických vlivů. Akademický text se vším všudy aneb čtení pro náročné ;-)

16.02.2022 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

Mega boží! Dočetla jsem před chvílí a teda fakt BOMBA. Pozitivní hodnocení mě nalákala, ale upřímně se přiznávám, že jsem se bála, že moje vysoká očekávání narazí. A ono ne. Perfektně vystavěný a promyšlený svět, zajímavé filozofické myšlenky a napínavý příběh. Navíc jsem si oblíbila všechny hlavní postavy, takže prostě WOW. Už se těším na další díl.

11.02.2022 5 z 5

Tesáky Tesáky Sarah Andersen

Prolistovala jsem na jeden zátah a perfektně se pobavila. Je to komiks spíš k prohlížení než ke čtení, ale vtípky jsou opravdu vymazlené. Je to morbidně kouzelné.

11.02.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Tak to byla síla! Sedm syrových příběhů, které otřesou vaším světem. Bída, hlad, strach, násilí, smrt a všudypřítomná bezmoc a zoufalství. Smíření se s krutou nelítostnou realitou a bolestné přežívání, nebo útěk. Nina Špitálníková přináší jedinečné svědectví těch, co se odhodlali uprchnout. Doporučuji.

08.02.2022 5 z 5

Dcera zimy Dcera zimy Vladimíra Šebová

Příběh, jehož rozuzlení vás bude zajímat. Bájné postavy ze slovanské mytologie ožívají a jejich osudy jsou pekelně zapeklité ;-) Za mě trochu pomalejší rozjezd a ocenila bych taky větší hloubku postav (vidět jím víc do hlavy, porozumět jejich rozhodnutím, dozvědět se například u Vesny víc o tom, jak a proč svůj dar ne/využívala). Nakonec jsem však dostala to, co jsem si od toho slibovala - zajímavou fantasy s prvky slovanské mytologie s opravdu překrásnou obálkou.

02.02.2022 4 z 5