girdi

Přečtené 409Balada o ptácích a hadech
? - leden 2021
Balada o ptácích a hadech 2020, Suzanne Collins

Už dlouho jsem neměla v ruce knihu, kde by mi hlavní hrdina ( i většina vedlejších postav) byl nesympatický a zároveň se mi kniha dobře četla. Děj má totiž spoustu zápletek a dobrý spád, takže jsem byla skutečně zvědavá, co se bude dít dál. Svět, který autorka vytvořila, je skoro pro všechny nehostinné místo a je zajímavé sledovat, jak tím, kdo trpí. Autorka opět dobře pracuje s psychologií různých postav, vykresluje pozadí jejich výchovy, prostředí a názory, ve kterých vyrostli, jež olivňují jejich smýšlení a činy. Rozhodně zdařilý prequel.


Prázdniny v Evropě
srpen 2020 - leden 2021
Prázdniny v Evropě 2019, Ladislav Zibura

Nápaditý cestopis plný typického humoru Ladislava Zibury, který mi sedí stejně jako jeho zajímavé postřehy. Velmi oceňuji nejen krásné ilustrace, ale také doplňkové faktické informace. Ke stopování mě autor sice nenalákal, ale o jeho dobrodužstvích a poznávání nových lidí během cest si v budoucnu opět ráda přečtu.


Všem klukům, které jsem milovala
leden 2021 (06.-07.)
Všem klukům, které jsem milovala 2019, Jenny Han

Pohlazení. Milý romantický příběh pro dívky psaný velmi čtivě. Postavy jsou uvěřitelné a každý si snad najde svého oblíbence, navíc nechybí zajímavé zápletky a sem tam i humor. Neodolala jsem a zkoukla i film a světě div se i ten se moc povedl. A to až tak, že opačné pořadí nedoporučuji. No jsem zvědavá, co další díl.


R.U.R.
? - leden 2021
R.U.R. 2018, Karel Čapek

Čapek byl génius a nejen pro autorství slova robot, celé toto drama je velmi nadčasové. Dílo vydané roku 1920 čtu v rámci výzvy jako více než stoletou knihu. Premiéru měla hra až v lednu 1921, takže má právě kulaté výročí. Je fascinující, jak je kniha stále aktuální, novátorská a buřičská. Kolik má v sobě zásadních otázek a dilemat. Ačkoliv na jazyku je století znát, obsahově se mu dá vytknout jen málo. Snad mě trochu nesedělo to sdílené poblouznění Helenou, ale zbytek je perfektní. Navíc nám Čapek ukazuje, že naděje umírá opravdu až poslední a vždy má smysl se jí držet.


Hegarty o kreativitě
? - leden 2021
Hegarty o kreativitě 2015, John Hegarty

Jednohubka plná inspirace a dobrých tipů. Ač je autor z reklamní branže, věřím, že si v ní každý najde něco zajímavého a neotřelého, co pomůže jeho kreativitě. Oceňuji rovněž grafické zpracovaní, které je svěží a zábavné a samozřejmě kreslené vtipy, které tomu dodávají nejen humor, ale i lehkost.


Šťastný skřítek
? - prosinec 2020
Šťastný skřítek 2012, Petr Sís

Syn si knihu zamiloval. Příběh je milý a poučný a ilustrace snové. Vážit si obyčejných věcí, které nám dělají radost je umění. Bylo by krásné, kdyby si toto moudro děti z četby odnesly.


Bratislava - Hľadaj a nájdi
? - prosinec 2020
Bratislava - Hľadaj a nájdi 2018, Martina Kráľová

Perfektní kniha s hravými ilustracemi, ve které děti můžou hledat vybrané postavičky. Děti si s ní užily spousty zábavy a rády se k ní vracejí.


Moře potkalo oblohu
? - prosinec 2020
Moře potkalo oblohu 2019, Eric Fan

Příběh i ilustrace učarovaly mně i dcerce. Kniha je překrásně zpracovaná a moc ráda se k ní vracím.


Bláznivý rok Pipy a Poma
? - prosinec 2020
Bláznivý rok Pipy a Poma 2015, Sanae Uchida

Kniha je moc hezká a děti baví, ale je to občas opravdu výzva identifikovat o jaké zvíře se jedná, když se děti zeptají. Mnohem raději to nechávám na nich ;-)


InTyMně
říjen - listopad 2020
InTyMně 2019, Markéta Lukášková

Závěrečná část knihy se mi moc líbila. Ale jinak mi přišlo, že tomu chyběla nějaká jiskra, zápletka, který by utkvěla. Historky z dětství sice často zahrály na správnou vzpomínkovou notu a autorka píše svižně a vtipně, což mě sedí, ale nějak mi přišlo, že jsme spolu s ní až moc často jen tak klouzali po povrchu.


Česká novinářka: k postavení a obrazu novinářek v českých médiích
září - říjen 2020
Česká novinářka: k postavení a obrazu novinářek v českých médiích 2011, Jan Jirák

Sborník je zajímavou kompilací příspěvků, v jehož středu stojí, jak název napovídá, česká novinářka. Díky badatelům a badatelkám nahlédneme nejen do historie, ale dozvíme se mnohé i o současné době. Jedna z autorek nám například přiblíží pořad Sama doma , jiná se podívá na zoubek problematice genderu v českém novinářském prostředí obecně. Netypickým výzkumným příspěvkem je pak text mapující zobrazování novinářek v českých filmech a seriálech. Kniha není ochuzena ani o texty z per současných nebo bývalých novinářek, což je velmi osvěžující, i když často nelehké čtení. Ke slovu se tedy dostanou mediální historici a historičky, analytici a analytičky, ale také právník, fotožurnalistka nebo zkušená novinářka. Mozaika sice není úplná (velice mi chyběl zejména pohled na reflexi profese z pohledu samotných redakčních novinářek), ale i přesto je bohatým zdrojem informací o českých novinářkách.


Rozetmění
září - říjen 2020
Rozetmění 2020, Jay Kristoff

Prokousala jsem se tím, ale chvilkami to bolelo, což jsem fakt nečekala, že se může stát (jednička i dvojka jsou skvostné!). Pořád tam je spousta super akce a děje, který jsem přímo hltala. Ovšem parkát jsem knihu odložila a byla z toho tak nějak unavená, možná přesycená. Obávám se, že kdybych Rozetmění neslíbila půjčit dál, tak mě to čtení bude trvat opravdu dlouho. Příběh měl dobrou pointu, ten svět byl opravdu zajímavý, postavy dobře vykreslené, ale nějak mi přišlo, že se tentokrat autorovi občas trošku trhala nit.


Houbařka
? - říjen 2020
Houbařka 2018, Viktorie Hanišová

Skvělá kniha. Měla jsem ji přečtenou za dva dny a kdyby to bylo na mně, byl by to rozhodně jen jeden! Autorce se podařilo přiblížit tolik zajímavých momentů, emocí a pocitů. Je to silný příběh. Prolínání minulosti a současnosti je perfektně načasované. Přiznávám, že hrdinčiny znalosti hub byly mimo mé chápání, ale bavilo mě to moc. Opravdu výborné čtení.


Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr
červen - říjen 2020
Autismus & Chardonnay 2: Pozdní sběr 2019, Martin Selner

Dvojka je rozhodně stejně dobrá jako jednička. Tolik milých a vtipných příběhů, tolik skvělých postřehů a hlubokých myšlenek. Knihu posílám dál, protože tohle musí mít přečteno, co nejvíc lidí.


Medvědín
srpen 2020 (15.-26.)
Medvědín 2017, Fredrik Backman

Já si tak krásně pobrečela. Prvních pár desítek stran jsem se bála, jestli to tentokrát nebude trošku zklamání. Ale ne! Backman je PAN autor. Ta kniha není dlouhá a přece jsou v ní celé a hluboké lidské osudy. A tolik emocí, prožitků, smutku i naděje. Nádherné to bylo. Dotklo se mě to hluboko pod kůží. Mé srdce to pohltilo. Neuvěřitelně silný příběh.


Chirurg
? - červenec 2020
Chirurg 2019, Petra Dvořáková

Bylo to velmi dobré. Čtivé, ačkoli občas velmi tíživé. Do pěti hvězd mi, ale něco chybělo, to něco však neumím popsat. Každopádně po knihách autorky v budoucnosti určitě znovu šáhnu.


Boží hrob
květen - červen 2020
Boží hrob 2019, Jay Kristoff

Miluju, jak autor se čtenáři komunikuje. Baví mě to stejně jako celý Miin příběh. Děj je bezvadně vystavěný, není nouze o napětí i romantiku a postavy jsou výborně prokreslené a navíc příjemně různorodé. Je to prostě pecka. Trojko, těším se na tebe!


Holubice a had
? - květen 2020
Holubice a had 2020, Shelby Mahurin

Bylo to dost dobré, ale musím přiznat i krapet zklamání. Ta vlna nadšení kolem ve mně vzbudila moc velká očekávání. Mrzí mě, že popis knihy prozradil jednu z klíčových zápletek, takže prvních pár desítek stran jsem se vyloženě nudila při čekání na to, až se "to" stane. Druhá půlka knihy už byla lepší jízda, takže nakonec 4 hvězdy. Za originální svět kouzel a vcelku sympatické hrdiny, kteří se snad budou vyvíjet k lepšímu.


Malé ženy
? - únor 2020
Malé ženy 2009, Louisa May Alcott


Stoprocentní riziko
? - leden 2020
Stoprocentní riziko 2015, Jean-Michel Guenassia


Říjnový seznam
? - leden 2020
Říjnový seznam 2015, Jeffery Deaver

"Od konce k začátku" - nedokázala jsem si to moc představit a výsledek mě nadchnul. Smekám pomyslný klobouček, protože autor podle mě z té formy vytěžil, co mohl a mě rozhodně několikrát překvapil. Knihu je rozhodně dobré číst "na jeden zátah", jinak budete pravděpodobně tápat, kdo co proč a jak. Za mě velmi milé krimi překvapení :-)


Norské dřevo
říjen 2019 - leden 2020
Norské dřevo 2005, Haruki Murakami

WOW. Tušila jsem, že to bude stát za to a fakt hustý. Velice neobvyklé postavy, netradiční problémy. Rozhodně nic, co bych už někdy někde četla nebo viděla. Prostě za mě fakt dobrý.


Běguni
březen - prosinec 2019
Běguni 2008, Olga Tokarczuk

"Velmi dlouhá čtvrthodina: V letadle mezi 8.45 a 9.00. Podle mě trvala hodinu nebo i více." (str. 95) V knize je tolik zajímavých postřehů, střípků, které někdy zapadnou a jindy se vzpříčí. Poprvé jsem ji začala číst v roce 2010, doputovala ke mě jako narozeninový dárek. Nedočetla jsem, protože se vlastně nejde začíst. Tentokrát jsem se hecla kvůli výzvě a jsem za to ráda, protože jinak bych přišla o řecký příběh profesora a Karen, který se mi moc líbil. Opakující se témata cestování a uchovávání lidských těl byla poučná a místy až roztodivná.


Lesk a bída vzdělávání
červen 2018 - říjen 2019
Lesk a bída vzdělávání 2018, Vladimíra Dvořáková

Útlá kniha s docela "výživným" obsahem. Vysokoškolské vzdělávání má sice v našich zemí dlouhou tradici, ale bohužel zvlášť v posledních dekádách se ukazuje kolik zásadních problému hnilo pod povrchem. Autoři bolestivá témata popisují a doplňují je příklady ze špatné praxe. Kniha zejména soukromé školy primárně anonymizuje, ale poučení čtenáři netápou. Obávám se však, že problémů má české terciální vzdělávání mnohem více než prezentuje kniha.


Frida Kahlo: Ilustrovaný životopis
říjen 2019 (03.-09.)
Frida Kahlo: Ilustrovaný životopis 2019, María Hesse

Velmi zajímavý nápad. Ilustrace jsou krásné. Nahlédnout do Fridina světa je stejnou měrou úžasné, strašidelné i fantastické. Ilustrovaný životopis v tomto případě znamená, že autorka kromě ilustrací doplňujících Fridin životní příběh do knihy svým vlastním stylem překreslila množství Fridiných obrazů, ale také jejích fotek. Nečekejte proto žádné reprodukce, jde o velmi originální zpracování. Má jediná výtka směřuje k částem deníku psané "Fridinou rukou", kde jsem si musela zvykat na jakoby psané písmo, které mi do jinak nádherné knihy nějak stylově nesedlo.


Magické střípky
listopad 2016 - říjen 2019
Magické střípky 2002, Andrzej Sapkowski

Magické střípky jsem měla rozečtené víc než rok, což asi ilustruje vše podstatné. Do historické eseje se mi nepodařilo začíst, tak jsem se postupně aspoň prokousávala jednotlivými velmi různorodými povídkami. Žádná mě bohužel nenadchla, buď pokulhávala forma, nebo obsah. Takže jako mnoho jiných musím zhodnotit, že ač miluju Sapkowského sérii o zaklínači, tak tohle vážně nebyl můj šálek kávy.


Eragon
září - říjen 2019
Eragon 2004, Christopher Paolini

Výborné fantasy. Eragon byl hitovkou, když jsem dělala brigádu v knihkupectví před 15 lety a mně tehdy přišlo, že jsem na něho "moc stará". :-) Tak jsem si ho užila teď a bylo to prima. Jasně, není to Zaklínač a občas jsem se trošku nudila, ale prostě furt dost dobrý. Mám radost, že mě čeká další díl.


Království popela
? - září 2019
Království popela 2019, Sarah J. Maas

Nadšení. Absolutní radost a spokojenost. Když jsem viděla počet stran, nejdřív ve mně trochu hrklo, protože jsem si nedokázala představit, že autorka udrží dynamiku, napětí a vůbec všechnu tu vášeň, co v sobě tahle série má. Dokázala to! Všechno se nádherně pospojovalo, uzavřelo a zároveň to byla zběsilá jízda plná akce, děje, lásky a boje. Děkuji za ten krásný konec . Vážně mě to úplně pohladilo na duši.


V podsvětí
září 2019 (03.-22.)
V podsvětí 2014, Meagan Spooner

Dost dobrý, lepší než jednička a na trojku jsem fakt zvědavá. Není to srdcovka, není to adrenalin, není to síť, která vás lapne a nepustí, ale prostě stále dost dobrý. Navíc ten svět je tak originální, že si ho i po letech budete pamatovat!


Ptačí zpěv
srpen - září 2019
Ptačí zpěv 2013, Meagan Spooner

Dlouho to ta nějak "nebylo úplně ono", ale jak se říká: konec dobrý, všechno dobré :-) Hlavní hrdinka mi k srdci bohužel nepřirostla, svět je občas opravdu hodně "neuvěřitelný" a pořád se stávají další "zprvu nepochopitelné věci", ale to rozuzlení to nakonec vážně zachrání a naláká i k druhému dílu. Není to rozhodně strhující příběh, ale nakonec se autorce podařilo vzbudit moji zvědavost. Tak uvidíme, co přinese V podsvětí.


Šest vran
srpen 2019 (22.-27.)
Šest vran 2017, Leigh Bardugo

Super. Chvilku mi trvalo než jsem se začetla a myslím, že vztahové linie čtenáře tolik nepohltí, ale ta dynamika, děj plný akce a hlavně nečekaných řešení, to všechno vynahradí. Co se rozhodně podařilo je nalákat nás na druhý díl ;-) Myslím, že nás ještě čeká bláznivá jízda plná nečekaných zvratů.


Cop
? - srpen 2019
Cop 2018, Lætitia Colombani

Knihu mi zapůjčila kamarádka a trefila se mi do vkusu. Kniha má perfektní spád, příběhy jsou uvěřitelné, nepřikrášlené a hluboké. Dějové propojení je nenásilné a věřím, že i když vás jednotlivá vyústění nepřekvapí, přesto si čtení užijete. Přečteno jedním dechem za jeden den ;-)


Bábovky
? - srpen 2019
Bábovky 2016, Radka Třeštíková

Zajímavý román plný složitě propletených příběhů, které jsou spíše neveselé. Autorka jde občas až na dřeň a jinde zase klouže po povrchu. Každá postava má totiž jen velmi omezený prostor se vám dostat pod kůži a dost záleží, jestli narazí zrovna u vás na tu správnou strunu...Znovu číst asi nebudu, ale Bábovky pošlu do světa s pozitivním doporučením.


Pěšky mezi buddhisty a komunisty
červenec - srpen 2019
Pěšky mezi buddhisty a komunisty 2016, Ladislav Zibura

Bylo to opět zábavné, trochu poučné a nesmírně milé čtení. Tentokrát mi to navíc i tak nějak lépe ubíhalo, z autora se holt stává postupně profík, tak se těším na další setkání s princem Ládíkem.


Nikdynoc
? - srpen 2019
Nikdynoc 2019, Jay Kristoff

Slyšela jsem TOLIK chvály. Po přečtení (či spíše zhltání) mohu jen konstatovat, že byla oprávněná. Zajímavý svět, postavy s minulostí, která buduje napínavou přítomnost a rýsuje velmi krvavou budoucnost :-). Postavy mě sice moc nenadchly (tady se mi vtírá srovnání s Maasovou, kde si někoho vždycky oblíbím). Poznámky pod čarou obohacovaly čtení o neuvěřitelně propracované "historické reálie", které z fantasy young adult literatury udělaly hlubší a komplikovaněšjší čtení. Verdikt je jasných pět hvězd a hned se jdu mrknout na Akta Illuminae.


Sběratel sněhu
červenec - srpen 2019
Sběratel sněhu 2018, Jan Štifter

Velmi příjemné "překvapení". Autora znám a měla jsem proto vysoká očekávání, o to víc jsem ráda, že mě nezklamal. Příběh to není strhující (proto bych rozhodně nedopuručila číst román po kouscích), ale tři časové linie se postupně proplétají a atmosféra vás pohlcuje, a pak zase vytrhává až nakonec jste vážně hodně zvědaví, co bude. Skoro všechny postavy mi byly více či méně nesympatické, přesto se mi četlo dobře. Byla jsem dychtivá, kam až nás autor zavede, co konec odhalí, jak to všechno rozuzluje. Krásné literární setkání, těším se na další.


Mukl 010806
červen - červenec 2019
Mukl 010806 2015, Jaroslav David


Děti hněvu
? - červenec 2019
Děti hněvu 2016, Nela Rywiková

Detektivky nečtu moc často, ale většinou si pak o to víc užiju každou, která se mi dostane do ruky. Autorce Dětí hněvu se podařilo vykreslit autentickou atmosféru a uvěřitelné a zajímavé postavy. Detektivní příběh byl napínavý a čtivý.


Láska pro samouky
? - červenec 2019
Láska pro samouky 2019, Barbora Šťastná

Milá nenáročná četba. Chvilkami velmi trefné poznámky ze života, vtipné, občas trochu ujeté (no vlastně i hodně ujeté). Pro chvíle pohody a oddechu jako stvořené.


Hotýlek
? - červen 2019
Hotýlek 2015, Alena Mornštajnová

Způsobem propletených (občas trochu neuvěřitelných) příběhů o osudech jedné rodiny mi to, nevím proč (protože ta atmosféra je tak jiná), připomnělo Hartlův Malý pražský erotikon (ovšem jen pokud byste z něho odstranili skoro všechen humor, laskavý i třeskutý). Mornštajnová v Hotýlku představila tolik zajímavých postav, až člověku bylo občas líto, že některé mají jen málo prostoru a člověk je nemůže lépe poznat a pochopit. Ačkoli to bylo většinou spíše smutné čtení, četlo se to krásně. Mistrovské vypravěčské nadání doplňují všechny ty úžasné detaily, jako je členění kapitol tvořící báseň nebo sebenaplňující se propojení úvodu a závěru knihy. Je báječné, že máme v Česku takto talentované autorky.


1 ...