Gilnien Gilnien komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Takhle přesně jsem si představovala Židy, kteří se vrátili z koncentračních táborů. Ne ti, které vídáme v médiích, mluví o tom, že dokázali odpustit a osvobodilo je to. Ale takoví, které to semlelo, takoví, jako Hana. Na poslední stránce jsem si i poplakala.

25.11.2019 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Knihu jsem vysloveně zhltla za dva dny. Dostala jsem se k ní díky čtenářské výzvě a upřímně jsem nedoufala, že mě zaujme, vždyť jsem si toto téma (kniha od slovenského autora) nechávala jako jedno z posledních. Nakonec mě ale pohltila. Sloh, námět, všechno. Četla jsem a četla, prostě jsem musela vědět, co všechno chce Igor odvyprávět!
Původně jsem si chtěla přečíst od autora další knihy, třeba Strach, ale upřímně asi chvíli počkám, až mě přestanou děsit ohnivé spirály kdykoli jdu večer jen třeba pro sklenici vody. :-D

14.09.2018 5 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Konečně nějaká knížka ze čtenářské výzvy, která mě opravdu bavila. Po Marťanovi jsem čekala, že to bude dobré, ale tohle bylo super. Chvíli jsem si zvykala na přítomnost Rockyho a všeho, co jeho existence z knihy udělala, ale vlastně proč ne. Trochu jsem tápala ve všech těch vědeckých tentononc, ale dojem z knihy to nesnižuje.

04.04.2023 5 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Hodně mě to překvapilo, bylo to suprově napsané i napínavé. Chvíli jsem přemýšlela, zda to dočtu, násilí na dětech úplně nedávám, kór když mám dvě malé vedle sebe. Ale byla by to škoda. Těším se na další díly a děkuju zase jednou čtenářské výzvě za objevení této autorky.

28.05.2023 5 z 5

Co by můj syn měl vědět o světě Co by můj syn měl vědět o světě Fredrik Backman

Výborné oddechové čtení se stopou humoru. Asi víc ocení lidé, kteří mají doma taky malého kluka, dá se do toho hezky stilizovat.

08.09.2022 5 z 5

Životní terno Životní terno Fredrik Backman

V devět hodin jsem knihu otevřela a v deset dočetla. Tak krátký ten příběh je. Přesto jsem na konci plakala. Je to hodně silné čtení.

20.01.2022 5 z 5

Heidi, děvčátko z hor Heidi, děvčátko z hor Johanna Spyri

Taková malebná čeština. O zdánlivě malých věcech. Mile pohladí na duši.

10.05.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Čekala jsem něco malinko jiného, moje chyba, že jsem si nepřečetla štítky. Bylo to výborné, sice hlavní postavy mi k srdci nepřirostly, žádná velká akce se tam také nekonala, ale zápletka to zachránila.

03.03.2024 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Ke knize jsem se dostala celkem tematicky teď v tomto období. Život v takovém zřízení je hrozný, jen doufám, že v našem státě a v současném světě už něco takového nikdy nenastane.

13.11.2021 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Nejdřív mě to moc nebavilo, zbytečně velkou část knihy tvořily příběhy Miamasu, které sice mají v kontextu své velké místo, ale zestručnit je by ničemu nevadilo. Na konci moc smutné a moc hluboké.

03.02.2024 4 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Upřímně mě to vůbec nebavilo. Spíš než o příběh šlo o několik kratších povídek poslepovaných jediným motivem, tzv. půlnoční knihovnou. Kniha má zcela nevyužitý potenciál, příště méně Nory a více knihovny. Na stranu druhou asi chápu, co se na tom líbí ostatním. Konec je takový terapeutický a povzbudivý.

16.10.2023 3 z 5

Karanténa Karanténa Peter May

Kniha byla fakt dobrá, čtivá, děj mě opravdu bavil, měl spád. Za mým nízkým hodnocením tedy stojí osud postavy Pinkie. WTF? Já tedy nejsem lékař, ale tohle byl podle mě dost přehnaný konec, který mi zkazil pohled na celou knihu.

09.04.2021 2 z 5

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

Děj mě neskutečně bavil. Trochu pro mě byla překvapením postava Lydie, její roli v systému jsem si představovala jinak.

19.07.2020 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Začátek mě celkem nudil a říkala jsem si, kde je ten elán a napětí z Vesnice. Pak někdy kolem strany 200 to začalo a nemohla jsem přestat číst. Konec jsem dočetla na jeden zátah, prostě jsem potřebovala znát, jak to dopadne. Epilog a poslední jemu předcházející věta trochu kazí celkový dojem z příběhu, jako wtf? Trochu je mi líto, že příběh Laury a Adama končí, mohl to být dlouhý řetěz kriminálních příběhů, ale třeba přijde Trpková ještě s něčím lepším.

04.08.2023 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Nevím. Na to, jak je kniha dlouhá, nemá žádný dlouhý a propracovaný děj. Bavila mě, to ano. Zajímala. Ale prostě bych ji zkrátila, ani ne tak na polovinu, jako na čtvrtinu. Dlouhé pasáže dokumentů, dopisů apod. mě strašně nudily - přečteno rychločetbou, jinak bych to nedala.

04.11.2022 3 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Poprvé jsem četla celou ságu, když mi bylo čerstvých náct. Teď se k ní po letech vracím. Stále je to dobré, dokonce i více srozumitelné.

24.01.2022 5 z 5

Vánoční prasátko Vánoční prasátko J. K. Rowling (p)

Mně se to líbilo, i když už rozhodně dávno nejsem cílovka. Musela jsem furt přemýšlet, jak je mi líto mých hraček z dětství někde ztracených v pytlích na půdě. No měla jsem z toho skoro noční můry a výčitky svědomí. :-D

16.01.2022 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Kdysi jsem viděla i divadelní nastudování, ale ke knize jsem se dostala až teď po tolika letech díky čtenářské výzvě. Velmi silný a smutný příběh.

22.01.2020 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Občas mě nudily některé "příběhové" pasáže, ale asi sloužily k dokreslení děje a rozuzlení pachatele. Také jsem čekala víc komplikovaný děj, víc důkazů, poodkrývání pachatele postupně. Tady člověk až na konci na některé části řekl "aha, tak proto", ale uspokojivé to nebylo. Asi nejvíc mi vadily ožralecké epizody - ano, věděla jsem, že Harry Hole je alkoholik (taky proto jsem to četla, hezky se to hodilo do čtenářské výzvy), ale prostě do celkového děje to nezapadá natolik, aby to byla důležitá součást hlavní postavy, vynechat pár takových pasáží, kniha by byla stejně dobrá a člověk by se o nic neochudil.
Ačkoli dávám 3 hvězdy, kniha byla dobrá a recenze celkové série jsou příznivé natolik, že si další knihy s chutí přečtu.

17.05.2023 3 z 5

Věc Makropulos Věc Makropulos Karel Čapek

Čapek je pro mě vždycky sáhnutí po dobrém příběhu. Věc Makropulos mám na readlistu už velmi dlouho, až se stydím, že jsem se k tomu dostala teprve teď. Moc se mi líbil konec a zamyšlení se nad dlouhověkostí.

21.04.2023 4 z 5