Trhlina ekniha

Tahle kniha vznikla zvláštním způsobem. Po vydání mysteriózního thrilleru Strach se autorovi ozval člověk, který mu povyprávěl opravdu děsivý příběh. Jozef Karika jeho vyprávění zaznamenal, mnohá tvrzení ověřil, doplnil o vlastní zjištění a zpracoval v knize, kterou máte před sebou. Na jejích stránkách rozmotává velice tajemný, tragický a hrůzostrašný případ. Zároveň poodhaluje jednu z největších záhad Slovenska – nevysvětlitelné mizení lidí v pohoří Tríbeč. Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď. Titul na Slovensku získal ocenění Kniha roku 2016 v kategorii čtenářů. Román Jozefa Kariky byl jako jediný žánrový titul v historii nominován na nejvýznamnější slovenskou literární cenu Anasoft litera. Slovenský spisovatel Jozef Karika pracoval jako redaktor v televizi. Zaměřoval se především na politické a investigativní reportáže. Je držitelem Ceny Béla za nejlepší hororovou povídku a několika dalších novinářských i literárních ocenění. Debutoval knihou Zóny tieňa (2005), posléze vydal publikace Mágia peňazí (2007), KPMPZ (2007) a Brány meonu (2009). V USA vydal soubor esejí pod názvem Liber 767 (2009). V roce 2010 mu vyšla kniha pod názvem V tieni mafie (česky Ve stínu mafie, Knižní klub 2011), která se stala bestsellerem nejen na Slovensku, ale i v České republice. Také její volná pokračování V tieni mafie II – Čas dravcov (2011) a Nepriateľ štátu (2011) se zařadila mezi nejprodávanější knihy na Slovensku. Za romány Ve stínu mafie a Čas dravcov získal ocenění Zlatá kniha, které se uděluje za víc než patnáct tisíc prodaných výtisků. V letech 2012 a 2013 mu vyšel dvoudílný román Na smrť o přátelství a lásce, které se změnily na smrtelnou nenávist. V příběhu se mu podařilo spojit tři zdánlivě protichůdné světy – prostředí židovské mafie v New Yorku, nacistické Německo a první slovenský stát. V roce 2014 vydal svůj první mysteriózní thriller Strach a v roce 2015 pak thriller Tma....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356418/trhlina-UzL-356418.jpg 42869
Horory, Romány, Literatura slovenská

Vydáno: (ekniha), Argo

Trhlina, 2016

Kniha Trhlina

KristynaZak
dnes

Ztotožňuji se s komentáři níže - tedy, že se jedná o knihu na kterou asi jen tak nezapomenu. První polovina byla táhlejší, šlo o seznámení s Třibečem (velmi sympatické je, jak autor pobízí čtenáře ke "gůglení" faktografických informací) a aktéry knihy. To, co ale přišlo v druhé polovině knihy bych nikdy nečekala. Strach, úzkost, bušení srdce, husí kůže. Po dočtení knihy přišlo minimálně tříhodinové zírání do stropu, s myšlenkami na to, jak se v knize neobjevil žádný démon, litry prolité krve nebo násilí, ale byl to právě strašák s podobou každého z nás a tedy i našeho nitra.
Nepochybně jedna z nejlepších knih, pana Kariku dávám do oblíbených a těším se na další knihy - tedy až poté, co zpracuji tento zážitek.

petrzel
včera

Teda to byla jízda. Perfektní příběh od začátku do konce.

PetaZ
předevčírem

Poslechnuto jako audiokniha.. Začátek naprosto skvělý, prostředek začínal mít sestupnou tendenci.. Poslední čtvrtina opět probudila moji pozornost a konec zklamání.. Měla jsem za to, že se příběh nějak víc rozvine podle slibného začátku, ale přišlo mi, že došel autorovi došel dech a prostě to nějak ukončil... Škoda...

Lucc93

Teda, to byla jízda.. Stále jsem čekala, co z toho vzejde a uznávám, že jsem se těšila na konec, abych to měla už za sebou. Na druhou stranu je to čtivé a pořád Vás něco drží u příběhu setrvat.

Kathy77

Trhlina byla první knihou, kterou jsem od Jozefa Kariky četla a za mě fakt paráda. Děj příběhu se odvíjel pozvolna a udržoval v neustálém napětí. Oproti některým recenzím tady, mě vůbec nevadilo, že Igor ujížděl na pervitinu a ani není - z mého pohledu - podstatné, jestli jde o smyšlený nebo pravdivý příběh či výplod fantazie. Vůbec ne. Bylo to skvělé čtení a předčilo moje očekávání. Konec mě také nezklamal, jak tady několikrát zaznělo. Naopak. Nutí mě k přemýšlení a zdá se mi víceméně logický. Ano, dal se předpokládat a jsem ráda, že byl. Knihy s 'otevřeným koncem' mi nevyhovují :-). Také bylo zajímavé a fajn, že autor používal odkazy na různé weby a se čtenářem byl přes Igora často v kontaktu. Není to běžné a i to hodnotím jako další plus. Za mě tedy velká spokojenost, plné hodnocení a určitě sáhnu po další Karikově knize. Díky ;-)

Dera

Karika je za mě čtivý a dobrý vypravěč. Možná by bylo lepší, kdyby to byla úplná fikce. Vyprávění Igora, mimochodem uživatele pervitinu mě nutí abych si myslel, že tato droga opravdu prohlubuje paranoidní a schizofrenické stavy. Čtenář si prostě může tuto knihu vyložit mnoha způsoby a autor ostatně na to upozorňuje.

Lenka.Vílka

Hned na začátku řeknu, že mi chvíli trvalo, než jsem si zvykla, jak je kniha psaná. A protože jsem dubová hlava, ne, nekoukala jsem se po odkazech a nekoukala jsem se, zda je to mystifikace na 100%. Bylo to napsané čtivě (paradoxně, za mě víc první polovina) a poutavě, takže mě to vtáhlo a na tohle nebyl čas. Proto mi vadily ty vsuvky typu "klidně se podívej, ať víš, že nekecám", "nebudu zdržovat tím, jak jsem jí ukecal, ale prošlo mi to" a podobné. A zároveň jsem ovdivovala, že má ta ex-smažka takovou dobrou paměť. Ale na druhou stranu. Vážně? Ve spoustě věcí byl prostor místo paměti na pohádkářství a nikdo by nic nepoznal. (Autorova poznámka na začátku i na konci je velice trefná.)

(Moje alergie na frázi "vygůgli si to" málem dospěla do fáze, kdy jsem chtěla knihu hodit někam daleko!)

Ale zároveň to působí na čtenáře kvůli stylu vedení, že je přesvědčován, že to je pravda. Nebo taky není. Přeci jen, už je to i v anotaci: "Legenda, záměrná mystifikace, nebo děsivá skutečnost? Tuhle otázku si klade i autor. Předkládá strhující hororový příběh a nechává na čtenáři, aby našel odpověď." Kdyby to "psal autor", je to daná pravda. A nikdo by nic nezpochybňoval. Ani v případě, že by si to celé vymyslel on sám.

Takže, jak jsem si zvykla, bylo to hned lepší.

Ale proto je nutný počítat s tím, že první polovina je (někdo by použil termín "táhlá", což za mě úplně nesedí) trochu pomalejší, ale má to svoje opodstatnění. Někam do poloviny se skládají důkazy a dělá průzkum a teprve potom přijde ono "honění po lese".

Jenom jedna poslední poznámka. Ano, v Igorově vyprávění, je hodně děr a mezer a odporuje si. Občas jsem si připadala, že jeho logiku přejel kamion, ale to se dalo očekávat, ne? A sedělo to tam jako prdel na hrnec.

Jenom mě mrzí, že tuhle věc dělaj v Argu prostě rádi. Kniha vypadá tlustší, než ve skutečnosti, se svými 330 stranami, je. A když si potom někde v recenzi přečtěte, že do půlky "se nic neděje" a potom se nepodíváte na počet stran, ale jenom na její tloušťku v knihkupectví, možná vás to trochu odradí. A to by byla velká chyba :/

Ale jsem tedy hodně zvědavá na adaptaci. Nedávno film totiž dávali v televizi. Tak jsem myslela, že se jedná o normální film na dvě hoďky, ne že má dvě střihové verze. Tak si to potom porovnám ;)

PS: ta první pasáž, kdy se k debatě sejde ten záhadolog a skeptik, byla dokonalá. Jako si číst diskusi na téhle databázi :D

PS2: pamatujete na narážku na Kinga ve Strachu? Tady to bylo ještě lepší. Všichni doufám víme na co, že... ;)

Karin94

Pri tejto knihe ma napadne toľko slov, že by som vám vedela písať o tomto až do večera. Ale žiaľ nemôžem, pretože ak by som začala, nemuseli by ste ani čítať, keďže tomu nechápem od začiatku do konca. Napíšem pár stručných slov.
Kniha sa týka Igora, ktorý ževraj prišiel sám za samotným Karikom, a opísal mu príbeh, ktorý “vraj” zažil na vlastnej koži, a ktorý nájdete v tejto knihe.
Ja vám poviem iba jedno. Neverím ani pol slova z tohto príbehu. Všetko mi príde nereálne a nezmyselné.
Samotný príbeh je vlastne o Tribečskom pohorí v ktorom vraj záhadne miznú ľudia.
Ok. Beriem, je to pohorie, človek keď tam parádne zablúdi môže sa stratiť, umrie smädom a pod. ale v tej knihe, boli take kraviny opísané, že jednoducho ja som sa musela na tom vyslovene smiať.
A koniec, to bolo za mňa najväčšie sklamanie. Dúfam, že autor si toto iba vymyslel, a nepovedal mu to samotný Igor, pretože ak áno, tak chce iba dobre oklamať čitateľov s tým jeho prefetovaným mozgom. Akože ten koniec? Toto nie! Ešte tí zmiznutí ľudia sú viac reálnejší než samotný koniec knihy.
Celý ten príbeh a samotný Tribeč mi príde taký, pre mňa normálny. Áno, poviem to tak ako to cítim. Prečo nie? Z toho čo povedal Igor autorovi, mi príde Tribeč ako jedno velikanské pohorie, a pokiaľ nechodíte po vyznačených chodníčkoch, je samozrejmé, že sa tam môžte stratiť a potom žiaľ, môžte aj umrieť.
Ale otázka je, kde su tí ľudía z minulosti a všeobecne? Prečo sa ani jeden z nich nenašiel? Môj názor je taký, že asi popadali do nejakých šácht a podobne, a nie veriť preboha tým báchorkam čo povedal “nejaký” Igor. Igor navyše aj sem tam fetuje, takže to je ďalšia vec, prečo sa mi tomu nechce veriť.
A ešte čo by som dodala je to, že samotné pohorie Tribeča je asi jedno z Pohoria kde asi najviac na Slovensku miznú ľudia, a preto to chcú vlastne celé hodiť na Tribeč.
Nič pod tým samozrejme nie je. Ale kto tam samozrejme nepôjde, neuvidí na vlastné oči, asi ťažko tomu uverí. Aj keď zopár ľudí sa našlo ktorí povedali, že "pane bože, do Tribeča nikdy nepôjdem" ok, beriem. Nechcem byť hrdinka, aj ja mám po tejto knihe trocha rešpekt a zmiešané pocity, ale určite nie som za názor, že by som tam nikdy nešla.
Po ďalšie, kniha mi ako horor teda vôbec neprišla. Áno začiatok a stred knihy bol dosť napínavý teda pre mňa až hrôzostrašný až som čítačku musela otáčať na druhú stranu ale, keď sa na to takto spätne pozerám, nebolo to fakt nič. Robila som iba z komára somára. A z konca o ktorom ľudia hovoria, že by mal byť najhorší z celej knihy, tak ten sem prelúskala bez nejakého otáčania knihy a úplna pohoda.
Jednoducho, netreba veriť všetkému pri ktorom je napísané "horor", bolo to aj pri tejto knihe tak, a bolo to tak u mňa pri XY kníh (takisto je to aj pri filmoch)
No a na záver ešte dodám, aby som vám neprišla taká že na knihu len kýdám. Absolútne nie, ak by sme brali knihu len ako "fikciu", tak by bola bezchybná!!!! Slovenský spisovateľ Jozef Karika to napísal fakt excelentne a bravúrne, čo je podľa mňa pri takom slovenskom a zahraničnom spisovatelovi riadny rozdieľ, keď si prečítate takú aj takú. Ale pri Karikovi som ten pocit nemala, tam by som pri tom písaní nevedela zistiť, či je to slovenský spisovateľ (keď neberieme do úvahy, že tam boli slovenské mená) takže fakt klobúk dole
Igor a spol. tí ľudia boli čistí blbci. Ak v Tribeči boli tak, ako je aj písané v knihe, tak no coment vážne! Ani jeden nebol pre mňa sympatický a Igor? Prefetovaný magor, čo sa rozhodne prísť za Karikom, a vyrozpráva mu "akože" pravdivý príbeh. No verili by ste mu vy?