geimz geimz komentáře u knih

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

Pratchett si ma svojou Zemeplochou získal hneď pri prvých stránkach Barvy kouzel (škoda, že celkom neskoro). Je to krátka jednohubka, pri ktorej si človek príjemne oddýchne od všetkých tých k smrti vážnych fantasy a len sa baví absurditou sveta a postáv v ňom. Popravde skutočného vtipu som tu až tak veľa nenašiel, no príliš na tom nezáleží, keď sa človek baví príbehom od začiatku do konca. A dalo by sa aj polemizovať o tom, že celý príbeh je stavaný na schéme zajatie-útek, no nech sa cez okraj sveta prepadnem, ak to nie je zábavné. Uff, a teraz si musím nejak nájsť čas na zostávajúcich 39 dielov.

„Zabloudili jsme do místa s vysokým magickým nábojem,“ odpověděl. „Neptej se mě jak vysokým. Kdysi dávno tady muselo být uměle stvořeno neobyčejně mocné magické pole a to, co cítíme, jsou následné jevy.“
„Přesně,“ pochválil ho kolemjdoucí keř.

23.03.2015 4 z 5

Lunapark Lunapark Stephen King

Vďaka svojej krátkosti príjemná jednohubka s nádychom nostalgie, no zároveň som od nej nedostal to, čo som očakával. Čo samozrejme nemusí byť na škodu, a King v postavách a v tom ľudskom príbehu znova exceluje, no to mystično v pozadí, tiahnuce sa od začiatku knihy, je (hlavne v kontexte s autorovou tvorbou) slabučké a v závere aj antiklimatické. Jazdu som si užil, no v Lunaparku sa zrejme už druhýkrát nezveziem.

22.03.2015 3 z 5

Policie Policie Jo Nesbø

Polícia ako (dúfam, že len dočasné) ukončenie série funguje takmer perfektne. Máme tu vraha policajtov, ktorý svoje obete morduje od začiatku knihy do konca, takže posledná Holeovka má rýchly spád a dusnú atmosféru, tradične ponúka zvraty na každom kroku a má opäť výborné vyvrcholenie. Určitej schéme sa Nesbø pri písaní svojich detektívok nevyhne, preto by bolo fajn, keby v prípadných ďalších dieloch trochu osvieži formát niečím, čo vybočuje z jeho štýlu. To však nie je kritika, na to si čitateľ pri Holeovkách už určite dávno zvykol. Mám mierne výhrady k istým neuzatvoreným dejovým linkám a postavám, no vyzerá to tak, že ďalší diel sa môže stať skutočnosťou, a v tom prípade verím, že Nesbø zakomponuje tieto postavy do ďalších kníh, ako to aj často robil pri tejto sérii. Ak však nevyjde ďalší diel, smútiť nebudem, pretože Harryho séria odišla na vrchole síl v tomto strhujúcom románe.

16.03.2015 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Odklon od čistokrvnej detektívky s thrillerovými prvkami na čistokrvný thriller s detektívnymi prvkami pôsobí v Prízraku ako veľmi príjemné osvieženie oproti ostatným dielom. Kniha sa číta od začiatku do konca jedným dychom (ja viem, ako aj ostatné Nesbovky, no tu predsa len ešte o stupeň viac) a Harry síce občas pôsobí ako Terminátor, ale to neberiem za negatívum, Prízrak je jednoducho akčnejšie stavaný a svedčí mu to. Neobsahuje žiadneho sériového vraha, ale jednu vraždu, osobnú zainteresovanosť Harryho v prípade a nepríjemné drogové prostredie, ktoré pomaly ale isto zožiera každú postavu v Prízraku. A aby som nezabudol, aj koniec s poriadnym cliffhangerom. Má jednoducho všetko, čo si od Nesba môžem priať.

08.03.2015 5 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Harry po ôsmy krát, a tentoraz naozaj vynikajúco. Snehuliak už sám o sebe nastolil dosť vysoký štandard, no podľa môjho názoru ho Levhart prekonal a zatienil. Obsahovo najdhlšia Holeovka, no zároveň aj najbohatšia (možno s výnimkou Červenky), a naviac osviežená o nebezpečné výlety do Afriky. Nesbovi sa možno dá vyčítať tá istá schématická kostra pri každej knihe, no keď je každý krát príbeh tak setsakramentsky kvalitný, veľmi ľahko sa to dá prehliadnuť. A ako inak, kniha je plná zvratov a vrah odhalený tradične tesne pred koncom, čo vždy pridáva na napätí, ktoré je zavŕšené na úpätí konžskej sopky. Už sa neviem dočkať, akú odysseu si Harry ešte bude musieť zažiť na konci svojej cesty. Hor sa na Prízrak.

06.03.2015 5 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Kvalitatívny zosun tretieho dielu, ktorý je síce stále relatívne zábavný, no nosná dejová linka príliš nenadchne, a aj ten počet skutočne vydarených fórov je poriadne zredukovaný. Najhorší aspekt je však pomaly sa prikrádajúca nuda zhruba po polovici knihy. Snáď štvrtý diel trilógie nahodí latku o čosi vyššie.

22.02.2015 3 z 5

Terror Terror Dan Simmons

Terroru sa nedá uprieť literárna kvalita a atmosféra, no to je tak všetko. Podľa obsahu som čakal mrazivý horor s fantastickými prvkami, no nakoniec som sa dočkal len neuveriteľne naťahovaného príbehu o prežitie. Táto kniha totiž nedokáže opodstatniť svoju dĺžku, mohla by byť kľudne aj o 300 strán kratšia, a čitateľ by o nič neprišiel. Tie desiatky strán dlhé opisy preberajúce všetko od plachiet až po kuchárovu pec sa stali po pár sto strán naozaj neznesiteľné, postavy sú ťažko stotožniteľné, a nepomáhajú ani flashbacky, no čo ma najviac pri čítaní ubíjalo, bola absencia poriadneho deju. Ja chápem, že ide o boj o holý život, s mrazom, nedostatkom potravín a tajemným netvorom, no tohoto všetkého sa človek veľmi rýchle preje, ak sa v knihe deje také minimum (a aj ten netvor, ktorého pasáže činia knihu znesiteľnejšou, sa v nej vyskytuje naozaj len zlomok času). Kolosálna nuda.

14.02.2015 1 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Nepopieram kvality tejto knihy, no po zhruba polovici som ju odložil, s nezáujmom ju niekedy znova otvoriť. Svet je zaujímavý, a aj niektoré postavy stoja za to (Vandemar, Croup), no zvyšok ma nezaujal natoľko, aby som sa brodil ďalej tým zmäteným príbehom, ktorý mi nič nehovorí. Nič pre mňa.

29.01.2015 3 z 5

Jak drahé je zdarma? Jak drahé je zdarma? Dan Ariely

Ako študent ekonomiky som si vždy pokladal otázky pri rôznych klasických teóriách a ekonomických pravidlách - ako to je v skutočnosti? Predsa ľudia v reále nemajú dokonalé informácie, nerozhodujú sa vždy len na základe ceny, do ich rozhodovania vstupuje nespočet ďalších faktorov, ktorým sme sa v našich zjednodušených modeloch nevenovali. A Ariely odpovedá na väčšinu týchto otázok, a to spôsobom, ktorý zaujme každého človeka, pretože popisuje iracionálne správania nás všetkých v toku bežných dní.

09.11.2014 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Ďalšia výborna Holeovka, ktorú radím hneď po Snehuliakovi a Červenke (mojej najobľúbenejšej). Veľa priestoru na stránkach dostáva samotný vrah, no čitateľ čoskoro zistí, že ide (pri Nesbovi ako inak) o čosi väčšie a opäť má do posledných strán len určité tušenia, pričom Nesbo ho zase brilantne vedie za nos. Mimochodom celý záver knihy je fantastický, vrátane rozuzlenia a samotnej scény na letisku. Do absolútneho hodnotenia mi však stále niečo chýba.

02.11.2014 4 z 5

Jméno větru Jméno větru Patrick Rothfuss

Táto kniha je ako dokonale obrúsený diamant. Rothfussov jazyk totiž dokáže aj pri tých najbanálnejších veciach, ktoré práve jeho postavy robia, čitateľa totálne vcucnúť do deja a vypluť až po poslednej strane. Naviac ponúka fantastické postavy a príbeh, ktorý sa na povrchu môže zdať ničím výnimočný, no v skutočnosti je veľmi nevšedný, jednak svojimi myšlienkami, ktorých nachádzať medzi riadkami je čistá radosť, a jednak svojím realizmom, ktorým maže zažité hranice fantasy žánru. Životnému príbehu Kvotha som prepadol po prvých stranách, tak so Strachom múdreho muža ani neváham.

01.09.2014 5 z 5

Jméno větru II. Jméno větru II. Patrick Rothfuss

Nie je to (tak ako prvá časť) na čistých 5, ale ja som si Meno Vetru zamiloval už od prvých strán. Naviac táto kniha obsahuje najkrajšiu pasáž oboch častí - dokonalú Baladu o sirovi Savienovi Traliardovi, spievanú Kvothem v Eoliane.

01.09.2014 5 z 5

Mrazivý polibek Mrazivý polibek Richelle Mead

Ja žasnem. Žasnem, koľko ľudí považuje tento brak za literatúru. Ehm, chcel som povedať kvalitnú literatúru. Ok, keby mám 13, iné pohlavie, a upírov poznám len tých trblietavých, možno by som kúzlu tejto idiotskej ságy podľahol (čo zrejme vysvetľuje tunajšie nadšené päťhviezdičkové hodnotenia a komentáre typu "Úplně nejbožejší knížka, co jsem kdy četla"). Bohužiaľ, nie som nič z hore spomenutého. Som človek, čo si cení kvalitný príbeh, trojrozmerné postavy, autorov cit pre detail a vôbec všetko, čo robí knihu dobrou. A nič z tohto sa mi nedostalo ani v prvom dieli, ani v tomto. A moja trpezlivosť sa už vyčerpala, takže sa pustím do hodnotenia samotnej knihy, aby som to už mal z krku.

Po prvej knihe som bol relatívne rozhorčený z absencie deju a dúfal, že Mrazivý polibek (ach, už len ten názov mi mal napovedať, že to nie je nič pre mňa) to napraví. A že to vyzeralo nádejne. Rose s Dimitrijom na začiatku cestujú do domu slávneho strážcu, ktorý ju má preskúšať, len aby ich našli všetkých zmasakrovaných. Hovorím si dobre, to sa nám to začína zhurta, nože sem s ďalšími stranami. A tam sa tak to moje nadšenie skončilo. Pretože ďalších 100 strán treba využiť načo? Samozrejme na riešenie vzťahov, ako Rose+Dimitrij, Lissa+Christian, Rose+Mason. Budú, nebudú? Dá jej pusu, nedá jej pusu? Juuuj, toľko napätia, že z toho zaspať neviem. Vianočné prázdniny strávené na lyžovačke v horách? To znie ako senza nápad, len dúfam, že sa tam tá Rose dá už konečne dokopy s chudákom Masonom, lebo moje nechty to dvadsaťštyrihodinové obhrýzanie už nevydržia. Ale nie, Rose, si uvedomila, že s Masonom nechce byť, že ľúbi len svojho vysnívaného trénera Dimitriho! To bol šok, aký som v literatúre ešte nezažil. Ale pre toto predsa knihy čítam, pre tú radosť z teenagerských ľúbostných trojuholníkov. Ale nie, Mason spolu s ďalšími dvoma osobami, ktoré určite majú nejaké mená, v zlosti utiekol napadnúť takmer nezničiteľnú skupinu Strigojov, pretože predsa treba s tou hrozivou situáciou niečo urobiť! A Rose pochopiteľne zavolá dospelých strážcov, aby im to oznámili a oni sa mohli vydať pátrať...nie? Ide tam sama, len s Christianom? No dobre, veď už je na tej akadémii skoro celý rok, nejakých pár zmutovaných upírov jej nemôže robiť problém, takej tvrďáčke. A že sa tento náznak deju odohráva zhruba 40 strán pred koncom knihy? No a čo, šak Rose zabije dvoch Strigojov, pretože jej náhrada za Dimitrija (ktorého meno som počas písania už zabudol) sa nechá celkom stupídne zamordovať! Ale nie, bol to hrdina, a mne ide srdce puknúť žiaľom.

Žiaľom, že som sa do tohto literárneho skvostu vôbec niekedy pustil. Ale dosť bolo irónie, nemôžem tú knihu stále len zhadzovať. Má totiž jedno veľké pozitívum. Tú nepopísateľnú eufóriu, keď sa človek prebojuje na poslednú stranu.
Hurá, a teraz smelo na Twilight, nech si spravím chuť!

25.08.2014 1 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

„I kdyby to byl jen sen, je to pěkný horor,“ ozvala se Mella. „Zničit planetu kvůli stavbě dálnice.“
„Už jsem slyšel horší,“ vykládal Ford. „Četl jsem o jedné planetě kdesi v sedmé dimenzi, z které si udělali kouli v intergalaktickém barovém kulečníku. Zapadla rovnou do černé díry. Deset miliard mrtvejch.“
„To je šílenství,“ usoudila Mella.
„Ano, a ten šťouch byl jen za třicet bodů.“

Šialené, bláznivé, s ohromným množstvom vtípkov, len tak trochu v tieni legendárneho prvého dielu.

24.08.2014 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Na piedestáli pre mňa stále ostáva Červenka (prečítaných 6 Holeoviek). Nesbø tu zapája prvok, ktorý ešte nepoužil, a ktorý mi, ako milovníkovi záhad v rôznych prípadoch, urobil po vôli - a to šifry, resp. šifru. Pentagram je opäť veľmi šikovne rozohratá detektívka, v ktorej viete kde a ako, ale neviete prečo. Ako tradične, motív a vraha sa čitateľ dozvie až tesne pri konci, po obligátnom zatknutí podozrivého, z ktorého sa samozrejme vykľuje nevinný (ako sa to vezme). No tentokrát mi aj motív aj samotný vrah nedokázali priniesť ten "wow" faktor, ako pri ostatných Nesbøvkách. Tým nechcem povedať, že kniha je predvídateľná, alebo že nestojí za to - to vôbec nie, no po mrazivom Snehuliakovi a famóznej Červenke som čakal ešte trocha viac. To ale neplatí o zúčtovaní s Princom, ktoré sa tiahlo celú knihu - to je dokonalé, a som rád, že kniha zakončila práve pri tomto.

10.08.2014 4 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Zrejme ten priemerný zážitok z Nemesis bol spôsobený tým, že knihu som nečítal, ale vypočul si skrátenú rozhlasovú hru. Aj tu sa nachádzajú nejaké tie zvraty, no sú podstatne menej pôsobivé, než u Nesbøvých iných kníh. Na Pentagram však idem s chuťou.

07.08.2014 3 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Nesbø tentokrát naplno ukázal, v čom tkvie jeho sila ako v rozprávačovi. Na poli pár sto strán dokázal rozbehnúť príbeh vyšetrovania v prítomnosti doplnené príbehom z druhej svetovej, kapitolmi z pohľadu samotného vraha, odstrániť pre Harryho dôležitú osobu a tým pádom uviesť postavu Princa do ďalších kníh, zoznámiť nás s nórskymi neonacistami a predovšetkým toto všetko zvládnuť tak, aby kniha nepôsobila príliš prekombinovane alebo nepochopiteľne. Dovolil si dokonca zájsť ešte trochu ďalej a vrahovi pripísať jednu ďalšiu chorobu mimo rakoviny. No ono všetko v posledných stránkach znova, ako pri Nesbøvých iných knihách zapadne na svoje miesto a všetko dostane dokonalý zmysel. Počíňanie vraha, jeho identita, motívy, a jednoducho všetko, kvôli čomu človek detektívky číta. A ak som písal o Šváboch, že sa jedná o výbornú detektívku, tak tu len skladám klobúk pred majstrom Nesbøm a jeho Červenkou.

07.08.2014 5 z 5

2001: Vesmírná odysea 2001: Vesmírná odysea Arthur Charles Clarke

Fascinujúca kniha. A nehovorím to preto, lebo sa z nej kult, alebo preto, že je mnohými označovaná za najlepšie sci-fi. Vravím to preto, lebo to je jednoducho fakt. Clarke tu hlavne v druhej polovici (i keď úvod s opoľuďmi som si vychutnával) rozvíja také myšlienky, a prostredníctvom Bowmana navštevuje také miesta, až mi rozum zastáva. A to môžem o konci povedať dvojnásob. Snáď mi ešte film, ktorý som doposiaľ nikdy nevidel, osvetlí pár vecí a ja si budem môcť odyseu vychutnať naozaj naplno.

04.08.2014 4 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Čo povedať, čo už nebolo o tejto kultovej knihe vyslovené - jednoducho najlepšia detektívka všetkých čias s fantastickým nápadom, prevedením a spádom. A finálne rozuzlenie je jedna obrovská knižná delikatesa.

03.08.2014 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Veľký kvalitatívny skok oproti Netopýrovi. Švábi dokážu totiž čitateľa pripútať na stoličku/gauč/posteľ/záchodovú misu alebo hocikam, kde radi čítate, a nepustiť až do konca. Pre mňa to je prekvapenie, pretože som nečakal až taký posun oproti jednotke (aj keď so mnou budú mnohí iste nesúhlasiť). Vyšetrovanie je zaujímavé, postavy majú značné charakterové rysy, vďaka ktorým nezapadnú do priemeru, ale naopak vyčnievajú, thajská kultúra je tu (narozdiel od austrálskej v minulej knihe) podaná neuveriteľne pútavo a uveriteľne, znečistený a vlhký vzduch Bangkoku som dýchal spolu s Harrym. Už tu sa začína prejavovať to, v čom je Nesbø v moderných románoch oproti iným autorom neprekonateľný - a to neskutočné množstvo detailov s vypiplanou zápletkou. Švábi nie sú dokonalí, pointa nie je mind-blowing, vrah sa nezapíše do histórie detektívok - no je to poctivá, výborná detektívka okorenená exotickým prostredím. A teraz s chuťou na Červenku.

01.08.2014 4 z 5