Jak drahé je zdarma?

Taky si namlouváte, že máte svá životní rozhodnutí pod kontrolou? Myslíte si třeba, že nikdy nenaletíte na kouzelné slovíčko "zdarma"? Nebo že lék, který je drahý, je také automaticky účinnější? Tato kniha vám ukáže, že tomu tak není. Při rozhodování nás ovlivňuje spousta skrytých, iracionálních faktorů - od rozbouřených emocí přes společenské zvyklosti a předsudky až po rafinované marketingové triky. Autor této vysoce ceněné knihy vám na konkrétních, překvapivých příkladech, které jsou podloženy jeho výzkumy, předvede, jak se rozhodovat lépe - a jak už nikdy nesednout marketingu na vějičku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/59_/59782/jak-drahe-je-zdarma-OJ1-59782.jpg 4.4191

Predictably Irrational: The Hidden Forces That Shape Our Decisions (2007)

Literatura naučná, Ekonomie a obchod
Vydáno:, Práh

roso.mak

Kniha podle názvu působí trochu jak takové ty podnikatelské žvásty, ale nebojte, je úplně o něčem jiném.

Nikdo vám tam nebude cpát jak rychle zbohatnout, ale naopak se dozvíte něco o sobě a o lidském chování (nejen stádním) a možná se příště nenecháte při nákupu nachytat.

adorjas

Mňa tento psychológ/ekonóm a jeho behaviorálna psychológia veľmi, veľmi baví. Vysvetlenia jednoduché aj pre laikov, experimenty zrozumiteľné. Doporučujem.

Andi

Pěkné. Zajímavé experimenty dokazující iracionalitu lidského chování a o tom jak snadno jsme ovlivnitelní.

dlabikk

Za mne dobrý. SLovo ZDARMA se mnou také dělá divy :o) Tak snad si z toho něco do budoucna vezmu a přestanu utrácet!

LadyHip

Zábavnou formou podané zajímavé informace. Rozhodně stojí za přečtení i za zamyšlení, i když nemám pocit, že by se mi život díky téhle knize nějak dramaticky změnil :)

zuzana4587

V knize je opravdu hodně experimentů, což velmi vítám, přičemž nemálo z nich mě zaujalo a uvědomila jsem si, jak vliv slova ZDARMA působí i na mě. Nicméně jsem, jako u jiných knih, nezažívala ten pocit "už se nemůžu dočkat, až budu zase číst". Kniha se čte dobře a srozumitelně, a pár rad si do života odnesu, ale dvakrát ji číst určitě nebudu. Za mě 3 *.

ber-tram
20.11.2017

Množství zdejších hodnocení i komentářů odráží popularitu knížky - napsané snesitelně ukecaně a přesvědčivější spíše v pasážích, kde se experimentuje, než moralizuje.

dasach
23.09.2017

Zajímavé závěry o lidském rozhodování podpořené výzkumy. Také mě zaujaly příběhy z autorova života, kdy i o svých hrozných zkušenostech píše vtipně. Kniha je psána lehkým stylem a dobře se čte.

nani_nka
25.08.2017

Knižku nám ako študentom odporúčal profesor na strategickom manažmente, kde nám predčítal niektoré strany z knihy s tým, že ide o naozaj veľmi zaujímavú knižku. A tak som sa rozhodla, že si túto knihu prečítam celú. Je v nej obsiahnutých viacero veľmi zaujímavých prieskumov, na základe ktorých čitateľ zisťuje aké vplyvy na nás pôsobia pri našom rozhodovaní. Musím vyzdvihnúť to, že autor túto knihu napísal naozaj veľmi zrozumiteľne a prijateľne pre všetky typy čitateľov. Niektoré prieskumy mám stále uložené v pamäti a sem-tam nimi aj niekoho ohúrim :)

Zarganwar
03.06.2017

Ke konci jsem už ztrácel dech a jednotlivé výzkumy mi připadaly podobné, ale i tak zajímavé.

Mercatino
25.03.2017

Vždy jsem věděl, že dělám chybná rozhodnutí. Mnoho takových věcí, kterým jsem nepřikládal velký význam. Tato kniha mi jasně ukázala, že pokud děláte špatná a chybná malá rozhodnutí, tak takové chyby se můžete dopustit i při rozhodnutí velkém a důležitém pro život. Kniha je přínosná i přesto, že nedává konkrétní návod JAK, ale řeší otázku PROČ. Experimenty jsou opravdu zajímavé a docela dost pobaví. Shrnutí poté v jedné větě nebo odstavci bylo zcela jasné a říkalo jednoduše, že chyby pokud si uvědomíme, můžeme napravit a můžeme na nich pracovat. Proto se mi tato kniha líbí. Pan Ariely nám ukazuje v této knize směr, ale cestou musíme jít sami.

Eldar80
08.01.2017

Celá kniha se velmi hezky četla a tohle určitě ocení každý, kdo není zvyklý na čtení naučné literatury. Styl psaní byl totiž velmi přístupný pro všechny čtenáře, až jsem měl chvílemi pocit, že se jedná o články pro nějaký časopis. Na můj vkus byl tedy text až příliš laický a uvítal bych, kdyby jednotlivé problémy byly rozebrány do větších psychologických podrobností.
Dan Ariely v knize vysvětluje, proč se my lidé ve skutečnosti vůbec nechováme racionálně, jak předpokládá klasická ekonomika. Knížka je tak vlastně čtivým úvodem do behaviorální ekonomie. Co mě na knížce zklamalo, tak byla chybějící lokalizace do českých reálií. Přece jen si myslím, že málokdo přemýšlí v dolarech a tak byla škoda, že si to člověk někdy musel přepočítávat.
Kniha začíná úvodem, kde Ariely vysvětluje jak se dostal k této problematice a pak následuje 13 různých zamyšlení, které souvisejí s penězi a nakupováním. Všímá si jak cena a peníze ovlivňuje naše myšlení, chování a společenskou morálku. Ukazuje jak neekonomicky se často chováme a jak velký vliv na nás má placebo efekt. Jednoznačně doporučuji k přečtení. Kniha je velmi přístupná a myslím, že všechny informace v knize jsou jak zajímavé, tak hlavně užitečné. Mě osobně však zklamalo příliš laické podání. Uvítal bych text odbornější. 85%

baru_h
05.12.2016

Zajímavá kniha, která představuje na spoutstě 'pokusech' jak se lidi chovají, jak náš mozek pracuje a různé finty

estwen
16.10.2016

Čtivou a jednoduše pochopitelnou formou popisuje fungování lidí ve světě reklamy. Poté přechází do rozebrání celého rozhodovacího procesu člověka. Je to populární, je to naučné, je to čtivé, je to jednoduše schroupatelné, je to in :) co víc si přát :)

momo01
09.06.2016

Autor zajímavě popisuje některé aspekty toho, jak přemýšlíme a podle čeho se rozhodujeme. Vychází z kvalitních zdrojů (např. Kahneman :-)) a je až neuveřitelně kreativní ve vymýšlení nových experimentů a vytváření hypotéz.
Výzkumný soubor je bohužel většinou omezený jen na studenty prestižních amerických univerzit. Tato skutečnost omezuje možnost zobecnit výsledky na celou populaci, což autor bez okolků dělá. Jako čtivý vhled do tématu je kniha fajn, pro hlubší studium doporučuju Myšlení pomalé a rychlé.

Tatsume
28.05.2016

Každému, kdo chce na sobě pracovat, bych před čtením Kyosakiho, Carnegieho a podobně doporučila přečíst si tuhle knihu. Je v ní spoustu nápadů, jak si drobnými fígly hodně usnadnit (a vylepšit) život.

Kniha je čtivá, opravdu snadno srozumitelná a členěná do krátkých kapitol s jasně formulovanou myšlenkou.

s.mirka1
10.01.2016

Skvělý pohled na lidskou mysl .... :)) :)) V době čtení knihy se mi stalo, že i já se nechala " nachytat " a to dokonce při stejně popisovaném chytáku v knize :)):)) Opravdu s podivem, jak se my, co se pokládáme za racionálně smýšlející lidi, chováme někdy v běžných situacích naprosto iracionálně ... :))

parxel
11.09.2015

Velmi zajímavá kniha, která vám na příkladech jednoduchých experimentů vysvětlí spoustu věcí z oblasti behavirorální ekonomie a odpoví na nejrůznější otázky např.: proč máme tak rádi věci zdarma, co může ovlivnit volbu partnera, jakým způsobem ovlivňují emoce naše rozhodování.

Mimoto jsem si konečně od někoho přečetl a potvrdil, to co jsme si dlouhá léta myslel a sice, že klasická ekonomická teorie je postavená na předpokladu, že se jedinci chovají racionálně. Dan Ariely naopak tvrdí, že se jedinci sice nechovají racionálně, ale podle určitých zákonitostí (pravidel), které lze zkoumat.

Monicay
11.04.2015

Je překvapivé, na co všechno lidé při rozhodování o svých nákupech slyší. Oceňuji, že autor dal dohromady tolik různých výzkumů. Kniha je psaná čtivě.

Anya636
20.02.2015

Jedním slovnem vynikající! Každý princip v knize mne velmi zaujal a velmi často se mi stává, že si v běžných situacích vzpomenu na konkréní myšlenku. Čte se velmi příjemně a je plná zajímavých objevů, které autor empiricky ověřuje. Určitě se vrhnu i na jeho další knihy.

Eressea
10.12.2014

Druhá Danova kniha (Intuici jsem četl dříve) už ve mě nezanechala tak silný dojem jako ta první. Některé kapitoly byly výborné, jiné ve mě vyvolávaly skeptické reakce. Jinak ale důležité myšlenky, které určitě jednou prošly myslí každého z nás, krásně zabaleny v na pohled obyčejné knize. Jen škoda toho množství chyb, ale za to už Dan nemůže.

geimz
09.11.2014

Ako študent ekonomiky som si vždy pokladal otázky pri rôznych klasických teóriách a ekonomických pravidlách - ako to je v skutočnosti? Predsa ľudia v reále nemajú dokonalé informácie, nerozhodujú sa vždy len na základe ceny, do ich rozhodovania vstupuje nespočet ďalších faktorov, ktorým sme sa v našich zjednodušených modeloch nevenovali. A Ariely odpovedá na väčšinu týchto otázok, a to spôsobom, ktorý zaujme každého človeka, pretože popisuje iracionálne správania nás všetkých v toku bežných dní.

Finskej
16.09.2014

Knih, které si nárokují, že jejich autor něco ví o člověku, je spousta. V drtivé většině případů to ale není až zas taková sláva a jen vzácně nám někdo sdělí skutečně zásadní a pravdivá zjištění o nás samých. Dan Ariely JE tím vzácným případem a je radost si počíst, jak iracionální jsou všichni kolem nás. I v nás. Prostě všude. (Kromě toho se vznáším blahem ze skutečnosti, že konečně někdo vědecky doložil, že člověkem vždycky pudy mávaly, i když si myslel, jak je dávno pohřbil pod nánosem civilizace...)

Modrina
03.09.2014

K téhle knížce jsem se dostala náhodou - a jsem za ni moc ráda. To je prostě dokonalé!! Leccos víme sami, leccos si (neradi) uvědomíme, ale na leccos bychom nepřišli ani ve snu. A s něčím nesouhlasíme. Jak říkám - dokonalé. :)

ichinose
12.03.2014

Já Dana prostě žeru. Od knih, přes přednášky, články, po aplikace na mobilní telefony. Je vtipný, jeho výzkumy a styl, jakým je předkládá běžnému čtenáři, je poutavý a čtivý. Takto mě snad žádný jiný autor, který nepíše beletrii, neuchvátil. Už mám vše přečtené a chci víc, pane Ariely!

Jack Bauer
13.06.2013

Velmi čtivě popsaná psychologie iracionálního chování každého z nás v běžném životě.Ani ti nejlepší lidé nejsou imunní vůči pokušení. I ti nejslušnější se někdy nechají svést a přivřou oči nad něčím špinavým. Dan Ariely zde zajimavým způsobem spojuje ekonomii s psychologií.

immortal-party
11.11.2012

úspěšný pop psychologicko-ekonomický jakože naučný bestseller. pozřete jej rychle a (možná i) s chutí, jako když si v restauraci s přáteli objednáte jídlo jako první. Ariely prostě potvrzuje, že každodenní jednání, nad kterým jste se ani v nejmenším předtím nepozastavili, není vůbec individuální, ale prachobyčejně totožné s okolím - masou.

dalimoni
05.04.2012

Čtivé, zajímavé, inspirující, opravdu dílo, které se čte velmi dobře o věcech, které zažíváme v oblasti rozhodování. Podloženo experimenty, které dokazují, že lidé se ne vždy chovají racionálně. Kniha nám může poradit, kde se vyvarovat chyb při rozhodování v běžných životních situacích. Pro mě opravdu velmi milé překvapení a skvěle jsem se u čtení pobavil.

Melic
28.09.2011

"Nesuď knihu podle obalu" se zde projevuje v plné míře. Téměř amatérsky vyhlížející knížka ukrývá velice originální a zajímavé myšlenky. Autor na základě vlastních zkušeností a vykonaných experimentech poukazuje na nelogičnosti v lidském jednání. A to sice způsobem, který musí zaujmout snad každého. Jedná se o věci z běžného života, jako je rozhodování, co se nám líbí, jakým způsobem jakožto lidé podvádíme a pdobně. U mě 5* a doporučuji k přečtení, kniha pobaví, zaujme i obohatí myšlení.

PS: Tady si dovolím přidat malou video-ukázku z Danovy přednášky, pro neangličtináře není problém zvolit si české titulky (přímo pod videem):