geimz geimz komentáře u knih

Dallas 63 Dallas 63 Stephen King

Atentát na JFK je historická udalosť, ktorá ma odjakživa fascinovala, preto sa nemôžem ubrániť istému sklamaniu, že táto kniha nie je tak celkom o ňom. Na druhú stranu, odhliadnuc od tohto faktu, King tu opäť exceluje v postavách a vykreslení doby. Nemohol som sa ale ubrániť istej nude, ktorá prišla zhruba v prostriedku knihy, keď príbeh stagnoval v rokoch pred atentátom, George/Jake si získaval srdcia ľudí v Jodie a chodil na rande so Sadie a napätie začalo pozvoľna opadávať. Ako sa ale príbeh blížil do finišu, všetky diely postupne zapadli do skladačky a aj to, čo sa zdalo byť v príbehu nadbytočné, dostalo svoj zmysel. Obzvlášť od nakladačky, ktorú Jake dostal, chytila kniha nový náboj a osudovosť znova začala hrať prvú rolu. Prvý návrat do roku 2011 po zachránení Kennedyho je ohromujúci a desivý zároveň, samotný koniec knihy je nádherný. Kingov syn by mu mal so zakončeniami kníh pomáhať častejšie. 80%

01.08.2014 4 z 5

Vampýrská akademie Vampýrská akademie Richelle Mead

Pustil som sa do Vampýrskej akadémie, pretože som chcel vidieť, čo je na tejto sérii také iné a prečo zbiera také vysoké hodnotenia (nie len na tejto stránke, ale aj na zahraničných). Zároveň som ale musel prekonať svoj odpor ku všetkému, čomu sa v dnešnej dobe hovorí upír a k násťročným hrdinkám, ktoré bojujú proti nejakému univerzálnemu zlu a zároveň si získavajú srdce "toho dobrého" upíra. Moje obavy sa (zatiaľ) nepotvrdili, hlavná hrdinka je sympatická - aj spolu s Lissou - upírske univerzum je dostatočne zaujímavé a aj to získavanie sŕdc sa dá nejak prekusnúť. ALE - s čím mám veľký problém - je neexistujúci príbeh takmer do posledných 40 strán, resp. existujúci, ak by som za taký považoval hašteriace teenagerky, nákupy v obchoďáku či tréningy s vysnívaným Dimitrijom. A práve to sa nedá odpustiť. Kniha robí celkom dobrú prácu v uvádzaní príbehu do ďalších častí, no pritom v prvom dieli až do konca absentuje akýkoľvek dej - ak nerátam občasné mŕtve zvieratá. Takže na konci ostávam celkom rozhorčený, s nechuťou na ďalšie diely, ak sa mám zase boriť dvesto stranami, len aby som našiel náznak príbehu. Veľmi priemerná kniha, a to nezachráni ani konečné rozuzlenie s Viktorom či Natáliou. A nechcem brať nikomu jeho názor, ale tie 5 hviezdičkové hodnotenia sú zcestné, pretože táto kniha na to jednoducho nemá kvality. Do Mrazivého polibku (už len z toho názvu mi je ťažko od žalúdka) sa ale asi napriek tomu pustím a budem dúfať v lepší zážitok, lebo kniha je veľmi stroho napísaná a rýchlo sa číta, stačí už do toho pridať len nejaký dej a bude to ok.

26.07.2014 3 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Toto je vskutku výborná kniha, a ešte na to, že je to Kingova prvotina, len smekám. Vďaka malému počtu strán nemá šancu začať nudiť, Carrie ako zúfalá dcéra náboženskej fanatičky, bez priateľov a šikanovaná, je vykreslená skvelo, a na tých 200 stranách jej autor dodáva toľko osobnosti, že jej počínanie na konci knihy nepôsobí našróbovane, ale funguje a je pochopiteľné (neviem, či zrovna slovo "pochopiteľné" sa dá napísať v súvislosti s vymordovaním polovice mesta, ale povedzme, že hej).

18.07.2014 4 z 5

Závan klíčovou dírkou Závan klíčovou dírkou Stephen King

Popravde som čakal od tohto návratu k Rolandovi a jeho ka-tet, že s hlavnými postavami strávime aspoň väčšinu deja, preto ma celkom sklamalo, keď som sa dočítal, že ide o rozprávanie príbehov. Každopádne obidva príbehy (a rozprávanie príbehu v príbehu, to si len King môže dovoliť a nestratiť sa) sú zaujímavé, i keď ten so Zverodlakom a samotným mladým Rolandom je podstatne slabší než Závan klíčovou dírkou, ktorý je úžasný, magický a strhujúci. A konečne sme sa už stretli aj s tým Maerlynom :)

18.07.2014 4 z 5

Zpěv Susannah Zpěv Susannah Stephen King

Popravde neviem, prečo Zpěv Susannah zožal toľko kritiky, pretože napriek málo stranám (v pomere k ostatným dielom ságy) je tempo knihy mimoriadne rýchle, ka-tet sa tu rozdeľuje na 3 grupy a každá sa vydáva inou cestou, dozvieme sa všetko potrebné o Mii, o "chlapíčkovi", navštívime jednu hrozivú reštauráciu, presvedčíme Calvina Vežu a poklábosíme s istým spisovateľom. Jediný element, ktorý si myslím, že by mohol vadiť čitateľom, je práve ten posledný spomenutý. King sa tu začína pohybovať na veľmi tenkom ľade, ktorý, keď v poslednom dieli vyjde, bude geniálny. Zatiaľ posúdiť nedokážem, no do celého príbehu to mne osobne zatiaľ sedí. Je to rozhodne zaujímavý nápad, a už tak atmosférickej sérii pridáva nádych realistickosti. Som nesmierne zvedavý, vzhľadom na nové otázky a kopu starých, ako sa s tým King popasoval v poslednej knihe. Túto som ale zhltol jedným dychom, a nevadil mi ani opäť otvorený koniec (možno preto, že som si na to po Pustinách alebo Vlkoch z Cally zvykol, možno preto, že celú sériu mám doma a nemusím čakať, kým ju autor dopíše. :)

09.07.2014 5 z 5

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Nie je to tak celkom na 5 hviezd, ale ja som do celého vesmíru okolo Temnej veže tak zažratý, že sa nedá inak. Oproti Čarodejovmu sklu tých 650 strán neuveriteľne rýchlo zbehne, a každá kapitola je nabitá dejom (moja najobľúbenejšia je prvé stretnutie s Miou, kedy sa kŕmi pochúťkami z bažín). Postava Callahana v knihe veľmi prekvapila (rovnako ako aj "kniha v knihe" Prokletí Salemu na konci), no asi by som sa už mal naučiť nebyť zaskočený v tejto sérii naozaj ničím. Callahanov príbeh ale do knihy pasoval a jeho pasáže som čítal so zatajeným dychom. Možno som čakal od finálneho zúčtovania s vlkmi čosi viac, no cliffhanger s Miou mi to hneď vymazal z hlavy. Ľutujem len, že už mi ostávajú len posledné dve knihy. Tento ka-tet mi totiž nijaký iný už nenahradí.

06.07.2014 5 z 5

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Tesne uniká piata hviezda hlavne za rozťahanú strednú pasáž knihy odohrávajúca sa v Mejise, ktorá by sa kľudne dala o pár desiatok strán skrátiť. Mimo to opäť vynikajúci diel, ktorý trochu po zbesilých Pustinách pribrzdil a dodal Rolandovej ceste za vežou hlbší zmysel. Skvelý koniec - aj so starým známym Randallom - a na Vlkov nemôžem byť viacej nabudenejší.

01.05.2014 4 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Možno som príliš kritický, no táto kniha bol pre mňa boj. Prvá časť, znázorňujúca rozširovanie superchrípky, prvé prípady, úmrtia, a rastúcu paniku, bola vynikajúca, a takmer dokonale podchytila apokalyptický tón, ktorý naznačoval smerovanie knihy. Bohužiaľ, v ďalších dvoch častiach prišla na radu značná rozťahanosť, nekonečné putovania z bodu A do bodu B (ktoré ostalo prítomné až do konca knihy) a s nástupom matky Abagail a temného muža aj rozčarovanie zo zápletky, ktoré predstavovalo len neobjavný boj dobro vs. zlo. To bol prvok, ktorý mi v Kingovom inom 1000 stranovom románe (To) ani trochu nevadil, pretože tam bol dej napínavý, udalosti hrôzostrašné a išlo o čistokrvný horor s poriadnym vyvrcholením. Tu sa dočkáme len zakladania akejsi postapo spoločnosti, cestovania z Boulderu do Las Vegas a mdlého, nezaujímavého konca. Čakal som jednoznačne iný typ príbehu, a aj keď som dostal niečo iné, očakával som aspoň lepšie prevedenie. King síce opäť exceluje v postavách (jeho zrejme najsilnejšia stránka), no to je tak všetko. A skrátenie o minimálne 200-300 strán si to vyložene pýta.

11.02.2014 2 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Pár dôvodov, prečo je Zlodejka kníh vynikajúcou knihou - má ohromné, trojrozmerné postavy, strhujúci príbeh, je napísaná krásnym štýlom, podáva celistvý obraz doby, má veľmi silný a emocionálny koniec (a predovšetkým pasujúci k celej knihe) a hlavne je neuveriteľne čtivá (slovenský ekvivalent nepoznám), a aj keď sa to zdá ako otrepaná fráza, u žiadnej inej knihy mi to nesedí tak, ako u Zlodejky. Smrť je pôsobivý rozprávač, a hoc tento nápad mohol veľmi ľahko skĺznuť a pretvoriť sa v niečo, čo by čitateľovi narúšalo príbeh Liesel, nie je tomu tak a pasáže, ktoré nám rozpráva Smrť sú podané veľmi citlivo, poeticky a perfektne pasujú k danému miestu a obdobiu. Bojím sa filmového spracovania, ktoré takto citlivú látku jednoducho nemôžu preniesť na plátno dostatočne, no pred knihou smekám a pochybujem, že by mnou nejaký príbeh z druhej svetovej vojny (resp. príbeh obecne) mohol pohnúť tak, ako to dokázala Zlodejka.

02.02.2014 5 z 5

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Oproti Pistolníkovi už čistokrvný kingovský štýl, ktorý sa znova ako predchádzajúci diel číta jedným dychom od začiatku do konca. Nápad s prelínaním svetov je geniálny, a aj keď by sa mohlo zdať, že môže narúšať atmosféru Rolandovho (momentálneho) sveta, nie je tomu tak, perfektne sedí do príbehu a epizódy z New Yorku len praskajú vo švíkoch, ako sú naplnené dejom a nečakanými udalosťami. Plus traja vyvolení, každý jeden z nich osobitý a vynikajúci charakter (kraľuje Detta/Odetta). Opäť tlieskam a pripravujem sa na Pustiny.

02.02.2014 5 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

S rezervou som pristupoval k Pistolníkovi, vzhľadom na rozpačité komentáre, ktoré naznačovali, že ide o najslabšiu knihu zo sériu, že nie je písaná typickým Kingovým štýlom, že je dokonca nudná...o to viac som bol prekvapený, ako som tých 200 strán zhltol jedným dychom, bažiac po ďalšej knihe. V mysli sa mi vynárajú tisíce otázok na Rolanda, jeho minulosť, muža v čiernom, Temnú vež a ja sa musím ísť urýchlene pustiť do Troch vyvolených, aby som ukojil hlad po odpovediach (v podstate odpovede ako také ani prísť nemusia, stačí, ak si ďalšie knihy zo série aspoň udržia rovnakú úroveň a budem nadšený). Takže bravo Stephen, zas raz si ma presvedčil o svojej veľkosti a navnadil na celú sériu.

30.01.2014 5 z 5

Netopýří muž Netopýří muž Jo Nesbø

Moja druhá Holeovka - po Snehuliakovi - a, ako som predpokladal, celkom priemerná. Väčšinu knihy som sa premáhal, aby som ju vôbec dočítal, no chcem sa postupne dopracovať k tým lepším kúskom, na ktoré ma tak navnadil Snehuliak. Samotná zápletka nie je vyložene zlá, no skutočného príbehu a vyšetrovania je tu ako šafránu, a aj keď oceňujem náhľad do Harryho súkromia, je tu veľa zbytočných dejových odbočiek v podobe napr. austrálskych bájí (aj keď poväčšinou zaujímavých) na úkor podstatného deju. Nesbø sa evidentne začal poriadne profilovať až v neskorších knihách, a aj keď nemám po Netopierovi moc chuť na ďalšie jeho knihy, viem, že sa to zlepší, a tak sa pomaly chystám na Švábov s vierou, že to bude o čosi kvalitnejší zážitok.

29.01.2014 3 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Aj keď považujem za najlepšiu knihu zo série Věž vlaštovky, Paní jezera sa aj vďaka veľmi silnému, emocionálnemu koncu a v podstate celej druhej polovici knihy približuje, resp. vyrovnáva predchádzajúcemu dielu. Najlepšie pasáže knihy pre mňa zahŕňali či už skoky do rôznych miest a časov, alebo epická záverečná bitva na hrade, spolu s duelmi Geralt vs. Vilgefortz a Ciri vs. Bonhart. Škoda, že posledných 100 strán už išlo len o akýsi epilóg, no samotný záver bol vynikajúci, dojemný a krásne nejednoznačný. Ľutujem len toho, že táto séria už skončila. Aj keď niečo sa končí, a niečo sa začína...

29.01.2014 5 z 5