Závan klíčovou dírkou

Závan klíčovou dírkou https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/160384/bmid_temna-vez-zavan-klic-160384.jpg 4 706 107

Čtenáři cyklu Temná věž se zde znovu setkají s Rolandem z Gileadu a jeho ka-tet: Eddiem, Susannah, Jakem a Ochem. Při jejich putování po stezce Paprsku je zastihne prudká bouře, která je donutí nějakou dobu setrvat v úkrytu. Venku skučí vichr a praskají stromy, a Roland zatím vypráví ne jeden podivný příběh, ale dva, a vrhá jimi fascinující světlo na svou těžkou minulost. Po smrti matky poslal otec mladého provinilého pistolníka Rolanda na vzdálenou farmu, aby vyšetřil záhadnou vraždu. Roland na místě objeví krvavou změť lidských i zvířecích stop a strašlivá jatka. Přežil jenom jeden svědek: statečný, ale vystrašený chlapec Bill Streeter. Roland, který tehdy sám dětství sotva odrostl, chlapce uklidňuje vyprávěním příběhu z Knihy Eldů, jejž mu dřív čítávala matka před spaním: Závan klíčovou dírkou. „Člověk není nikdy příliš starý na příběhy," říká Roland Billovi. „Muž i chlapec, dívka i žena, všichni žijí jen pro ně." Román Závan klíčovou dírkou se chronologicky řadí mezi čtvrtý a pátý díl cyklu Temná věž, tedy mezi knihy Čaroděj a sklo a Vlci z Cally. První vydání.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Beta-Dobrovský
Originální název:

The Wind Through the Keyhole , 2012


více info...

Přidat komentář

Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Opět po Čaroději takový Rolandův flashback, který plynule přešel do roviny příběhu v příběhu, který je v příběhu :-). Mezi Čaroděje a Vlky jsem kromě tohoto vložil ještě Prokletí Salemu a rozhodně nelituji ani jednoho. Osobně se mi více líbila část s mladým Rolandem, než vložený příběh (možná trochu příliš pohádkový). Celkově je to pro mě první Kingovo dílo s top hodnocením.Nicméně tuhle recenzi píšu až polovinu dočtení Vlků z Cally, kteří dosáhli stejné mety.

vpadysak
26.02.2024 4 z 5

Príjemný bonus k Temnej veži. Knihu som čítal až po prečítaní celej série a je to taký fajn návrat do svete, ktorý sa "hnul". Je to v podstate taký matrioškový príbeh, keď parta sadne a Roland rozpráva a vie to naozaj veľmi pekne. Celé to funguje geniálne a po zopár prekvapeniach je zrazu koniec, až to človeka zamrzí.


borufka
21.11.2023 5 z 5

Příběh v příběhu v příběhu... Miluji Stephena Kinga

m2056
03.09.2023 4 z 5

Kniha vás zavede někde do půlky série Temná věž spíše je to příběh který si účastníci pochodu povídají i přesto se čte dobře i když s Temnou věží má málo společné.

zuzule787
22.08.2023 4 z 5

Moc hezký díl zasazený dějově mezi 4. a 5. román, kdy Roland svým přátelům vypráví příběh v příběhu - Závan klíčovou dírkou. Příběh, který mu vyprávěla jeho matka a který on povídá chlapci, jež přežil řádění zvěrodlaka. Tento příběh byl pro mě mnohem napínavější a lepší než samotné pátrání po zvěrodlakovi. Mám moc ráda odhalování Rolandova mládí a poznávání toho jaký byl v dobách než se pustil do putování k Temné věži. Už se těším na další cestu ka-tet a jdu s vámi plna obav, ale i očekávání..

kristie
15.06.2023 5 z 5

Závan klíčovou dírkou je pro mě takovou milou pauzou při putování k Temné věži. Nejvíc mě fascinuje fakt, že King tu čtenáři předkládá příběh v příběhu v ještě jednom příběhu a přitom je to při čtení naprosto jasné a přirozené a hezky to plyne. Od Závanu klíčovou dírkou jsem původně nic moc nečekala a uvažovala jsem, jestli se jím vůbec zdržovat. Ale Ka je Ka a tak jsem ho nakonec přečetla hned po Čaroději a musím říct, jako již mnozí přede mnou: díky, Sai.

Gustik5
09.06.2023 4 z 5

Vedle jiných vedlejších příběhů (povídka Sestřičky z Elurie, která u nás vyšla ve sborníku s názvem Všechno je definitivní), je i Závan klíčovou dírkou takovým příjemným bonusem pro fanoušky vrstevnaté knižní epiky. I pro samotného autora byl příslovečným návratem do starého známého světa a ačkoli se chronologicky odehrává zhruba mezi čtvrtou a pátou knihou, vyšla poprvé v originále roku 2012 (poslední hlavní román přitom vyšel v roce 2004). Ačkoli tedy je mezi knihami velká prodleva, na obsahu to tolik znát není. Jednak proto že pro Stephena Kinga i dle jho vlastních slov není návrat za starými známými obtížný, a jednak dost možná proto, že celá Temná věž vznikala s častějšími časovými prodlevami dosti dlouho.

Závan klíčovou dírkou je zkrátka jakési intermezzo, ve kterém je Rolandovo ka-tet stiženo bouří, načež jim pistolník v nalezeném úkrytu vypráví dva příběhy. Celá útlá knížka obsahuje nejen nostalgický návrat do fikčního světa, ale i zajímavý vypravěčský postup, kdy jde o navzájem se prolínající příběh v příběhu v příběhu, aniž by však cokoli bylo nepřehledné. Zkrátka a dobře jde o bonus pro fanoušky, který nabízí pohádku a příběh z Rolandova mládí, aniž by cokoli měnil na vyznění celého díla

evismaior
23.05.2023 4 z 5

80% - Po letech, kdy jsem poprvé četla sérii Temná věž, byl toto velmi utěšený návrat do Středosvěta, říkám díky, sai. Nejvíc jsem vděčná za těch pár stránek, kdy se příběh věnuje putování Rolandova ka-tet kdesi na trase mezi Zeleným palácem a vesničkou Calla Bryn Sturgis, kde pistolníkova skupina sehraje roli nikoli nepodobnou té ze Sedmi statečných. Jake objímá svého milovaného brumláka Ochu, Eddie tlačí na kolečkovém křesle svoji milovanou Susannah, zkrátka jsme tam, kde cesta znamená víc než cíl a všechno je tak, jak to my, fanoušci Temné věže, máme rádi. Pak se všichni skryjí před hrozivou ledovou vichřicí Smrtidechem a Roland vypráví příběh ze svého mládí, kterak byl otcem vyslán zbavit obyvatele jedné daleké vesničky zvěrodlaka - člověka proměňujícího se ve zvíře a vraždícího celé rodiny. Tenhle detektivní mezi-příběh nebyl zas tak moc převratný, ale líbil se mi převelice ten, který mladý Roland vypravuje chlapci Billymu, jedinému svědkovi řádění líté příšery, a právě to je Závan klíčovou dírkou, který už kdysi chlapci Rolandovi četla jeho matka Gabrielle v době, kdy ještě nikdo nemohl tušit, jak to mezi nimi skončí... A i toto vyprávění je o chlapci - Timovi - a o jeho matce, o přátelství a o zradě mezi Timovým mrtvým otcem a novým otčímem a o nesmírné odvaze Tima, který se, zlovolně vylákán naším starým známým RF, vydá do nebezpečných a neznámých končin podél Paprsku, aby - vyzbrojen pistolí a věrným a pravým srdcem - našel Maerlyna a zachránil to, co jeho matce snad ještě zbývá. Kéž by nám Stephen King dopřál víc takových příběhů.

pastelkaX
08.11.2022 5 z 5

Krásná, napínavá pohádka, kterou si užijí i lidi jinak Temnou věží nepolíbení. Čtu chronologicky, mezi 4. a 5.dílem, a jsem zvědavá, jak na to Vlci z Cally navážou.

KubaHanzelin
07.06.2022 4 z 5

Příjemná vsuvka mezi Čarodějem a Sklem a Vlky z Cally..
A byla tak příjemná, že mě bavila víc, než samotný čtvrtý díl putování k Temné věži.
Roland se dal zase do vyprávění, ale tentokrát je to spíš detektivka než románek, který mě v předchozí knize tak nebavil. Kingovi se do této detektivky povedlo vsunout ještě jeden příběh, který je spíš takovou pohádkou..
Celkově tohle byl velmi zajímavý mix - fantasy, hororu, pohádky a detektivky, který se mi četl daleko lépe než jsem čekal

Shaxx
10.01.2022 5 z 5

Moc hezká vsuvka v pátrání po Věži, takové tři (pokud počítám i začátek) příběhy v jednom.
Jeden trochu pohádkový, druhý detektivní. Každá stránka s dalšími příběhy ze Středosvěta je dobrá stránka :D

Aykiru
21.12.2021 4 z 5

Závan klíčovou dírkou se chronologicky řadí mezi čtvrtý a pátý díl Temné věže a já ho také tak četla a jsem ráda. Jednak protože když čtete knihy ve správném pořadí a v kratším časovém úseku, tak se vám (pokud je série dobře napsaná) vše krásně propojí, jednak protože snovost a melancholie Čaroděje a Skla přechází právě i do Závanu klíčovou dírkou.
Kniha není typickou povídkovou knihou rozdělenou na úseky, ale takovou matrjoškou složenou ze tří příběhů, ze kterých ten první je opravdu jen rámcový. Proložení fantasy, detektivkou a do té ještě vložit pohádkou je poněkud odvážný čin, který však vyšel poměrně dobře. Jediné, co bych knize vytkla je zbytečná délka třetího příběhu, díky které prostřední příběh ztratí na naléhavosti.

Radiq
07.11.2021 2 z 5

Nejdřív musím silně nesouhlasit s tvrzením v úvodu knihy, kdy King slibuje, že není třeba mít přečtené nic z předchozích knih. Samozřejmě, že není, ale pak byste měli z knihy poloviční požitek (tím pádem i mé chabé hodnocení by bylo poloviční). Trochu to jeho tvrzení smrdí tím, že se nemáte bát si tu knihu koupit a dát mu vydělat. Ono celkově ten návrat k sérii Temné věže mě moc nepotěšil. Místo, aby se vrátil k nastíněným tématům z předchozích knih (třeba pád Gileadu by mě zajímal ze všeho nejvíc), jdeme opět cestou nových postav a nových příběhů (a Roland se nám najednou nějak rozpovídal). Což o to, ono to nebylo vyloženě špatné, ale když uvážím, že je to často opět úplně zbytečně natahované a objevuje se tam opravdu dost souvislostí s předchozími knihami, mám dojem, že opět je to takové průměrné dílo. Musím tedy zmínit, že samotnou knihu jsem nečetl, ale poslouchal jsem audioknihu interpretovanou Liborem Teršem... za celou sérii Temné věže se mi ten jeho přednes dost znelíbil, takže i tady jsem se s tímto faktem musel vyrovnávat. Mám ale dojem, že ani sebelepší projev by mému hodnocení nepřidal. Musím přiznat, že jsem docela rád, že mám za sebou i poslední knihu série a že už se do Středosvěta nebudu muset dobrovolně vracet. I když v něm vězí tolik potenciálu...

cziss
18.06.2021 4 z 5

Je to v podstatě podobný příběh jako Čaroděj a sklo, akorát míň romantika a víc detektivka.

TaNya_
08.04.2021

Vrátila jsem se po letech k Rolandovi a jeho třem pistolníkům a ta nostalgie mě nádherně praštila. Je to příběv v příběhu v knížce. Prolínání dobře pasuje a všechny vrstvy byly zajímavý.

Valentine
24.03.2021 4 z 5

Příjemný návrat k příběhům o Rolandově životě a putování. Mám ráda vyprávění z doby, kdy byl Roland mladý a tento "příběh v příběhu" mě opravdu bavil. Bylo tam kouzlo, napětí, láska i neštěstí a hlavně velká dávka naděje. Za mě ano!

AlLois
22.03.2021 4 z 5

V podstatě tři v jednom. A nebo příběh vyprávěný v jiném retrospektivně vyprávěném příběhu. A že to není moc zmatené? Právě naopak, není místo na to se v příběhu ztratit, ten jednoduše plyne a plyne, aniž by čtenář moc věděl jak a pak najednou zčistajasna skončí. Asi takové byly mé pocity.
Svět Temné věže je stále zvláštní a stále nevím, zda mám Kingovu post-apo fantasy hru akceptovat, což je na jednu stranu mistrovské, protože když už nic jiného, tak mě nutí o díle přemýšlet. Také to však mohu brát tak, že se mistr King snaží extravagancí svého světa zakrýt průměrné nebo možná lehce nadprůměrné příběhy. To je ovšem také na osobním uvážení čtenáře a moje zkušenost říká, že King mnohé své banální příběhy pojímá originálně a originálně popisně, takže mu to promíjím a uznám mu jeho jisté kvality i jako autora fantasy.

MíšaS.
16.03.2021 2 z 5

Abych pravdu řekla, tak nějak nevím. Možná kdybych četla knihu, jak píše autor, mezi 4. a 5. dílem, tak bych si to se sérií spojila lépe, ale tohle se mi prostě moc nelíbilo.
Pohádka byla podle mně zbytečně dlouhá. Zápletku jsem si domyslela hned a pak dlouho čekala na její potvrzení.
Rolandův příběh z mládí mě také nijak zvlášť neoslovil.
Přišlo mi to, jako kdyby King narazil na vyškrtlý příběh z hlavní série a protože neměl nic jiného na vydání, tak vydal toto. Páni, teď jsem fakt hnusná.
Zajímalo by mě, zda ty doly byly ty samé jako v Beznaději. Tohle mám na Kingovi ráda, jak dokáže propojit své knihy dohromady. Vždy mi tím udělá radost, tak asi proto ta druhá hvězda.
Myslím, že horší hodnocení jsem u Kinga nikdy nenapsala...

mamzila
15.03.2021 4 z 5

Četla jsem s větším odstupem od přečtení celé Temné věže, ale byl to příjemný návrat. Celé vyznění série to nemění, pouze trochu obohacuje. Celkově dobré.

Erutan
13.03.2021 5 z 5

"Měli jsme štěstí že?"
"Štěstí je slovo, které ti s ubohým srdcem používají pro ka, Susannah z New Yorku"

Štítky knihy

americká literatura horory Walter Padick

Autorovy další knížky

Stephen King
americká, 1947
1994  87%Řbitov zviřátek
2023  89%Pod kupolí
1993  90%Osvícení
2001  95%Zelená míle
2008  89%Svědectví

Kniha Závan klíčovou dírkou je v

Právě čtených4x
Přečtených978x
Čtenářské výzvě34x
Doporučených60x
Knihotéce478x
Chystám se číst256x
Chci si koupit102x
dalších seznamech11x