Netopýří muž

Harry Hole, policista z Osla, je poslán do Sydney, aby zde objasnil vraždu mladé norské herečky Inger Holterové. S případem mu má pomoci jeho australský kolega Andrew Kensington, Aborigin. Oba nekonvenční policisté se brzy spřátelí a Hole se od Kensingtona dozvídá mnoho zajímavostí o Austrálii, její historii i o životě v samotném Sydney. Vražda Inger Holterové navíc není ojedinělým případem. Na celém západním pobřeží Austrálie jsou znásilňovány – a občas i zardoušeny – mladé blondýnky. Úkolem obou kriminalistů je dopadnout psychopatického vraha co nejdříve......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/71_/71691/netopyri-muz-71691.jpg 3.73695

Harry Hole (1.)

Flaggermusmannen (1997)

Literatura světová, Detektivky
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Pigface
07. listopadu

Harry Hole je civilní. Spousta čtenářů se v něm najde, protože má svoje slabé stránky, temné kouty, dělá chyby, místama víc padá než vstává. Snadno se s ním ztotožníme a asi proto mu fandíme.
Není to úplně drsná škola jak ji znám, spíš taková severská odnož, v tomto případě v hodně jižním prostředí.
Poměrně povedené vstupní dílko, s občasnými úlety (Birgit /volavka?) a tolik v současnosti módními anglickými vsuvkami, které nemusí každému sedět.

stanislav0373
06. listopadu

Ke knize jsem se dostal náhodou...po oddychovkách typu Kulhánek, Žamboch a Kopřiva (poslední byla Rychlopalba) jsem se pomalu vrátil k detektivkám, u kterých jsem před 15 lety kotvil...A musím říct, že ačkoliv mi začtení chvíli trvalo, kniha mě nadchla natolik, že se již chápu po další knize...To víte, my alkoholici musíme držet při sobě... Vřele doporučuji

Googies

Celkem trvalo, než jsem do knihy začetla, ale pak to šlo samo. Miluju tenhle styl knížek.

pavel6855

První polovina knihy působí dost nudně a nezáživně a je těžké u toho vydržet, ale věřte mi přátelé... V půlce se děj neskutečně vygraduje a všechno začne dávat smysl.. Vám najednou dojde, proč byl úvod tak zdlouhavý a nebudete najednou litovat ani stránky.. Výborné počtení s výborným závěrem a celé to působí jako skvělý úvod do knižní serie Harryho Hole :)

Katulinka69

Paráda.

Dominika_a

Četla jsem knihu teď po druhé, ze začátku jsem se musela hoodně přemlouvat, abych četla dál. Nějak jsem se nemohla začíst, ale od půlky knihy už to šlo, zápletka skvělá, akorát přemýšlení hlavního hrdiny bylo občas na pohlavek.

AnnaCZ

Nedočetla jsem :-( Sice jsem se pořád přemlouvala, abych četla dál, že to určitě bude dobrý, když je to tak oblíbený autor, ale musela jsem odložit... nuda nuda nuda...
Ale prý je to jeho nejhorší kniha a mám zkusit rovnou další díl, tak mu dám asi ještě šanci :-D

Fantasmagorka

Je to skvěle napsané a i detektivní zápletka je dobrá. ALE je to až příliš depresivní a hlavní hrdina je naprostý idiot. Kdyby uvažoval nad tím, co dělá, nedostal by se do takových s prominutím sraček. A nestáhnul by s ním i ty ostatní.

Rup
02. říjnaodpad!

Hodně mizerný bedekr s detektivní zápletkou. Byl-li román v roce 1997 ohodnocen jako nejlepší norský detektivní počin a román, pak ochraňuj pánbůh norské čtenáře, potažmo celou norskou literární scénu. Těsně před dočtením (konečně) se mi dostal do ruky leták přiložený ke krému na boty. Zkusil jsem porovnat přínos obou textů, zda mě, byť nepatrně, jakkoli, obohatí. Krém na boty jednoznačně zvítězil.
Je-li panu překladateli čeština nerozluštitelným rébusem, měl by zkusit číselné hádanky, snad by byl úspěšnější. Použité fráze a obraty, slovosled a jazyková chudoba jsou naprosto tristní. Skutečnost, že již přeložil téměř 800 knih (dle DBK) a dosud se nenaučil česky, je na pováženou.

m.zirhut

(audiokniha) Prvni setkani s autorem je trosku zklamanim. Poslech mě celkem bavil, ale zapletka mi prisla az moc vykonstruovana.

LiberX

Pomalejší rozjezd vynahrazuje zajímavá zápletka, napětí a charismatický hrdina, kterého pronásledují jeho vnitřní démoni. Poněkud v ústraní je však samotný motiv vyšetřování, který se s hlavní dějovou linkou jakoby míjí, jde svou vlastní cestou i tempem až k nečekanému odhalení vrahovi totožnosti, a to bez postupně odkrývajících se indícií, které by k němu směřovaly a dávaly čtenáři možnost hádat.

dadako

Herryho Holea mi už dávno doporučovala kolegyně. Jelikož krimi nečtu, rozhodl jsem se nejprve na Lovci hlav otestovat Nesbův styl. Když jsem to dočetl věděl jsem, že to zkusím, jen to trvalo 5 let než jsem se k tomu dokopal.
Rozhodl jsem se na sérii jít chronologicky, i když mě kamarádi od Netopýra zrazovali, že je nejslabší. Jenže já nemám rád, když se přeskakuje a tak jsem to riskl. Že to byla dobrá volba jsem poznal hned po pár stránkách. Miluji Austrálii a tím že se tam první Holy odehrává se mi nemohl nelíbit. Některé pasáže se až moc vlekly, ale na rozdíl od Larssona, který mi lezl krkem, se to zde dalo. Také se mi moc líbilo prokládání aboriginskými legendami. Stejně tak popis vztahu původních obyvatel a náplavky nebo vývoj vztahů s asijskými sousedy.

Smardik17

Líbilo se mi to. sice jsem moc nevěřil jeho alkoholismu, ale jinak mě to bavilo.

therushka531

Za mě průměrné. Plus za prostředí, postavu hlavního hrdiny, jeho dívky, sestry a celkově jeho životníí peripetie. Mínus za motiv a za to, že bylo hrozně průhledné, kdo je vrah.

Nello

První kniha od Nesba a kvůli ní jsem přečetla všechno, co kdy napsal a proto je pro mě Nej..

tatjana1737

Jako první jsem četla Sněhuláka, takže HH pro mne nebyl novou postavou. Příběh se četl svižně a dobře, zaujalo mne poukázání na otázku původních obyvatel Austrálie, o kterých mám díky geografické vzdálenosti velmi slabé znalosti, stejně jako gay vykreslení města, jenž na mě z televize či novin působí úplně jinak. Samotná totožnost vraha mi přišla trochu překombinovaná, ale na druhou stranu - kdo má co v detektivním žánru vymyslet nového, co tady ještě nebylo. A mírné zklamání z rozuzlení bylo rozhodně vykompenzováno autorovým čtivým stylem, Harryho postavou, některými hláškami a slovními obraty, u nichž překladatel odvedl dobrou práci. Jen mi bylo značně líto dvou úmrtí - zejména to druhé mi přišlo zbytečné, ačkoli pochopitelné (když už oběť znala vrahovu totožnost, bylo jasné, že ji naživu nenechá, ale přesto čtenář spolu s Harrym doufal do poslední chvilky...).

1v8na

Kniha měla hodně slabý rozjezd. Měla jsem problém se do ní začíst, chyběla i akce, které jsem se dočkala až od poloviny knihy.
Vadily mi i anglické výrazy, jimiž je kniha proložena a jejichž významy máte na konci knihy a musí jí listovat - zdržuje to od čtení.
Některé pasáže mi přišly zbytečné.
Na druhou stranu hrdina byl celkem sympatický, odhodlaný a ochotný vrhnout se do všeho po hlavě.
I přesto, že mám z této knihy smíšené pocity, dám dalším dílům a knihám od Nesba šanci.

Enrs

Do postavy Harryho Holea sympatického antihrdiny se člověk nemůže než zamilovat. Líbí se mi pečlivost, s jakou Nesbo popisuje daleké krajiny, kde se děje jeho knih odehrávají. Výborná detektivka protknutá melancholií i černým humorem.

Vlak7

Vzhledem k tomu, že jsem četla už lepší Nesbovy knihy, hodnotím jako méně povedenou.

janadibelkova

Dlouho jsem se pro tohoto autora rozhodovala, ale teď vůbec nelituji, že mám jeho knihy v knihovně..možná je Netopýr občas zvláštní a někdy se trochu ztratíte, ale skvěle vystihuje hlavní postavu, jeho alkoholismus a musím uznat, že se kniha čte sama, je výborně napsaná. Už teď vím, že budu číst další.

FlexiMZ

Tak jsem se taky rozhodla sáhnout po tomto známém norském spisovateli. Netopýr je jedním z těch méně dobře hodnotných dílů této světoznámé série a také patří k úplným počátkům autorovy tvorby - což jde znát. V prvním díle se především seznamujeme se samotným hlavním hrdinou Harrym, s jeho minulostí, problémy atd. Ovšem samotné vyšetřování se celým příběhem spíš jen tak prolíná. Jako by tím hlavním v této knize nebylo nalezení pachatele a vyřešení vražd. A to u detektivky tohoto typu asi není úplně dobře.
Na samotného Harryho jsem v průběhu knihy měnila nazory jako na horské dráze. V části, kdy se dostala na scénu jeho opilecká stránka mi zrovna jako sympaťák nepřišel. Daleko více jsem si oblíbila Andrewa - Harryho parťáka, který mu byl po příletu do Austrálie přidělen. Bavily mě jeho příběhy o historii Austrálie a různé příběhy a legendy.
Celkově hodnotím tento díl průměrně. Četl se dobře, občas jsem se u dialogů musela i zasmát a od poloviny knihy se i to vyšetřování více rozjelo a konec byl skvělý. Jsem zvědavá na další díly, které by měly být čím dál lepší a lepší. S Harrym to rozhodně nevzdávám.

derminator

Moje druhá kniha od Nesba a musím říci, je to dost dobré čtení. Sice jsem odhadl kdo je vrah, ale nic na tom nemění, že tento autor je v současnosti jeden z nejlepších. Rozhodl jsem se přečíst celou jeho bibliografii. Těším se na další knihy Netopýra doporučuji a dávám 85%.

EDAADA11

Kniha je velice pěkně napsaná, čtivá, líbila se mi. Těším se na další, které si určitě přečtu.

Sharru-ken

Nesba jsem začal číst hezky od začátku. Nejvíce mě zaujaly postavy, jsou krásně vykreslené a uvěřitelné. Jedinou výjimkou je Harry Hole. Sarkastické samotáře mám obvykle v literárním i filmovém světě rád, tentokrát mi však k srdci moc nepřirostl. Nedokázal jsem ho brát jako kladnou postavu a sympatie si u mě nezískal ani svými činy.
To ovšem vůbec nevadí, kniha je to výborná a určitě bude mít Hole spoustu dalších příležitostí si mě získat. Ať už bude v Thajsku, Norsku nebo kdekoli jinde.
Zvláště pokud bude v dalších knihách prostředí a společnost vykreslená v podobném duchu, jako tady Austrálie... Syrově, bez příkras.

DJANKA

Od Jo Nesba jsem jako první knížku četla Sněhuláka a byla jsem fakt nadšená. Takže jsem si řekla, že si přečtu celou sérii popořadě. Tímto prvním dílem jsem ale byla zklamaná. Pořád jsem čekala, že se to nějak rozjede, bohužel jsem čekala až do konce a nic. Nepřišlo mi to nijak ani zajímavé ani napínavé, do čtení jsem se musela nutit.

francouz

No tak jsem se z konce dostal na začátek. Bohužel jsem se nedíval na to, které knížka je v sérii první, nebo poslední. No i to se někdy stane...
Musím říci, že to bylo na Harryho opravdu netypické, a tak jak je napsáno níže, bylo to takové svěží. Byla to zajímavá jízda v prostředí, které by u Nora málokdo čekal.
Ano bylo zde ode všeho něco, troška váhání, následně přímočarost, abstinence a pak litry bourbonu, láska i neláska a v neposlední řadě mozek, který si jde stále za svým a prostě nekouká do leva, nebo doprava. Jde hledat pravdu, která ne vždy je příjemná a i v tomto případě bolí.

zuziosi

trochu mě mrzí, že jsem si jako první od Nesba přečetla Sněhuláka, takže jsem okamžitě věděla, kdo je vrahem v Netopýřím muži, ale to je tak jediné, co bych vytkla, ještě k tomu spíše sobě než knize :)

marek1278

První setkání s detektivem Holym a hodně zajímavá kniha, napínavá až do konce, těším se na další díky a knihy.

Metla

Tento román pro mě nepředstavuje ani tak detektivku, jako důkladné seznámení s Harrym Holem, norským detektivem s bouřlivou minulostí a nejistou budoucností, s jeho vzpomínkami, pocity, vyšetřovacími metodami… zřejmě chtěl autor čtenářům naznačit, co od tohoto policisty mohou očekávat. Tedy naprosto cokoliv. Nevypočitatelný a velmi lidský hlavní hrdina je sice zajímavý, představuje pro sérii nadějný potenciál, leč určité aspekty jeho chování a jednání jsou mi krajně nesympatické, přesněji z duše odporné.
Vedlejší postavy tolik prostoru nedostaly, navíc trpěly šablonovitostí ve stylu unavený férový šéf, inteligentní čínský ajťák, vnadná a ochotná servírka atd., prostě jako vytažení z amerických krimi seriálů. Výraznější emoce se v mém podání bohužel nekonaly ani v případech, kdy občas někdo zaklepal bačkorami.
Zápletka „Netopýra“ je vcelku klasická: uškrcená mladá žena a pátrání po vrahovi. To znamená výslechy svědků a podezřelých, dohady, tápání, občas vypomůže počítač, zkrátka klasika. Netypické je prostředí; nikoliv předpokládaný zasněžený sever Evropy, nýbrž žhavé ulice Sydney. Pro někoho možná atraktivní kulisy, mne však Austrálie příliš neláká a velkoměsta už vůbec ne. Ovšem aboriginské příběhy a náhled do historie původních obyvatel kontinentu byly příjemným kořením.
S Harrym Holem jsem se jistě nesetkala naposledy, jakkoliv mě zatím nenadchnul. Jsem přinejmenším zvědavá, jak hluboko může klesnout a do jakých problémů se vlastní vinou uvrtat. 70%

Petr1977

Moje první "nesbovka", jsem systematik, takže pěkně od začátku. Nenechal jsem se odradit od slabšího hodnocení. Jestli toto patří mezi jeho slabší díla, tak vše dál bude lepší.... s tím jsem do toho šel. Mně se to ale líbilo moc. Byl jsem mile překvapen, spíše jsem čekal, že to bude slabší. Tak jestli další jeho knihy jsou lepší, tak to se mám na co těšit.