2001: Vesmírná odysea

Na samém prahu jednadvacátého století vzlétá ze Země raketa a vydává se s velkolepým posláním na pouť k Saturnu. Ani jeden z obou pilotů však nemá ponětí o pravém cíli cesty. Převratné tajemství střeží tři vědci, uspaní v umělém hibernačním spánku, a šestý člen posádky - nejdokonalejší počítač třetí generace, který současně svým způsobem představuje i nejdokonalejšího člena expedice. Cesta čarokrásným vesmírem se náhle mění v napínavé drama......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/1760/vesmirna-odysea-1760.jpg 4.51110

Vesmírná odysea 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Baronet, Knižní klub

2001: A Space Odyssey, 1968

Kniha 2001: Vesmírná odysea

čuřil

Tak totok je naprosto zaslouženě za *****, jasná klasika. Nádherné výpravné dramatické dobrodružství. Sice jsem viděl první film a posléze četl knihu, ale obojí stojí zato. Plný počet bodů a doporučuju.

Žhy

K pochopení filmu nutnost.

mareksevc
24.11.2021

nadčasové čítanie

michal1425
08.11.2021

(+ SPOILER) Novela je urcite zajimava tim, ze se v dobe vzniku lehce dotkla hned nekolika zajimavych temat ale slovo lehce je potreba zduraznit protoze z pohledu roku 2021 pusobi vetsina knizky smesici naivity, povrchnosti a trapnosti. Jmenovite:
- evoluce: kdyz se podivate na nejaky porad o prirode je tam videt ze i opice pouzivaji kameny a lovi ryby klackem tak nechapu ten impulz krystalu, kdyz uz tak by to mohlo byt nejak vic propracovane
- technologie: "video", telefon & telefoni seznam, elektronoviny...
- ekonomie: kdyz clovek pise sci-fi, bylo by asi dobre nesnazit se hadat miru inflace za dalsich 50 let, mohlo se to vyresit nejakou novou menou imo
- AI: kazdy uz dneska vi ze udelat nejakou poradnou umelou inteligenci je chimera a black box o kterem kady muze mlyt kolik chce ale nic to nezmeni na tom faktu ze tomu chybi zaklady, v dnesni dobe je jasne kudy se evoluce "AI" bude ubirat.
- ten konec cely: proste jen dalsi placnuti do vody, otevrena otazka, zkratka cekal jsem ze autor proste vyslovi nejaky svuj nazor, na coz jsem se tesil ale vyslovil jen hloupou otazku (ta promena Bowmana byla uplne mimo imo). Pritim hra s tou hveznou pasti by mohla byt dost dobre zakonceni kdyby se to trochu rozvedlo.
Jinak na muj vkus je tam taky naduzivani paralel k vecem, ktere mozna ani nemaji paralelu a to me irituje.

Rekma33
02.09.2021

Vesmírná Oddysea je must read kniha, protože jde o průlomové dílo v žánru sci-fi, proto jsem se do ní pustil. Rozhodně nelituji. Příběh a způsob, jakým je napsaný, je famózní a v té době nadčasový. Zároveň slouží dobře jako základ k přemýšlení o vesmíru a o životě.

Ursula21
17.08.2021

Kniha mě velice zaujala příjemným stylem psaní i originální zápletkou. Myslím, že je to jedna z nejlepších sci-fi, která kdy byla napsaná (ne-li nejlepši...).

petra0605
10.08.2021

Jednoznačně nejlepší kniha jakou jsem kdy četla! Skvěle vykreslené situace, detailní popisy vesmíru, oblohy, techniky. Jako kdybych na ten Saturn letěla s nimi. Jsem fanda rozsáhlých popisů a bohatých jazykových prostředků. Tady jsem našla všechno co si žádá čtenář, který chce přemýšlet, zapojit představivost a být v napětí až do konce. Ve srovnání s filmem je kniha lepší a lépe dá smysl závěru, který jsem z filmu úplně nepochopila. Námět jako takový považuji za vrchol nápaditosti, které člověk může dosáhnout. Měla jsem před čtením trochu strach, že Pro ženu to bude až moc technické. Ale všeho bylo akorát aby se člověk neztratil v odborných pojmenováních. Pro mě opravdu dechberoucí kniha.

Mayaku
23.07.2021

Naprosto geniální a nadčasové dílo. Tak skvělý a brilantně napsaný příběh, že mě to odpálilo až někam k Jupiteru a absolutně pohltilo. I kdyby Clarke za celý život napsal jen tuto jednu knihu, i tak by si zasloužil místo v síni slávy SF. A musím říci, že po přečtení se mnohem smířlivěji a uznaleji dívám i na filmové zpracování od Kubricka - toto jsem viděla již před lety a úplně nechápala, proč je všichni tak adorují. Nicméně poté, co mi knižní předloha doplnila bílá místa a nejasnosti v ději filmu, musím uznat, že Kubrick to také zvládl obdivuhodně.