Jméno větru

Jmenuji se Kvothe. Unášel jsem spícím mohylovým králům ukradené princezny. Spálil jsem město Trebon. Strávil jsem noc s Felurian a odešel živý a při smyslech. Byl jsem vyloučen z Univerzity ve věku mladším, než na ni lidé obvykle vstupují. Mluvil jsem s bohy, miloval ženy a skládal písně, při kterých minstrelové vzlykali. Možná jste o mně slyšeli. Tak začíná Kvothův příběh – od jeho dětství strávené ve skupině potulných herců, přes léta prožitá jako polodivoký sirotek na ulicích zločinem prolezlého města až po drzý a nepřehlédnutelný vstup do obtížného a nebezpečného studia magie na slavné Univerzitě. Na samém počátku však Kvotha potkáváme již jako zkušeného mága, zručného zloděje, suverénního muzikanta a neblaze proslulého vraha. Ale ve Jménu větru se toho o něm skrývá mnohem víc, vždyť jde o pravdivé zobrazení událostí skrývajících se za legendou o Kvothovi Královrahovi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136158/big_kronika-kralovraha-jmeno-vetru-l9w-136158.jpg 4.6980

Kronika Královraha / Príbeh kráľovraha 1.

Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo, Triton

The Name of the Wind, 2007

Kniha Jméno větru

cryingPickle

Mám pocit, že po prečítaní tejto knihy sa môžete zaradiť iba do dvoch táborov, a to do tábora ľudí, ktorým sa táto kniha páčila, alebo do tábora, ktorým sa táto kniha hnusila. Našťastie, ja patrím do toho prvého tábora. Táto knižka je písaná veľmi pekne a pútavo ale musím povedať, že oproti klasickému fantasy sa to dosť líši a vôbec som nečakal niečo takéto. Kniha má dosť pomalé tempo, nie je to také akčné ako by ste očakávali, neobsahuje to ani toľko magických elementov a magických bytostí ako by ste chceli. Ale aj napriek tomu má táto knižka pohltila a môžem si ju iba vynachváliť, strašne sa mi páči takýto štýl písania ktorý vás donúti pozerať sa na zdanlivo bežné veci inak, ako máte vo zvyku.

Hakkon

Naozaj veľmi vyhajpované dielo, ktoré pôsobí dojmom dospelejšieho Eragona. Sú tam aj občasné zaujímavé pasáže, ktoré sa ale vlečú cez dej veľmi pomaly. Tešil som sa na knihu naozaj hlavne na základe odporúčania priateľa, ktorý si túto knihu cení veľmi vysoko, avšak dielo istotne nenaplnilo očakávania. Kniha nie je vyslovene zlá, ale nie je určite ani dobrá kvalít iných diel, ku ktorým je prirovnávaná.

grappik

(+ SPOILER) Přečteno pouze k vůli očekávání že se bude dít něco z toho co bylo napsáno na začátku knihy. A ono skoro nic... Je to taková fantasy romantika bez akce. U Kvoteho neustálého hledání Denny jsem si říkal: našli....nenašli. Po čase je to opravdu otravné. Strach moudrého muže mám přečtený do půlky a končím, nemám na to nervy...

oasismanik

Trochu preceňované dielo podľa môjho skromného názoru. Číta sa to relatívne dobre, ale fakt to nie je nič svetoborné, aby si to zaslúžilo neuveriteľných 92%. Ak ste v žárni Fantasy začiatočník, kľudne to skúste, ale ak už máte v tejto tematike toho odčítaného naozaj dosť, ako ja, až tak sa bavíť nebudete.

Tyet

Byla jsem nesmírně natěšená díky množství pozitivních recenzí i osobnímu doporučení. Nakonec se z toho vyklubalo úplně průměrné fantasy, které mě nepřekvapilo vůbec ničím a do dalších dílů nemám nejmenší chuť. Sotva jsem to dočetla.

Whampear

Poprvé jsem se s Patrickem Rothfussem seznámil v antologii Darebáci, kde má jeden příběh s Bastem. A hned mě uchvátil jeho styl psaní. Od té doby jsem věděl, že si musím Kroniku Královraha přečíst. A vyplatilo se. Sice jsem zatím četl jenom jeden díl, ale strašně se mi líbil a už se těším na další.

KlariN

Ačkoli Patrick Rothfuss vychází ze shodných inspiračních zdrojů jako J. K. Rowling, jeho revize dickensovské, respektive bildungs románové struktury míří k mnohem zkušenějšímu čtenáři. Autor poutavě a s přehledností definuje základní mechanismy fikčního světa, jenž je zabydlen řadou komplexních charakterů. Fantasy žánr zde slouží především jako atraktivní kulisa jednoho výjimečného lidského osudu. Druhým klíčovým motivem je pak umělecké ohledávání vzájemných hranic skutečnosti a mýtu. Z tohoto úhlu pohledu lze Kroniku královraha vnímat jako symbolický autorův životopis. Jednoznačně doporučuji!

Anoell

Po neskutečně dlouhé době dočteno! Kniha má zajímavý svět, bohužel je zdlouhavá, nic moc se v ní nestane, nevyskytuje se zde skoro žádná sympatická postava a hlavní hrdina je typická mužská verze Mary Sue šablony. Rádoby romantická linie mi také přišla spíš na obtíž. Je to škoda, protože, jak jsem již řekla, ten svět by za to stál... A když si vezmu, že další díl je ještě delší... Vůbec se mi do něj nechce. Jako jedno z mála plus je procvičení angličtiny, neboť jsem četla knihu v originále. Není to úplně špatné, byly tam pasáže, co mě bavily, ale bohužel jich byla menšina, a tak knihu beru spíš za ztrátu času.