Jméno větru

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Jmenuji se Kvothe. Unášel jsem spícím mohylovým králům ukradené princezny. Spálil jsem město Trebon. Strávil jsem noc s Felurian a odešel živý a při smyslech. Byl jsem vyloučen z Univerzity ve věku mladším, než na ni lidé obvykle vstupují. Mluvil jsem s bohy, miloval ženy a skládal písně, při kterých minstrelové vzlykali. Možná jste o mně slyšeli. Tak začíná Kvothův příběh – od jeho dětství strávené ve skupině potulných herců, přes léta prožitá jako polodivoký sirotek na ulicích zločinem prolezlého města až po drzý a nepřehlédnutelný vstup do obtížného a nebezpečného studia magie na slavné Univerzitě. Na samém počátku však Kvotha potkáváme již jako zkušeného mága, zručného zloděje, suverénního muzikanta a neblaze proslulého vraha. Ale ve Jménu větru se toho o něm skrývá mnohem víc, vždyť jde o pravdivé zobrazení událostí skrývajících se za legendou o Kvothovi Královrahovi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/136158/big_kronika-kralovraha-jmeno-vetru-l9w-136158.jpg 4.61081
Série:

Kronika Královraha / Príbeh kráľovraha 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Fantasy

Vydáno: , Argo, Triton
Originální název:

The Name of the Wind, 2007


více info...
Nahrávám...

Komentáře (198)

Kniha Jméno větru

kirinka52
29. března

Nic pro milovníky krvelačných soubojů!!! Jen mě mrzí, že spousta lidí hledá v knihách jen to.

Je to příjemná odpočinková knížka o životě (dětství a pubertě) jednoho né úplně normálního hostinského. Je to lehký únik od vašeho života k životu, který byste místy fakt nechtěli prožít. Jak jinak si cizí svět přiblížit než tak, že tam prožijete život s jeho obyvatelem.

Mě se to líbilo opravdu jsem si u toho odpočinula a i taková literatura má mít v našich srdcích své místo. A dost mě zajímá jak se Kvothe protloukal svým životem abychom se dostali do naší hospody.

Nifgai
22. února

Miluji fantasy, ale zde byli bohužel asi jen dvě části co mě fakt zaujali. Zbytek se už tak nějak vezl. Čekala jsem co z toho bude a ono zrovna nic moc velkého. I když se mi kniha líbila nemůžu říct,že bych se rovnou hrnula nedočkavě do dalšího dílu. Zvlášť když vím, že je to nedokončená série.


Frizer
18.12.2022

Patrick píše velice hezky o ničem. V celé knize se v podstatě nic zásadního nestane. Hlavní postava je Mary Sue, ale musíme se dobrat k tomu proč vůbec. Kvoth se také zadívá do Jenny?!/ Jenna což je jedna z nejodpornějších bytostí a lásek hlavních hrdinů vůbec. Nikde to neni v knize uvedeno, ale jde o prachsprostou šlapku. Celou knihu čekáme nějáké zásadní odhalení ale to nepřichází, nicméně napsané je to nádherně....to nejspíš stačí aby se to ve všech žebříčcích vyšvihlo vysoko. Druhý díl jsem ani nedokončil....navíc pokud si o Patrickovi zjistíte něco více.....dojde vám, že je to poměrně odporný člověk a čichač vlastních prdů.

zazvorka
18.08.2022

Skvělé čtení! Poutavý děj, různá prostředí, nápadité, košatě rozvinuté vyprávění. Jen na začátku jsem měla problém se začíst, což se mi často nestává. Pak už mě to chytlo a měla jsem problém se odtrhnout. Dost mne ale rozčilovala jedna drobnost - autor si vymyslel nové názvy dnů a měsíců, nechápu proč. Nic to nepřineslo, jen ztížilo orientaci v době.

Knihy_nad_zlato
13.08.2022

Myslela jsem si, že tahle knížka bude úžasná. Jako fakt jsem čekala, že to bude jedna z nejlepších fantasy mé knihovny. No… po fantasy stránce to opravdu je výborný, jenže ta romantická linka…
Kvothe je dost fajn hlavní postava, začátek mi rychle ubíhal, jenže pak přišla na scénu Denna. A Kvothovi citový výlevy. Bože, proč?
Svět je výbornej, kór prostředí Univerzity a Podvěcí. Líbí se mi ty legendy, Čandríni a Amyrové. Líbí se mi fungování magie, to jak je vysvětlena sympatie je dokonalý. Bylo úžasný číst o Kvothových dobrodružstvých, i o jeho učení. Ale Denna. Od chvíle kdy ji poznal, jí byl takřka posedlý. Jeho citový výlevy mě tak iritovaly, že jsem na pár měsíců knížku o odložila. Fakt doufám, že je Denna ve skutečnosti záporačka, protože pokud ne, tak bych byla radši, kdyby tam nebyla vůbec. Kdežto pokud je záporák, tak tam má třeba ještě nějaký smysl, třeba by mělo nějaký důvod to Kvothovo nesmyslný okouzlení.
Ještě musím podotknout, že se mi líbí, jak to začíná tím, že je Kvothe už starý a má všechno za sebou a vlastně ten příběh, svůj život už jen vypráví. A taky ten jazyk. Ticho ze tří částí. To byla první "kapitola". Na celou jednu stranu rozepsán popis ticha.
No, Jméno větru se mi nelíbilo tolik, jak mohlo. Ale přesto se těším na další díl, a doufám, že tam bude ten úžasný jazyk, ty krásné popisy, víc Podvěcí, hodně Univerzity a hlavně míň Denny.

Eli1990
02.08.2022

Prvně - jsem překvapená, jak vysoké hodnocení tahle kniha má a jak si stojí u fantasy publika.
Kniha je skvěle napsaná, jazyk, popisy, překlad, to všechno jo, ale jinak mě to nebavilo. Možná kdybych dopředu věděla, ze nepůjde o nic jiného, než popis pár let z dětství/dospívání hlavní postavy, hodnotila bych knihu líp, ale spíš bych ji ani nezačala číst.
Za mě kniha nemá spád, nemá moc děj, ani na konci se pořádně nedozvíte, co je vlastně pointa příběhu. Magic svět mě tady taky moc nezaujal, na to, jak na začátku vypadal slibně. V knihovně čeká druhý díl, ale asi ho zkusím až později.

elenai
05.05.2022

Tak tedy, tato kniha mi leží v knihovně už pár let. Velmi jsem si ji přála, takže byla moje. Se čtením jsem ale otálela, přece jen je to nedokončená trilogie a je to docela bichle. Jenže pak ji přečetl kamarád a po něm i kamarádka. Oba mi Kvotheho příběh doporučili všema deseti. Tak jsem se do toho s velkým očekáváním pustila. A možná bylo mé očekávání opravdu až gigantické, ale já z toho nepadla na zadek s pusou dokořán.

Ano, příběh je dobrý, originální a zajímavý. Jen v některých místech veeelmi zdlouhavý, začátek mě upoutal, potom přišla pasáž s Edema Ruh, tam mě to trošku uspávalo. Pak část v Tarbeanu, která mě opravdu chytla. Imre a okolí taktéž skvělé, byť tady už jsem měla občas taky problém se zdlouhavým Kvotheho vykecáváním. A nakonec posledních cca 150 stran a ty považuju za nejlepší z celého příběhu. Proč, to neprozradím. Jen to, že šlo o originální pojetí klasického příběhu o jisté bájné bytosti.

Hlavní hrdina mě spíš štval, než abych se na něj těšila. Svým chováním mi připomněl vlastnosti jednoho kamaráda, u kterého jsem je taky moc nemusela. Takže i to mi vadilo, ale ne nijak markantně.

Ale abych jen nedštila jedovaté poznámky - skvělé bylo celé učení na Univerzitě. Něco takového jsem ještě nečetla a hodně mě to bavilo, protože magie v tomto pojetí se opírala o něco vědeckého a skutečného. Rovněž tajemný Archiv stojí za zmínku, pro mě jakožto knihovnici hotový ráj. A v neposlední řadě humor, který je troušen po kapkách, ale když už se vyskytne, tak mě velmi pobaví. A také doufám, že se více podíváme na zoubek mytologii světa - Modří vědí, co myslím.

Ve výsledku se mi kniha vlastně dost líbila, i když jsem ji na své poměry četla strašně dlouhou a proložila ji dalšími dvěma kousky. Ale za to nemohl fakt, že bych se nudila, jen jsem honila čísla. :-/ Na druhou knihu se těším, i když si dám trochu odstup.

tatjana1737
02.05.2022

(+ SPOILER) Na tento titul jsem na DK narážela v různých diskusích či komentářích u jiných autorů a děl už nějakou dobu, ale podnětem k zapůjčení bylo, když Jméno větru někdo zmínil u Hearneho Sedmi kenningů, ze kterých jsem byla nadšená. Knihu jsem nejprve dala k přečtení otci, protože jsem toho měla ažaž, a teprve hrozba vrácení mne přiměla ji otevřít. V neprospěch dlouho hrál nedostatek času, u mne něco nebývalého, a pomalý rozjezd, nutnost knihu často odkládat po drobných kouscích, aniž bych měla možnost se pořádně ponořit. Ač jsem tušila, že jde o první díl z většího celku, souhlasím s tím, že když už autor avizuje Kroniku královraha a o královraždě se nedozvíme vlastně nic, je to trochu zklamáním :-). Já vím, já vím, zastánci Rothfusse namítnou, že je to teprve Den první, ale přesto - hodně toho bylo naznačeno, namlsala jsem se a... skutek (prozatím) utek. Prostorově rozložité knihy mi nevadí, ba naopak, pokud je příběh dobrý, tak čím tlustší, tím lepší, ale tady byly pasáže, které bych i já proškrtala, zejména u dění na univerzitě mi to přišlo až moc zevrubné až zdlouhavé. (To jen na úvod vysvětlení, proč ta jedna hvězda dolů, odteď budu pět jenom chválu.)

Nesouhlasím s tím, že autor je podobný Sedmi kenningům (to je úplně o něčem jiném), ani bych ho primárně neřadila do YA žánru, byť by to věk hlavního hrdiny mohl naznačovat. Pokud bych už viděla nějakou paralelu, tak mi vztah mezi Kvothem a Ambrosem připomínal Geda a Jaspise v Čaroději Zeměmoří - nesmírně talentovaný trhan narazí na arogantního floutka s modrou krví a stanou se z nich zarytí nepřátelé. Uznávám, že jsem sice načetla hodně fantasy, ale rozhodně ne všechno, co u nás - poté, co se na knižním trhu s žánrem roztrhl pytel - bylo vydáno a co by si čtení zasloužilo. Proto jsem ke Jménu větru přistupovala více méně bez očekávání a odnesla si velice dobrý zážitek. Ve finále ani ta zdlouhavost mi nevadila, byť neuzavřenost věcí, jež byly naťuknuty ano. (Něco mi říká, že ani druhý díl, jenž mám právě rozečtený, neukojí moji zvědavost ve všech směrech.)

Souhlasím s tím, že Kvothe působí jako zázračné dítě, přizvukuji i výtkám vůči jeho motivaci (důvod k pomstě má silný, ale díky podrobnému vyprávění se tento motiv v celém příběhu trochu ztrácí) a kupříkladu taková Denna mi k srdci moc nepřirostla. Will a Simon zatím tvoří jen neurčitý kompars a většina mistrů je také trochu do počtu. Naprosto jsem ale podlehla kouzlu mistra Elodina, se kterým bych chtěla strávit minimálně týden dovolené, i když bych sebe sama na konci proklínala za tak pošetilý nápad :-). Kvothe činí různá nerozvážná rozhodnutí, která mu získávají nepřátele (a já se tomu ani nedivím), přesto ho vnímám jako hlavního hrdinu, držím mu palce a v kontrastu s dějem v přítomnosti přemýšlím, co vše přišlo, co se stalo a proč má nyní nasazenou masku Koteho. Líbil se mi autorův svět promyšlený do všech detailů, od národností, přes geografii, zvyklosti, jazyk, měnu či vlastní kalendář. Užívala jsem si slovní obraty a přirovnání, některé jsem ještě po chvíli s chutí převalovala na jazyku.

Můj tatínek sice knihu zdrženlivě shrnul slovy: "Dalo se to číst." ale současně se ihned sháněl po druhém dílu. Po dočtení jsem to měla stejně. Mrzí mne jen, že kromě kratičké novelky o Auri zatím nic jiného nevyšlo a coby pravověrný čtenář Martina, který se seriálu vyhýbá a zacpává si uši, kdykoli o něm někdo mluví, mám strach, aby celé Kroniky Královraha kdy byly vydány... Coby milovník příběhů, zejména takových, které jsem ještě neslyšela, mi Jméno větru navzdory výtkám k srdci přirostlo a mrzí mne, že po dočtení druhého dílu budu muset jeho svět opustit a zdusit v sobě všechny dojmy a pocity, které ve mně četba vyvolává a které na mne zatím ještě mocně působí.

1 ...