francouz francouz komentáře u knih

Mrtvý na Pekelném vrchu Mrtvý na Pekelném vrchu Juraj Červenák

Byla to první kniha, kterou jsem četl od Juraje Červeňáka a i díky recenzím jsem hned po pár stránkách věděl, že jsem se nespletl. Trojice, která celý příběh nese na svých bedrech je velmi nesourodá. Tvrdý a nesmlouvavý, tak jak si člevěk dokáže představit někoho, kdo prošel ohněm bitev, necouvne před ničím, nepřijel si dělat kamarády, to je vůdce kapitán Stein. Jeho pobočník, který si nezadá v tvrdé řezničině a určitě dělá čest svému otci, moc toho nenamluví, ale když něco řekne většinou to stojí zato. Nemohu si nepřipomenout jeho větu: Prohlédl jsem ho důkladně a nemohl jsem si nevšimnout jistých změn v oblasti rekta... No a třetí do party nemůže být žádný bojovník,musíto být někdo kdo tuto trojici bude vyvažovat a pro koho naopak není cizí pohlédnout pod pokličku nějakého nadouvajícího se živůtku.
Pěkné, čtivé už se těším na pokračování.

01.01.2017 5 z 5

Oltář z kostí Oltář z kostí Philip Carter

Byla to opravdu jízda. Autor čtenáře nenechá ani chvilku vydechnout. Jenom škoda, že nedošlo k trošku většímu popsání hlavních hrdinů, takto se postupně dozvídáme například o znalosti 12 jazyků, ale autor nešel v tomto případě neroezpsal nebo nepoužil příliš tyto schopnosti.....
Na druhou stranu, se opravdu stále něco děje, odkrývají se stále nové a nové skutečnosti, které by čtenář, a to musím říci, opravdu nečekal, že se s nimi shledá v tomto thrileru, takže najednou jste desítky let zpět, tak aby jste viděli příběh, který jste viděli několikrát, opět z jiného pohledu, no prostě nenudíte se. Je to opravdu pohodové oddychové čtení na dlouhé zimní večery.

31.12.2016 4 z 5

Krajina nočních jezdců Krajina nočních jezdců František Niedl

I díky otevřenému závěru doufám, že se s Hynkem Tasem ještě setkáme. Kniha opět utíkala od začátku do konce spádem, tak jako bychom seděli na Flaviovi.
Styl pana Niedla si mě získal, není to nic co by bylo prvoplánové a mohu opravdu jenom doporučit. Na pozadí skutečných historických událostí nám vykresluje dobu, která byla opravdu velmi těžká, kdy čest a slovo, byla sice rytířská, ale vlastní zájem a prospěch byl daleko důležitější. Někdy mě připadá, že je jedno jestli autor píěe o drsném středověku, nebo by se pohyboval v součastnosti, protože mnoho lidí se tak chová.
Knížku a celou sérii nelze než doporučit.

28.12.2016 5 z 5

S vlčí hlavou v erbu S vlčí hlavou v erbu František Niedl

Tas opět nezklamal, včetně netradičního pojetí částečné retrospektivy jsem byl opět zatažen do doby, která ač byla glorifikována, donesla jenom zmar, smutek a nejasnou budoucnost. Styl Františka Niedla se mě začíná líbit, opravdu jak je uvedeno v komentářích, nejedná se o Jiráska, ale to bychom snad ani nechtěli, číst o oblečení Tase na dvou stránkách, příběh by ztratil to co nás neustále vtahuje do děje, a to je napětí a spád.
Když vidím, jak někteří velmožové otočili i několikrát za rok otočili svojí přízeň na jednu, nebo druhou stranu, nejde si opět připomenout, že historie se opakuje, ano i naši představitelé mění své postoje podle momentální situace, prostě kam vítr, tam kališník...

26.12.2016 5 z 5

Bohové viny Bohové viny Michael Connelly

Advokát Haller v porovnání s Harry Boschem značně pokulhává, bohužel skoro ve všech aspektech. To co činí většinu Connellyho knížek zajímavých je perfektně poskládaný a plynulý příběh, se spoustou nečekaných zlomů a pádů hlavních hrdinů, což v tomto případě není úplně naplněno.
Na druhou stranu je zde plno fíglů z právního prostředí a ukazuje jak je důležité naklonit si na svou stranu porotu a znovu dokazuje, že u soudného dvoru nejde o dokázání viny či neviny, ale o nalezení správné argumenatace, o ohnutí pravdy tak, aby jedna nebo druhá strana vyhrála. Bohužel to vidíme i v reálném životě.

25.12.2016 4 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

Toto by měla být součást povinné četby. Ano bylo to velké dilema pro ty, kteří tuto akci naplánovali, pro ty, kteří tuto akci provedli a hlavně pro ty, kteří jim doma pomáhali. Byla to jedna z mála ukázek, kdy jsme postavili výš vlast nad vlastní život.
Knížka je čtivá, a plná pohledů z obou stran, které ukazují dobu velmi surealisticky. Ano pohledy na hrdinství, ale i na zradu spolubojovníka Karla čurdy, jsou vykresleny velmi přesvědčivě a můžeme se pouze domýšlet, co bychom v podobné situaci dělali my, kteří i díky těmto hrdinům, můžeme žít v zemi, kterou velmoci uznali právě po úspěšném atentátu na nejvýše postaveného představitele nacistického německa v celé druhé světové válce.

16.12.2016 5 z 5

Čtyřhodinový pracovní týden Čtyřhodinový pracovní týden Timothy Ferriss

Musím říci, že tato kniha mě ničím neobohatila. Je to taková prvoplánová rychlokvaška, zřejmě napsaná za 4 hodiny....
Mnoho použitých nástrojů je obecně známých, takže mě rozhodně nikam neposunula. Snad jen v tom, že příště budu daleko opatrnější, než si knížku koupím.
Na druhou stranu komu by se nechtělo pracovat pouze 4 hodiny týdně a být finančně zajištění, alespoň k tomu abchom si mohli plnit svoje přání a tužby.

08.12.2016 1 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Jussi opět nezklamal. I když se zdálo, jak se bude dějová linka odvíjet a jak to celé bude ukončeno, tak nás Jussi nezklamal. Opět nečekané rozuzlení. Musím říci, že dvě dějové linky, které, do sebe perfektně zapadají jsou velmi dobře sladěné. Assad sice neexceluje tak jako v jiných dílech, ale jeho sekundování Carlovi je super. Celé oddělení Q, které opět nastavuje vysokou laťku, kdy například představení Assada jedné zvídavé sousedce, při standardním vyšetřování je opravdu pecka. Autor se nebojí kontroverzí.
Na druhou stranu musím říci, že jsem od autora již četl lepší knížku, proto i když určitě doporučuji k přečtení, tak tentokrát plný počet dát nemohu.

07.12.2016 4 z 5

Čas vlků Čas vlků František Niedl

Velmi povedené pokračování prvního dílu. Hynek nám sice o trochu zestárnul, ale neubralo mu to nic z jeho přímého pohledu na život, ke kterému samozřejmě patří trochu drsného vyjednávání, ať ve jménu krále nebo kvůli upevňování svých zájmů na Vlkově. Určitě k příjemnému zpestření patří i Markéta, ale zejména Tasův náhled na to co husitství s očekávaným královstvím nebeským přinese, je to co můžeme najít i v současné době. Historie se prostě točí ve spirále, což si někdy málokdo uvědomuje, natož abychom se z historických přešlapů poučili.
František Niedl prostě nezklamal, člověk najde od všeho trochu a je to dávkováno, tak aby to nebylo kontraproduktivní.

30.11.2016 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Musím říci, že způsob jakým pan Niedl popisuje historické události, to jak je nechává plout spíše na pozadí, a hlavní na co se soustředí jsou postavy, které rozehrávají velmi zajímavý a dramatický příběh. Děj utíká takovým způsobem, že si ani neuvědomíte a jste na konci. Hlavní postava je ve svých postojích naprosto neústupná. To jak se staví k pomstě svých jediných příbuzných, které si nemohl pamatovat, jak vyhlásil válku Zikmundovi, jak neustupuje od své linie, i když by již několikrát mohl, je opravdu něco...
Když to vezmeme pohledem dnešní doby, tak musím říci, že takových Hynků, kteří stojí za svým, nedávají na odiv co rekovného udělali, by mohlo být více, ale opak je bohužel pravdou. Nicméně tuto knihu mohu jenom doporučit a už otvírám její pokračování.

27.11.2016 5 z 5

Střevo není tabu Střevo není tabu Giulia Enders

Pro mě jako naprostého laika, to bylo poměrně příjemné počtení, což jsem úplně nečekal. Nemám rád prvoplánové odborné knížky, což tato rozhodně nebyla. Je psána někdy až moc laicky, ale na druhou stranu úsměvně o tématech, které opravdu neprobíráte s každým. A je jedno, jestli sedím správně na záchodě, nebo prožívám proprdění se do nirvány.
Autorka jednoduchou formou, u obrázku opravdu až moc jednoduchou, odkrývá věci, které ukazují, že střevo, opravdu není ten ohavný zakroucený kus něčeho co nám pomáhá vstřebávat zbytky neztrávené potravy. Je to místo, které se spolupodílí i na našich stavech rozladěnosti, nebo spokojenosti, je to prostě opomíjená součást každého z nás.

25.11.2016 4 z 5

Dobře se dívej Dobře se dívej James Carol

Byla to moje první knížka od Jamese Carola. Musím říci, že jsem byl na začátku malinko rozpačitý. Hlavní hrdina vypadal jako naprostý super myslitel, který okamžitě všechno pozná, na všechno si vytvoří názor a vý o čem Vy zrovna přemýšlíte a během pár vteřin Vás načape na hruškách. No nevím jak Vy, ale já jsem se zatím naštěstí s takovým super borcem ještě nepotkal, a myslím, že bych o to ani nestál. Na druhou stránku autor píše zručně, děj se lehce převaluje a míří k finiši, sem tam nějaká odbočka, ale to se stane i zručnějším spisovatelům, nicméně vyvrcholení není sice ihned zřejmé, ale Vám je jasné, že Winter nemůže v žádném případě prohrát, i když Taylor....

24.11.2016 4 z 5

Playground Playground Lars Kepler

Musím souhlasit s NikaMirka, opravdu zapoměňte na starého Keplera. Toto není detektivka, což jsem nevěděl, když jsem si knážku bral, opět jsem očekával starého dobrého Joonu, nicméně podívat se do záhrobí, takovýmto stylem, kterým píše Kepler nebylo zas tak špatné. Má to drive, spousty misteriozních otazníků, sexy hlavní hrdinku...
Ale přesto mě zde něco chybělo. Určitě to nebyl pohled za uzavřenou bránu posmrtného života, což je něco, co určitě zajímá každého z nás, i když si to nechceme přiznat, ale přišlo mi, že některé dějové linky, jsou tak trochu přilepené, aby se "příběh" nerozpadnul. Ale na druhou stranu bylo to opravdu celkem čtivé, mělo to docela spád, ale ten příběh,rozhodně za mě to nebylo za víc jak za 3 a kousek.

20.11.2016 3 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Říkám si kolik takových Václavů a jim podobných tady ještě pobíhá. Když se podíváme kolem sebe tak bohužel musíme konstatovat, že hodně a co je na tom nejhorší, že ti, kteří by nám měli jít příkladem a nehrbit záda, tak je mnohdy hrbí ještě více než my ostatní. Bohužel těch Leopoldů, kteří opatrují svůj bývalý majetek, tak jako kdyby k žádné změně nedošlo a očekávají, že se to určitě změní již mnoho není. Pěkně napsaná sonda do doby nedávno minulé, vykreslené postavy, se vším tím patolízalstvím, hraním si na cizím písečku, ale pro vlastní prospěch, no prostě doba, kterou je potřeba připomínat, protože tu naší demokracii musíme stále opatrovat, protože pár dobře smýšlejících Václavů dokáže kormidlem pootočit a ....

20.11.2016 4 z 5

Myšlení: rychlé a pomalé Myšlení: rychlé a pomalé Daniel Kahneman

Musím souhlasit, že je snadnější rozpoznat omyly jiných lidí než svoje vlastní. Tato kniha je opravdu nabytá spoustou velmi zajímavých myšlenek. A musím s většinou souhlasit, protože jako většina lidí i my věnujeme více pozornosti obsahu sdělení než informacím o jejich spolehlivosti. Je to jedna z mála knížek, které nejsou prvoplánové a necílí na jednu strunu. Je zde spousta výzkumů společně s příklady, které ukáží jak jste na tom se svým myšlením. Ano při čtení si člověk uvědomuje jak často používá pouze systém 1, namísto aby zapojil systém 2. Určitě se k této knize ještě vrátím, těch poučných příkladů je zde opravdu spousta.

19.11.2016 5 z 5

Skála Skála Peter May

Neskutečně barvitý a zároveň jako by zahalený do mlhy příběh o věčném hledání našeho pobytu zde na této planetě. Místo vybrané tak, aby iniciovalo ty nejčernější představy, kdy den za dnes plynou jakoby v jemném oparu a kdy se musíte prát s přírodou o to aby jste mohli ráno opět vstát.. Do toho frustrace ze ztráty, kdy Vám je jedno jestli se další den probudíte. Cesta zpět, kdy si člověk vybavuje svoje kořeny, vidí svoje pochybení, které nejde vrátit a při tom všem jde po cestě za vrahem. Opravdu velmi působyvé čtení, které není pro každého, protože se nejdená o klasickou detektivku, je to prostě příběh o hledání sebe sama.

13.11.2016 4 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Toto byla moje první knížka od pana Niedla a musím říci, že jsem byl velmi mile překvapen. Opravdu zábavné, čtivé, není to tažené až do krajnosti, postavy jsou lidské a navíc je zde i poselství doby, která byla sice před 8 stoletími, ale to co platilo tenkrát platí i nyní. Ano řeč je o naší přezíravosti k problémům, které se dějí někde poměrně daleko, ale ony se nás bohužel bytostně dotýkají. A to, že na šachovnici, kterou rozehráli figurky v zákulisí, vystupují obyčejní lidé, děla z tohoto díla opravdový a velmi zajímavý počin. Autor vede dějovou linku velmi svižně a to, že zde nikdo nevytahuje někomu suknici, je jenom ku prospěchu. Dobové reálie, nejsou hlavním prvkem tohoto výborného díla a je to ku prospěchu přímo pádícího děje.
Už nyní se těším na další díl a určitě nezůstanu pouze u tohoto pokračování.

02.11.2016 5 z 5

Mrtvé komando (Robert de Bohême) Mrtvé komando (Robert de Bohême) Jaroslav Šikl

Vrátil jsem se do doby, kdy jsem pilně chodil do knihovny, a na tuto knížku jsme si musel počkat. Ano je to knížka o odvaze, ato nejenom hlavního hrdiny, který byl v těch dobách, kdy jsem knížku četl skoro polobohem, ale i autorovo. Vždyť se psal rok 1977 a hlavní hrdina válčil na špatné straně, byl v comandos, což se nenosilo. Kniha sama se čte velmi dobře i po letech, jsem byl hrdý na hlavního hrdinu. Co je pro mě takovým mementem této knihy je naše schopnost zaprodat svoji duši za mrzký mamon, v tomto případě za otroky, kteří by vraždili pro někoho, ano je v tom jistá sounáležitost s dobou ve které žijeme, protože stále upřednostňujeme nějaké zájmy, které se úplně neslučují s tím jak rovní bychom měli kráčet po této zemi. Za Roberta dávám plné hodnocení.

30.10.2016 5 z 5

Zajímavě postavený příběh, ale tentokrát mě fantasy úplně nezasáhlo. Riggs píše zajímavě a poutavě, ale je to spíš určeno pro náctileté. Není to tak poutavé jako Harry Potter, ale podobné prvky zde určitě najdeme. Minimálně se jedná o podivné lidi se schopnostmi, které my obyčejní lidé prostě nemůžeme zvládat. Ano většina lidí se k těmto podivným stvořením chová rozhodně jinak než distingovaně. A protože mají problémy ze začleněním, tak to bude vždy vděčný námět, chtělo by se říci na román, ale v tomto případě to bude celá série. Nyní se mě nechce úplně pokračovat, ale možná až budu trpět ještě větší melancholií, tak si pro zlepšení nálady dám další díl.

29.10.2016 3 z 5

Zajatcem v Rusku - 1943–1949 Zajatcem v Rusku - 1943–1949 Hans Hahn

Musím říci, že jsem opravdu zklamán. To jsk v roce 1943 vystupoval v zajetí, jak obhajoval Československou otázku, jak si pamatoval kde co, mě přišlo jako když si náš pan prezident vzal na mušku Pana (ano z velkým P) Peroutku. To jak popisuje sedm let v zajetí, se s jinými podobně laděnými knihami nedá srovnat. To jak se distancoval od všeho antifa mě přišlo velmi provoplánové. Těšil jsem se na knížku z II WW, ale tentokrát jsem šáhnul opravdu vedle, naštěstí jsem koupil bazarový kus, takže jsme 20% ušetřil, i tak to byl opravdu super kauf..... Na druhou stránku nemohu dát odpad, většina z nás si nedovede představit, co to znamenalo být zajatcem, co znamenalo, být tím banditou, který napadnul SSSR..

18.10.2016 2 z 5