francouz

Krajiny domovaKrajiny domovaVáclav Cílek

V současné velmi smutné době je toto opravdové pohlazení na duši, které je více než potřeba.
navíc ke krásnému slovu , jsou zde velmi pěkné ilustrace a knížka jako celek je velmi vyvážená.
Je to moje prvotina od autora, kterého mě doporučila kamarádka ajá ji velmi děkuji.
Ano toto je autor, který má dokonalý přehled o české kotlině a k tomu umí použít slova tak, že dokáží pohladit.
Je to jako by jste byl kousek od místa, které autor popisuje.
A vzhledem k nestálé době to vypadá, že spoustu ještě neprobádaných míst budu moci navštívit a určitě dát za pravdu autorovi, který se rozepisuje nejenom o místech, ale zabrouzdá i do historie jak jejich vzniku, tak událostí, které se k místu váží...

Utajovaný projevUtajovaný projevTom Rob Smith

No tato druhá knížka s hlavní postavou mě úplně nenadchnula.
No co to bylo zejména, asi ta uvěřitelnost toho příběhu. Né, nemyslím tím existenci Gulagů, nebo to, že se odehrával nějaký mocenský boj, ale tu sílu utajovaného projevu, no to opravdu nebylo uvěřitelné.
I když se autor snaží měnit tempo, tak na mě je to moc překombinované a hlavně opět musím říci je to neuvěřitelné a proto jsem s tím měl trošku problém.
Na pozadí velkých změn, které, ale aparítčíci vždy zahrají tak, aby se obyčejný plébs nic nedozvěděl, jsou moc hrané. Ani vnitřní touha něco změnit mě úplně nedostala.

Rozervané královstvíRozervané královstvíJames Aitcheson

Tak to byl návrat do středověké anglie par excelánc.
Jo to byl teda jízda, uff, paráda, tedy s pohledu čtenáře, nikoli doby, kterou si mnohý z nás možná idealizuje...
A rytíř bez bázně a hany v podání rytíře Tancreda vplul opět na scénu velmi impozantně.
Ale začátek je pro něj velmi nešťastný, přišel o všechno o čem si až do té doby myslel, že nebude nikdy přemýšlet, ano o rodinu a střechu nad hlavou.
Autor velmi sugestivně vyprávý příběh té doby, kdy jste se mohl spolehnout zejména na svůj meč a svojí odvahu. A té má opravdu nadmíru i cit pro zodpovědnost mu vůbec nechybí.
Moc se mě líbí popis dějiných událostí a v nich vystupující hlavní hrdina, s kterým se není problém ztotožnit.

29.03.2020

Čas oligarchů, jejich sluhů a nepřátelČas oligarchů, jejich sluhů a nepřátelOndřej Závodský

Samozřejmě se spoustou závěrů, které autor popisuje musím souhlasit.
Na druhou stránku jsem nechtěl ani moc pokračovat ve čtení, když autor na začátku jasně vymezuje to co on udělal dobře a co si následně přisvojili jiní.
On byl ten, který jasně řekl co je správně a co je špatně. A to je to co já nevidím úplně dobře. Protože i když mám nějaký názor, nemohu o něm tvrdit, že je ten nejlepší.
Proto jsem trošku váhal zda pokračovat ve čtení, či zda knížku odložit.
Nakonec jsem knížku přečetl a jenom mě to utvrdilo, že to co předvádějí někteří současní představitelé a jejich podporovatelé oligarchové, no to je průser....
A to jak jedná náš současný premier, no,....

Čtvrtá opiceČtvrtá opiceJonathan Dylan Barker

Toto byla opravdu velmi zajímavá detektivka. hlavně to putování časem a čtení z vrahova deníku, která krásně rozloží napětí.
Na druhou stránku bylo až příliš jasné, že přejetý autobusem nemůže být vrah, ale možná to byl od autora záměr.
Místy to bylo opavdu drsné, halvně ta výchova budoucího vraha, krásně ukazuje, jak může drsná průprava v mládi formovat osobnost.
Chtěl bych říci, že děj je vtěsnán do tří dní, ale ono díky vsuvkám z deníku tomu tak není, ale to nic neubírá na intenzitě, s kterou děj míří do neúprostného finále.

PlaváčekPlaváčekMartin Goffa

Opět poctivá česká detektivka se vším, co by zde nemělo chybět.
Možná to na začátku vypadalo, že chybět bude, ale Tereza, kde se vzala, tu se vzala, a byla zpět, a ukázka toho, jak může nabýt adrenalin, byla opravdu super.
Nesmíme zapomínat ani na nalezence, tedy nejšerednější psisko pod sluncem...
Ale to hlavní je ukázka toho, jak někteří vidí lidi, kteří v životě prostě neměli tolik štěstí, jako my ostatní, nebo o něj přišli aniž si vlastně uvědomili co se stalo.
Vždy´t ty přece nikdo hledat nebude, no to je teda business plán... Velmi drsná škola, v tomto díle, bez servítek, rovnou k jádru.
Opravdu super knížka, která běží do cíle jako raketa, no ta, přece něběží, ta letí...

DědinaDědinaPetra Dvořáková

No nevím co k tomu napsat. Sám bydlím na vesnici, tedy jako naplavenina již nějkých 15 let, takže samozřejmě neznám všechny od školky, ale že by to takhle úplně vypadalo na současné vesnici, pak bych se asi raději odstěhoval zpět do města.
Ano je to takový pelmel všeho a místy ničeho. Samozřejmě společnost se někam posouvá, a to jestli náš děda byl sedlák, to už mnoho lidí nezajímá a jak píše i autorka, mnozí vlastně ani nevědí co si pod tím představit.
Na druhou stránku je v knížce spousta humorných okamžiků, které přetlačí takovou tu pachu´t, z toho že takto to na vesnici určitě nechodí.
Autorka střídá úhly pohledů a to se mě na tom asi líbilo nejvíce, i když to finále mohlo vygradovat malinko jinak.

RumRumAlena Bezděková

Přiznám se tuto knížku jsem dostal k Vánocům od dětí, prý je to o moc lepší než kdyby mě dali opět nějakou flašku rumu.
No určitě mají pravdu. Né, že bych byl nějaký alkoholik závislý na flašce rumu, to co mám doma jsou flašky na speciální příležitosti.
No a není nic lepšího k tomu co návštěvě nalejete říci ještě nějaký příběh. Ano příběh o historii, zprácování nebo přímo o oblasti kde ten či onen rum byl vyroben, nebo snad vytvořen?
najdete zde spoustu zajímavostí, a jestli patříte k těm, co občas nepohrdnou sklenkou velmi jemného, vonavého doušku, tak je to určitě i kniha pro Vás.

05.03.2020

Kráska a zvířeKráska a zvířeDominik Dán

tentokrát to nebyla taková jízda jako jindy, kdy Rýša a Chosé jedou naplno, ona se ta dovolenková nálada a návrat Mayora z Chorvatska, chvíli line i knížkou.
Na druhou stránku nemluvně a krásná maldá slečna zavražděná bestiálním způsobem, rozjedou klsické detektivní pátrání, tak jak ho od této mordparty známe a musíme objektivně říci, že i očekáváme.
Je to hon s časem, tak aby stopy nevychladly a zároveń, tak jak to spíše známe z našich luhů a hájů, i boj s byrokracii.
To, ale naši borci zvládají na jedničku, takže už se těším na další kousek.

Čtyři dohodyČtyři dohodyDon Miguel Ruiz

Musím říci, že tuto knížku mám v knihovně už pěkně dlouho a stále jsem se nemohl odhodlat k tomu, abych si poučení jak nalézt sám sebe, přečetl.
No nakonec jsem tu odvahu našel a přečetl.
U této knihy jsem očekával, že to bude taková ta klasická motivační knížka, která Vám jasně řekne, že byste měl změnit toto a toto a svět se najednou rozzáří a všechno bude růžové.
Víme , jak to chodí, tak to v reálném životě nechodí.
Nicméně musím objedktivně přiznat, že zde jsou pasáže, které se Vám vryjí do paměti, aže něco na tom, abychom jinak začali chápat různé signály zde je.

V kleciV kleciEllison Cooper

No byla to taková jiná detektivka, která měla od každého něco.
Určitě jsem se nenudil, byla to opravdu jízda od začátku do konce. Velice inteligentní, ale tak jak to bývá citově vyhořelá analitička FBI, která má zároveň i svůj výzkum, hledá svůj svatá grál, tak aby bylo pro příště jasné, že sériový vrah má jinak vyvinutý mozek.
Ale ve výzkumu je zatím anomálie, které neukazuje na jasný výsledek a do toho nový případ, do kterého je navíc zapletena dívka z vlivné rodiny.
To jak hlavní hrdinka přistupuje k případu, jak žije, ano v bytě kde není nábytek, jezdí na motorce a z rodině komunikuje hlavně s babičkou, dává knížce takový trošku drsnější rámec. Navíc vrah má rád výbušniny a vůbec si rád hraje a manipuluje.
Takže já jsem se určitě nenudil a už se těším na pokračování.

16.02.2020

Lid versus demokracie: Proč je naše svoboda v ohrožení a jak ji zachránitLid versus demokracie: Proč je naše svoboda v ohrožení a jak ji zachránitYascha Mounk

Musím říci, že jsem se u tohoto autora rozjížděl pomaleji, ale nakonec jsem byl spokojen.
Autor se snaží hledat cestu pro liberální demokracii v 21. století, což vidíme není vůbec jednoduché.
Co vlastně demokracie představuje, myslím, že pro větčinu lidí je to jenom prázdné slovo, které x krát slyšeli někde v televizi...Nebo je to soubor závazných volebních institucí, které efektivně zajišťují transformaci mínění lidu v administrativní kroky...
Autor poukazuje na dobu ve které žijeme, a kterou by před lety nikdo nepredikoval. To, že se ke slovu dostanou polupisté a hlavně, že se dostanou ke slovu doslova v baště demokracie USA, nebo v Polsku či Madársku, a to bohužel není zmíněno Česko, to by opravdu málokdo předvídal.
Autor nás sděluje, že demokracie slibuje, že svěří vládu lidu. Pak se ale ptejme, kdo je lid?
Ano, pak mnozí z nás zejména v Evropě, budeme říkat, že to je občan daného státu, nikoli, někdo kdo sem přišel z jiné země, a opět přihrává všem populistům a ochráncům čistého národa.
Ale autor se zamýšlí i nad ekonomickou stránkou demokracie, o nůžkách, které se za posledních dvěstě let rozevřeli a rozevírají velmi rychle. Krásně popisuje to co bylo po válce běžné, děti se měly vždy lépe než rodiče, až doposud, nyní to bude poprvé co naše děti se nebudou mít lépe.... Hledání cesty, sociálního státu, ale zaroveň umožnit firmám, aby spíše najímali lidi, než je propouštěli, to je to co může otočit tok dějin, kdy athény, řím byly na vrcholu a .........

16.02.2020

Češi 1952: Jak Gottwald zavraždil SlánskéhoČeši 1952: Jak Gottwald zavraždil SlánskéhoPavel Kosatík

Je to takový komiksový scénář, kde k psanému slovu je poměrně velký tlak dán i na obrazové zpracování, komiksou formou.
Musím říci, že už jsem v ruce hodně dlouho něco podobného nedržel, takže mě to opravdu bavilo. Někomu se to třeba nemusí líbit, ale k tomu, co je zde popsáno, to dalo takovou poměrně velkou razanci, zejména když je čerpáno ze složek Přísně tajné....
Je to zpracováno opravdu velmi pěkně, samozřejmě díky tomuto formátu, nemůžeme očekávat nějakou hloubku, ale upřímě chtěl bych já vlastně číst nějakou hloubku u masových vrahů, kteří pod rouškou revoluce a komunistických ideálů nekoukají doprava, jo sorry tam vlastně nemůžou, tak tedy ani doleva....
Dalo by se říci, s čím scházíš,..... ale ani stihomamem potrefený Kléma, nemá na růžích ustláno, ač zřejmě jeho předsatvy byly malinko jiné.
Rozhodně se podívám po dalších knihách od pana Kosatíka.

31.01.2020

Živý mrtvý a další policejní povídkyŽivý mrtvý a další policejní povídkyMartin Goffa

Tak to bylo opět něco jiného a neskutečného.
Opravdu jsem poznal dalšího skvělého českého spisovatele, a znovu musím poděkovat databázi, protože tam jsem našel inspiraci.
Každá povídka je naprosto jiná, nechybí humor, nasranost a zmar, ale je to spíše takové celkové ohlédnutí, takže zde opravdu nejde úplně o život, i když tím vlastně knížka začíná...
Mě se to moc líbílo, třeba taková Zuzka, která byla znásilněná, akorát vlastně ani neví pořádně kde k tomu došlo, ale nakonec z ní vypadne i jméno, toho kdo to udělal, a najednou se rozjede monstrozní akce, aby to bylo všechno trošku jednodušší....
Je jich tam opravdu spousta velmi dobrých, takže už nyní se těším na další pokračování...

PentagramPentagramJo Nesbø

Tak toto je opět klasická jízda v podání Harryho Hola. S ničním se moc nemaže, jde prostě, a těď by se mě chtělo říci jednoduše za svým cílem, ale tak to by nebyl Harry aby k cíli nemusel přeskakovat stovky překážek, kdy už to vypadá, že nemá šanci, najednou vstane, jako fénix z popela a pokračuje dál.
Äno chtělo by se říci, konečně dopadnul T.W., ale je to to co očekával, je to ten druh vykoupení, který by mě přijít....
Zápletka opravdu monstrozní, prst v pr...., no to je opravdu něco. To jak to nakonec vyřeší, je opravdu jízda jako na tobogánu, který zrychluje a zrychluje...

NeníNeníMariusz Szczygieł

Toto byla moje prvotina od polského autora. A musím říci, že těch myšlenek je tam opravdu mnoho.
Zejména se mě líbil ten pohled na nás čechy a někdy je to opravdu síla.
\"V tomhle paneláku bydlí navrátilci, kteří utekli z Československa v osmašedesátém a vrátili se počátkem devadesátých let. U nás si lidé navrátilců neváží, prý jsme zradili, nechali je v tom komunistickém hovnu. A navíc jim připomínáme, že oni emigrovat nedokázali. Co v Polsku, vážíte si navrátilců. \" co by jste asi tak čekali, aha ano jsou přece také slované, takže to musí být stejné, ale ono není....
Je zde na druhou stranu i takový lehký humor.
24.prosince mě volal nějaký muž, že má pro mě překvapení, z kterého budu mít radost. Nejspíš ježíšek...
Nebo popisuje jak se snažila do školy donést vypěstovanou fazoli : byla tam taková zima, že u nás nechtěla žít ani fazole...
Na druhou stranu těch povídek a životů je tam opravdu hodně, chvílemi mě to připadalo celé hodně roztříštěné.
Ale jak říká autor vždycky může být něco větší a lepší, i to malé může být pro Tebe obrovské...

31.01.2020

Průmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válkaPrůmysl lži: Propaganda, konspirace a dezinformační válkaAlexandra Alvarová

Tak nevím jestli mám být pozitivní, ale to co jsem si přečetl v této knížce mě jenom utvrdilo v náhledu, který jsem si udělal po přečtení Cesty k nesvobodě od T. Snydera.
Bohužel žijeme v době, kdy opravdu zapomínáme na sílu slova, protože doba ve které žijeme, je o vnímání vjemů, které nám servírují různé zpravdajské servery, nebo privátní televize.
Co je nejdůležitější, je množství negativních zpráv. Když si to uvědomíme, jak málo chceme vidět pozitního, ale jakmile vidíme něco, co se nepřihodilo nám, tak jsme zase o trošku veselejší....
Kam se poděl Sofokles s jeho rčením, že nikdo nemá rád posly špatných zpráv...
Je to opravdová sonda do světa deziluzí, fake news a jenom mě utvrdilo, ve věcehc, kterým by normální uvažující mozek přece neměl uvěřit, ale ano, manipulace je na každém kroku, tolik muslimů se valí do našeho údolí, ........
To co tady vzniklo, politika vulgarismů, nenávisti a bohužel žádný roll model na obzoru, no musíme se snažit žít poctivě svůj život a snažit se diskutovat o tématech, ktará se pomalu vkrádají do duší i našeho národa.
Jestli Vám není lhostejná budoucnost Vaše a vašich dětí, tak si tuto knížku rozhodně přečtěte, opravdu stojí za to, jenom nevím jak se poté budete cítit...

23.01.2020

Mezi dvěma ohniMezi dvěma ohniMartin Goffa

Díky databázi jsem opět objevil velmi dobrého českého autora detektivního žánru.
Není to žádný český James Bond, ale poctivý policajt, který musí řešit i spoustu svých nitěrných problémů.
S kolegou vytvořili skvělou dvojku, která se suprově doplňuje a snaží se jít i přes překážky, které mnohdy jsou za hranou jejich působností.
Navíc v tomto případě řeší Miko smrt svého dlouholetého kamaráda, a o to je to pro něj těžší, protože musí našlapovat opravdu opatrně, jako by se pohyboval po minovém poli.
Je to opravdu povedené pokračování a už nyní se těším na další setkání s Mikem a jeho případy, které rozhodně ukazují více než jenom policejní rutinu.......

Pro Čechy je nebe nízkoPro Čechy je nebe nízkoMojmír Hampl

Byl jsem na začátku trochu skeptický, no aby ne, patřím přece do národa, o kterém autor tak zaníceně píše.
Ano mám stejný pocit o našem patriotismu, jako má autor, prostě když se podíváte na vyvěšování vlajek, na státní symboly, ano uvidíte je při nějaké sportovní události, ale tím náš patriotismus začíná a bohužel i končí.
Strašně se mě líní název a také fráze only sky is the limit. Bohužel nikoli pro nás, kteří se umíme perfektně podceňovat, nevěřit ve své schopnosti...
Krdyž autor popisuje, jak udělal prezentaci pro zahraniční hosty, tak jsem si stejně jako jeho český kolega říkal, to přece nemohlo na nikoho zapůsobit, to jseou jenom obyčejná fakta.
Ale pak mě to došlo, pro někoho kdo nezná kromě Prahy a pár sportocvů nic o nás, tak na nás nahlíží úplně jinak, když se dozví fakta z prezentace.
Černí paséři, ach jo, kolik já jenom znám černých pasežerů a bohužel nemusím chodit vůbec daleko, vídám je denně, kritizovat ale umí naprosto perfektně.
Opět krásná a trefná ukázka z pera jednoho z největších čechů Karla Čapka : Zatracená vláda, už zase mě nehoří doutník..... Poznáváte někoho? já tedy ano.
A pak se s autorem schodnu i na další pasáži z knihy, a ta je věnovaná souznění s jinými národy, kolem našich hranic. Ano nejraději a nejlépe se cítím v Rakousku, ač se to mnoha lidem nebude zdát, jsou nám opravdu nejbližší.
takže jestli chcete překonat své limity a šáhnout si na nebe, pak rozhodně čtěte tuto skvělou knížku.

23.01.2020

Římská krevŘímská krevSimon Scarrow

Jsem opravdu rád, že moji oblíbenci neukončili sovjí jízdu, tím, že se k moci dostal nový císař Nero. ba naopak, skoro to vypadá, že Cato si vysloužil další ostrouhy, je z něj Tribun.
Ano to se mě na tom líbí, nic není předem dáno ve hvězdách, ani božstvem, natož Vaším znamenitým patricijským původem.
Ano je to na Vás, na Vašich postojích k životu a v tomto případě i ke službě vlasti, nebo spíše císaři, nebo ještě spíše jeho šedým eminencím...
A to tito dva borci splňují plými došky a já jsem za to rád. je to takové oddechové, ale opravdu hezké čtení. I když zde byla zápletka jasně daná, ale je to opět na našich hrdinech, aby si s tím poradili...

12.01.2020

Stalin a Evropa: Napodobit a ovládnout, 1928–1953Stalin a Evropa: Napodobit a ovládnout, 1928–1953Timothy Snyder

No tak toto je zase trošku jiná knížka od mého oblíbeného autora, nicméně tak jak jsme u něj zvyklí snaží se nám rozkrýt před i poválečnou Evropu, a to hlavně z pohledu jednoho z největších tyranů a masových vrahů ever J. V. Stalina.
Jsou zde krásné ukázky, toho jak si socilistický systém, třeba neveděl rady s některými z původních obyvatel SSSR.
Ano bylo to někdy opravdu těžké najít ten správný postoj. Nicméně postoj byl většinou jasný : "Potřebujeme z táborů udělat kolonizační vesničky, bez uvažování o době věznění. Filantropické ohledy, zkrácení trestu , jsou nejen nemístné, ale často dokonce škodlivé."
No z toho opravdu až mrazí, to jaký byl přístup k vězňům, kteří se bohužel znelíbili režimu a bylo je třeba přesídlit.
To jak kazaši utíkali do Číny, pašovali čaj a nebylo vůbec možné je zadržet, z pohledu sovětské vlády, bylo opravdu zajímavé.
Také postoj k ostatním národům, židům, zejména polákům, ukrajincům a dalším je velmi vystižně pojat a to jak si připravoval nárazníkovou pováleční zónu, no velmi poučné by to mělo být pro mnohé z nás, kteří pochybujeme, i když se často objevuje naprosto stejný slovník u stávající ruské vládnoucí garnitury.....
Nevím kolik se toho má ještě stát, abychom vnímali dějiny jako spirálu a poučili se z chyb, které zde kdysi byly....

NemesisNemesisJo Nesbø

no tak jako vždy od Nesba a Hola je to jízda od začátku do konce, kdy napětí střídá utrpení a utrpení střídá naději.
Ano je pravda, že těch linek sleduje autor hodně, ale vyvíjí se to parádně a jako klasická detektivka, nedám nám odpočinout ani na chvilku.
Mám rád toho antihrdinu Hola, který si jde po svojí pravdě, a tak vlastně hlavní zápletku vyštřuje jen tak jako by mimo. protože to hlavní co chce dosáhnout je vrah jeho bývalé kolegyně.
Ano nyní se na jevišti ukázala nová a snaživá kolegyně, která jistě bude mít svůj prostor i v dalším pokračování a zejména v honbě za Princem. Je , ale opravdu škoda, jak již bylo níže uvedeno, že byl již dopředu odhalen. Ale i tak se těším na další pokračování....

12.01.2020

Ve znamení mečeVe znamení mečeJames Aitcheson

No myslím, že toto byla na chvíli poslední knížka ze středověku, protože té krve a pohrdání životem bylo i na mě moc.
Krásně popsaná střeodvěká anglie, krátce po bitvě u Hastings, kde zvítězili normané.
Hlavní hrdina prakticky nepoznal nic jiného než boj. Meč je jeho třetí ruka a pro nějakou ránu nejde daleko. Je to bojovník, který však na začátku příjde o všechno. A není pro něj jednoduché najít další smysl života, i když touha po pomstě v něm dřímá a doutná na každém kroku. Ale s novým pánem jsou zde i nové úkoly. Které nejsou úplně stejné s tím, co zažíval doposud. Ale dokáže se stím vyrovnat.
Děj knížky prakticky letí ke svému vrcholu, který možná překvapí, ale o to je to větší zážitek.
Určitě si přečtu i další knížku od tohoto autora.

StigmataStigmataC. Falconer (pseudonym)

Moje první setkání s Falconerem a musím říci, že jsem si z toho čupnul na zadek.
To jak popisuje dobu a lidi v ní, je opravdu nádherné. dějové zvraty, které Vás neustále udržují ve střehu, které spěje k neodmyslitelnému finále.
To byla opravdu jízda. Popis osob, jejich vnitřního světa, a tak jenom mimoděk na pozadí se odehrávající souboj s heretiky, kteří hledali svojí pravdu a chtěli očistit církev, což samozřejmě narazilo na krutý a nemilosrdný boj na život a na smrt. Ano ani děti a ženy nebyly ušetřeny. "zlo" muselo být zniščeno.
A do tohose jen tak připletl Filip rytíř, který chtěl pouze zachránit svého syna, ale bohužel se ocitl ve špatný čas na špatném místě, ale on ten boj nakonec nevzdal, bojoval...

28.12.2019

Úkol pro šaškaÚkol pro šaškaPavel Hrdlička

Tentokrát jiný pohled na vysvobození krále Vaclava IV. Tentokrát to bylo pojato trošku více ze široka.
Je to pohled na divoký středověk, kde jste si opravdu nemohl být jistý nikdy ničím. Právo prakticky neexistovalo a když ano, tak bylo pekelně daleko.
Takže samozvaní vládci si dělali co chtěli. Navíc tomu nahrávala doba, kdy se dva bratři prali o moc nad Čechy. A ty jako vždy trpěly, protože byly využity pouze jako pokladnice.
Podrychtář opět ukázal, že je mužem na svém místě, a hlavně, že se nepachtí pouze za svým obohacením, ale bojuje za spravedlnost. Samozřejmě častokrát narazí, ale to tohoto borce rozhodně neodradí. Už se těším na další díl...

Bez tělaBez tělaMartin Goffa

Díky databázi jsem objevil dalšího nadějného domácího autora. Ano je to tvůrce zajímavě posklaádaného příběhu s hlavním hrdinou, který se tak nějak nepáře s tím jak by to mělo být, hlavně když to přinese výsledek.
Líbí se mě ta Mikova zarputilost a to jak jde za cílem. Prostě se s tím moc nemaže a tak jako správný polda věří na své instinkty.
Což je někdy daleko důležitější, než to co se tváří naprosto jasně a vypadá, že ani jinak to být nemůže. S tím se hlavní hrdina rozhodně nesmíří, i když to dlouho vypadá, že o žádnou vraždu přece jít nemohlo...

Královský gambitKrálovský gambitJohn Maddox Roberts

Je asi jedno jestli jsme 100 let před kristem, nebo žijeme v dnešní době z pohledu moci vládnout a ovládat, je to stále stejné. Ti co jsou u koryta prostě budou jenom hrabat, hrabat a hrabat.
Detektivní příběh zasazený do doby kdy byl Ceasar ještě mladým ctižádostivým, který se teprve rozhlíží a hledá si cesty na vrchol.
Ale hlavní hrdina je člověk bez bázně a hany. není to žádný rváč, který by je rozdával, on je spíše přijímá, ale je to člověk, který používá svůj mozek a je mu jedno jestli jde proti zdi, když má vyjít na povrch pravda, a to se mě na něm nejvíce líbilo.

28.12.2019

Grunwald/Tannenberg 1410 -  osudná porážka Řádu německých rytířůGrunwald/Tannenberg 1410 - osudná porážka Řádu německých rytířůStephen Turnbull

Chtěl jsem si přečíst o bitvě, která stála na začátku konce řádu německých rytířů v Polsku, či v pobaltských zemích.
navštívil jsem hlavní město řádu Malbork a musím říci, že to na mě udělalo velký dojem. Řekl bych , že to byl Microsoft 13 století, tedy v době kdy byli na vrcholu, pak přímo na místě jsem se mohl podívat jak řešili logistické, vojenské a politické otázky.
Samotná bitva, která znamenala pád pyšného řádu, je popsána, tak jak se asi udála. Ano i zde se podíleli češi, kteří v těch dobách platili za naprosto neohrožené bojovníky. Samozřejmě si všichni pamatujeme, že zde byl i bratr Žižka, nicméně toto úplně doloženo není, jako spousta dalších věcí...

01.12.2019

Planeta záhad. I. díl, Tajemná minulostPlaneta záhad. I. díl, Tajemná minulostArnošt Vašíček

Kdysi jsem takové podobné knížky hltal, možná i proto, že jich mnoho na trhu nebylo a tak člověk vzal za vděk, tím co zrovna bylo možné sehnat.
První část knihy mě zrovna moc nenadchla, protože to jsou takové ty záhady, které nejsou jasně podleožené a kdy každý z nás alespoň jednou viděl jasně svůj stín jak se v reálném čase mění v cosi..... A´t žijí duchové, ale není to něco, co bych chtěl vyčítat komukoli.
Druhá část knihy to už je pro mě trošku jiný level, a to z několika důvodů. To hlavní je, že se snaží jít alespoň trošku do hloubky daného problému. Rozebírá dějinné události a osobnosti, lidsky přívětím jazykem a hledá odpovědi na někdy nevyřčené otázky a nebo jiným způsobem popisuje úryvky z knihy knih...
někdy to bylo až trošku děsivé, například Paganini a jeho život, démonická hudba až po jeho skon a pohřbění, nepohřbení....
No prostě je třeba se ponořit do četby a společně s autorem přemýšlet, zda se jedná o pouhou smyšlenku, nebo zda,....

Výkupné za ErakaVýkupné za ErakaJohn Flanagan

Musím uznat, že na tomto oddechovém čtení začínám trošku ujíždět.
Že bych se vracel do mladických let, kdy moji hrdinové byli Old Shatterhand a Vinnetou...
Ne prostě chci jenom vypnout a nechat se unášet příběhem, kdy to hrdinové nemají vůbec "jednoduché".
Ano je to takový ten klasický vzorrec, kdy padnete do nesnází, které už, už vypadjí, že jsou pro Vás konečná, ale to by zde nesměl chybět hrdina, který si ví rady, i když o sobě samém stále pochybuje, zda je dost dobrý. Ale vy víte, že on je ten pravý hrdina, který Vás nenechá nikdy ve štichu. Což bohužel v reálném životě, tak velmi často není, a hrdinové bez bázně a hany..... no ti běhají většinou v těch našich příbězích.