Češi 1952: Jak Gottwald zavraždil Slánského

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Pavel Kosatík připravil pro Českou televizi scénář osmidílného seriálu s názvem České století, ve kterém formou hraných rekonstrukcí představuje klíčové události českých dějin 20. století. Zatímco na plátno převádí původní scénáře Robert Sedláček, jejich komiksového zpracování se ujali přední čeští výtvarníci. Osm historických událostí, osm nejdůležitějších rozhovorů v dějinách našeho národa, osm nejlepších českých komiksových tvůrců. První epizodu do komiksu zpracoval Petr Novák. Autorem pátého dílu je Vojtěch Mašek, autor známé komiksové série Chobotango, Monstrkabinet. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/190018/big_cesi-1952-jak-gottwald-zavrazdil-sl-IUI-190018.jpg 4.270
Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Češi 1952: Jak Gottwald zavraždil Slánského

RaptoR
02.11.2021

Plná palba spíše za historickou výpravu do období našich dějin, jež mi bylo doposud cizí. Komiksové médium je zde zvoleno moudře, smekám před výtvarným pojetím, ze kterého paranoia jen čiší. Pravda, najdou se i chyby týkající se kompozice, textování a juxtapozice, ale přimhouřím oči a nechám zvítězit obsah nad formou.

francouz
31.01.2020

Je to takový komiksový scénář, kde k psanému slovu je poměrně velký tlak dán i na obrazové zpracování, komiksou formou.
Musím říci, že už jsem v ruce hodně dlouho něco podobného nedržel, takže mě to opravdu bavilo. Někomu se to třeba nemusí líbit, ale k tomu, co je zde popsáno, to dalo takovou poměrně velkou razanci, zejména když je čerpáno ze složek Přísně tajné....
Je to zpracováno opravdu velmi pěkně, samozřejmě díky tomuto formátu, nemůžeme očekávat nějakou hloubku, ale upřímě chtěl bych já vlastně číst nějakou hloubku u masových vrahů, kteří pod rouškou revoluce a komunistických ideálů nekoukají doprava, jo sorry tam vlastně nemůžou, tak tedy ani doleva....
Dalo by se říci, s čím scházíš,..... ale ani stihomamem potrefený Kléma, nemá na růžích ustláno, ač zřejmě jeho předsatvy byly malinko jiné.
Rozhodně se podívám po dalších knihách od pana Kosatíka.


jarynek
08.12.2019

Česká variace na "Revoluce požírá své děti". Člověku snad ani není líto Slánského, protože i on byl jedním z tvůrců této komunistické mord mašinérie, ale spíše je smutné, jaká doba tady panovala a že pohrobci takových lidí tady u nás mohou nyní spoluvládnout. Ze série Češi snad nejlepší kousek. Jen jsem měl občas problémy s obličeji, kdy jsem si ne vždy byl jist, o kterou postavu se jedná.

Pablo7
18.11.2019

Docela dobrý komiks. Trochu mně vadili, že postavy sovětských poradců neměli tváře, ale chápu, že to byl umělecký záměr. Snad se to ale dalo udělat více dramaticky, aby byl člověk více vtažen do té doby. To se úplně nepovedlo.

-Pečivo-
14.05.2019

První díl a historický akt o kterém jsem neměl ani potuchy - Kléma obětuje kámíka Slánského. Toho jsem doposud znal jen jako týpka podle kterého je pojmenovaná tramvajová zastávka v Řepích. Jak je ten svět malej!

Grafické zpracování tentokrát velmi dobré a korespondující s dějem, Stalinovi se nepozdává Slánský, generální tajemník ústředního výboru a tak ho nechá zlikvidovat. Dobře mu tak, neměl bejt komunista, ale radši třeba kadeřník nebo motorka.

Milada Horáková je jen velmi postranní děj a tak se čtenář může kochat tím, jak se ty gumy mezi sebou vybíjely. 6/10

Makrela Liška
17.07.2018

Mašek znovu ukázal, jak zajímavý je autor, a vytvořil ke Kosatíkovu scénáři komiks s působivou atmosférou. Jeho přecházení od expresivní popisnější malby k obrazovým metaforám rozšířilo děj o další rovinu. Musím sice říct, že díky práci s textovou částí v obraze jsem se místy ztrácela v dialozích, ale jinak jde o povedené dílo. Doufám jen tiše, že při stávající situaci nám jako varování nebude znovu aktuální.

Terata
13.06.2018

Opravdu krásné ilustrace, děj byl pro mě takový nijaký :)

Mánička178
30.07.2017

Brrr... celý příběh je opravdová zrůdnost. Kamarádíčkování a současně faleš, podezírání, připodělanost před SSSR a všudypřítomná fanatická věrnost Straně - člověku je z toho opravdu blivno. Kresby k celé té ohavnosti výborně sedí. Pěkné zpracování... Jdu bouchnout šáňo, že v tom nemusím žít.

1