francouz francouz komentáře u knih

Pach krve Pach krve František Niedl

Můj oblíbený spisovatel zřejmě uzavřel ságu z dob kralování Jana Lucemburského. Ano bylo to krásné putování krajem Českým, v dobách ranného středověku, kdy čest a sláva, byly věci vzácné, stejně jako jsou dnes, ale autor nám to trošku zidealizoval a ukázal nám naše hrdiny, kteří jsou naprostým popisem cti a rytířkosti, protože to byla ta hlavní výsada rytířů.
Ano pomáhat slabým, ale to by byla přece naprostá idylka, a to nám autor rozhodně nechtěl naservírovat.
Chtěl nám ukázat jak Ti mocní tahali za nitky, aby si ukrojili ještě větší kus koláče, který stejně nebyli schopni pozřít.
Ale na druhou stranu tady byli Ti sprvní, Ti kteří měli smysl pro čest a povinnost, a navíc jim to i myslelo, což asi nebyla úplně běžná věc v dobách, kdy číst asi uměl málokdo. Ano byli víc než dobří, ale i to patří do podobného žánru.
Příběh utíká do cíle tak, že si ani neuvědomíte, že je konec. budou my Ti rytíři chybět, ale ...

Planeta Země: Kruté místo k žití Planeta Země: Kruté místo k žití Andor Šándor

ono je dobré vidět, to co se děje ve světě z více pohledů. Ano mnohdy hodnotíme pouze podle nějakého útržku, nebo polopravdy, kterou slyšíme někde ve zprávách, nebo si ji přečteme v novinách.
tady se nám dostalo té příležitosti se na to podívat očima někoho, kdo seděl u zdroje, kdo se podílel na tvorbě naší rozvětky a kdo ji i velel.
Je to opravdu zajímavé si číst o tom, že se s teroristy nevyjednává, ale to by přece... Ano politik, si přece nebude špinit ruce, prostě kdyby to vyjednávání nevyšlo, tak to hodíme na ty zmetky teroristy.
Je to velmi zajímavý pohled na celé geopolitické otázky, včetně té, která se nás týká ze všeho nejvíce, a to je Evropa a s ní spojená EU a NATO. Ano dva články, na které můžeme nadávat, můžeme hledat spoustu chyb, ale jak je zde napsáno, spoustu toho špatného jsme přece udělali sami, svým rozhodnutím a povolením stavět rozhledny na kopcích né vyšších než je celá Petřínská rozhledna, apodobné zhovadilosti, včetně různých hnízd....
Je to opravdu zajímavý pohled očima člověka, který jednal s těmi, co řídili "zeměkouli" , a jeho názor na vět, ano ten vystihuje již název knížky.
Najde si zde každý svoje, od Ruska, Číny, teroristů, Jižní Afriky, Ameriky až po naší starou doboru Evropu.

Hořící most Hořící most John Flanagan

Tak to je ta správna fantasy kniha. Na jedné straně nepoznaný hrdina, který se do toho stavu dostane né o své vůli a na druhé straně zlo, intriky a hra o moc.
Je to opravdu pohodové čtení, které Vás vtáhne do děje. Ano je to jedna z těch knih, kdy se dokážete vžít do těch pocitů, které mladý hraničář musí podstoupit, aby mohl chránit, ty na kterých mu záleží.
Je to až s podivem, jak takto mladý, dokáže rychle uvažovat, sami si říkáte, nelez tam, to co jsi už udělal, to přece stačí, ale tak to přece není.
Ano on je připraven zemřít, aby zachránil ty na kterých mu záleží. To jak se postavil nepříteli, jak si vedl v té opravdu těžké zkoušce, je opravdu pěkné a hodné následování, což měl určitě autor na mysli. Ano, není na tom nic špatného, prostě se vám zaryl pod kůži tak, že hodláte pokračovat ve čtení a sledovat další osudy tohoto mladého hraničáře a dalších postav.....

Prostě na mě zapomněli Prostě na mě zapomněli Jiří Holub

Tak to bylo opravdu něco. to je příběh s velkým P. Navíc je vyprávěn malou Klárkou, pro kterou je všechno úplně nové. na první pohled pohodové, nový velký domov, který je na samotě, spousta nového.
Na druhou stránku se pomalu začínají stahovat mračna, i když jdou pomalu, jdou. jsou sice zředěna místní kněžnou, která jim ukazuje tu pohodovou stranu života v pohraniční.
Ale pak jsou zde i ti pohrobci třetí říše, kteří běhají po lesích a páchají zvěrstva.
Ale Klárka má novou kamardáku, která ji seznamuje s životem v této zničené vsi a vypravuje jí o svém životě a životě celé vesnice.
To co nakonec příjde je noční můra nás Čechů, to co se zde událo je podobné genocidám, které se stali na konci století ve válkou zmítaném Balkáně.
Opravdu velmi drsný a bohužel pravdivý příběh, kdy v těch, kteří většinou za války kolaborovali, se najednou stali soudci a vzali si právo do svých rukou. Ano tak tomu v sudetech bylo, bohužel my se většinou tváříme, že se tady nic nestalo, že to jsou pouze pohádky, které se šíří z toho důvodu, aby ospravedlnili to, že všichni Němci museli opustit svoje domovy a vzít si jenom to nejnutnější v tom lepším případě, v tom horším, to si přečtěte v této krásné knížce....

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

No musím říci, že jsem se chystal velmi dlouho na tento skvost a nelituji, je to opravdu nadčasová knížka.
není to jenom o vládnutí jako o takovém a kdyby vyšla o několik století déle, byla by to určitě učebnice managementu.
Ano je zde mnoho silných vyjádření, mezi které bych určitě zařadil tyto :
Lidé totiž téměř vždycky chodí
cestami, jež vyšlapali jiní, a napodobují ve svých skutcích jiné lidi, ale
není možné choditi přesně v cizích stopách ani dosáhnouti dokonalosti
těch, jež napodobuješ.....
jsou dva způsoby boje: jeden cestou zákonitou,
druhý cestou násilí. Způsob první je vlastní člověku a druhý zvířatům.
Protože však první způsob mnohdy nestačí, nezbývá než uchýliti se
k druhému. Musí tedy vladař dobře uměti počínati si jako zvíře i jako
člověk.
Ano je zde spousta moudrosti a je opravdu až zarážející, že je mnoho z nich stále aktuálních, několik stovek let po sepsání. Je to opravdová paráda.

05.05.2019 5 z 5

Uzel Uzel Dominik Dán

tak toto byl ten správný "první díl" , kdy začíná budoucí bohatá kariéra detektiva Richarda Krauze.
Je to opět nádherně vystavěný příběh, který se mě osobně líbí nejvíce, kdy čekáte jak těch pět dějových linek se na konci spojí v jedno velké finále.
Navíc je to zasazeno do reálií před sametovou revolucí. A je to pojato tak, že Vás chvílemi až mrazí, protože my co jsme alepoň částečně zažili tuto dobu, tak víme, že to co je zde napsáno, bohužel byla opravdu těžká doba. To, že jsme si byli všichni rovni, by možná mnozí chtěli i dnes vrátit, ale tady je krásně vidět, že někteří si byli prostě rovnější. A musím říci, že jsem nečekal 30 let po samotové revoluci, že to bude stále aktuální, ale to není povídání k této opravdu povedené knížce.
Musím opravdu smeknout, nad tím jak je zaučován mladý elév, co všechno musí vypít a co navštívit. Jako vždy zde nechybí humor, sex a samozřejmě takové to předvídatelné napětí a hlavně tah na branku, který prostě Dánovi nechybí.

05.05.2019 5 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Tak díky čtenářské výzvě jsem se dostal ke knížce, kterou jsem měl kdysi číst jako povinnou četbu, ale tenkrát mě to vůbec nelákalo.
Je to zajímavý příběh, který nám ukazuje, že jsme stále v pokušení , a že naše rozhodování je často omezováno našá krátkozrakostí.
Ano často chceme totiž vidět jen to co se nám hodí a to ostatní o tom nechceme ani přemýšlet. proto na první dobrou souhlasíme s ledmi, kteří nás vedou, bohužel častokrát tím nesprávným směrem. Ano jsou zde ukázány neřesti v tom zahaleném smyslu, takže je nevidíte prvoplánově, ale jinak je to příběh, který plyne k neodvratnému konci.

05.05.2019 4 z 5

Zdivočelé Sudety Zdivočelé Sudety Milan Jenčík

Musím říci, že jsem čekal možná trošku víc od této knížky. Na druhou stranu je zde spousta velmi pěkné fotodokumentace a to jak nové, tak zejména té dobové.
očekával jsem více příěhů, kterých muselo být opravdu spousta, navíc lidí, kteří spolu žili dlouhá léta pospolu najednou byli zarytí nepřátelé.
Také jsem očekával, že zde najdu více o pocitech lidí, kteří museli opustit své domovy a museli se stěhovat někam do vnitrozemí.
Já sám pocházím ze Sudet a i když je po válce více jak 70 let tak stejně vidíte, že je zde spousta lidí, kteří stále nenašli ten správný vztah ke svojí nové domovině. Jsou to naplaveniny, a někteří bohužel v tom pejorativním významu tohoto slova.
Ale každá podobná knížka Vám ukáže jak to bylo v roce, který je stále jako černý stín na v našich dějinách. Ano asi budu souhlasit s autorem, že bránit se, bychom se sice mohli, ale určitě by to znamenalo naprosté zdecimování našeho národa. na druhou stranu bychom bojovali a mohli se podobně jako Poláci dmout pýchou, jako Ti hrdinové z Westerplatte.

05.05.2019 4 z 5

Pana Fulghuma mám rád a jeho pojetí literatury mě vždy chytne a něčím obohatí.
Tentokrát bych řekl, že uhodil hřebíček na hlavičku. Mylsím, že těch postav a těch postojů k tancování je zde mnoho. A co si budeme namlouvat, zejména my pánové patříme k těm co spíše postávají u baru a koukají do skleničky než by někde " poskakovali".
A to je právě to co mám občas i já. Anglicky se tomu říká Dutch courage, tj. dát si na posilněnou trochu alkoholu a pak vyrazit na plac.
Né že bych nerad tancoval, dokonce jsem se i občas podíval, jako, že normálně se na Tv moc nedívám, na Když hvězdy tančí, protože je to opravdu moc pěkné, když to ten pár umí.
Manželka mě již několik let přemlouvá, abychom začali chodit znovu do tanečních, a možná, že i díky Vám pane Fulghume se tomu tak stane....
Ale ono to není jenom o tancování, je toho zde daleko víc, a zejména to, jak umí podat například nákup vhodné obuvy, je opravdu krásné.
takže závěrem nezbývá než poděkovat za ČV, díky které jsemse zase posunul ve vnímání tance jako takového....

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Opravdu škoda, že takové čtení nebylo za našich mladistvých let. i když my jsme měli svého Karla Maye...
Je to opravdu krásné čtení, které ubíhá neskutečnou rychlostí a Vy se ani nenadějete a jste na konci a hledáte další stránku. No musím si pořídit pokračování, protože bez něj by to nebylo úplné.
tady opravdu nemáte problém se ztotožnit s hlavní postavou, i když jich je tady několik, je jasné, že Vaše srdce bude tlouct hlavně pro učně hraničáře, který roste v neohroženého bojovníka a skvělého hraničaře.
Ano je to pohádka, ale přiznejme se, kdo si občas rád nepřečte nějakou "pohádku" na doboru noc. Ono těch nedobrých příkladů a té negativní energie za den člověk nasaje tolik, že je někdy opravdu rád, že se může ponořit do světa, kde spravedlnost má navrch, tedy alespoň v to doufá, že to tak bude.
Určitě se těším na další setkání s hraničářem a s jeho náhledem na svět...

Navzdory básník zpívá Navzdory básník zpívá Jarmila Loukotková

Vrátil jsem se knize, kterou jsem četl za studentských let na gymplu a tenkrát jsem ji opravdu zbožňoval, ta otevřená revolta, to bylo něco super.
Když jsem ji nyní četl po letech znovu, musím říci, že už jsem neobdivoval tak tu otevřenou revoltu vůči systému, ale celkově je ta kniha nabitá opravdu nevšední energií.
Ta na Vás dýchne a už Vás nepustí. A Vy jdete s ní a trpíte, stejně jako trpěl skvělý umělec své doby ( ano malinko mě to připomělo dalšího trpitele své doby a mého oblíbeného malíře Caravaggia - Krev na paletě).
Je to opravdu jízda , ve které velmi zdatně sekundují kulisy středověké Paříže, se svými slavnými a temnými zakoutími...
Ano je to knížka o ojedinělém člověku, který měl dar skládat básně, byl milován, byl zatracován, byl to buřič i umělec, byla to křehká duše, tak jak nám ji vykreslila paní Loukotková. Ne všichni adorizují takovéto umělce, zejména, Ti, kteří si na něco podobného pouze hrají a myslí se, že jsou stejně dobří, a tak tohoto velikána nenávidí a snaží se ho odklidit z cesty.
Nedá mě to, abych zde nepřidal pár veršů, které jsou natolik pravdivé, že stojí za poznamení :
Se hřbitovem, mě přešly šprýmy. Co platno těm, kdo měli jmění, dům s postelemi prachovými, že jedli jako nazevření, a žili pili při hýření, neznali nežli kratochvíli ? Radovánek už dávno není a hříchy, ty tu po nich zbyly. Kdo byly dřív ty lebky ty lebky tady v hromadě kostí zetlelých? .....
Ano, co po nás zbude, a jak jsme naložili s tím, že můžeme chvilku spočinout na této zemi..

Lazar Lazar Lars Kepler

No to je klasický Kepler, jde na to prostě přes mrtvoly , ať to stojí co to stojí. Jak už název napovídá, půjde o biblické znovu zrození.
Ano a bohužel té největší noční můry, se kterou se zatím Joona mohl setkat. Je zde rozehrána partie, která má opravdu grády, jede od začátku do konce.
To jak si Lazar s detektivy pohrává, a jak pouze Joona tuší, kdo za tím stojí je opravdu jízda. Nečekejte, že by mnoho postav z příběhu zůstalo naživu. tady není msto na sentiment, je to opravdu hra na život a na smrt. A jen ten co zajde dál, má šanci přežít.
Ale jak to bude doopravy..... To se asi dozvíme příště, je zde rozehráno velké finále, nebo není...

22.04.2019 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Nebyl jsem velkým příznivcem fantasy, ale Pán prstenů a nyní samozřejmě Hra o trůny to změnila.
Je to něco jiného, být v jiném světě, který někdo stvořil, osadil ho kulisou podobnou středověku, přidal jako příměs něco děsivého, co nikdo pořádně neviděl a pak rozehrál příběh, který se line časem.
Jak jinak, v pozadí je souboj dobra a zla, ale to se samozřejmě rozehrává pomalu, ajko v každé sérii fantasy, musíte vystavět hlavního hrdinu, v tomto případě vlastně hrdinku.
Čekáte někoho bez bázně a hany, to se asi nedočkáte, protože příběh zaříná v útlém dětství, vlastně narozením hlavní hrdinky, která dostala do vínku neskutečný dar, který bude postupně rozvíjet.
Příběh se line, postavy jsou uvěřitelné a vlastně se vše odehrává na Zemi, která, ale samozřejmě vypadá malinko jinak. Určitě si přečtu pokračování, protože mě bude zajímat jak dopadnou skláři....

22.04.2019 4 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Vybral jsem si tuto knížku jako jednu z knih čtenářské výzvy a musím říci, že jsem opět nešlápnul vedle.
Příběh je vystavěn od základu, line se pozvolna k finále, které je opravdu vygradováním se vším všudy.
Je to knížka o morálce, o tom, co mnoha lidem nic neříká. Opravdu postava Attika, je ztělesněním toho, jak by bylo potřeba chápat svět. Je zde pravda, a za tu je třeba se rvát, i když to někdy bolí.
Vyprávění z pohledu dětí je přímé, jsou to zákoutí dětské dušičky, které nedokáží pochopit, proč jsou někteří lidé tak zlí. Nebo když moralizují jenom na oko, jako zářný příklad bylo srovní s Hitlerem, souputníkem té doby, ve které se příběh odehrává.
A to co se odehrávalo v soudní síni, to byla opravdu paráda, musím říci, že ta gradace byla opravdu dokonalá.
Ale to co by si člověk měl vzít jako přesah do budoucna, je že žít morálně není nic špatného, že stojí za to se ozvat k něčemu, co ohrožuje nás všechny, nenechat to narůst do veličin, z kterých pak již není cesty zpět. A proto jsou takové knížky důležité.

22.04.2019 5 z 5

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Tak jsem se díky databázi seznámil s dalším výborným autorem detektivek.
Musím , ale souhlasit s některými komentáři níže, že to autor malinko s kombinatorikou přehnal. Myslím, že by se za to nemusel stydět ani profesor matematiky, tak jak je to někdy nakombinováno.
Na druhou stranu mám rád detektivy, kteří dostávají za uši, opět vstanou a hledají ztracenou cestu, která je nakonec k cíli dovede. V porovnání s detektivy, kteří se chovají jako mistři světa omaleta, kteří vědí všechno hned, všude byli dvakrát,.... že Vám to něco připomíná .... Mě tedy určitě, a to nemusím chodit daleko,... nebudu slepičit...
No vidíte, nazval jsem detektiva, někoho, kdo vlastně ani detektiv není. A o to je to lepší, že nemá za sebou traumatizující historii neuznaného detektiva, který narazil na klasického egoistického šéfa.
To dává tomuto bývalému novináři, jakýsi lidský rozměr, navíc je to umocněno jeho vlastním traumatem, kdy ztraitl někoho velmi, velmi blízkého.
Na druhou stranu, určitě nelze upřít této knize spád, za který by se nemusel stydět ani horský vodopád. tak rychle Vás dovede k finále, které vlastně není finále, protože to pravé teprve příjde, No je to opravdu výživné.

09.04.2019 4 z 5

Hluboký hrob Hluboký hrob Steve Robinson

Opět to byla zajímavá jízda společně s genealogem Taytem. Na totmo druhu knih je jedna poměrně silná stránka a to je prolínání časových linek. To jak se může něco z minulosti potkávat v přítomnosti mě opravdu baví.
Navíc zde, když dojde k objevení spojitosti a bylo by možno dokonce si pohovořit s hledaným objektem, tak to již bohužel nejde, protože již nežije. Zde člověk najednou vidí, jak jsou některá rozhodnutí, která neudělá v pravý čas fatální. Prostě Vám něco ujede, ale v tomto případě je to většinou nevratné.
O to víc, je to opravdu tíživé, když si to člověk uvědomí, že mohl, ale neudělal...
Tento druh knížek je taková lehká oddechovka a mě se to líbilo.

09.04.2019 4 z 5

Mrtvá v knihovně Mrtvá v knihovně Agatha Christie

I když je to opravdu stará škola, tak musím opět uznat, že paní Agatha psát umí. To a jakým způsobem rozehrála tuto doslova šachovou partii, je velmi zajímavé.
Stará dobrá Anglie, malé město, každý zná každého a hlavně se na scéně pohybuje brilantně myslící slečna Marplová.
Je pravdou, že mě zde něco malinko chybělo, takové to tísnivé napětí zde prostě nebylo.
Bylo to vystavěno, tak, že jste jenom čeklali s jakým odhalením příjde slečna Marplová. Ano jako celek to fungovalo, ale na pět bodů to tentokrát nebylo.

03.04.2019 4 z 5

Británie Británie Simon Scarrow

Po přečtení zlodějky knih, jsem opravdu potřeboval něco na zklidnění, a tak jsem si otevřel další díl, této výborné série.
Opět jsou na scéně Cato a jeho věrný druh Macro. A tak jako vždy, i tentokrát jsou zataženi do pletichy politiky. Nicméně tenokrát tu politiku nemá na svědomí jejich letitý "kamarád" , ale voják, který si uvědomuje, že má nyní jedinečnou šanci se zviditelnit.
A k tomu jak jinak použije figurky na šachovnici, které jsou přece postradatelné. Tak jako ve všech válečných konfliktech to jsou řadoví vojáci a důstojnici, kteří jsou zde přece od toho, aby naplňovali fantastické strategie, které vytvářejí Ti co se klepou po zvěčnění svého jména, po povýšení, po tom, být u toku dějin.
I tenotkrát to jak Marco, tak zejména Cato prohlédnou, ale jsou zde hlavně proto, aby chránili svoje podřízené, takže jsou první v útoku a poslední při ústupu, prostě opět skvělá oddechovka.

03.04.2019 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

díky výzvě jsem si vybral tuto knihu, o které jsem toho hodně slyšel a hlavně byla vyzdvihována na databázi. Někdy se stává, že takové skvosty jsou pak malinko zklamáním, protože očekávání jsou obrovská, ale realita je jiná.
No musím říci, že tato knížka byla opravdu síla. Ten netradiční způsob vyprávění, ta dějová linka, to vykreslování postav, no musím říci, že mě zůstanou pěkně dlouho za nehty.
Já osobně čtu velmi rád knížky z druhé světové války, ale něco podobného jsem opravdu ještě nečetl. Autor nepotřebuje gradovat, prostě jenom malikčo přitlačí na pilu a vy jste z toho úplně odvaření.
Ano není to o válce jako takové, je to o utrpení lidí, o jejich nelehkém údělu, dky si nemůžete na nic stěžovat, jste rádi za kousíček žvance, ale to co Vám vlastně všichni upírají jsou myšlenky, které jsou součástí každé knížky, ano toho co bylo často nepohodlné pro vládnoucí garnituru.
Byla to opravdu pecka, hodně, hodně těžká na strávení....

03.04.2019 5 z 5

Krev není voda Krev není voda Dominik Dán

Další naprosto skvělá Dánovka. Určitě se najde spousta kritiků, na styl, vulgarismy, na příliš mnoho vypitého alkoholu, a to dokonce v aktivní službě ( to se většině z nás nemůže poštěstit, pít v práci a nemít z toho žádné problémy...).
Já jsem si zamyloval ten lehký humor, kterým se většina šlenů mordparty častuje, takže pro mě je to opět nádherné odlehčující čtení, které je navíc kratičkou dobu od revoluce, takže kluci z STB mají stále ještě prstíky vkole tehdejších dějin.
Navíc nám autor ukázal kluky v drsné akci, kdy si šli popovídat s jedním fotříkem, který si snimi pohrál, jako kdyby nikdy nechodili na sebeobranu, ... Opět jako vždy okořeněné něčím navíc, prostě najdete úplně vše.
Ano doba,kterou nám autor popisuje, kdy spousta věcí byla povolená, kdy vládla atmosféra na jednu stranu uvolněná, na druhou stranu pro mnohé beztrestná, a taky se podle toho chovali.

24.03.2019 5 z 5