Krev není voda

Krev není voda

Žádný rok v Krauzově krátké detektivní kariéře nebyl tak těžký jako rok 1992. Bezpečnostní analytici tvrdili, že na vině byla neuvážená porevoluční totální amnestie, protože vylidnila věznice a zalidnila ulice násilím. Krauz a jeho kolegové tenkrát nedbali bezpečnostních analýz, oni měli vlastní práce nad hlavu. Ve stínu bouřlivých událostí byl celkem nenápadně a bez povšimnutí spáchán poslední federální zločin, který mohlo Krauzovo oddělení vražd legálně vyšetřovat – poté si slovenští a čeští policisté hráli už každý na vlastním písečku. Tento zločin se odehrál tak nenápadně, že si ho sotvakdo povšiml a málem zapadl prachem, leč i když nebyl bůhvíjak bestiální ani příliš komplikovaný, bylo by škoda ho pominout, protože byl pěkný – pokud se ovšem dá něco takového říct o upálení mladé ženy a jejího dítěte....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/291652/krev-neni-voda-EUC-291652.jpg 4.3171

Naše Mesto (21.)

Krv nie je voda (2015)

Detektivky, Literatura slovenská
Vydáno:, Slovart (ČR)

tenax
předevčírem

Moje první „dánovka“, ale určitě ne poslední. Je zřejmé, že autor zná vyšetřovací praxi, včetně nejrůznějších policejních výslechových fíglů, někdy možná i trochu za hranou, o to však účinnějších. Počáteční střídání časových rovin jen zvyšuje očekávání, co bude dál. Jinak svižné líčení, vtipné a uvěřitelné dialogy, sympatické postavy kriminalistů a dost spletité případy, které se nakonec logicky propojí. Detektivka jak má být.

Danuše7
03. prosince

Perfektně napínavé. A tentokrát nebylo tolik politických tlaků.

Jolana.b

Když tak pročítám recenze k této knize, nevím co napsat. Vše již bylo vysloveno. Jen to shrnu. Je to velmi dobře napsaná detektivka z nám blízkého prostředí i doby a vřele ji doporučuji jak v létě k rybníku, tak v zimě za dlouhých večerů. Zima vám rozhodně nebude a nudit se také nebudete.

callahanh

Na Dánovy knihy lze (zatím) uplatnit de facto stejný komentář, v tomto případě to ale není špatně, ba naopak. Taktéž Krev není voda je čtivá, strhující a zase poodhaluje něco z policejní práce, která se z větší části skládá z papírování a rutiny než z nějaké akce a velkého pátrání v terénu. To je vlastně na Dánovkách to nejlepší - čtenář věří, že takhle to na policii chodilo a chodí a příslušníci jsou obyčejní chlapi, kteří většinou vědí, jakým směrem se vydat a případ vyřeší za pár dní, protože pak už stopy chladnou. Všechny postavy jsou sympatické a lidské, takže se s nimi může každý ztotožnit. Knihu pak oživují zábavné dialogy, v nichž se kolegové vzájemně pošťuchují a špičkují, což k tomu také patří. Sympatické je i to, že konce bývají realistické a Dán nemá zapotřebí čtenáře balamutit nějakým přehnaným happy endem, ale poukáže i na to, jak se některé případy vyřeší. Je pravda, že konkrétně v tomto románu zůstává několik věcí nevysvětlených (SPOILER - nejvíc asi právě již zde zmiňované schované lístky a důvod toho, proč si je Slávka schovávala - KONEC SPOILERU), to se ale vlastně dá odpustit, protože jakožto oddechová literatura funguje znovu báječně a po přečtení musím opět opakovat, že doufám, že každé oddělení policie má svého Krauze. 75%

Magriva

Opäť docela dobrá detektívka, ale ako to už u Dána býva, jeho knihy sú dosť podobné, takže keď ich čítate vyše po sebe, stačí na ich hodnotenie priemer.

LOLYJA

Po dlhšej dobe, kedy som už mala "predánované" som sa opäť vrátila k prečítaniu tejto knihy a neľutujem.

brabofka

Přečteno jedním dechem. Mám teď za sebou menší sérii těchto detektivek, a můžu říct, že ani u jedné jsem se nenudila. Příběh naprosto geniálně vymyšlen a propojen. Jen na konci mi přišlo vyřešení a hlavně dovysvětlení trochu rychlé, bez detailů a zbylo pár nezodpovězených otázek. Ale i tak jsou detektivové od Dvou lvů mými oblíbenými parťáky a hlavně Ríšan s Chosém, jsou u mě doma velice vítáni :-)
Jen drobnost, kterou jsem určitě již někde zmiňovala. Škoda jen, že knihy v Čechách (nevím jak doma na Slovensku) vychází na přeskáčku. Bylo by fain se dostat k sérii a dát ji tak jak časově jde po sobě. Zvláště v této knize je to znát hodně. Odkazuje na Bestii, Rudého kapitána a další. Navíc se by pročistil i přehled mordýřů. V některých knihách vystupuje šéf Majchrán, v těchto "porevolučních časech" zase Mayor.... Ale to už je jen a jen detail, který na půvabu a kouzlu těchto příběhů nic moc neubírá.

Aleh

Krev není voda je klasická detektivka. Jde o jeden z posledních federálních kriminálních činů, na kterém spolupracují kolegové z Bratislavy a Brna. Na samotném počátku je příležitost vydělat spousty peněz na neštěstí druhých a na jejím konci je smrt mladé ženy a jejího dítěte. Je to o každodenní mravenčí práci detektivů, kteří pátrají po aktérech kriminálních činů a hledají spravedlnost. Příběh, který zpočátku budí dojem nešťastné náhody, odhalí nebezpečný společenský jev, který těží z lidského neštěstí a odvěké touhy, která je stará jako samo lidstvo.

items

Po veeeľmi dlhom čase ďalšia dánovka. Stále rovnako dobré, stále rovnako rovnaké :).

PetK

Osmý Dán, poosmé bez výhrad. :-) Příběh byl navíc oživený dvěma liniemi případů, které se pravidelně střídaly, což zvyšovalo napětí.

Koňadra

Mnoooo ... ja som Dominikovi Dánovi dlho unikal, či skôr on unikal mne. Knižku som počúval až z núdze na dovolenke .... a .... bol som veľmi, veľmi príjemne prekvapený. Jednak výbornou znalosťou pomerov na kriminálke (trošíčku to poznám i profesne), jednak hrubým "trestňáckym" humorom (on skutočne zodpovedá realite) a neglorifikovaním hlavných hrdinov.
No a Gaišbergom načítané veľmi civilne, príjemne a nerušivo.
Super oddychovka, asi zainvestujem do ďalšej audioknihy, myslím, že na dlhé nočné jazdy autom výborná alternatíva.

bábuška

Opět další kvalitní detektivka. Čtu většinou v originále, ale překlady pana J. Šmatláka jsou výborné. Chválila jsem si i předešlé knihy D. Dána, nyní by to bylo jen opakování.

magsan

Nic moc. Po Rudém kapitánovi zklamání.

vincek1

Sice teprve druhá kniha tohoto autora, ale asi jej zařadím mezi své oblíbené. Děj má spád a v momentu, kdy to vypadalo, že už bude konec a stránek ještě dost, další zápletka. Prostě pěkné oddechové čtení.

bagel
30.12.2016

Jednu knihu Dominika Dána jsem nedočetla, ale tato mě zaujala a určitě se pustím brzy do dalších. Děj rychle ubíhal, osvěžením byly dialogy mezi policisty.

RyxiraAmyGinger
29.11.2016

SPOILER Svižná, rychle ubíhající detektivka, zase trochu jiná než miliony jiných. Ale mám dvě zásadní výhrady. První: šedý muž s ježkem - hned mě napadlo, že to je muž od autobusu a ne jiný policajt a cca 10 stránek mě pak štvalo, že detektivové sledují falešnou stopu. Nemám ráda, když mi něco dojde dřív než vyšetřovatelům. Druhá: jedním z klíčových důkazů, který navedl vyšetřovatele na správnou stopu, byly autobusové jízdenky, které si Slávka schovala. Ale proč si je schovávala a nevyhodila je? Opět nevysvětleno, trochu to na mě působí dojmem, že autor prostě nevěděl, jak svým hrdinům pomoci a vyřešil to takhle. Na můj vkus až moc nuceně.

Ivana11
28.11.2016

No opět paráda, já toho autora prostě zbožňuju. Co kniha, tak zážitek.

Jaruš7
21.11.2016

Na mp3 opět superčetba, moravským hantecem - prostě špica.

Selinute
06.11.2016

Dost dobré.
Další skvělý příběh detektiva Richarda Krauze s napínavým dějem a velmi dobře vymyšlenou zápletkou. Takové malé osvěžení této místy i drsné knihy byly vtipné dialogy mezi kolegy, nad kterými jsem se musela místy i pousmát. Pro mě to byla po té spoustě severské krimi velmi příjemná změna a jsem přesvědčena, že si v nejbližší době přečtu některou další z autorových knih.

Ladys
22.10.2016

Bavil jsem se. Ostatně na to už jsem u Dána zvyklý. A i když tady v tom příběhu to cizokrajná rodina s rčením "krev není voda" přehnala, něco na tom je a Češi by se měli trošku učit, co je rodina! Ale ne až tak do krajností, jako v tomto románu, samozřejmě :-)

pavčape
03.10.2016

Knížku jsem dočetla před chvílí. Líbila se mi, jako všechny, které jsem přečetla dosud. Škoda jen, že je nemůžu čist chronologicky, půjčuju si je v knihovně, jak se zadaří! :-) Tahle kniha se mi prozatím zdála nejslabší... Dlouho se nic nedělo, málo "akce". Především mi chyběly ty vtipné dialogy pronášené mezi kolegy detektivy. Snad se toho v příští knížce opět dočkám ;-) Dokonce jsem zjišťovala, zda překládal stejný člověk :-)

Patapuf
12.09.2016

Ze začátku sem se do toho nemohl dostat, ale je to jako vlak... rozjíždí se pomalu a na konci jste zklamaní, že musíte vystupovat....

Patricio
08.08.2016

Parádní detektivka. Ve všech směrech. Dánovky nastavují laťku hodně vysoko. Když jich člověk má za sebou víc, přijdou mu tak nějak normální. Rychle si zvykne na úžasné vyobrazení mravenčí detekticní práce, výslechů, které tady nemají konkurenci, napětí a především "mordýřského" humoru. Když se ale začte do "konkurence", uvědomí si, co je to za poklad. Dánovkou člověk nikdy neudělá chybu.

Pet007
13.06.2016

Kniha se mi líbila až od druhé poloviny. Týden jsem ji dokonce nechala uzrát, protože mne nebavilo přeskakování děje. Příběh se vracel v čase a postavy se motaly jedna přes druhou. Po týdnu se vše srovnalo a já vplula do příběhu jako ryba do bystřiny. Okrajové téma chválím, obyčejný člověk si ani neuvědomí, že politická situace může ovlivnit práci policie.

edith79
09.06.2016

Zajímavý námět i motiv pachatele. Kniha nezklamala, opět napínavé a také vtipné čtení. Už se těším na další Dánovo dílo, vytvořila jsem si na téhle partičce lehkou závislost.

dikobraz
22.05.2016

Zase klasika. Dobre sa to citalo. Dej je sice moc prekombinovany, ale taka prijemna oddychovka.

wiix
26.04.2016

Zatiaľ najslabšie dielo, ktoré som od Dána čítala. Dej aj zápletka totálne vykonštruované, okaté a priehľadné. Na vtipoch som sa nesmiala, avšak netvrdím, že nejde o dobrú knihu.

Kent2004
20.04.2016

Po Červeném kapitánovi a Beštii jsem se dostal i k této knize. Ale v audiopodobě. Nicméně příběh je prostě vynikající. Má to napětí, je to výborně a čtivě napsané a v konečné fázi i jako audio výborně něčtené.
Dominik Dán píše opravdové příběhy se kterými se jako bývalý člen "modr party" osobně setkal a podílel se na dopadení vrahů. Zkušenosti s tím má bohaté a popisuje události tak jak to ve skutečnosti je - bylo. Žádné fabulace, výplody fantazie a pod. nesmysly. Jen holá skutečnost a nefalšovaná pravda. A to nejen co se týká samotných příběhů, tak i pozadí které vyšetřování provází. Problémy se kterými se musela kriminálka potýkat, zbytečné nařízení, házení klacků pod nohy, slengové výrazy, zvyvy a návyky. Každá postava má svůj charakter a o to je celá kniha cennější.
Za mne je to jenda z nejlepších krimi sérií, jakou lze na česko-slovenském trhu pořídit.

adulik23
17.04.2016

Palec hore, zase raz výborná kniha, ja toho Dána proste zbožňujem :)

Dimas
11.04.2016

Čtivá detektivka jako všechny předchozí. Zajímavá zápletka, sympatičtí hrdinové, humor a trefně popsané reálie let nedávno minulých.