Navzdory básník zpívá

Navzdory básník zpívá

Historický román s životopisnou tematikou o osudech středověkého francouzského básníka Françoise Villona. Dějově bohatý román, v němž ožívá středověká Francie s ohromující nádherou šlechtických sídel, špínou chudinských uliček a s nevázaným uličnictvím studentů i vznešeností církevních hodnostářů. V tomto světě žije básník Villon – podivuhodný člověk, darebák s duší dítěte, věčný rebel. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/295/navzdory-basnik-zpiva.jpg 4.7597
Romány, Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno:, Jota

BaHa

Jedna z mých srdcovek a kniha, která se mnou zůstane už navždy. Poklona Loukotkové za tohle dílo.

Richisa

Četla jsem už dávno, bylo to moc krásné čtení. Nádherný překlad Villonových básní vložený do moc pěkného příběhu.

Atanone

"Nuzota z lidí lotry činí
a vlky z lesů žene hlad"
jak nadčasové...
Knihy paní Loukotkové jsou poklady mojí knihovny ( a e-knihovny). Kdyby hořelo,vynášela bych je ven jako první.

martina.culik

Jarmila Loukotková mě takto přivedla k Villonovi, jehož básně (hlavně v jejím překladu) mám opravdu ráda. Stejně mě fascinoval i život tohoto básníka vylíčený perem autorky.

"Báseň, co to vlastně je báseň? ...
Báseň je to co se neříká, co se jen píše.
A když se to potom čte nahlas, tak to šumí jako déšť."

babicka_amalka

jako první jsem četla Nezbedného mistra balad od Johna Erskine; obě knihy jsou skvělé, každá jiným způsobem; a obě stojí za přečtení;

ElizabethK

Kniha se mi zprvu nečetla úplně lehce. Chvilku mi trvalo, než jsem pronikla do děje, poté jsem však příběhu naprosto propadla. Osud Franciose Villona je jímavý a plný nečekaných zvratů - nejlepší příběhy píše život sám.
Knihu jsem měla jen půjčenou, po přečtení jsem však navštívila antikvariát, abych si ji pořídila a tam jsem knihu objevila v sekci "K rozebrání zadarmo". Prosím všechny potenciální budoucí čtenáře, aby tak skvělou knihu nenechávali čekat dlouho. Kniha stojí za přečtení a podle mě se neřadí mezi "odpadové" knihy.

Jirinamac

První knížka od pani Loukotkové, kterou jsem už přečetla mnohokrát. Mám ráda životopisy a historické, které pani Loukotková uměla krásně.

Hannelle
11.12.2016

Historické romány p. Loukotkové jsou dokonalé, její styl vyprávění je perfektní. Villonovi básně mám ráda a jsem ráda, že hlavní postavou tohoto románu je právě on. Nebyl určitě vzorem ctnosti, byl to věčný rebel pohybující se často na hraně tehdejšího zákona, ale v tomto období to asi pro nikoho nebyl problém. Jeho básně jsou geniální a nadčasové a paní Loukotková je perfektně dokázala zapracovat do děje.

Harry
01.12.2016

Jarmila Loukotková měla mimořádný vypravěčský dar, výborně zvládala historická témata a barvitě líčila dávno minulé děje. Román o rebelovi Villonovi to potvrzuje- dozvídáme se o něm, že úspěšně studoval na univerzitě, ale byl i tulákem, spodinou pařížské společnosti a o vlásek unikl šibenici. Nedílnou součástí knihy jsou Villonovi verše, které autorka mistrně přeložila a jsou to verše, které skrývají moudrost, humor a ostrou satiru i vulgaritu. Tyto básně se podle J.Loukotkové staly nejdůležitějším pramenem a hlavním vodítkem při románovém zobrazení Villonova života.

Lenka1386
24.11.2016

Tato kniha byla naprostým balzámem. Přečetla jsem ji jedním dechem a zamilovala se do Villonových básní. Doporučuji všem.

Pajina68
15.07.2016

Francie a ta doba, co je zde popisovaná, prostě to nemá chybu. Moc hezky napsané a skvělá kniha.

Selinute
06.06.2016

Knížku jsem poprvé četla už tak dávno, hodně dávno... Pak jsem ji někomu půjčila, a už nebyla... Nedávno jsem ji dostala jako dárek s doporučením: "to si přečti, to je fakt dobré". Ano, je to nádherná kniha, ale to já už dávno vím... A tak jsem se do ní po letech opět začetla a nechala se okouzlit nejen středověkou Paříží a francouzským venkovem, ale i nezbedným mistrem balad...

ppetaa27
20.04.2016

Bohuzel jsem odlozila. Byla jsem uplne mimo. Jen jsem se utvrdila v tom, ze uz nikdy nebudu zkouset neco cist od ceskych spisovatelu.

IYv
11.03.2016

z téhle knihy jsem žila dlouho. Z Villona, z básní, ze znalosti historie.
Dokonce můj profesor strojnictví často od výkladu sklouznul do vyprávění o literatuře právě se mnou a můj čtenářský rozhled mi v tomhle předmětu (kupodivu) hodně pomohl. A Villon nejvíc.

zlatka2001
21.02.2016

Helejte, já do té školy snad začnu chodit ráda. Už druhá knížka, kterou doporučila češtinářka a taková bomba! Spousta nových informací, život středověkých studentů, hodně historie, tu já moc ráda. A samozřejmě básničky. Nááádherné "vijonské" balady. Čte se to jak detektivka. Super.

zuzanice
04.02.2016

Kniha díky které jsem začala obdivovat F. Villona. Moc krásná kniha

tereza1198
07.01.2016

Villon byl génius, básník, zhýralec. Muž rozervaný vlastními démony. Jeho poezie pořád pálí a má co říct, jeho život uchvacuje. Krásná kniha, neobyčejný osud a pravdivé vylíčení středověku. Je paráda jít s Villonem jeho životem. Poznat jeho kámoše zlodějíčky, jeho lásku Kateřinu, středověkou Paříž. V mé verzi knihy je vzadu soubor básní (nevím jestli je to v každém vydání) a to sílu zážitku ještě umocňuje. O to víc je mi líto, že Villon zmizel ze světa a nikdo se nikdy nedozvěděl, jak skončil. Jedna z mých osudových knih.

ainny
28.12.2015

Už je to strašně, strašně dlouho, co jsem Villona dostala pod stromeček a hned se pustila do čtení. I po té spoustě let si pamatuju na pocity beznaděje, které mě čtením provázely a kolikrát mi myslí proběhlo - Znám Čechy bludem zmámené, znám cokoliv jen sebe ne - bych dneska už nespočítala. Jedna z knížek, na které se nezapomíná. :^)

marcela6183
03.11.2015

Slibuju, že další Loukotkovou už číst nebudu :-)
Nejspíš proto, že mám na chvíli jejího stylu velkolepého vyprávění asi dost. Pohled očima postavy Villona byl dechberoucí, ale vyčerpávající. Prostě jsem se nemohla urvat, četla nonstop den i noc a mám v hlavě guláš z mletého masa... ale krásný pocit velkoleposti a snahu vyrovnat se Kateřině.
V Paříži jsem sice byla až v novověku, ale stejně tak dobře by se tohle mohlo odehrávat na starém Brně. Nebo kedekoli jine. Stále by to byl strhující příběh. Rozhodně i jeden z těch, u nichž stojí za to se k nim vrátit.
A souhlasím i s jinými komentáři - bez téhle knihy bych Villonovy básně nikdy nečetla.

konicekbily
26.10.2015

Historické romány Jarmily Loukotkové mám rád. Villon má tímto románem zajištěnu nesmrtelnost v Čechách a možná i na Slovensku.

Angie91
19.10.2015

Fracois Villon je pro mě srdcová záležitost, tak jsem byla trochu skeptická, zda česká spisovatelka ztvární život tak velkého umělce dobře. A napsat, že jsem byla mile překvapena, by bylo povrchní. Já byla šokována, uhranuta a umanuta! Jako bych byla přenesena do Francie 15. století a prožívala celý život společně s Fracoisem. Působivé!

Mášenka2000
11.10.2015

Můžu se zeptat jak dlouho vám trvala kniha přečíst ? :)

Gold351
08.09.2015

Nádherna kniha. Četla jsem s chutí všechny romány J.Loukotkové, ale Villona prostě miluju. Od puberty jsem ji četla mnohokrát, některé části jsem znala už zpaměti, zvlášť "Já u studanky jsem ..." Doporučuji všem.

fruitbueno
29.07.2015

Od prvního okamžiku jsem věděla, že si román o Františku Villonovi zamiluju. Obdivuju autorčin laskavý zájem a tón, její polopřímé řeči, "vhledy" do nitra postav, na nichž je patrné, jak moc je má ráda. Středověk vylíčila barvitě, byl slyšet, cítit i vidět. Smekám!

Taji
12.07.2015

Nádherná kniha, která si zaslouží číst opět a opět :-D

luthien
12.06.2015

Překrásná kniha, jedna z mých nejoblíbenějších vůbec. Miluju styl psaní paní Loukotkové.
Moje recenze: http://malacandra.blog.cz/1110/navzdory-basnik-zpiva-jarmila-loukotkova

Stolda
11.05.2015

Začal jsem číst víceméně z donucení- protože ji kdysi četla v mládí žena a já ji pak s ní musel shánět po všech možných antikvariátech , ale opravdu jsem ji přečetl skoro jedním dechem a musím potvrdit, je to napínavé, smutné, veselé... zase jsem - ač nerad- dal za pravdu manželce, je to skvělá kniha.

Plútarchos
01.05.2015

Františku, Františku, jak bídně jsi naložil s talentem, který ti Bůh dal do vínku...

vladi8267
29.04.2015

Tuto knihu jsem bohužel brala spíše jako povinnost na škole. Ač mám ráda středověkou Paříž, tak mne kniha nijak nepohltila.

Damato
14.04.2015

Tuto knihu jsem poprvé četla v mládí o prázdninách u babičky. Na ten den, kdy jsem zahrabaná na staré půdě v seně vytáhla knihu půjčenou v tamní knihovně, kde babička pravidelně chodila, asi nezapomenu. Od té doby jsem milovala jak paní Loukotovou, tak i Villona a po letech, když jsem si knihu koupila -jakoby se mi něco ke mě vrátilo. Nejen vzpomíny na babičku a prázdniny u ní, ale ta kniha je prostě jedinečná.