Navzdory básník zpívá

kniha od:

Navzdory básník zpívá https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56895/bmid_navzdory-basnik-zpiva-IMF-56895.jpg 4.6 946

Francois Villon je jméno, jímž podpisoval ve Francii v 15. století své verše básník, jehož skutečné příjmení toliko hádáme. Byly to verše buričské a rebelantské, psané jazykem neučesaným a slovy nevybíravými. Znala je pařížská chudina i vysocí hodnostáři, znali je studenti i pařížští měšťané. Jedni je přijímali s bouřlivým nadšením, druhé popouzely k nepříčetnosti. Byl v nich skutečný život, nebyla to uhlazená dvorská poezie, na jakou byly choulostivé uši Paříže zvyklé. Byl v nich osud štvance, pronásledovaného a vězněného, rváče se životem i opuštěného milence. A tyto verše se staly Jarmile Loukotkové východiskem k široce rozvrženému románu, v němž před očima čtenáře ožije Paříž básníkova mládí, Paříž studentů, šlechtických paláců i vykřičených krčem, kde všude byl Villon doma, kde uměl vždy stejně obratně šermovat ostřím slova i dýky se svými soky v lásce i s královskými biřici. Studentské bitky, útěk z Paříže, vězení, toulky Francií - to vše se střídá v pestrém kolotoči Villonova života, který v daných podmínkách nemohl být ničím jiným než tragédií.... celý text

Komentáře (144)

Komentáře 144 Recenze 0

ondra295
ondra295
02.11.2023 5 z 5

Díky této knize mám na Villona úplně jiný pohled - je to kvalitně napsané a čtivé dílo, které je navíc plné zajímavých informací o životě jednoho z největších básníků světových dějin. Jeho básně pak ve světle toho všeho, co si prožil, dostávají nový rozměr a jeho tvorbu díky tomu člověk dokáže ještě více ocenit. Villon byl totiž nejenom velkým básníkem, ale i jedinečnou osobností, která v divoké době sice udělala spoustu chyb, ale nikdy neupustila od svých názorů a ideálů.

stanislava9718
stanislava9718
15.05.2023 3 z 5

Dříve to byla povinná četba, spisovatel napsal jak je již uvedeno čtivý román básníka Francoise Villona. Jeho život nebyl jednoduchý a svůj život vložil do svých básní.


Andrea864
Andrea864
13.05.2023 4 z 5

Čtivý příběh života básníka Francoise Villona, který je plný zvratů. Jeho smutný život je koloběh šťastných i smolných okolností, beznaděje i naděje, přátelství, lásky i nenávisti. Villonovy trefné a nadčasové verše dodávají románu tu správnou atmosféru a autentičnost.

Hledam94
Hledam94
05.05.2023 5 z 5

Výborný román i rozhlasové zpracování, hodně romantické a hodně smutné, ale život takový byl. A je.

Anavi8912
Anavi8912
04.05.2023 3 z 5

Historický příběh o životě francouzského básníka Francoise Villona. Čte Hana Kofránková. Vzpomínka na studentská léta.

R47
R47
04.05.2023 4 z 5

Jako gymnazián jsem tou knihou byl absolutně okouzlený a dal bych 5 hvězd. Teď jsem si jí po víc než 20 letech připomněl znovu díky Četbě na pokračování na mujRozhlas a musím říct, že jsem dost zklamaný. Takový průměrný životopis bez hloubky nebo něčeho navíc, za 3 hvězdy. Ale taky je pravda, že u Četby ČRo strašně záleží, které části dramaturg vybere a jak to celé pokrátí. Těžko říct. Dávám tedy lehce nadprůměrné hodnocení jako průnik těch dvou čtenářských zážitků. Balada z hadrů od V+W ale v tomhle souboji o Villonův odkaz jednoznačně vítězí.

Chesterton
Chesterton
27.04.2023 3 z 5

[četba ČRo]
Barevné, pestré, rebelské. Plné atmosféry a nálady. Talent vystihnout realitu poezií jistě Villon měl. Snad se 50. léta česká něčím jeho době podobaly . . . nepřesvědčila mě autorka o hlubším smyslu díla.
Spíš jedna z recenzí z 80. let:

Už první stránky nového románu signalizují zvolený typ historické prózy: je to typ vypočítaný na čtenářský zájem, schematizující skutečnost sociální, politickou
a lidskou.
Dobře to vystihuje dole Hanka_Bohmová. Taky jsem poslouchala ze zvědavosti. Trochu ztráta času.
3/2

charlizee
charlizee
17.02.2023 4 z 5

Bylo pro mě náročné se do knížky vpravit, což mohlo být zčásti způsobeno tím, že mě žánr historického románu obecně nebaví.
Rozvleklé mi připadalo především uvedení do doby, které probíhá na pozadí popisu okolností narození a dospívání básníka Françoise Villona. Nemyslím si, že by to bylo nutné pro vstřebání kontextu dané epochy, protože události tam fungují opravdu jen ve stínu postav - to na ty je směřována veškerá pozornost.
Dlouho jsem román vnímala jen jako „ten o slavném básníkovi“ a nedařilo se mi ponořit hlouběji, pak se to ale v jedné fázi změnilo. Objevila se lidská bytost, se kterou mě bavilo prožívat jeho přítomnost a lásku. Paradoxem je, že Villonova osudová láska, která se prolíná velkou částí vyprávění, nijak osobitě a hluboce vyobrazena není. Její motivy nejsou zpracovány tak dobře jako v případě té lásky druhé, tragické - možná díky tomu, že autorka věnovala více prostoru oběma zúčastněným.

Klasik promine, ale zbytečných pasáží je v románu prostě dost, ačkoliv chápu tu snahu o uměleckou formu a provázání s Villonovým básnickým dílem. Zároveň ale hodnotím jako velmi pozoruhodné, jak autorka rekonstruovala básníkův život především na základě jeho díla.

Audiokniha je oproti originálu výrazně osekaná a mám za to, že to knize na půvabu nikterak neubralo, spíš naopak. Jediné, co mi v poslechové verzi chybělo, byly všechny dobové (či Villonovy) básně, kterými Loukotková příběh provázala - místo nich je ale použita středověká hudba, která dobu samozřejmě také vhodně ilustruje. U audioknihy pak dále musím vyzdvihnout i přednes Hany Kofránkové, který byl podle mého a s ohledem na zpracovávanou látku úplně přesný. Intonačně, rytmicky…, působil vznešeně…, a ačkoliv by se dal zaškatulkovat pod pojem „stará škola“, tomuto románu to prostě slušelo.

Cípísek2022
Cípísek2022
17.02.2023 5 z 5

Jedinečná kniha o životě Villona. Paříž s morem za zády, volný život v propletení s rebelantskou Ulitou a z toho všeho čiší tragická, osudová , nanenaplněná láska, která Villona, jako básníka posunula na piedestal "Prokletých básníků".... kniha, která ve vás cosi ponechá... to cosi budete mít v sobě už navždy...

Monuschka
Monuschka
17.02.2023 5 z 5

Kniha, jejíž příběh vás chytí za srdce, která ve vás zanechá mnoho pocitů… Kniha, která byla napsána tak dávno – v roce 1957 a stále má obrovské kouzlo. Kniha, ve které vás autorka svým strhujícím způsobem přenese do dob dáno minulých, do temné a pochmurné Paříže 15. století, do doby nadaného básníka Francois Villona, básníka, který měl tak obrovskou chuť žít, a kterého život tak těžce zkoušel…Kniha, kterou jsem nechtěla odložit, příběh, který mi teď snad i bude chybět…Příběh, který je toliko nadčasový včetně Villonových básní a jejich významu..
Villonovy básně, kterými je celá kniha protkána, jsou krásné, toliko pravdivé a přeložila je do češtiny sama autorka knihy. Knihu moc doporučuji, vnese Vás dokonale do celého příběhu středověké Francie a vcítíte se do samotné Villonovy mysli....

Vendula897
Vendula897
21.01.2023 5 z 5

Nejoblíbenější kniha mého mládí. Villon, rebel narozený v Paříži v době morové epidemie, vyrůstající u svého bohatého strýce, později problematický student a člen spolu Ulita, jehož básně jsem jako15-letá znala zpaměti, díky paní Loukotkové.

Františku, už tě nepotěší, že francouz jsi a ve vsi zdejší, teď na krk oprátku ti věší....

Prožívala jsem s ním jeho vzestupy, pády, nenaplněnou lásku a utírala si slzy , když se v jámě pomalu chystal na smrt, aby poté opět stanul na výsluní.

Knihu jsem předala svým dětem a čekala na jejich reakce, na reakce další generace, která si knihu nese dále v sobě.

bookemma
bookemma
14.12.2022 5 z 5

Ze začátku jsem měla problém zvyknout si na styl psaní, přestože se mi velmi líbil, středověká Paříž!!
Dojem umocněn tím, že jsem v době četby v Paříži zrovna pobývala. Hnus a hluk, nepořádek, na tom se zas až tak moc nezměnilo, ale luxus, ten je teď mnohem větší, než za časů chudáka...anebo génia...milovníka života, Villona.
V druhé polovině už jsem s napětím četla básníkovy osudy, život se s ním nemazlil, středověk se ostatně s nikým nemazlil. Chuďas byl v moci pánů, ale před Bohem, chuďas nebo král, někdy nebylo záchrany. Teď ty verše mají hned větší rozměr, hned je více chápu...

juisi9174
juisi9174
06.09.2022 5 z 5

Dokonalost možná silné slovo, avšak tato kniha k ní nemá daleko. Možná že kniha není nabita extrémně strhujícím dějem, který by mě nutil ji dočíst za pár dní, přes to jsem si zamiloval styl vyprávění a autorčino popisování celého děje, věcí a postav. Navzdory básník zpívá je skutečně znamenitý počin. 95%

Filomena1961
Filomena1961
04.09.2022 5 z 5

Úžasná kniha o Villonovi, jehož jedinečné básnické dílo plné výsměšné společenské kritiky, ale i hluboké pokory před životem a láskou, umožnil autorce vytvořit příběh, ve kterém hrají hlavní roli osudovost, kontrasty přepychu a bídy. Román je vystavěn na střídání extrémů. Motivy krásy a radosti jsou v protikladu s ošklivostí a smutkem až depresi. Život a smrt jsou v neustálém kontaktu. Tento kontrast taktéž podtrhují jazykové prostředky , které autorka používá. Jedná se o poetismy, častá přirovnání a personifikace, romantizující prvky – to vše navozuje a přibližuje kolorit středověké Francie. Skvělý historický román, doporučuji k četbě.

kamilnaj
kamilnaj
22.02.2022 4 z 5

Jako u ostatních knih J. Loukotkové mi sice trochu déle trvá, než se do díla pořádně začtu, o to větší radost pak ale ze čtení mám. A tato kniha rozhodně není výjimkou.
Často jsem při čtení balancoval, co si vlastně mám o Villonovi myslet. Jestli ho zatracovat jako obyčejného kriminálníka nebo ho obdivovat jako bohémského spisovatele. Ani po přečtení se vlastně nedokážu rozhodnout, který pocit ve mně převažuje...

Italkaaa
Italkaaa
14.02.2022 5 z 5

Tuhle knihu jsem od Loukotkové četla jako první a nadchla mě. Žádné jiné už se to tolik nepovedlo. Krásně vystavěný text, popsané básníkovy pocity. Skvost

Peter74
Peter74
31.12.2021 5 z 5

Excelentne napísané, ako pani Loukotková podala aktuálne dianie v živote Francois Villona.
Počas čítania som spoznával nielen osobu tajomného mnícha, básnika, ale aj jeho povahu, charakter.
Zamyloval som si túto krajinu, aj napriek tomu aké ľudské pomery a vzťahy medzi vrstvami vtedy panovali.

ujira
ujira
14.11.2021 5 z 5

Vynikající historický román od skvělé české autorky.

JanaProchazka
JanaProchazka
22.10.2021 5 z 5

Tohle je moc povedená a poetická kniha, kterou jsem si užila od začátku do konce.

ViolettaCh.
ViolettaCh.
19.09.2021 5 z 5

Čtivá historická freska skýtá jakoby oživlý obraz francouzských společenských poměrů druhé poloviny 15. století na pozadí životního osudu básníka a bouřliváka F. Villona. Kniha čtenáře doslova vtáhne do děje. Paní Loukotková je osvědčená autorka historických románů a tenhle patří k jejím nejlepším a nejznámějším. Četla jsem tuto knihu již na základní škole, nyní jsem si ji nechala přečíst v podobě audioknihy, kdy ji skvělá interpretace paní Kofránkové posunula ještě o level výš.

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova
08.08.2021 3 z 5

Vykreslení je živé a barevné, všechny ty věci k vidění, k slyšení a čichání a chutnání, prostředí a události, od jedné sloky ke druhé. Věřím, že kdo hledá v knihách toto nebo chce prostě číst o Villonovi, přijde si bohatě na své. Mě nelákalo jedno ani druhé, spíš zvědavost na známý titul. Bohužel se mi "vnitřní" složka příběhu zdála spíš chudší a takovým únavným způsobem didaktická... Ve spojení s nijak blízkým námětem proto jen průměrné hodnocení.

patas.burda
patas.burda
24.06.2021 5 z 5

V české literatuře naprosté zjevení a úkaz. Dílo, které se nezadá s nejslavnějším historickými romány co jsem kdy četl. Autorčin nádherný jazyk je srovnatelný snad jen s Nabokovem. Těžce nedoceněná kniha bohužel..

Elea
Elea
11.06.2021 4 z 5

Pro mne nejlepší autorčina kniha.

Tripedalia
Tripedalia
02.06.2021 4 z 5

Zajímavá kniha s krásně vykreslenými postavami a prostředím.
Nicméně já jsem měla hrozný problém se do knihy začíst a četla jsem ji celou věčnost..

iatros
iatros
27.05.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem četla poprvé už na střední, v době, kdy jsem objevila a zamilovala si Villonovu poezii a od té doby se k ní čas od času vracím. Villonův životní osud mě vždy fascinoval a Loukotková jeho příběhu svým mistrovským vypravěčským umem skutečně vdechla život.

baji42
baji42
04.05.2021 5 z 5

Velmi krásná kniha.

jprst
jprst
27.04.2021 5 z 5

Tuhle knihu jsem četl poprvé ještě jako student a čas od času se k ní rád vracím. Za mne ji hodnotím jako špičku autorčiny tvorby.

Mary432
Mary432
21.03.2021 5 z 5

Villona a vůbec všechny prokleté básníky mám moc ráda. Některé básně znám zpaměti. Myslím, že k nejkrásnějším básním co kdy byly napsané, patří rozhodně ta o protikladech, s níž vyhrál soutěž vyhlášenou vévodou Orleánským.

Evina.Cetba
Evina.Cetba
02.02.2021 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších životopisných knih od jedné z mých nejoblíbenějších spisovatelek. Básníkem je tady středověký francouzský básník F. Villon.

evask
evask
22.01.2021 3 z 5

Nemohla jsem se začíst, nebavilo mě to. Nakonec jsem to vzdala.