francouz francouz komentáře u knih

No to bylo opravdu parádní čtení, které jak píše většina čtenářů přede mnou malinko děsivé.
Ano my co si naivně myslíme, že spánek je něco, co nás ochuzuje o čas, který nám tak chybí, at´je to v práci nebo doma s rodinou.
Musím přidat ještě jeden rozměr, který většinou podobným knihám často chybí a to je forma jakou je napsaná, nechybí zde totiž humor.
Ano vzpoměnl jsem si na synovce, kterému se nyní narodilo první dítě a myslím, že mu určitě doporučím knížku ukolébavek Tak už doprdele spi....
Je to opravdu neskutečná jízda( navíc jsem ji přečetl jako spolujezdec na cestě z Itálie), takže to byla opravdu jízda s velkým J.
Porovnání alkoholu s nedostatekem spánku, když si vzpomenu, jak jsem vyrážel na daleké cesty po pár hodinách spánku.......Co mohl člověk zavinit.
Toto je knížka, která by opravdu neměla chybět v žádné knihovně a hlavně by měla být jako prevence onemocnění, kterými si většina z nás zadělává na nějakou nemoc, dávána od pojištóven zdarma... No to bychom, ale museli žít v jiném státě.
Takže dopsat komentáře, vypnout modré světlo a jít si otevřít další knížku, to je to co dnes určitě udělám...

24.03.2019 5 z 5

Je to úplně jiná realita, než by většina z nás dokázala příjmout. Ano my jsme děti, které měly všechno, tedy většina znás, a tak si na to zvakla, že by si jiný život nedokázala představit.
Jedná se hlavně o to, že jste většinou sami se sebou, svými myšlenkami, svým strachem, vším co Vás čeká další den, je jenom na Vás.
Věřím tomu, že je to naprosto uvolňující, žít si život, do kterého Vám nikdo nekafrá, nikdo Vás nepeskuje, nikdo Vám neříká, že máte v práci hordy nesplněných úkolů, protože ty úkoly si vytváříte sami.
Ano je to většinou nepohodlné, tak jak mnozí ve velmi otevřené zpovědi prozradili, mnohdy nemají skoro co jíst, kde spát, je jim zima, ale jsou naprosto svobodní.
To je to co jim člověk může závidět, mnohdy jsem si říkal, jestli to mám v práci zapotřebí, jestli by nebylo lépe někde daleko od civilizace, od všech vymožeností, od všech těch údajů, které na Vás tato společnost shraňuje....
Chodím v polích se psem kolem jedné maringotky, no musím říci, že bych si asi úplně neuměl představit žít na těch pár metrech, ale na druhou stranu....
Je to opravdu odzbrojující čtení.

24.03.2019 5 z 5

Zbraně vlivu - Manipulativní techniky a jak se jim bránit Zbraně vlivu - Manipulativní techniky a jak se jim bránit Robert B. Cialdini

Trvalo mě dlouho než jsem se do knihy pořádně začetl. Ze začátku se mě zdála trošku rozvláčná, ale když jsem našel ten správný okamžik, a přečetl si o tom následně, jak jsem vlastně naivně naletěl, pak to dostalo ty správné grády.
Ano jsou to toiž opravdu zbraně, a ty jsou na nás používaný neustále. Bohužel většina z nás se nechá zmasírovat a vláčet podle toho co vidí a slyší na první dobrou.
Některé věci je pravda, že jsou již malinko překonané, ale bylo to hlavně o nahlédnutí do našich nekognitiních stránek soudů.
Ano všem nám to jde přece nejlépe na někom jiném, my přece víme naprosto přesně jak by měli žít jiní, ale sami....
Když Vás ještě správně zmasírují reklamy, naši výborní a všeho znalí politici, pak mají na úspěch přece zaděláno, protože většina z nás jsou ovce, a ty jdou se zpěvem na porážku.
Takže přes slabší rozběh, to dostalo ten správný šmrnc, a kniha mě obohatila a ujistila, v tom co vidíme dnes na každém kroku.

15.03.2019 5 z 5

No opravdu nepatřím k velkým příznivcům uklízení, na druhou stranu nejsem určitě bordelář. Sice občas bojuji s pořádkem a ne vždy se mě daří udržovat věci v sektorech podle BronsteinZajicovy metody, ale opravdu se snažím.
Navíc nemám vůbec problém jednou dvakrát do roka jít a začít dělat pořádek, tak, že nepotřebné věci, včetně oblečení zabalím a pošlu dál.
Proto úplně zírám, na co všechno se dají napsat knížky, ba co více, co se dá povýšit skoro na filosofii. No zřejmě jsem si koupil knihu , která byla určena pro někoho jiného.
Pro mě to bylo naprosto zbytečné, tím co autorka rozepisuje jako objevnou vědu, se řídím celý život, nepatřím k schrňovatelům, tedy kromě knih, těch mám opravdu hodně, ale tuto knížku určitě pošlu dál. Určitě si , soudě podle komentářů, najde své čtenáře. Já to rozhodně nejsem.

15.03.2019 1 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Nebýt čtenářské výzvy, tak budu ještě určitš dlouho odkládat četbu něčeho, co na filmovém plátně považuji za jeden z nejlepších počinů, společně s dalším dílem, které má opět předlohu pana Kinga a to je Vykoupení z věznice Shawshank.
Je to opravdu nádherně barevný příběh, kde najdete úplně všechno. Mám rád i tento druh vyprávění v podání Paula Edgencomba, kdy se vrací v čase, kdy vypráví jak to tenkrát vlastně všechno bylo. je tam klasický souboj dobra a zla, což umí pan King velmi mistrně.
Opravdu jsem se bál jaká bude kniha oproti nádhernému filmu, ale musím říci, že když se ponoříte do vyprávění, ztratíte pojem o čase a hltáte co bude dál, i když vjsem věděl kam dospěje finále.
A samozřejmě to by nebyl Mr. king, aby Vás ještě na závěr něčím nepřekvapil, a to tak, že většinou dokonale. Takže příjemné čtení, které by opravdu nemělo zůstat ležet nečinně v knihovně.

15.03.2019 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

No to tedy byla zajímavá jízda. Rozjiždělo se to pomalinku, na jedničku, ale postupně to vygradovalo v něco, co bylo opravdu děsivé.
Byla to moje prvotina od autora a určitě nezůstane jenom u ní, protože autor umí opravdu velmi precizně popisovat a gradovat děj. Není to jenom nějaké vyprávění.
Je to kladení časovaných náloží, které bouchnou ve správný okamžik a úplně Vás roztrhají.
Je to o to lepší, že to "zlo" není hmatatelné. Je to něco co, čekáte, že někde číhá, ale vy ho pouze tušíte. A to je v tomto případě daleko děsivější, než kdyby tam vyběhla parta zombíků a dalá Vám řádně do těla.
Protože náš myšlenkový spletenec, je někdy tak složitý, že když do něj přiložíte něco maličko jiného, né úplně pochopitelného, tak Vás to vykolejí. A na tom je založeno i toto dílo. Čekáte, čekáte, a najednou jste v tom, až po uši.

01.03.2019 5 z 5

Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty Zasnoubena se smrtí - Zapomenutý příběh Inky Bernáškové, první Češky popravené nacisty Jana Vrzalová

Je určitě důležité psát o lidech, kteří, proto, abychom my se měli lépe, a hlavně mohli žít ve svobodné zemi, položili na oltář to nejcenější co mají. Ano položili život za svobodu, za svojí zemi.
V tomto případě je to navíc, žena, která musela, tak jak to je, a v té době to bylo určitě ještě silnější, musela všem dokazovat, že na to má. To jak se rozhodla bojovat je opravdu hodné neskutečného obdivu, i to, že nevolila pocit bezpečí, když se smyčka začala stahovat.
Ano je třeba stále ukazovat takové případy, které nám bohužel v této době chybějí, v době, kdy je důležitější mít správný marketing než hlásat a bojovat za pravdu.
Bohužel tato doba je taková, ale já doufám, že tyto příklady nezůstanou opomenuty a budou připomínany.

Kolymské denníky Kolymské denníky Jacek Hugo-Bader

Chvíli jsem se rozhodoval, kterou z knížek k tomuto tématu Výzvy si přečtu, zda populárního Ziburu, nebo knížku, kterou jsem našel loni pod stromečkem.
Nakonec jsem se rozhodnul, že se ponořím do dálav Ruské zimy a musím říci, že jsem opravdu nelitoval.
A ta zima na Vás poletuje ze všech stránek. Není to totiž jenom o cestě, která je skoro 2 tisíce kilomterů dlouhá, není to jenom o tom, koho na cestě potkáte, ale je to zejména o příbězích, těch, které potkáte.
A to, že se této cestě říká největší hřbitov světa, je opravdu drsné, protože spousta těch, které spisovatel potká, jsou starousedlíci, z dob, kdy sem byli buď oni, nebo jejich rodiny přemístěny do stalinských lágrů. Ano i jméno Solženicin, je zde mnohokrát zmiňováno. Na kosti narazíte prakticky všude. takže většinou nečekejte na pohlazení po duši, jak Vám pod nahami ubíhají kilomtery.
Navíc stopem, to nejde mnohokrát nejrychleji.
Je opravdu super, že se setkáte s bývalým zekem, tak i s nejbohatším člověkem regionu, aparátčíky se zlatým úsměvem, ale co je zajímavé, ta naprosto nehostinná část země, kde i létě je sice nad nulou, ale není to nic moc, tak Ti lidé, kteří sem byli násilně přemístěni, tak tady i po x letech zůstávají a chtějí zde žít.

Zabijáci Zabijáci Jussi Adler-Olsen

No to je naprostá klasika z pera autora, který nám dává nahlédnout na práci detektivů, kteří otvírají případy steré x let, které nebyly vyřešeny.
Opět je to běh , který se vrací zpět o 20 let, což je pořádná porce, a navíc vysvítají další možné souvislosti.
Co je na tom obludné je, že je to jak mládež, která si může dělat co chce, je valstně znuděná normálním životem, kde my ostatní nacházíme alkohol, přátelství a v neposlední řadě sex, oni hledají něco drsnějšího, nejlépe , když u toho ukápne nějaká ta kapka krve.
Je to prostě opět jízda, která Vás nenechá dlouho knížku odkládat. Prostě musíte jít po stopě, jako ohař, až se doberete do očekávaného finále.

23.02.2019 5 z 5

Dopis ze záhrobí Dopis ze záhrobí Dominik Dán

Ano asi , to bylo jedno z těch špatných rozhodnutí, člověka, který jinak ovlivnil velkou část nás obyčejných smrtelníků. Myslím tím amnestii. ta je několikrát zmíněna, jako něco naprosto úletného z pohledu kriminalistů, a je pravdou, že tak jak byla pojata...
No, ale vraťme se se k dílu samotnému. No to je prostě paráda, tak jak ji známe z pera autora.
Je to čtivé, bez zbytečných zákrut Vás to šine k očekávanému finále. Ano to je Dán, bez nějakých kudrlinek, je to poctivá detektivka, navíc z doby, kterou i já pamatuji s podobnými přebrepty, jako jsou dobrý den soudrzuzi, a pardon pánové...
Zažil jsem to na vojně, i když to nebylo v tu chvíli tak humorné, když jsme se hlásil slovy pane majore a byl jsem dvakrát vácen s tím, že po třetí dostanu nějaké vostré. No ano ten den to bylo ještě soudruhu majore, pane bude totiž platit až zítra, soudruhu desátníku....
Navíc mám rád když se dějová linka z dávné historie protne s tou nynější. V podání pana Dána, to vždy naprostá radost, která je ještě okořeněna humorem, takže za mě naprostá paráda.

22.02.2019 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

No musím říci, že první co mě na této knize zarazilo, byla doba, kdy byla napsaná. tato kniha o víc jak deset let předběhla dobu, o které píše.
Ano bavíme se o hipies, kteří v té době, ale ještě jako slušňáčci navštevovali školu a doma vykonávali poslušně co museli.
Autor prostě píše o době, která ve velkém teprve příjde, ale najdou se samozřejmě jedinci, kteří jdou vždy proti proudu. Což je i v této knížce.
Samozřejmě lze namítnout, komu by se nelíbilo, vzít pár dolarů a vyrazit na cesty, nekoukat co bude zítra, za týden, prostě žít jenom dneškem. Jo to přece nezní vůbec špatně, ale bude to i za rok, dva pravda ? To si nemyslím, prostě nějaký řád, je potřeba mít.
Co se mě líbilo, byli ty směšné částky za benzín, jídlo, prostě za cokoli. To snad ani není možné vyrazíte s 50 dolary v kapse a žijete z ních 14 dní, ale nejenom to, ale projedete polovinu spojených států. Ano pak příjde vystřízlivění, peníze dojdou, nemáte co jíst, co pít, co kouřit ( myšleno trávu) a kamarádi na Vás čekají za dalších 1000 km.
Na druhou stranu to volnomyšlenkářství, které je zde představováno v době, kdy to nebylo celonárodní hnutí, no to byl teda slušnej vodvaz.
Nevím jestli tu knihu můžete vidět pouze černobíle, tedy milovat nebo nenávidět, já jsem asi ten průměr někde mezi, ten , kterým autor pohrdá, bez vyhranění, plnící cíle, které si vytknul, nebo mu byli vytknuty...

22.02.2019 3 z 5

Komisař Komisař Sven Hassel (p)

Tak to bych opravdu nečekal, skoro detektivní záplatka spojená s nelítostnou východní frontou. Tentokrát to bylo opravdu jiné. Z pohledu hrdinů, když vzpomínali co kde a jak prožili, zejména mě pobavila připravovaná monstr akce v podání generála a jeho příprav na pohřeb.
To si říkáte no to bude opravdu monstrozní párty, ale ano ona to opravdu byla monstrozní párty, ale hlavní plánovač se ji zúčastnil jako neboštík. Což by nebylo nic nepředstavitelného, kdyby tuto akci přesně neplánoval.
No musím říci, že při tom jak vedle Vás umírají kamarádi a Vy se připravujete na největší lup v dějinách, ale hlavně nejenom se spolubojovníky, ale zejména s nenáviděným protivníkem.
Prostě jízda se vším co k tomu patří, od vyrvaných orgánů, přes souložení se soudružkami, až po honbu za pokladem, to vše v unikátním obalu válečného románu. Prostě jízda na ultra rychlém a nebezpečném závodním koni. Opravdu zajímavé.

22.02.2019 5 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Tak to mě bude kapitán Bathory opradu chybět, jestliže toto bylo završení celé série, tak bylo víc než povedené.
Opravdu pan Červaňák umí vypoinotvat příběh, který zasadí do dobových reálií a pak už jenom spustí uzdu své fantazii.
Je to paráda sledovat dějovou linku jak z pohledu obránců Ujváru, tak z pohledu dobyvatelů, kteří navíc jak je to běžné kují pikle, jak z toho vytřískat co nejvíce. Je to až neuvěřitelné jak se hrdinní obránci, kterých je opravdu požehnaně málo postavili, aby zadrželi nevěřící a nepustili je dál, i když vědí, že naděje na úspěch je pramalá.
K tomu se do příběhu vždy zapojí někdo nový, tak jako v tomto případě Nitrané, a jejich pověstné Nitraaaa, když zazní v těch nejtěžších chvílích je vzpruhou pro ostatní. Do toho zde nemohou chybět ani bosorky, které toho tentokrát umí opravdu dost. No to by, ale nybyl Bathory aby si s tím neporadil, ale když se ohlédneme, co toho již zažil, je to opravdu plejáda...
Prostě akce, humor a příběh, opět slavila úspěch. Jen tak dále....

10.02.2019 5 z 5

Gambit Ivanhoe Gambit Ivanhoe Simon Hawke

Tak opět díky čtenářské výzvě jsem si dal tuto neobvyklou jednohubku, která spojuje historické události s prvky fantastična.
Ano je to něco, co by člověk od sci-fi opravdu úplně neočekával. Jízda historickými kulisami s nejmodernějšími možnostmi, které jsou ukryté, tak aby neděsili lidi, kteří v té době opravdu žili.
Navíc je zde i trocha humoru, například když se zjevuje "pravda o Robinu Hoodovi", no je vidět, že autor nebyl angličan, protože si takto tropit vtípky z anglické legendy, to je jako by jste z Jana Husa udělali tajného agenta Říma...
Ale jinak knížka sama odsýpala poměrně slušně, protože jsme Ivanhoa, kdysi četl, tak to byl opravdu jiný pohled na tuto postavu.
To co je, ale důležitšší jsou časové paradoxy, které se prolínají celým jinak poměrně známým dějem, opravdu zajimavé.

10.02.2019 4 z 5

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

Tak jsem si díky čtenářské výzvě oprášil školní znalosti v oblasti protimluvů a mohl si přečíst další knížku od českého klasika.
Ano je to opravdová klasika, je to návrat do doby, která nebyla tak uspěchaná jako ta dnešní, kdy síla myšlenky, kterou pan Hrabal dal na papír je tím hnacím motorem, který je popsán krásnou češtinou, jemně se valí dopředu, protože sbírá myšlenky pouhých 35 let, a tak vidíme zhmotnělé velikány té či oné doby, kteří promlouvají skrze Haňtú.
Ano je zde spousta humorných pasáží, a přirovnání, která by sice v dnešní uspěchané době neobstála, ale vadí to ? Podle mě určitě nevadí.
A je jedno jeslti jste lisař ve sběrných surovinách a nebo nádražák na hradle, hlavně když žijete tím pro co jste se narodili. Chystáte se přečíst jednu z těch mnoha knih, které máte v knihovně a očekáváte, že to třeba může změnit chod světa, no spíše chod Vašeho okolí...

10.02.2019 4 z 5

Není kouře bez ohýnku Není kouře bez ohýnku Agatha Christie

Po dlouhé době jsem si vzal do rukou knížku od mistra detektivek a musím říci, že to opět stálo za to. Nebylo to taková ta klasická detektivka, ale byl to i náhled na jedno anglické maloměsto, se všemi krásami a neřestmi, které Vám může maloměsto nabídnout.
Ano sám žiji na menším městě, no nyní už spíše na vesnici a vím jak to vypadá, kdy každý vidí, každému do talíře, kdy se stará proč ten dělá tamot, a ono, ale že sám má máslo na hlavě...
Takže tato sonda byla okořeněna příběhem, který krásně zahalil, následující vraždu, potažmo sebevraždu. Nebyla to jízda, na kterou je člověk zvyklý od jiných autorů, ale postupně budovaný příběh s koncem, který by asi čekal málokdo...

03.02.2019 4 z 5

Víkend na Zuydcoote Víkend na Zuydcoote Robert Merle

Je to opět úplně něco jiného od pana spisovatele. Podle názvu bych rozhodně nečekal, že se bude jednat o válečné drama.
Ono je to, ale ještě něco víc, je to sonda do duše vojáka, který vlastně bilancuje svůj dosavadní život, protože se cítí lapen a nevidí úniku. Zejména jestliže se jedná o vojáka francouzského, protože případná evakuace se týkala pouze vojáků anglických. Což je nadherně vidět , Angličané vpravo, Francouzi vlevo.... my se naloďujeme a vy si počkejte až přijedou fridolíni...
Ano bylo to zvláštní doba, svojí atmosférou mě to malinko připomíná film Dunkerk, který má také takový ten nádech čehosi ve vzduchu, skoro hmatatelného, ale neuchopitelného.
Moc se mě tato sonda do života, který visí na vlásku, a nevíte hodiny, kdy to celé skončí.

03.02.2019 5 z 5

Noční klub. Díl druhý Noční klub. Díl druhý Jiří Kulhánek

Jestli v prvím díle tekla krev proudem, tak ve druhém teče přímo vodopádem, a nejem krev, ale hlavy a jiné části těl, těch již nepotřebných.
Ano, je to opět neskutečná jízda, kterou nám pan Kulhánek předkládá. Určitě se nebude líbit každému, ale mě autor dostal. Je to jednoduché, má to neskutečný drive, který Vás nenechá ani na chvilku koukat někde mimo, prostě jedete na vlně, společně se sekáním hlav Vašich nepřátel.
Občas se Vám to zdá malinko přitažené za límec, ale ty malinké drobnosti následně odpustíte, protože jste opět vtažen do šíleného masakru, který Mr. Jánský řeší jen tak mimochodem. protože jeho schopnosti ještě několikanásobně vzrostli, tak čekáte jak se vypořádá s Wriesem a Van Vrenem, no je to opravdu jízda.....

03.02.2019 5 z 5

Bratři ve zbrani Bratři ve zbrani Simon Scarrow

tak jako obvykle u tohoto žánru je to krásné oddechové čtení, které bylo opět zasazeno do kulis starověké Británie. Naši dva hrdinové se opět museli činit, a to opět jak na poli vojesnkém , tak jak jinak na poli politickém.
A intriky, to je to co vládne světem. Zákulisní boj o moc, boj bratra proti bratrovi, jen aby urval co největší podíl, to je náplní všech knížel od Simona Scarrowa. A on to dělá opravdu velmi dobře.
Opět je zde síť spiklenců, kterou naši hrdinové musí rozplést, jinak se také nemusí dožít druhého dne.
Je to opravdu příjemné čtení, plné napětí, odvahy a boje se zákulisím, takže se ani nenadějete a máte přečteno. No a když vidím, že již mě zbývají pouze 3 díly, no budu muset malinko zvolnit.....

27.01.2019 5 z 5

Ohnivý sloup Ohnivý sloup Ken Follett

Mám rád knížky od Ken Folleta a zejména jeho historické eposy jsou většinou pojaté naprosto velkoryse a na velkém časovém období.
Musím, ale říci, že předcházející díly, které byly zasazeny do Kingsbridge, a na které měl tento třetí díl v podstatě navazovat, tak mě malinko zklamal.
Evidentně se autorovi zalíbilo pohybovat se po víc zemích a zde nechat rozehrát společně jeden velký opus, který se ve velkém finále rozuzlí. To co fungovalo v první a druhé světové válce , v jeho úspěšných eposech, ale úplně nezafungovalo v tomto případě. Zejména Španělsko, které samozřejmě sehrálo svojí roli v celkovém ději, tak postavy, jako by úplně nezapadly do tohoto eposu a byly jenom jakýmsi komparsem.
To jak to nakonec musí dopadnout, nám bohužle sutor naservíroval hned na začátku, aniž bychom museli nutně znát dějinné souvislosti, kterých zde bylo opravdu hodně.
Za mě tato kniha, nebyla top, za jakou jsem ji jako pokračování stavitelů z Kingsbridge považoval.

27.01.2019 4 z 5